Zařízení a technologie pro instalaci střešní krytiny

Stavba jakékoli budovy končí uspořádáním střechy.Tento design chrání budovu před vlhkostí, větrem a udržuje pohodlné mikroklima.Životnost budovy závisí na správné instalaci střechy a nejjednodušší a nejpraktičtější je instalace roletové střechy, která je oblíbená díky svému vysokému výkonu a finanční dostupnosti.

Obsah
Hydroizolace

Instalace střechy z válcovaných materiálů vyžaduje přítomnost hydroizolační vrstvy.Tato vrstva je ochranou střešního prostoru před vlhkostí, což zajišťuje bezpečnost dřevěných konstrukcí: krokev, laťování a další.

Důležité!Pro hydroizolační vrstvu jsou vhodné pouze materiály odolné proti vlhkosti, které jsou uvedeny na etiketě produktu.

Při výběru hydroizolačních materiálů by se měla brát v úvahu instalace střech z válcovaných materiálů: jednoduché, dvojité, vícestupňové střechy vyžadují zvláště silnou ochrannou vrstvu membránových materiálů s polyethylenem, polyvinylchloridem, ruberoidovou základnou.

Druhy roletových materiálů pro zastřešení

Konstrukce střech z roletových materiálů zahrnuje použití různých materiálů, jejichž vlastnosti jsou klasifikovány podle vlastností.

Způsobem aplikace:

 • bitumenové materiály používané s tmely pro pevnost spoje,tmely mohou být horké nebo studené;
 • výrobky na bázi polyethylenu s ochranným filmem, který je odstraněn během instalace;
 • povrchové materiály pro střechy rolí, lišící se způsobem instalace a vyžadující použití plynového hořáku.

Použitím:

 • pro jednovrstvý povlak - jsou zde použitelné výrobky na bázi vícevrstvých skleněných vláken impregnovaných polymery nebo bitumeny, horní vrstva materiálu je doplněna čedičovým nebo pískovým postřikováním;
 • pro vícevrstvý povlak - mohou to být nejjednodušší materiály, jako je střešní materiál, znamenají vícevrstvé měkké střešní zařízení.

Důležité!Nejběžnější materiály pro jednovrstvé střešní krytiny: Gidrostekloizol, Stekloizol, Rubiteks, Stekloelast, Prorofikrom, Masterkrom.

Podle typu základny:

 • bez základů - materiály z recyklovaného kaučuku (Izol, Brizol, Gidrobutil) o tloušťce 2 mm a používají se k upevnění spodní vrstvy střešního koláče proochrana proti vodě;
 • ty hlavní na střešní lepenku s bitumenovou impregnací a kropením (klasický ruberoid) - levná cena je plus, ale špatná tolerance teplotních rozdílů je minus;
 • založené na tkaných /netkaných materiálech - ideální z hlediska pevnosti a výkonu, slouží po dlouhou dobu, ale jsou poměrně drahé.

Bycementové směsi zakrývající podklad střechy:

 • bitumen;
 • dehet, směsi dehtu a dehtu;
 • směsi gumy a bitumenu;
 • kaučukové polymerní směsi;
 • polymery.

Doporučení!Nejlepší materiály jsou ty, jejichž impregnací je polymer-bitumen.Povlaky snadno snášejí drsné provozní podmínky: od -40 do +150 stupňů.Pro regiony se zvýšenou teplotou se prodává povlak na bázi fólie - Folgoizol.Na jedné straně (dole) je bitumenový nebo polymerně asfaltový cementový přídavek a reflexní vlastnosti fólie vám umožňují udržovat teplotní režim střechy o 20 stupňů pod celkovou atmosférickou atmosférou.Přední povrch výrobku je chráněn sloučeninami a /nebo laky odolnými vůči usazeninám.Současně je fóliový izol charakterizován dobrou flexibilitou, je jednoduše řezán a může být zastřešení (FC) a hydroizolace (FG).

Instalace válcované střechy se provádí v jedné nebo několika vrstvách, vše závisí na sklonu a složitosti struktury střechy.U vícevrstvého „koláče“ fungují spodní vrstvy jako hydroizolace, lépe si udržují teplo a zvyšují zvukově izolační vlastnosti střechy.Takové materiály jsou označeny P a nazývají se podložky.Horní vrstvy by měly být odolnější a odolnější vůči agresivním účinkům srážek, náhodným nárazům, UV záření.Povlak je označen K (zastřešení) a vyznačuje se zvýšenou pevností.Pro výběr střešních materiálů je užitečné znát typ sypání přítomný na jedné nebo obou stranách plachty.Úkolem vrstvy není dávatlepí se na materiál v roli a chrání listy před vystavením slunečnímu záření.Drobky jsou někdy stínovány v různých tónech, což dodává esteticky atraktivní vzhled dokončené střechy.

Samostatný seznam jsou materiály pro zařízení rolety bez fúzí.Technologie pokládky válcované střechy je zde odlišná - upevnění se provádí pomocí speciálních hřebíků se širokým kloboukem (galvanicky pozinkovaných) a hřebíky se připevňují na speciální tmel.Hlavní materiály používané pro povlakování bez nanášení:

 1. Skleněná izolaces bitumenovou impregnací a podložkou ze skleněných vláken /ze skleněných vláken.Pokládání se provádí na bitumenovém tmelu.
 2. Na bitumenový tmel se pokládá krytinase základnou stavební desky impregnovanou tavitelným bitumenem.
 3. Technoelast Solos polymerovou bází a asfaltovým polymerním pojivem.Zvětšená tloušťka povlaku (5 mm) umožňuje instalaci bez podšívkových vrstev, navíc má materiál vysokou protipožární ochranu.Montáž na tmel se zapínáním hřebíky /samořeznými šrouby a spojením švů.
 4. Technoelast Titaniums polymerovou bází a směsí bitumenu a polymeru.V prodeji jsou druhy výrobků pro dvou a jednovrstvou instalaci, upevnění na hřebíky /samořezné šrouby s tavícími spoji.
 5. Technoelast-Ss polyesterovou bází a směsí bitumen-polymerní pojivo.Samolepicí polstrování usnadňuje instalaci střešního materiálu.Použití je ukázáno pro dvouvrstvou střešní technologii bez hořáků.Polymerní film přilepený ke spodní vrstvě válce se během instalace odstraní.Lze namontovat na hořlavý podklad: polystyrenová pěna, dřevo.
 6. Tekhnoelast-Prime- materiál s polyesterovým základem a asfaltovým polymerním pojivem se používá pro dvouvrstvé střechy.
 7. Technoelast-Fixse zesíleným polyesterovým základem a směsí bitumenového polymeru.Zobrazeno pro spodní vrstvy střešního koberce, mechanické upevnění.Díky vyztužení jsou výrobky považovány za jeden z nejodolnějších a lze je použít na šikmých střechách, střecha může být s velkým sklonem a vrchní vrstva je v tomto případě vyrobena z taveného Tekhnoelast EKP.

Výběr typů nátěrů je obrovský, ale měli byste se podívat na složku ceny.Pokud potřebujete instalovat střechu z válcovaných materiálů pro dlouhodobé používání, je lepší vybrat dražší výrobky a pro dočasné objekty jsou vhodné levné možnosti.

Důležité!Zařízení ploché střechy se provádí pouze za použití povrchových materiálů, to znamená, že poslední uvedené střešní výrobky nejsou vhodné.

Výhody roletové střechy jsou četné:

Doporučujeme přečíst:
 • Rychlé a pohodlné vytváření stylů nezávisle na sobě.
 • Udržitelnost jak na šikmém povrchu (ne více než 11 °), tak na plochých střechách, což není dovoleno jiným povlakem, včetně ondulinu.
 • Složení plastůzaručuje malou tvorbu trhlin, delaminaci.Drahé střešní výrobky si zachovávají svou integritu bez ohledu na pohyby a deformace základny a přitom chrání konstrukci před vnějšími agresivními vlivy.
 • Přítomnost astringentu snižuje hlukové efekty a zlepšuje zvukovou izolaci.

Specialisté si vysoce cení povlakování válcem pro jeho zlepšené vlastnosti tepelné izolace a také pro to, aby nedošlo k poškození UV paprsky.

Hlavní etapy prací na instalaci střechy

Pokud jde o práce na pokládce střešního koberce, je třeba samostatně hovořit o technologiích s povrchovou úpravou a nekondenzovaných technologií: [[PN 98]

Zastřešené střechy se používají na plochých /šikmých střechách bez hořlavých podkladů, používá se střešní krytina nebo jiný materiál.Hlavní etapy práce:

 1. Příprava základny;
 2. srolování rolí na střeše a lepení změkčováním spodní vrstvy, čehož je dosaženo pomocí plynového hořáku nebo bílého benzínu;
 3. rolovací a vyrovnávací listy;
 4. Posílení rohů, spojování švů bitumenovými tmely.

Lze tak pokrýt jak ploché, tak šikmé střechy.Nezapomeňte věnovat pozornost izolaci vyčnívajících částí střechy - tyto fragmenty vyžadují pečlivou hydroizolaci a nátěr bitumenem.Vícevrstvý nátěr se považuje za povinný u plochých střech, kde existuje vysoké riziko úniku vlhkosti v důsledku nedostatku přirozeného svahu.

Důležité!Práce naPro střešní koberce na plochých střechách je povoleno 4-5 vrstev materiálu, pokud sklon nepřekračuje 2-3°.V případě sklonu 5-10 ° je zapotřebí třívrstvý koberec, v případě většího sklonu lze vytvořit dvě vrstvy krytiny.

Pokud jde o netavitelné střešní výrobky, z nichž se vyrábí válcovaná střecha, není montážní technologie rovněž obtížná:

 • Příprava základny;
 • Pokládka spodní vrstvy s označením P - podšívka, upevnění se provádí podle pokynů (pro tmel) a následným namazáním švů;
 • Pokládka horní vrstvy válců označená K, následovaná fixací.

Pokryjeme-li střechu materiály na samolepicí bázi, bitumenové tmely pro druhou nebo více vrstev nebudou užitečné, zatímco hydroizolační vlastnosti koberce budou vysoké.

Doporučení!V případě, že je třeba pokládat ze 3 vrstev, je lepší upevnit plachty v pořadí šachovnice nebo vánočního stromu tak, aby se švy různých vrstev neshodovaly.Pokládání každé následující vrstvy se provádí až po úplném lepení a sušení předchozích spojů.