Výpočet soustruhu pro vlnitou lepenku

V moderní konstrukci hraje bedna na vlnitou lepenku velmi důležitou roli.Je to jeho kvalita, která ovlivňuje velké množství funkcí střechy.Stavitelé věnují zvláštní pozornost technologii pokládky a materiálům, protože sebemenší chyba může snížit veškeré úsilí na nic.Nejčastěji je bedna vyrobena z dřevěného trámu nebo speciálních kovových trubek.V tomto článku si podrobně prostudujeme vlastnosti zařízení, konstrukční požadavky a seznámíme se s hlavními typy.

Obsah

Obecné pojmy o bedně

Před vytvořením přepravky na střechu je třeba znát všechny nuance její konstrukce.Z vnější strany se jedná o rám určitého tvaru, na kterém je připevněna vlnitá lepenka.K instalaci se nejčastěji používá kovová trubka nebo dřevěná tyč.Návrhy se instalují podle různých schémat, která závisí na vlastnostech budovy a materiálech.Pokud jste zvolili vlnitou lepenku, měli byste znát základní instalační pravidla, která nesmí být porušena:

 • Pokud má střecha mírný sklon, je vlnitý plech pevný.V tomto případě je zvolen jako minimální krok laťování pod vlnitou deskou;
 • Velký význam má správný výpočet lišt pod vlnitou lepenkou.V tomto případě je třeba vzít v úvahu velikost a hmotnost každého listu.Teprve po určení přesných parametrů se můžete naučit sklon a překrytí střechy;
 • U střech se středním sklonem doporučujeme postupovat podle tohoto krokurozsahy od 50 do 100 cm;
 • Při provádění instalačních prací je třeba zohlednit zvláštnosti místního klimatu.Pokud vypočítáte nesprávný sklon střechy, pak se může laťování vlnité lepenky vlivem větru nebo deště zhroutit.Roztrhané listy zároveň vytvoří velmi nepříjemné zvuky;
 • Je možné vyrobit soustruh pod profesionální podlahou z dřevěného i kovového materiálu.Nejlepší ze všech je, že plechy jsou namontovány na sloupech z kovu, a to zajistí optimální strukturální pevnost.

Důležité!Na základě těchto doporučení bude střešní lať pod vlnitou deskou vydržet větší hmotnost a pomůže předcházet možným deformacím a poškození.

Druhy střech a různé druhy soustruhů

Při vytváření moderních zastřešení se velmi často používají profilované plechy.A to není překvapivé, protože má značné množství výhod a lze jej použít pro různé typy střech, mezi nimiž rozlišujeme následující typy:

 • Přístřešek;
 • Gable;
 • Čtyři sklon;
 • Polovina kyčle, se dvěma svahy;
 • Podkroví;
 • Více kleští atd.

V tomto případě by úhel sklonu měl být menší než 45 stupňů.Pokud tuto normu nesplníte, nebudete schopni dokončit instalaci kvalitativně, protože materiál se jednoduše přesune ven bez upevnění na povrchu střechy.To je na těchto dvou kritériíchlaťování pod profesionálním listem.Nejoblíbenější typy soustruhů jsou následující:

 • Standardní zdivo. ​​Konstrukce soustruhu je charakterizována obvyklým krokem, který je 15-40 cm. V moderní konstrukci je vysoká poptávka.Optimálním materiálem pro bednu jsou kovové výrobky;
 • Masivní zdivo. Tyče a prkna jsou položeny se vzdáleností nepřesahující 1 cm. Tato norma pomůže zabránit budoucí deformaci materiálu v důsledku otoků stromu vlivem klimatických jevů.Jak vyrobit bednu tohoto typu?Před zahájením instalačních prací musí být výrobky ošetřeny antiseptickými a hydroizolačními prostředky.Proto se takové zdivo velmi zřídka používá pro zastřešení z vlnité lepenky;
 • Řídké zdivo. Pro takové konstrukce se doporučuje rozteč nejméně 50 cm. Ideální pro montáž trvanlivého plechu.

Jaký typ bedny se nejlépe používá pro profesionální archy?Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá.Pro výběr nejlepší možnosti je nutné se zaměřit na vlastnosti produktů, zejména na střechu a staveniště.Pokud má budova velkou plochu s řídkou strukturou, je lepší provést bednu kovových výrobků.

Vlastnosti profilového materiálu

Před provedením konstrukce přepravky na vlnitou lepenku je nutné se seznámit s technickými vlastnostmimateriál.Je třeba poznamenat, že plechy jsou lehké, ale zároveň vytvářejí silnou střechu.Jsou vyrobeny z ocelových prvků a ukazatele tuhosti závisí na velikosti použitých produktů.Pro každou konkrétní značku vlnité lepenky existuje určitý krok pokládky, který zohledňuje vlastnosti sklonu střechy.

Pozor!Schopnost vydržet zátěž závisí na výšce profilu: čím vyšší je, tím větší je ukazatel konečného zatížení.

Zařízení přepravky pod vlnitou lepenku je nejlépe vytvořeno z dřevěných tyčí, které lze stohovat jak pevně, tak i ve vyprazdňování.Díky této konstrukci je možné zajistit optimální pevnost střešní krytiny, zlepšit její odolnost a stabilizovat rozložení zatížení.Při instalaci střešní latě z dřevěných nebo kovových materiálů je důležité vzít v úvahu sklon.Při práci se používají hřebíky, svorky, samořezné šrouby, hmoždinky a hřebíky, které se vybírají na základě druhu výrobků pro střechu.

Doporučujeme přečíst:

Metody výpočtu střešních latí

Podle stavebních předpisů musí být většina střešních materiálů připojena k latě.Pro profesionála není výjimkou.SNiP obsahuje základní pravidla a normy pro instalaci konstrukce vzhledem k úhlu sklonu:

 • Má-li střecha minimální úhel sklonu, je vyžadována souvislá přepravka.Také nejlepší volba by bylasoulad s krokem není větší než 40 cm. Stojí za zmínku, že jeho hodnota závisí na vlastnostech produktů, konkrétně na jejich tloušťce, jakostních stupních atd .;
 • Instalace laťování pod profesionální podlahu pro střechy se sklonem nad 40 cm, ale pod 60 cm se provádí s krokem 30 - 65 cm. V takových situacích je nejčastěji upřednostňováno dřevěné laťování;
 • S velkým sklonem je nejlepší vykročit do 100 cm.

Pozor!Existují určité značky vlnité lepenky vyrobené tak, že minimální instalační krok je 300 cm. Při nákupu materiálu věnujte pozornost pokynům, které tento požadavek označují.

Při navrhování střechy je okamžitě nutné zvolit optimální materiál pro konečnou vrstvu.Všechny stavební výrobky se prodávají s určitou dokumentací obsahující nezbytná data.Při výpočtu povlaku z vlnité lepenky byste měli věnovat pozornost továrním parametrům produktů.Pro stavbu soukromého domu často volí ocelový profilovaný plech o výšce 3,5 cm, který lze instalovat v krocích po jednom a půl metru.Díky stylům a materiálovým vlastnostem je dosaženo vynikajícího ukazatele zatížení - asi 600 kg na metr čtvereční.Během oprav se můžete bezpečně pohybovat po povrchu střechy: přepravka má dostatečnou pevnost.

Pokud se při stavbě předmětu použije profesionální plachta s výškou menší než 2,1 cm, musí být instalační krok snížen na minimální hodnoty.Také pro takové konstrukce bude nejlepší volbou nepřetržitá přepravka.pod vlnitou lepenku.Důvodem je skutečnost, že materiál není schopen odolat vysokým zatížením, a proto pro dlouhodobý provoz potřebuje pevný základ.

Pozor!Pro výstavbu soukromých domů se prakticky nepoužívají profesionální plachty s výškou nad 4,4 cm, které lze nalézt v průmyslových projektech.