Zavlažujete zahradu správně?10 chyb zahradníci nemohou opakovat

Bez zalévání nebude dobrá sklizeň - každý zahradník o tom ví.Ale zaléváš správně?Existuje dostatek vody pro rostliny, aby získaly živiny z půdy a normálně rostly, nesly ovoce a co je nejdůležitější, neumírají na kořenovou hnilobu.Co je časté zalévání, jak vybrat dávku a vypočítat čas, aby se zabránilo následkům nesprávného zalévání - více o tom.

Obsah
]

Kdy zalévat?

Nezapínejte hadici během letního vedra.Vlhkost, padající na listy, se vypaří a spálí jemné listy.Vaření vede k popálení, z něhož listoví zčerná, schnou a padá.Nahá rostlina se stane bezbrannou před spalujícím paprskem slunce - to je minus.Proto uprostřed dne můžete půdu navlhčit, ale pouze ve stínu.

Teplota

Nelze použít vodovodní vodu.Taková kapalina má nízké teploty a rostliny zažívají skutečný šok, srovnatelný s lehkými mrazy.Kulturní výsadby na takové zalévání reagují svým vlastním způsobem - skládají listy, aby udržely teplo.Aby nedocházelo k nepříjemným následkům, měla by být voda na zavlažování odebírána teplá, pokud možno usazená v nádržích, barelech.Dobře, pokud vodadeště shromažďované v nádobách, tancích.Pro rychlé zahřátí kapaliny je nádoba natřena černě.Naplňte barel ráno, večer bude voda s požadovanou teplotou.

Taková voda se již usadila, všechny škodlivé látky zmizely nebo se usadily na dně.Hlavní věcí je správné umístění kontejnerů - je lepší osvětlit oblasti, kde nespadá stín.A pokud je kontejner pod odtokem, sbírá všechny dešťové trysky do kapky, není třeba utrácet peníze za vodu na zavlažování.

Je přísně zakázáno používat vodu, která má nepříjemný zápach, již rozkvetla a pokryla se plísní.Kapalina obsahuje mnoho mikrobů, které infikují nejen rostliny, ale také půdu.Získat dostatek plodin s tímto zaléváním nebude fungovat.

Jak zalévat?

Mnoho zahradníků používá k zavlažování hadici, která upravuje intenzitu proudu.A to je pravda.Příliš silný tlak narušuje půdní vrstvu a odhaluje kořeny rostlin.Z této kulturní výsadby začne bolet.Pokud dojde k potížím, kořeny by měly být posypány zeminou, aby nevyschly.

Pokud neexistuje způsob, jak stát s hadicí nebo běhat s konev podél postele, je třeba vybudovat jednoduchou strukturu a nechat vodu proudit gravitací.Tenký pramínek hadice nevymyje postel, nevystaví kořenový systém, i když rostliny nejsou hluboko pohřbeny.

Zavlažování nebo zavlažování deštěm

Jedná se o způsob postřikování listů rostlin vlhkostí.Takové zavlažování není vhodné pro den, kdy je půda již navlhčena a slunce je skryto mraky.Je lepší se přihlásitkropení v horkých dnech, ráno, zatímco je v pohodě.Umělý „déšť“ osvěží výsadbu a dává sílu vyrovnat se s teplem.Kromě toho má vlhkost na listech čas na vyschnutí, než slunce začne nemilosrdně spalovat.

Ale večerní kropení nebude užitečné.Kapky zůstávají na listech velmi dlouho, což znamená, že se objeví živné médium pro fungální mikroflóru.V dopoledních hodinách nehrozí žádné nebezpečí, kapky budou velmi rychle vysychat, protože se zvyšuje teplota okolí.Optimální doba postřikování je od 4,00 do 6,00 ráno.

Pravidla zavlažování půdy

Sušená kůra na půdě je katastrofou pro všechny letní obyvatele, kteří přicházejí na místa pouze o víkendech.Nezapínejte ihned hadici a nevypouštějte půdu „do bažiny“, nejprve musíte změkčit kůru tak, aby se voda dostala do plné hloubky.V opačném případě budou rostliny shora „dobře krmeny“, ale kořenový systém zůstane „hladový“.

Aby bylo možné nasycení půdy vodou, měli byste opatrně chodit po celé oblasti, lépe položit konev ze sprchy na hadici - ukázalo se, že je to dobrý „déšť“, který zjemňuje kůru.Pak chvíli počkejte a po půl hodině znovu projděte „zalévání“, aniž byste vyplnili zemi.Asi po hodině už nebudou žádná suchá místa, můžete udělat plnohodnotné zalévání zahrady.

Kolik nalít?

Trocha vody - půda vyschne, hodně - rostliny hnijí.V obou případechJeden výsledek - smrt kulturních výsadeb.Za normální zavlažování se považuje objem vody se zvlhčováním půdy do hloubky 10 - 15 cm, kde se nachází kořenový systém všech plodin ovoce a zeleniny (nikoli stromů).

Průměrný objem vody je 1–3 kbelíky na 1 m2.postele.Přesný objem lze určit samostatně, za předpokladu, že volné půdy vyžadují málo vody, ale husté, hlinité a jílovité - hodně.Poznamenejte si: čím je půda volnější, tím rychleji se voda vypaří, nejen z povrchu, ale také z hloubky.Proto je třeba rostliny na spálených postelích zalévat častěji.

Jak často zalévat?

Takže existuje letní dům, ale navštěvujete ho dva dny v týdnu.Přes víkend se zahrada hojně rozlévá.A pak se voda odpařuje další 1-2 dny a rostliny začnou vyschnout.Nerovnoměrné zalévání vede ke ztrátě produktivity: při každém zalévání rostlin dochází k šoku, který snižuje ochranné vlastnosti kultivovaných plodin.Zelení zakryjí houbou, onemocní, zemřou.

Nedostatek vlhkosti v období vaječníků je obzvláště nebezpečný, zde budete muset častěji cestovat za účelem zalévání výsadeb alespoň jednou denně.Pokud tak neučiníte, vyléváte v žáru po dobu 2-3 dnů, poté, co se do vody dostane dostatek vody, voda rychle proniká do ovoce a praskne.

Existuje cesta ven - zavlažování kapáním.Toto je jednoduchá konstrukce z hlavně namontovaného ve výšce 0,5 - 1 m nad zemí a hadice připojené k kontejneru.Otvory se vyrábějí v hadici, samotná trubka se táhne podél všech lůžek.Rostliny tak dostávají správnou dávku vlhkosti, zatímco hostitel není zapnutýchalupa.

Mulčování po zalévání

Večerní zalévání je nejlepší, takže vlhkost v půdě déle trvá a rostliny normálně jedí.Bohatá vlhkost ráno navíc vede k tvorbě krust na povrchu.

Po večerním zalévání bude užitečné mulčování.To platí pro vlhkou půdu suchý humus, suchou půdu.Musíte použít vrstvu ne silnější než 1 cm, abyste zabránili rychlému odpařování vlhkosti a nechali rostliny jíst po celou dobu bez normálního zalévání.

Hnojení - mulčování znovu

Mulčování po obvazu pomáhá rychle dodávat živiny ke kořenům plantáží.Postup je jednoduchý: půda se uvolní, hnojiva se aplikují, postele se napojí a půdu můžete mulčovat humusem.

Tipy: Před použitím hnojiv (suchých) je lepší trochu uvolnit uvolněnou půdu.Ale po krmení, voda hojně, bude každá rostlina vyžadovat až 2 litry vody.

Požadavky na zalévání pro různé plodiny

Tyto tipy se hodí pro všechny zahradníky.Mnoho z nás přesně neví, kolik vody potřebuje konkrétní kultura, zalévání celé zahrady jedním objemem vody.Výsledkem je, že některé rostliny rychle získávají barvu, přinášejí ovoce, zatímco jiné nemohou normálně rozkvétat a ztratit své vaječníky.Chcete-li tomu zabránit, zapište si míry zalévání pro nejběžnější zahradní plodiny.

Bramborové zelí

Kořenový systém rostlin střední velikostimoc.Pravidelné zalévání v období květen - červenec.Požadovaný objem kapaliny je v průměru 30-32 l na 1 m2.Frekvence zavlažování 5krát: po výsadbě v zemi, po 3 dnech, poté po 7 dnech.Zvažte silné srážky.Přibližný výpočet: na 1 kg plodiny zanechá až 9 litrů vody.

Pozdní zelí

Kořenový systém má střední výkon.Zalévání je pravidelné od května do srpna.Požadovaný objem kapaliny je 35-45 l na 1 m2.Frekvence: ihned po výsadbě v zemi a po 7 dnech, poté, co se vytvoří listy listu, proveďte tři zalévání v intervalu 3–4 dnů (v závislosti na intenzitě zásuvky).Poté je zapotřebí voda během pokládání hlavy zelí (opět 3 zavlažování) a během období zrání (2 zavlažování).

Okurky brzy

Rostlina s výkonným kořenovým systémem vyžaduje konstantní zalévání od května do srpna.Objem vody je 25-30 litrů na 1 m2.První zalévání během formování prvních listů, pak pouze vytvářením pupenů.Během tvorby pupenů, zalévání 2 krát s intervalem týdne.Kvetení - zalévání každých 5 dní.V době tvorby ovoce se zalévají dvakrát okurky.Interval mezi zavlažováním je 6 dní.

Pozdní okurky

Pravidla jsou stejná jako u dřívějších, ale od května do září je stále potřeba voda.Frekvence zavlažování: druhý a třetí - každých 5 dní, čtvrtý a pátý - 4 dny, od šestého do devátého - 5 dnů.

Semeno cibule

Kořenový systém je slabý, vyžadujezalévání od května do srpna.Objem kapaliny je 25-35 litrů na 1 m2.postele.Frekvence je následující: první zalévání - ihned po setí a potápění (ztenčení), druhé - po 7 dnech.Voda s každým ztenčováním rostlin je během růstového období potřeba vlhkost každých 5 dní.

Sazenice rajčat

Kořenový systém je silný.Zalévání je nutné od června do srpna.Na 1 m²postele ponechávají 35-40 litrů.voda.Ihned po výsadbě potřebujete první úžinu, pak jako pupeny.Voda dále během kvetení dvakrát, v intervalu 3 dnů.Další zalévání je vzhled vaječníku, tvorba ovoce.Ale na konci léta je třeba zrát rajčata třikrát, zalévání je 3-4 dny.

Tomatoless sazenice

Kořenový systém je silný.Zalévání období je květen-srpen.Objem zavlažování na 1 m230-35 l.První zalévání - po výsadbě, druhé - po ztenčení, pak - o tvorbě pupenů.Poté půdu během stopek zvlhčete v intervalu 3 dnů.Páté zalévání po vytvoření ovoce, poslední dvě - jak rajčata dozrávají.

Pepř

Kultura se středním kořenovým systémem.Zalévání květen-září.Objem 30-35 litrů na 1 m2.postele.První zalévání po výsadbě, druhé - po vytvoření pupenů.Voda dále během kvetení třikrát s intervalem 4 dny.Poslední dvě zalévání týdně v období tvorby ovoce.Jak zrají, papriky jsou napojeny třikrát v intervalu 3 dnů.

Lilek

Rostliny se silným kořenem, zalévání květen - září.Objem 35-40 litrů na 1 m2.postele.První zvlhčení půdy ihned po výsadbě, druhé - při tvorbě pupenů, další tři během květu s intervalem 5 dnů.Potom se v době tvorby ovoce dvakrát zalévejte jednou týdně.Jak zrají, lilek se zalévá 3krát každé 4 dny.

Mrkev

Kořenový systém je silný a zalévá květen až září.Objem 30 l na 1 m2.postele.První zalévání bezprostředně po naředění, pak čtyřikrát během období zrání, soubor kořenové hmoty s frekvencí jednou za 5 dní.

Červená řepa

Tato rostlina se slabými kořeny je napojena od května do srpna.Spotřeba na 1 m2.postele o objemu 35 litrů vody.První hydratace po naředění, pak čtyřikrát jako tvorba kořene s frekvencí jednou za 4 dny.

Brambory pěstované na jaře

Rostlina nemá silné kořeny a vyžaduje zalévání od května do září.Spotřeba na 1 m2.asi 35-40 litrů.Při vytváření pupenů a květů jsou zapotřebí první 2 zalévání.Poté, co se vytvoří hlízy, půdu dvakrát navlhčete v intervalu 7 dnů.

Brambory pro letní výsadbu

Kořenový systém je slabý, spotřeba na 1 m2.40-45 litrů vody.Voda třikrát v květnu se vznikem sazenic (interval 4 dny).Potom je při tvorbě pupenů zapotřebí voda.Další 2 zalévání (s týdenním intervalem) - v podobě hlíz.Pro stanovení objemu vody je nutné vzít v úvahu množství srážek.Pokud je čas na vodu, ale lehký déšť již prošel, musíte přidat vlhkost - vodu.