Zpracování jablek z strupovitosti účinnými a bezpečnými prostředky pro uchování plodiny

Tmavé skvrny na ovoci se mohou objevit samostatně nebo volně.Nepříjemně vyhlížející místa zřetelně snižují estetiku jablek a kazí všechny plány zahradníka na plodinu.

Strupovitost je nemoc, která nepředstavuje zvláštní nebezpečí pro samotný strom.Ale pokud se nezabýváte projevy nemoci, pak po několika letech od jabloní se vám nepodaří čekat na bohatou úrodu.

Při správné péči a prevenci bude zahradník schopen léčit dlouho napadené stromy, hlavním úkolem je dodržovat opatření a znát všechny prostředky pro boj s touto chorobou.

Obsah

Strupovitost nebo Venturia je nerovná

Strupovitá - nerovnoměrná vačnatá venturie.Parazit se usazuje na vegetativní hmotě, napadá listy, výhonky, pupeny a plody.Hlíza strupovitá se na jaře aktivně rozmnožuje, pak pouze rozšiřuje oblast pokrytí a zachycuje celý strom.

Strupovitá hibernace na listech, kůře a nezralých plodech.Pokud teplota v zimě neklesne pod -20 ° C, nerovnoměrná Venturie přežije dobře a na jaře se začne aktivně množit.

Důvody výskytu strupovitosti

Není obtížné vytvořit pro houbu pohodlné podmínky:

 1. Vysoká vlhkost půdy a listoví.Výtrusy rostou zvláště dobře v období dešťů nebo při nadměrném zalévání.
 2. Teplo.Teplota až +20 ° C je u Venturie nerovnoměrná.
 3. Hustota koruny.Čím horší je korunka větraná, tím lepší pro houbu.Efekt má přistávací hustotu -dotyk listoví se rychle stává terčem útoku chrasty.
Znalecký posudek
Elena Pchelkina
Zahradnický expert
Nejnebezpečnějším obdobím jabloní je druhá polovina května.Při květu jsou stromy obzvláště citlivé na chrasty.

Jak vidět známky poškození na jabloni

Mezi charakteristické znaky choroby patří:

 • mastné nazelenalé skvrny nalisty;
 • pěstování nahnědlých sametových skvrn na ovoci a listech;
 • ochablé a praskající ovoce.

Strupovitost je nebezpečná pro symbiózu s jinými chorobami - plísní, alteriózou.V tomto případě bude ovocný strom infikován celým komplexem chorob.

Víte, jak tato nemoc vypadá - strupovitost na jabloních?
Výsledky
Načítání ...
Doporučená četba:

Důsledky infekce

Důsledky podmíněně nebezpečné choroby jsou velmi významné:

 1. Strom odhazuje listy.Když zemře, listí spadne, jabloň nemůže absorbovat jídlo a dostatek kyslíku.
 2. Předčasný pád listů způsobuje v zimě poškození stromů.
 3. Snižuje sechutnost jablek, produktivita celé zahrady.
 4. Nakažená jablka nejsou vhodná ke skladování.

Léčba strupovitosti je komplexem opatření.Zvažte hotové skladby a lidové léky.

Nejlepší chemikálie pro strupovitost

Všechny sloučeniny jsou rozděleny podle typu základní látky, toxicity atd. Sloučeniny mědi a síry byly jmenovány nejlepšími zahradníky:

 • Domů .Jedná se o oxychlorid mědi ve formě ve vodě rozpustného prášku.Chovat a používat podle pokynů.Připravené řešení k okamžitému použití v plném rozsahu.
 • Abiga Peak .Suspenze oxychloridu mědi s lepidlem.Fungicid je držen na povrchu rostliny a zajišťuje jednotnost pokrytí.Netoxický přípravek, který nelze použít za deště.Suspenze použitá v suchém počasí vyschne a není odplavena dešťovými tryskami.
 • Oksikhom .Přípravek obsahující chlorid mědi a oxadixyl obsahující měď.Dlouhodobě působící kontaktní agent.
 • Roztok koloidní síry .Jabloně lze zpracovávat pouze za suchého počasí.Prášek se zředí vodou (40 g na 5 l).Netoxické a bezpečné složení se nehromadí v půdě, ovoci a kmenech.
 • Tiowet Jet .Ve vodě rozpustné granule síry se rychle přeměňují na suspenzi a během zpracování se uvolňují páry síry.Složení zajišťuje rovnoměrný povlak.V jedné sezóně můžete provést až 6 ošetření.
Znalecký posudek
Elena Pchelkina
Zahradnický expert
Zpracování koloidní síry nelze provádět při teplotě vzduchu + 25 ° C. Postřik vede k vytvoření oblaku síry kolem ovocného stromu.Hostitel strup čistě zničí, ale s ním zabije užitečný hmyz a další živé tvory vedle jabloně.

Fungicidy také dobře fungují: Impact, Rayek, Strike.Naneste přísně podle pokynů.

Lidové léčivé přípravky pro léčbu strupovitosti

Uznávaným složením jeBordeauxova kapalina obsahující měď .Roztok síranu měďnatého 1% je přijatelný k použití v jakémkoli vegetačním období, 3% - pouze na jaře.

Upraveno .Ve vědecké a jiné literatuře se zmínky o nemoci až do roku 1819 neobjevily, dokud ji E. Fries nepopsal jako anamorfní druh houby Venturia inaequalis.Existenci této choroby v dřívější době však lze posuzovat na základě Caravaggioho snímku „Večeře v Emmausu“, který byl napsán v roce 1601.V koši s ovocem je záměrně v dohledu jablko s charakteristickými znaky strupovitosti.

Před ošetřením kapalinou Bordeaux provedou zahradníci zkoušku spálení.Několik větví by mělo být postříkáno kompozicí, ponechat čas na zaschnutí a vizuálně zkontrolovat výskyt popálenin.Vypadají jako skvrny na listech a „síť“ na ovocích.

Za zmínku stojí také:

 1. Infuze hořčice .K přípravě složení potřebujete 80 g práškuHořčici rozpusťte v 1 litru horké vody.Doplňte kompozici na 10 litrů a stříkejte strom.
 2. Česneková voda .Uhněte 2 velké hlavy česneku, trvejte asi 1 den v slunečnicovém oleji.Poté doplňte objem na 10 litrů vodou a ošetřete zahradu.
 3. Manganová voda .Na 10 l (kbelík) studené vody potřebujete pouze 5 g manganového prášku.Rozpusťte, zamíchejte a naneste.
 4. Syrovátkaje vhodná pro postřik během kteréhokoli vegetačního období.Naneste ve velkém množství, hojně zpracovejte celý strom.

Během plodného období mohou být jablka zpracovávána pro člověka mimořádně bezpečnými prostředky.

Neobvyklé metody zpracování

Zkušení zahradníci používají jeden nebezpečný, ale účinný prostředek - střelbu.Zatímco jabloň stále spí, je spálen plynovým hořákem.Zpracujte kmen, větve kostry.Oheň zničí všechny spory houby, ale může ovlivnit ovocný strom.Proto je střelba dostupná pouze zkušeným řemeslníkům.

Preventivní opatření proti strupovitosti

Začínají zabraňovat strupovitosti na podzim, ale není příliš pozdě začít pracovat na jaře při teplotě +10 ° C.

Podle vašeho názoru je nejlepší chemický prostředek proti chrastavitosti?
Výsledky
Načítání ...
​​
Existuje několik období ošetření:
 • Před vegetační sezónou .Vhodné jsou přípravky obsahující měď.Je dobré aplikovat hnojení minerálními hnojivy - dávají sílu proti nerovnoměrné venturii.Úkolem je zpracovat ledviny, kmeny, kmeny kmenů.

Pokud zahradník potřebuje zpomalit vegetační období stromu, kmen se postříká roztokem soli.Na 1 kg soli potřebujete 1 kbelík vody.Pokud vegetaci zpozdíte, spory plísně zemřou dříve, než se objeví listy.

 • Než začalo kvetení. Pokud se v období kvetení listů objevila strupovitost, měla by se provést ošetření jakýmkoli fungicidem nebo syrovátkou.
 • Během období květua po něm.Je lepší dělat sírové léky nebo Bordeauxskou tekutinu.

Měsíc před plodením by měly být chemikálie zlikvidovány.

Prevence nemocí je soubor opatření, která zahrnují několik fází:

 1. Vypracování jasného plánu výsadby .Pokud jsou stromy zasazeny těsně, budou zasaženy strupou rychleji.Majitelé pozemků by měli umístit ovocné stromy s ohledem na vzájemnou vzdálenost od 4,5 m. Pokud je málo půdy, je vhodnější pěstovat jabloně v různých úhlech.
 2. Volba vrchního obvazu .Jabloně je třeba krmit pouze tehdy, když to strom vyžaduje.Potřebné přípravky nanášejte samostatně pro každou vegetační sezónu a nepřidávejte směs v nadbytku.
 3. Provádětsanitární prořezávání koruny .Čím silnější listoví, tím pohodlnější pro strupovité houby.

Doporučení zkušených zahrádkářů

Ne každý obyvatel léta ví, jak získat dobrou plodinu jablek.Aby nedocházelo k jednoduchým chybám a neochutnávaly chutné plody, je třeba vzít v úvahu doporučení mistrů:

 • Zahrada by měla být vždy čistá, a proto je nutné plevele sklízet, padat jablka a listy.
 • Je bezpodmínečně nutné pěstovat víceleté plodiny v blízkosti jabloní vhodných pro zimování strupovité houby.Je lepší dělat postele v určité vzdálenosti od stromů.
 • Kmeny musí být čisté.Mulč, popel zabrání rozvoji infekcí.
 • Při výběru výsadebního materiálu je třeba věnovat pozornost rozmanitosti jabloní.Chovatelé označují odolnost odrůdy k nemoci, informace budou užitečné.
 • Před výsadbou nových jabloní z mateřské školy se musíte ujistit o jejich zdraví.V opačném případě existuje vysoké riziko nakažení zahrady strupou nebo jiným parazitem.

Při zpracování stromu během vegetačního období je nutné postřikovat celou zahradu.Přerušení v prevenci nelze provést - současná léčba nedává infekci šanci na přežití.