Vytvářejte na svých střechách vlastní korouhvičku

Po dokončení hlavní stavby je čas přemýšlet o zdobení domu.Jedním z detailů, které pomáhají vyjádřit individualitu, je větrná korouhvička na střeše.Stane se výrazným prvkem vzhledu budovy a pomocníkem při určování směru větru.V článku si probereme, jak vyrobit větrnou korouhvičku vlastními rukama a stávajícími odrůdami.

Obsah
Hlavní části větrné korouhvičky

Pro zahájení výroby prvku je důležitéZjistěte názvy a funkce hlavních částí.To pomůže snáze číst výkresy a také pochopit, jak je uspořádána a funguje korouhvička.Bez ohledu na vzhled má konstrukce sedm prvků:

 1. Pouzdro. Hlavní část, která je připevněna k základně, například komín.Obsahuje rotační mechanismus a osu produktu.
 2. Ložiska. Poskytuje volnou rotaci osy větrné lopatky, fixované uvnitř, když fouká vítr.
 3. Index světových stran. Skládá se ze dvou tyčí ohnutých v úhlu 90 ° a upevněných k tělu.Pro větší pohodlí jsou ke každé tyči připevněny značky na straně světa.Pro správné nastavení směru použijte kompas.
 4. osa. Jedna z hlavních částí, umožňující vykonávat hlavní funkci korouhvičky.Vkládá se do pouzdra pomocí ložisek.Je důležité nedělat chybu při výběru průměru, pak bude návrh fungovat bez poruch.
 5. Cap. Nachází se na ose a může mít tvarčepice nebo kulatý disk.Tato část má dva úkoly - chránit rotační mechanismus před vlhkostí a omezit osu tak, aby spadla do pouzdra.
 6. Zaškrtávací políčko. Rotační část, která přebírá veškerou sílu větru.Je to ona, která má danou dekorativní formu.Řemeslníci nejčastěji vytvářejí vlajku ve formě lodí, ptáků nebo zvířat.
 7. Protiváha. Část namontovaná na opačné straně vlajky.Navrženo tak, aby vyvážilo větrnou korouhvičku.

Porozumění úloze všech částí větrné korouhvičky pomáhá při výběru správných materiálů a vytvoření přesného výkresu.Bez ohledu na složitost vlajky by konstrukce měla plnit svou hlavní funkci - označující směr větru.

Odrůdy meteorologických kohoutů

Nyní, když jsme se dozvěděli všechny své hlavní podrobnosti o větrné turbíně, můžeme pro účely instalace určit.Na tom budou záviset některé nuance designu.Přestože hlavním úkolem větrného mlýna v naší době je zdobit střechu, může to být stále prospěšné.V závislosti na typu větrné korouhvičky na střeše mohou provádět různé úkoly:

 • Meteorologické. Byly vytvořeny, aby přesně určily směr větru.Pro tuto možnost je důležité správné vyvážení větrné korouhvičky a protiváhy.Obvykle oblíbený u amatérských meteorologů a rybářů.Vzhledem k tomu, že je obtížné vyrobit takový větrný mlýn samostatně, kupuje se v obchodech.
 • Stanovení rychlosti větru. Tato větrná korouhvička na střeše kromě určení směru větru určuje její rychlost.Konstrukce může být zajištěna vrtulí nebo deskou.Pokud je s vrtulí zapotřebí přesné elektronické vybavení, je použití desky snadnější.Pokud je ve vzpřímené poloze, pak je ulice klidná a čím silnější je vítr, tím vyšší stoupá.Letadla do-it-sami budou ukazovat nejen sílu větru, ale také vystraší ptáky zvukem vrtule.
 • ​​
 • Komín nebo korouhvička. Tělo takové větrné korouhvičky pro komín je vyrobeno k ochraně potrubí před srážkami.Kouřová skříň pomáhá oddělovat ptáky, čímž zabraňuje ucpávání komínů peřím a jiným odpadem.
 • Dekorativní. Při instalaci takové větrné korouhvičky na střechu by člověk neměl očekávat přesné údaje o směru větru a v některých případech dokonce ani nemá mechanismus otáčení.Jeho úkolem je vyzdobit střechu, ukázat individualitu majitele domu.Proto jsou ozdobné větrné mlýny vybaveny neobvyklými vlajkami a složitým spiknutím.

Doporučená výška větrné lopatky, která určuje směr větru, je 12 metrů.Pokud byl vyroben pro dekorativní účely, neexistují žádná omezení pro výšku instalace.

Zhotovení větrné korouhvičky

Prvním krokem při stavbě přístřešku je výběr materiálu.Je důležité, aby výrobky odolávaly síle větru a neustálým deštěm.I když můžete vyrobit základnu ze dřeva, je třeba si uvědomit, že se tento materiál uchováAtraktivní vzhled ne déle než jeden rok.Proto je lepší dát přednost galvanizované oceli.

Poté je nutné zvolit vnější tvar kouřové komory a určit velikost.Pro větší pohodlí si můžete vybrat jedno z následujících schémat.

Na níže uvedené fotografii vidíte korouhvičku ve tvaru plachetnice, která je vhodná pro lidi, kteří milují cestování a dobrodružství.

Doporučujeme si přečíst:

Nyní můžeme přejít k výrobě domácí větrné korouhvičky:

 1. Práce začíná se sestavením případu.Pro něj je vhodná kovová trubka o průměru 13-15 mm.Postačuje délka 130 mm.Uvnitř je uloženo vhodné ložisko.Pokud uděláte na komín vlastními silami korouhvičku, pak pro tělo potřebujete vhodnou základnu, která bude čepicí pro potrubí.
 2. Nyní uděláme větrnou růži, která pomůže určit hlavní strany.Vezměte dva tenké proužky z nerezové oceli a upevněte je doprostřed tak, aby se vytvořily úhly 90 °.S dostatečnou dovedností můžete řezat nebo svařovat písmena a určit směr.Pokud chcete, obarvte ukazatele v různých barvách, například modrá je vhodná pro sever a červená pro jih.
 3. Vytiskněte svůj oblíbený výkres kouřové skříně na papír v konstrukčních rozměrech.Vytvořte vzor a položte na plech.Doporučená šířka celé konstrukce je 400 mm a výška 750 mm.Zakroužkujte vzor se značkou a prořízněte jej pomocí pily nebonůžky na kov.Aby vlajka vycházela rovnoměrně, není třeba spěchat.
 4. Vezměte hladkou výztuž vhodného průměru tak, aby zapadla do těla.Tato část bude působit jako osa.Přivařte víčko nebo vložte pryžové těsnění pro ochranu ložiska před korozí.
 5. Zaškrtněte políčko a protizávaží a poté je pomocí šroubů a matic připevněte k horní části nápravy.Vyvážený větrný mlýn zůstane ve svislé poloze a bude přesně zobrazovat směr větru.
 6. Namažte ložisko pevným olejem a všechny díly smontujte dohromady.

Pro větší přehlednost můžete v níže uvedeném videu zvážit, jak vytvořit komín s větrnými korouhvemi na komíně.

Po montáži zbývá pouze namontovat povětrnostní korpus na střechu nebo na komínovou trubku.Nejčastěji se k tomu používají kovové desky nebo rohy.Během instalace se snažte nepoškodit celistvost střešní krytiny.Utěsněte všechny otvory ve střeše, abyste zabránili úniku.Při nesprávné instalaci začne větrný mlýn rezonovat, což obyvatele velmi dráždí.