Životnost a průměr armatur pro kovoplastové topné trubky

0) Kování se používá k vytvoření topného okruhu z kompozitních trubek.Dokování nevyžaduje mnoho zkušeností, nezpůsobuje problémy.Výběr konektorů závisí na požadavcích hostitele, typu sítě.Podívejme se, jaké kování pro kovové plastové trubky jsou, jak se liší a jak je opravit.Některé tipy od odborníků a pravidla pro výběr produktů pro uspořádání topné sítě v domě nebudou bolet.
Obsah

Hlavní vlastnosti kov-plastových topných trubek

Detaily jsou vícevrstvé konstrukcez polymerů, lepidla, vyztužující hliníkové fólie.Zesílení je povrchní a vnitřní.V prvním případě je fólie položena na vnější vrstvu, ve druhém - skrytá v tloušťce plastu.Je praktičtější zvolit druhou možnost, aby byla fólie chráněna před poškozením.

Standardní velikosti dílů:

 • vrstva fólie až do tloušťky 7 mikrometrů;
 • tloušťka stěny trubky 3 mm;
 • průměr vnější vrstvy je od 16 do 63 mm.

S ručním ohýbáním je poloměr až 550 mm, s mechanickým ohýbáním až 180 mm.Provozní režim ohřevu chladicí kapaliny na +95 ° C, přípustné maximální zatížení +110 C. Ukazatele tlaku při +95 ° C až 10 atm.Zničení produktů začíná na úrovni tlaku 90 atm.

Technické vlastnosti metal-plastových trubek pro vytápění jsou dostatečné pro použití výrobků na centrálních dálnicích,autonomní typ.Výjimka platí pouze pro kotle na pevná paliva s topným médiem do +110 ° C v konstantním režimu.V tomto případě by se měly používat kovové výrobky, tepelné akumulátory nelze instalovat.

Podle úrovně tlaku v autonomním systému je maximální ukazatel 1,5 baru, v centralizovaných sítích ne vyšší než 4 bar.Použití kov-plastových trubek je možné ve všech sítích, výrobky mají velkou rezervu bezpečnosti.

Výhody a nevýhody

Plastové trubky pro vytápění mají řadu nesporných výhod:

 • nízká hmotnost;
 • flexibilita;
 • snadná instalace;
 • relativně nízká cena;
 • tvarová stálost během přenosu tepla;
 • odolnost proti korozi;
 • minimální riziko zanášení - hladké stěny tunelů nezdržují mechanické a měkké usazeniny;
 • těsnost - kvůli vyztužující fólii kyslík nevstupuje do tunelů, proto v trubkách prakticky nedochází k vzduchovým zácpám;
 • ​​
 • nízká tepelná vodivost;
 • zvuková izolace;
 • inertnost vůči agresivním látkám.

Existují také nevýhody - nestabilita proti mechanickému namáhání, schopnost odlupovat se.Děrovaný box se vyrovná s prvním problémem - potrubí musí být chráněno v místech možného zatížení.Druhý rozhodne o výběru kvalitních produktů.

Důležité!Ochrana obvodů je nezbytná v podmínkách vystavení vysokým a nízkým teplotám.Je přípustné používat izolátory s průměrným stupněmhygroskopičnost - kondenzát se neusazuje na kompozitních trubkách.

Volba průměru potrubí v závislosti na účelu sítě

Výběr topných trubek vyžaduje výpočty - počátečním bodem je průměr výstupní trubky zkotel.Velikost potrubí určuje indikátor vnitřního průměru.Obecná doporučení jsou jednoduchá - až do první větve sítě je úsek potrubí stejný jako úsek potrubí.S každou větví - jedna velikost menší.To znamená, že výstupní indikátor může být roven 24 mm po první větvi - již 18 mm, po další, například radiátoru, již 12 mm.

Důležité!Sběr reverzního cirkulačního okruhu podle inverzní zásady - od menší sekce k větší.

Průměr metaloplastických trubek pro vytápění podle oblasti použití:

 1. Pro instalaci studené vody, odtoku je vnitřní /vnější index průřezu 16-12 mm.Zeď do tloušťky 2 mm.
 2. Pro autonomní dálnici v soukromém domě je průměr 26/20 mm a tloušťka 3 mm.Takové produkty jsou vhodné pro vytváření podlahového vytápění, distribuce horké vody.
 3. Trubky o průřezu 32/26 a tloušťce stěny 3 mm jsou vhodné pro topné trubky.Ale pouze za podmínek nízkého tlaku v síti.
 4. Pro sítě s centralizovaným vytápěním jsou zobrazeny modely s průměrem 40/32 a tloušťkou stěny 3,9 mm.Může být použit v autonomních systémech s vysokým tlakem vody.

Existuje zboží s velkým průměrem na prodej od200 mm jsou trubky pro technické dálnice.

Pravidla pro instalaci topné sítě z metal-plastových trubek

Hlavní výhodou produktů je schopnost obejít se bez speciálního nářadí.Mistr bude potřebovat brusku, navíjení, samotné trubky správného průměru.Práce nebude obtížná.

Několik doporučení:

 • závitové spoje by měly být navíjeny plátěným a nitro nátěrem;
 • řezají trubky pouze bruskou nebo pilkou na kov;
 • konce jsou zbaveny otřepů, kalibrovány a vnitřní zkosení odstraněno - to je nezbytné, aby se zabránilo netěsnostem;
 • před škrticími ventily a kulovými ventily musí být nainstalován můstek pro odříznutí radiátorů;
 • utahování matice na tlakové armatuře, držení pouzdra klíčem, jinak budou spoje netěsné;
 • je vhodnější použít Američana k propojení oční linky a radiátorů - je to snazší.

Důležité!Je nemožné ohýbat potrubí.Zatáčky a zatáčky musí být prováděny se zvláštními rohy.S malým poloměrem ohybu se jádro zlomí, s velkým ohybem je oční linky příliš velké.Rohy jsou proto praktičtější.

Propojovací obvody vyžadují použití armatur.Uzly se liší konstrukčními vlastnostmi.

Druhy a způsoby použití armatur

Části jsou lisovací (skládací), kompresní (podmíněně skládací) nebo nerozebíratelné - jedná se o lisovací tvarovky.

Jaké kování a kdy použít:

 1. Kleštiny jsou vhodné pro rychlou montáž a demontáž mnohokrát.Uzly mohou být opatřeny závity, mosazným tělem, upevněním pomocí těsnění a krimpovacím kroužkem.Instalace je taková - na konec potrubí přišroubujte matici, potom prsten a celou armaturu posuňte úplně.Poté nasaďte kroužek a matici.Zašroubujte poslední matici a utáhněte ji rukou, poté klíčem.Plus - účinnost montáže, mínus - životnost ne více než 3 roky.Matici můžete dotáhnout až do konce rezervy závitu, pak se díl změní.
 2. Kompresní moduly se také nazývají krimpovací moduly.Součástí je kování s převlečnou maticí.Připevněte k potrubí krimpovacím kroužkem.Instalace uzlu pomocí 2 klíčů, žádné potíže.Výhody - snadná instalace, minus - krátká životnost.
 3. Trvalé nebo lisované kování.Nejlepší volba pro použití v topných systémech vyrobených z kov-plastových trubek.Uzly zaručují pevnost kloubů, dobře odolávají rozdílům tlaku, teploty.Je přípustné znovu sestavit neoddělitelné moduly do potěru a zasunout je do zdi.Mínus - k instalaci je nutný lis.Zařízení stojí hodně, je praktičtější si ho pronajmout.

Doporučujeme přečíst:
Typy potrubí pro topný systém v soukromém sektorudům a jejich volba

Pro vytvoření otevřené topné sítě je třeba použít kompresní nebo lisovací tvarovky.Pro odstranění netěsností stačí pravidelná kontrola integrity spojů, utažení uzlových spojů a včasná výměna dílů.

Jak pokládat trubky z kovového plastu

Kvalitní potrubíkompozit vydrží nepřetržité pracovní teplo až do +70 C. Je vhodnější regulovat provozní režim pomocí regulátorů teploty - zařízení jsou instalována během instalace.

Nuance se týká snížené lineární expanze složeného výrobku - s mínusovými indikátory standardní chladivo zamrzne a přerušuje obvod.Doporučuje se používat potrubí pouze v místnostech s konstantním režimem +5 ° C.

Při vytváření obrysů teplé podlahy poháněné kotlem na tuhá paliva musí být nainstalován tepelný akumulátor.Kotle teplou vodu do +110 ° C, potrubí nevydrží takové zatížení v dlouhodobém režimu.

Ve všech ostatních případech neexistují žádná omezení pro jeho použití.Výrobky jsou vhodné pro uspořádání rozvržení studené vody, horké vody, kanalizace, síťových a topných stoupaček.Technika instalace je standardní, schéma závisí na výběru a preferencích majitele.

Vlastnosti výběru trubek vyrobených z kovového plastu pro topnou síť

Hlavní problém vyvstává u výrobků nízké kvality.Kovová fólie během provozu opouští, vytváří se netěsnost, rez, a obrys mění tvar.

Chcete-li se vyhnout problémům, měli byste se řídit pokyny mistrů:

 • nakupujte produkty přímo odvýrobce nebo v dobrém obchodě;
 • vyžadují osvědčení - žádné papíry, zjevný falešný;
 • na trubce by neměly být čipy, ohyby nebo skvrny;
 • rozměry odpovídají rozměrům uvedeným v pase, je zde označení, povlak je hladký;
 • chyby v písmenech a písmenech jsou falešné;
 • pokud je hliníková fólie svařovaná na tupo - jedná se o tovární výrobu, překrývající se šev je provizorní faleš;
 • nejsou povoleny různé tloušťky hliníku.

Při objednávce potrubí určitého tvaru musíte zjistit tloušťku vnější polymerní vrstvy a změřit parametr.Porušení bude říkat, že je to falešný a je lepší zboží odmítnout.

Životnost

Výrobci požadují životnost otopných trubek z kovu a plastu 50 let.Ale to vše záleží na podmínkách použití - nadměrný agresivní účinek zkracuje dobu používání o 15 let.Toto číslo je však vyšší než u jiných produktů, takže si kompozitní trubky zaslouží.

Doporučení!Pokud není vyztužení hliníkovou fólií vhodné, jsou k dispozici modely s vyztužením ze skleněných vláken.Jsou dražší, neloupat, ale mají o něco větší lineární expanzi než hliník.