Zastřešení z vlnité lepenky: výhody a vlastnosti instalace

Základem domu je základ, ale jeho hlavní ochranou je střecha.Proto je třeba přistupovat k výběru materiálu pro střechu obzvláště pečlivě, s přihlédnutím k klimatickým podmínkám, zásadám instalace a samozřejmě také k nákladům na povlakování.Jednou z nejpopulárnějších možností dnes je zastřešení z vlnité lepenky.Tento materiál je odolný, odolný proti opotřebení, vypadá krásně a co je důležité, je v cenově dostupném segmentu cen.Druhy profilovaných plechů se od sebe liší typem povlaku, tloušťkou oceli a výškou zvlnění.

Obsah

Kovový profil pro střechu je moderním analogem střešní železo

Železné střechy, které jsou všem známé, nejsou ničím jiným nežprototyp moderních plechových střech.Rozdíl je v tom, že nyní galvanizované plechy mají dodatečnou ochranu ve formě antikorozních nátěrů a podléhají válcování - to dává profilu vlnovitý nebo lichoběžníkový tvar.

Taková úprava železného povlaku na střechy významně zlepšila provozní a ochranné vlastnosti nové generace střešního materiálu.Nyní je pozinkovaná vlnitá lepenka zaručena po dobu nejméně třiceti let a profil s polymerovým povlakem a ještě více - nejméně čtyřicet pět let.

Plusy zastřešení z profilovaného plechu

Výhody takového zastřešení nevyžadují zvláštní důkaz, jsou zřejmé:

 • přijatelnécena
 • šetrnost k životnímu prostředí;
 • nehořlavost;
 • vysoká pevnost;
 • snadná instalace;
 • snadnost přepravy;
 • dlouhověkost.

Je-li pro instalaci zastřešení zvolena vlnitá lepenka, je to také výhodné, protože to šetří peníze na bedně: pevnost profilu je taková, že jeho krok může být téměř dvakrát tolik, jako napříkladpři pokládání ondulinu.

Atraktivita střechy z profilovaného plechu spočívá také ve skutečnosti, že plechy jsou vyráběny v různých velikostech.To vám umožní pokrýt střechu i při velké ploše zcela od hřebene po okraj celými plachtami, aniž by na svazích zbytečné spáry.

Nuance instalace střešní krytiny z profilu

Aby bylo možné spočítat, kolik listů vlnité lepenky je třeba pokrýt střechou, je nutné změřit její obvod a délku svahů.Na základě výpočtu plochy se vypočítá počet dalších prvků a upevňovacích prvků.

Nejlepší možností je, když plechy odpovídají délce rampy, čímž se zlepší odolnost střechy proti vlhkosti.Kromě toho se výrazně sníží složitost instalace, protože nemusíte dělat další práci - ukotvit krátké povlékací prvky.

Pokládání krátkých profilovaných listů

Pokud nebylo možné vybrat profil podle velikosti (nebo bylo plánováno), pak pokládka by měla být provedena v pořadí - rovnoběžně s hranou v horizontálním směru.počínaje zdola.SNiP střechy z profesionální podlahy umožňuje překrývání kloubů v rozsahu od 15 do 20 centimetrů.Spojovací body jsou žádoucíizolovat silikonovým tmelem.

Mezi izolační vrstvou a horní vrstvou je pro ventilaci vzduchu nutná vzdálenost 20 až 40 mm, aby se zabránilo hromadění kondenzace.

Střešní fólie musí být připevněna k latěm lišty nebo k výběžkům podél hřebene nebo přesahu římsy dvakrát tolik bodů, kolik je třeba při pokládání dlouhého profilu, který odpovídá svahu.

Obecná závazná pravidla pro zajištění kovového profilu

Bez ohledu na konfiguraci rampy musí být plechy položeny přísně rovnoběžně s římsou, která je zase přesně vodorovně vyrovnána.Paluba by měla být umístěna tak, aby její hrana vyčnívala přes římsu o 40 mm.

Kovový profil střechy je k přepravce připevněn pozinkovanými šrouby s vrtákem na konci, sada obsahuje neoprenové těsnění a podložku.Sousední desky jsou navíc spojeny dohromady pro větší pevnost povlaku.

Důležité:

 • Zastřešení z profilu je připevněno k základně pouze v místech, kde je pevně připevněno k přepravce (mezi vlnami).
 • V krajních částech střechy (spodní a horní lišty) jsou šrouby zašroubovány do každé mezery mezi vlnami.Toto je děláno pro spolehlivější fixaci povlaku, protože nejsilnější zatížení větrem je na těchto částech střechy.Uprostřed rampy není tak náchylnýúčinky větru nárazů, takže tam můžete opravit profil, přeskočení jedné mezery.
 • Upevňovací prvky na podélných spojích sousedních plechů by neměly být od sebe vzdáleny více než 500 mm.
 • Při montáži střechy z vlnité lepenky podle SNiP by mělo být dodrženo pravidlo: profil je upevněn podél okrajů střechy ke každému blokovacímu bloku.
 • Za účelem lepšího přilehnutí sousedních listů k sobě musí být upevňovací body ve spojených vlnách posunuty o 5 mm.Na listu, který je na svahu níže, by se to mělo provádět v opačném směru od překrytí a nahoře ve směru k němu.
 • Pro spojení extrémních přírub profilu je nejlepší použít kombinované nýty, jejichž průměr by měl být od 3,2 do 6,5 mm.

Pro kombinování dalších střešních prvků nebo profilovaných plechů s kombinovanými nýty je vhodný ruční nástroj speciálně určený pro jednostranné nýtování.

Nejlepší je šroubovat samořezné šrouby šroubovákem nebo vrtákem - rychlost otáčení kazety je nastavena na nejmenší.Instalace je velmi usnadněna skutečností, že na koncích samořezných šroubů jsou malé vrtačky, takže plechy kovového profilu pro střechu jsou poměrně snadno vyvrtány.

Existují speciální samořezné šrouby, pomocí kterých je možné připevnit vlnitou lepenku i na kovovou přepravku.Abyste zajistili maximální přesnost, měli byste před zahájením práce naklonit díru.

V žádném případě by se k upevnění neměly používat hřebíky.Výrazně zvyšuje pravděpodobnost oddělení nátěru silným větrem, kromě toho si můžete jen snít o jeho těsnosti - voda bude prosakovat v místech, kde jsou hřebíky hřebíky.A to také ohrožuje předčasné poškození profilu - objeví se koroze.

Jak správně řezat vlnitou desku

Pro řezání profilu v příčném směru se používají pilové nebo děrovací nůžky nebo kotouče s karbidovými zuby.Pokud musí být profilovaný plech řezán podélně, můžete použít kovové nůžky.

Nůžky na kov nejsou vhodné, pokud je požadováno příčné řezání povlaku, protože jej mohou deformovat.Zmačkané listy se během instalace velmi obtížně spojí, i po narovnání zůstanou nerovnoměrné.

Vysokorychlostní brusné nástroje určené pro řezání kovů nelze kategoricky použít při pokládání střechy z profilovaného plechu.Při kontaktu kovu s abrazivním materiálem dochází k velmi silnému zahřívání kontaktních bodů, což vede k destrukci polymerní vrstvy.Zinkový povlak je také poškozen a v důsledku toho se na střeše objevují kovové koroze a pruhy rzi.

Užitečné tipy

Je-li pro instalaci střechy zvolen profil o tloušťce menší než 0,7 mm, je zakázáno se během instalace pohybovat přímo na ní, protože by to mohlo způsobit poškození..Dřevěné lešení by mělo být položeno a chodit po nich.Bez ohledu na typ zastřešení z vlnité lepenky se veškeré instalační práce provádějí v měkkých botách.

Po dokončení nátěru se povrch očistí od úlomků a třísek, zbarví se všechny škrábance a drobná poškození.To se provádí za účelem ochrany střechy před korozí.

Samořezné šrouby mohou časem uvolnit, takže po třech měsících po dokončení zastřešení je třeba je prodloužit.

Aby se předešlo negativním důsledkům, bez ohledu na možnost instalace by měla být v co největší míře vyloučena možnost poškození laku nebo polymerního povlaku.Samozřejmě, přísně dodržujte bezpečnostní předpisy.