Základní péče o letní rybíz pro bohatou sklizeň

Léto je horké období pro zahradníky, letní obyvatele.Již od poloviny července jsou pupeny rybízu položeny na příští rok.Proto je třeba do konce srpna přidělit čas a uspořádat keře bobule.Povinné postupy: prořezávání, zalévání, uvolňování, hnojení a ochrana před škůdci.

Obsah

Letní příprava - začátek velké etapy práce

Sklizený rybíz?Udělejte si čas na dokončení podnikání s keři.Nevypadají samozřejmě moc krásně: větve vyčnívající různými směry, zažloutlé listy, výhonky, mírně nebo velmi rozmazlené škůdci.To vše je třeba odstranit.

Doporučení!Nezaměňujte letní procesy s podzimní.Zpracování keře po sklizni - příprava na další události.Je však nutné provést všechny postupy, aby se příští rok dosáhlo dobré sklizně.Navíc letní top dressing umožní keřům získat sílu před zimováním.

Proces zpracování se provádí na všech rybízových keřích bez ohledu na rozmanitost.Zvažte, co a jak to udělat pro posílení zdraví bobule.

Prořezávání po sklizni

Sanitární prořezávání se provádí po odstranění bobulí.Nastřihněte nůžky na stříhání a nejprve odřízněte nemocné, suché, staré husté hnědé výhonky květem a poškozenými větvemi.Odstraňte také nadbytečné kořenové výhonky umístěné uvnitř pouzdra.Tyto procesy pouze zahušťují rostlinu.Mocnýzkrátit letničky o 5-8 cm, ale větve, které leží na zemi nebo se téměř dotýkají země, budou muset být zcela odstraněny.

Předřadník zabraňuje tomu, aby se keře vyvíjely normálně, a odstraňuje džusy.Jakmile budou odstraněny všechny zbytečné větve, nasměruje tato šťáva hlavní výhonky.Nezapomeňte, že čím silnější je keř, tím méně bobulí na něm, takže by se měl pravidelným prořezáváním rybízu zvyk.

A nyní listy.Poškozené staré nemocné listy se odtrhávají ručně, ale pouze na černém rybízu.Na červené keře by měly listy padat samy, aby rostlina nezažívala silný stres.

Doporučení!Pokud jsou po prořezávání v haldě dobré zdravé větve, jsou rozřezány na řízky a použity k rozmnožování.Listy lze přidávat do marinád, sušit a vařit v čaji.

Správné zalévání rybízu

Aby bobule položily silné pupeny, potřebují vlhkost.Zalévání se provádí po prořezávání a sklizni listů.Nalejte teplou čerstvou vodu pod křoví v objemu: pro červený rybíz, 1-2 kbelíky pro každý keř, pro černý rybíz - 3-4 kbelíky pro každý keř.Další zalévání bude pouze na podzim před zimováním keřů.

K výživě kořenového systému, který se nachází v blízkosti povrchu půdy, je třeba hojného zalévání černého rybízu.Červené a bílé hýždě mají hlubší kořenový systém.

Uvolnění půdy

Kromě vlhkosti je třeba kořenykyslík, takže se musíte pečlivě uvolnit, ale ne hluboko.V blízkosti kmene se nemusí půda dotýkat, ale plevele se nebudou odstraňovat.Pro zjednodušení podávání proveďte několik drážek.Kromě obohacování kyslíkem brání postup uvolňování kladení hnízd parazitů, které na zimu přecházejí do země.

Hnojení keřů po sklizni

V polovině léta je půda již velmi vyčerpaná, takže keřů bude třeba krmit různými složeními.Minerální směs a organické látky se hodí.A pokud bobule vypadají unavené, provádí se antistresové ošetření.

Rybízové ​​přípravky:

Doporučená četba:
  • Za 1 kbelík vody vezměte 1 polévkovou lžíci.lsuperfosfát a síran draselný, přidejte 1 lžíce.dřevo popel.Nalijte směs pod každý keř.
  • Chcete-li zředit ptačí trus (1:12) nebo mullein (1: 6) vodou, dejte na jeden týden a poté nakrmte keře.Hotová směs se opět zředí vodou na 1 kbelík 0,5 l infuze s podestýlkou ​​nebo 1 l infuze mulleinu.Do každého keře nalijte kbelík vody (drážky napomáhají rovnoměrnějšímu oplodnění).
  • Není čas naléhat na organickou hmotu, vyrobit 1 kbelík kompostu pro každý keř rybízu.
  • Nejlepší způsob krmení keře je kopec bramborových slupek.Posypte po obvodu nebo podrývejte čištění.Užitečné jsou také rybí moučky a šupiny o hmotnosti 400 g.na jednom keři.

Doporučení!Rybíz netoleruje chlorové přísady.Protochlorid draselný a sloučeniny s ním je lepší nechat až do jara.

Protistresové ošetření spočívá v krmení komplexními minerálními přípravky.Může to být nitrophoska a listy postříkat zirkonem.Obě směsi mají příznivý účinek na bobule a pomáhají regenerovat po vyčerpání.Pokud je rybíz ovlivněn chlorózou, lze to vidět intenzivním žloutnutím listů ošetřených dusíkem: 1 polévková lžíce.lmočovina v 10 litrech vody a postříkejte keř.

Ošetření škůdců

Je třeba léčit postižené i zjevně zdravé keře:

  1. 1% roztok Bordeauxovy tekutiny pomáhá z houby,fungicidy Topaz, Fundazole.
  2. Z plísní plevele opakujte ošetření po 7-10 dnech nebo podle pokynů pro použité léčivo.
  3. Z rybízu žlučníku naneste lepidocid, Kinmix, Bitobaxibacillin.
  4. Z klíštěte ledviny: klíště nesené klíštěm, Karbafos.
  5. Ze skleněné vitríny: Fitoverm, Spark, Aktara, Lepidotsid;
  6. Z mšic: Kinmix, Fufanon, Spark.

Doporučení!Léčba insekticidy by neměla být dříve než 5 dnů po aplikaci fungicidů.

Při absenci hojného poškození parazity bude postačovat Bordeauxova tekutina.Aby však byla půda chráněna, prolila se zemí mírně růžovým roztokem manganu a mulčováním se slámou, čímž se mulč umístil do blízkého stonkového kruhu.

Poté, co je mulč rozptýlen, jsou rostliny chráněny, můžete bezpečně čekat na první mrazy.Poté znovu odstraňte plevele, lapače a listy pod keři, přidejte půdu, abyste kořeny chránili před mrazem.A dovnitřPrvní den sněhu zabalte keře rohožemi, pytlovina, spanbond a zabalte tažné lano - tím se bobule uchrání před chladem.