Vytápění konvektoru pro zástavbu

Vytápění soukromého domu je téměř vždy organizováno na principu konvekční cirkulace toků teplého a studeného vzduchu.Účinná a hospodárná síť se snadno udržuje.Podle techniky instalace se může konvekční vytápění domu stát hlavním nebo pomocným.Výrobci nabízejí velký výběr jednotek pracujících na elektřině, zemním plynu nebo lahvovém plynu, vodě.

Obsah

Co se nazývá konvektorové vytápění

Provoz konvektorů je založen na fyzikální vlastnosti stoupajícího teplého vzduchu.a nižší, jak se ochladí.Účinnost systému při rychlém zahřívání, udržování stabilní teploty a cyklických procesů.Vytápění konvektoru je vhodné pro bytové, nebytové, pomocné, bytové prostory.

Princip činnosti je následující:

 1. Topná tělesa jsou zabudována do zařízení.Vytápění zajišťuje elektřinu, tepelnou energii ohřáté vody nebo plynu.
 2. Ohřívače mají velké plochy, takže přenos tepla je rychlý.Vzduch prochází topným tělesem, stoupají teplé proudy a otvory v konvektoru vstupují do místnosti.
 3. Chlazení, proudění vzduchu klesá, proniká radiátorem skrz dno a proces ohřevu opět probíhá.

Cyklistika se zastaví pouze vypnutím zařízení.

Různé druhy systémůvytápění konvektoru

Systém vytápění konvektoru v soukromém domě může být:

 • Voda.Potrubí je umístěno uvnitř zařízení, v nich cirkuluje ohřátá voda.Chladivo proudí z ústředního topení - v bytě nebo z kotle v autonomní síti.
 • Elektrické.K vytápění se používá elektrický proud, konvektor je připojen k síti se střídavým proudem.
 • Plyn.Zahřívání je zajištěno plynovými kotli.V závislosti na modelu je možné použít hlavní nebo balónový nosič energie.

Doporučení!Pokud je vyžadováno rychlé a efektivní vytápění zástavby, je vhodné použít plynová zařízení s přívodem balónku.Spotřeba energie závisí na výkonu zařízení a povolení k instalaci mobilních jednotek není nutné.

Plynové konvektory

Základní pravidlo volby je, že při připojení k hlavnímu plynovodu budete muset získat povolení k instalaci.Instalace je prováděna pouze odborníky, takže investice bude významná.Neexistují žádné tolerance pro použití lahvového plynu, spotřeba paliva závisí na výkonu a rozměrech zařízení.

Jak funguje plynový konvektor:

 • palivo vstupuje do spalovací komory do hořáku;
 • při procesu spalování se uvolňuje tepelná energie;
 • Když je jednotka zahřátá, přenáší teplo do vzduchu.

Jednoduchost a funkčnost jsou plusy.Významné rozměry a potíže s připojením - nevýhody.Při spalování plynu se uvolňují škodlivé látky, pro jejichž odstranění je komín vypouštěn stěnou.

Za účelem nastavení intenzity zahřívání jsou konvektory doplněny termostaty, regulačními ventily.Stejná zařízení jsou umístěna na kotli.Ventily nebo ventily jsou zodpovědné za vypouštění vzduchu.Během výrobního procesu konvektorů mohou výrobci zařízení vybavit vypouštěcími ventily.

Důležité!Plynové zařízení je považováno za potenciálně výbušné.Dodržujte provozní pokyny.

Vodní konvektory

Vodní chladivo je jedním z nejpopulárnějších, cenově dostupných a jednoduchých.Vytápění v dřevěném domě s vodními konvektory je proto nejčastěji organizováno.Mohou být instalovány v bytech s napojením na centralizovanou dálnici.V domě zahrnuje systém rozložení baterií, instalaci topení a připojení k autonomní síti.

Poznámka!Uzavřený obvod konvektoru umožňuje použití nemrznoucí směsi jako chladicího média.

Vytápění nosiče tepla z kotle, jehož formu určuje sám majitel.Může to být plyn, pevná paliva nebo elektrická zařízení.Typ nosiče energie je vybrán podle dostupnosti a dostupnosti zdrojů v regionu.Základní princip činnosti je zachován - chladivo vstupuje do konvektoru, zahřívá vzduch, který jde do místnosti.

Elektrický konvektor

Je to pohodlnémožnost vytápění pro uspořádání v budovách dočasného nebo trvalého pobytu.Elektrické topení konvektoru nevyžaduje rozvržení obvodu, musíte si koupit spotřebiče, zařídit a připojit k napájení střídavým proudem.

Poznámka!Zařízení mohou být ve sklopném provedení.Při montáži na zeď jsou konzoly přišroubovány, na které jsou namontovány.

Výhody elektrických konvektorů:

 1. Snadná instalace.Práce netrvá déle než půl hodiny.
 2. Neexistuje tekuté chladivo.Tím se snižuje riziko úniku, zamrznutí.
 3. Mobilita agregátů.Zařízení jsou vhodná pro přepravu, lze je přemístit do různých místností, kde je vyžadováno vytápění.
 4. Provoz je řízen automatickou jednotkou.Zásah uživatele do udržování funkčnosti je omezen na zapnutí /vypnutí zařízení.
 5. Vestavěné termostaty nastavují režim vytápění.Jakmile je dosaženo určité úrovně, zařízení se vypne.Při ochlazování vzduchu termostat zapne jednotku.

Poznámka!Konvektory s termostaty jsou energeticky účinné.

Méně vysoké ceny energie.Trvalé vytápění elektřinou bude stát značné množství.

Který systém konvekčního vytápění je lepší pro soukromý dům

Vodní síť je vhodná pro vytápění rámového domu s konvektory nebo budovami ze dřeva, cihel.Vje přípustné začlenit do obvodu několik zařízení, připojit je ke stejnému zapojení.Taková síť může být umístěna na podlahách, v suterénu a podkroví.Díky připojení k jednomu vedení jsou všechny místnosti a pokoje v domě teplo.

Při instalaci vodních konvektorů je třeba vzít v úvahu výkon kotle.Pokud jednotka začne pracovat s maximálním výkonem, zařízení rychle selže.V tomto případě je praktičtější zvolit elektrické konvektory s periodickým zapínáním.

Elektrické vytápění je vhodné pro prostory malého formátu nebo pro příležitostné použití.Je výhodné instalovat elektrické konvektory v zemi.Po příjezdu můžete místnost rychle zahřát.Jednoduchost instalace platí za náklady - není potřeba potrubí a ventily.

Plynová zařízení splňují všechny požadavky uživatele, ale u budov s velkou rozlohou je nutné instalovat masivní jednotku s komínem.Pokud připojíte zařízení k hlavnímu plynu, musíte získat povolení.Náklady budou značné, je snazší ohřívat konvektor vody.

Výhody a nevýhody vytápění soukromého domu s konvektory

Výhody sítě konvektorů jsou četné:

 • vytápění jakéhokoli typu prostor;
 • velký výběr zařízení v závislosti na oblasti, účelu místností;
 • snadná obsluha - elektrické spotřebiče a plynové ohřívače jsou ovládány automaticky a vodní jednotky jsou doplněny termostaty a ventily pro zjednodušení nastavení a údržbyfunkčnost;
 • účinnost vytápění místností;
 • možnost instalace pro odříznutí studeného vzduchu od dveří nebo okna.

Poznámka!Pro instalaci na podlahu jsou k dispozici vodní konvektory.Tyto jednotky jsou vhodné v pokojích s panoramatickým zasklením.

Existují také nevýhody:

 1. Konvekční ohřev suší vzduch.Tato nemovitost je užitečná v místnostech s vysokou vlhkostí - koupelny, na balkonech.Zvlhčovače nebo ozonizátory budou muset být instalovány v obývacích pokojích.
 2. Cirkulace toků zvyšuje prach.To může negativně ovlivnit zdraví alergiků, lidí s onemocněním horních cest dýchacích.Chcete-li snížit hrozbu, měli byste do domu umístit čistič, ionizátor.
 3. Teplotní rozdíl ve spodní a horní části místnosti.Pod stropem se hromadí teplé proudy a na podlaze zůstává chlad.Problém je vyřešen instalací podlahových topných okruhů nebo uspořádáním konvenční topné sítě.Konvekční systém slouží jako pomocný prostředek.

Před instalací konvektorů musíte pečlivě zvážit všechny výhody a nevýhody.Systém je vhodný pro provoz v místnostech malého formátu - garáže, lodžie, balkony.V zemi vám tato síť umožní bezproblémové řešení potrubí a zakoupení kotle.

V obytných soukromých domech se konvektory používají pouze jako záložní zdroj tepla, hlavní je standardní schéma s plynovody a radiátory.