Zasklení a zahřívání balkonů a lodžií.Možnosti a materiály

Pro zvýšení komfortu bytu a mírné zvětšení jeho plochy umožní zasklení a izolaci balkonu nebo lodžie.Po provedení odpovídající práce budete nejen chránit byt před chladem a hlukem.Na dalších metrech čtverečních můžete vybavit útulný altán, zimní zahradu, šatní skříň nebo dokonce pohodlný osobní účet.

Obsah

Povolení pro zasklení a vytápění balkonu nebo lodžie

Nesprávné zasklení a oteplení balkonu nebo lodžie může nepříznivě ovlivnitvzhled fasády, zvýšení zátěže na konstrukci budovy, jakož i snížení osvětlení bytu.

I při nejmenších změnách těchto prostor je vyžadováno písemné povolení od městské inspekce bydlení.

Pokud dojde k neoprávněnému vylepšení balkonu nebo lodžie, zkomplikuje to další operace s bytem: prodej, darování nebo závěť.

Přípravné práce: Posílíme parapet

Práce na balkóně začíná analýzou stavu parapetu, na kterém bude zasklení spočívat.Silná železobetonová konstrukce nevyžaduje další zesílení.Ale parapet, který se skládá z kovových tyčí, bude muset být doplněn zdivem z pěnových tvárnic nebo lehkých keramických cihel.

Rovněž bude nutné zednické práce, pokud betonový parapet není dostatečně pevnýupevnění.Při zasklívání a zahřívání balkonů ve starých domech musíte nejprve získat odbornou radu ohledně mezního přípustného zatížení na konstrukci budovy.

Výběr oken pro tepelné zasklení

Pokud plánujete izolovat balkon, vyberte možnost zasklení, která je schopna co nejvíce chránit místnost před extrémními teplotami a pronikáním za studena.

Pro zasklení za tepla nabízí stavební trh velký výběr okenních konstrukcí.Nejčastěji používané:

 • Dřevěné rámy s dvojitými okny (eurookna).Díky ekologickým materiálům a moderním technologiím jsou pro spotřebitele velmi atraktivní.Okna s dvojitým zasklením přispívají k maximální ochraně tepla v bytě a dřevěný profil umožňuje konstrukci „dýchat“.
 • Rámy z hliníkového profilu, izolované speciálními tepelnými vložkami z polyamidu.Tato technologie výrazně zlepšuje tepelně úsporné vlastnosti oken.
 • PVC profily s dvojitým zasklením.

Druhá možnost se považuje za optimální, pokud se plánuje zasklení a izolace balkonu;cena za to není tak vysoká jako u dřevěných eurooken a ve své funkčnosti je výrazně lepší než hliníkové rámy.

Dodatečné zasklívací práce

Kromě instalace dvojskel je třeba odstranit mezery v místech, kde jsou rámy.přiléhající ke zdi.To zajistí těsnost zasklení, chrání místnost před vlhkostí, průvanem a únikem tepla.

Mezery mezi rámy a parapetem nebo stěnou musí být uzavřeny pěnovým polyethylenem, polystyrenem nebo speciálním tmelem a vyplněny polyuretanovými tmely.

Vzhledem k tomu, že tepelné izolátory, jakož i další zasklívací povrchy, zabírají mnoho místa, jsou na rámech (horní a boční) instalovány expanzní profily.

Výběr způsobu zahřívání

Je třeba mít na paměti, že řešení problému tepelných ztrát při zasklení a zahřívání lodžií a balkonů se neomezuje pouze na instalaci oken s dvojitým zasklením.Je požadována spolehlivá tepelná izolace celého pláště budovy.

Existují dva způsoby takové tepelné izolace:

 • Vnitřní izolace je jednoduchá a levná, ale má významnou minus - vlhký vzduch z bytu prochází tepelně izolační vrstvou, dosáhne vnější stěny a promění se vkondenzát.To vede k plísním.
 • Vnější izolace postrádá tento nedostatek, ale vyžaduje složité instalační práce, a proto je mnohem dražší.

Materiály pro tepelnou izolaci

Vysoce kvalitní zasklení a izolace lodžií a balkonů není možné bez řádnéhovybraný izolační materiál.Musí splňovat následující požadavky:

 • , aby byl odolný vůči vlhkosti a prodyšný:
 • nevytvářel další zatížení podlah;
 • mají nízkou tepelnou vodivost.

Na trhu je prezentován velký výběr materiálů pro izolaci, ale všechny nejsou univerzální.

Expandované polystyrenové desky jsou vynikajícím tepelným izolátorem, odolávají mechanickému namáhání a mají nízkou hmotnost.Mají však nízkou propustnost pro páry a špatné zvukově izolační vlastnosti.Kromě toho má tento materiál omezení použití v důsledku hořlavosti.

Minerální vlna je zcela nehořlavá a má nízkou tepelnou vodivost.Ale s nedostatečnou hydroizolací pod vlivem vlhkosti může rychle ztratit své tepelné izolační vlastnosti.

Penofol je izolace z role, která se skládá z reflexní vrstvy a základny.Snadno se připevňuje, je vodotěsný, má schopnost odrážet teplo, odolávat rozkladu a pálení.Toto je nejlepší volba, pokud je zapotřebí spolehlivé a odolné zasklení a zahřívání lodžií, cena materiálu je kompenzována vynikajícími provozními vlastnostmi.

Izolace fasádního zasklení

Fasádní zasklení vypadá moderně a efektně.V poslední době se často používá při výstavbě bytových domů.Použití studených hliníkových profilů pro zasklení balkonů a lodžií v nových budovách však nutí majitele bytů přemýšlet o výměně oken nebo jejich izolaci.

Specialisté navrhují, aby bylo zasklení fasády izolováno jedním z následujících způsobů:

 • Výměna křídel.V tomto případě se sklo demontuje a křídlo se odstraní, do starého rámu se vloží plastová okna s dvojitým zasklením a sendvičové panely se používají k zahřívání příček a hliníkových stojanů.
 • Instalace tepelného mostu.Ke zlepšení tepelně izolačních vlastností studených hliníkových oken se používá speciální polyamidové těsnění, které se vkládá mezi vnější a vnitřní profil.
 • Druhé zasklení.Metoda spočívá ve vytvoření další stěny z plastového profilu s dvojitými okny.Je namontován v blízkosti starých hliníkových rámů.Konstrukce je objemná, těžká a není příliš pohodlná k použití.

Je také možné izolovat zasklení za studena, ve kterém je celá stará konstrukce zcela demontována.Na jeho místo je nainstalován nový rám, jsou namontována plastová okna, spoje a trhliny jsou utěsněny.Je to složitá a nákladná metoda a používá se poměrně zřídka.