Výpočet hmotnosti břidlice a rozměrů materiálu

Je nepravděpodobné, že by jednoduchý laik alespoň jednou přemýšlel o tom, kolik břidlice má váhu.Tyto informace jsou spíše zajímavé pro profesionální pány a jednotlivce, kteří budou s tímto střešním materiálem pracovat.Existuje několik důvodů pro zájem o množství pokrytí.Co jsou to a kolik břidlice váží ve skutečnosti, analyzujeme v článku níže.Současně upozorňujeme, že hmotnost břidlice jako střešní krytiny bude uvedena v tabulích, zatížení na m2 a celková hmotnost hotového azbestocementového střešního povlaku.

Obsah

Proč je nutné znát množství břidlice?

Znalost hmotnosti břidlicové desky, jakož i hmotnosti 1 m2 břidlice, není nutná z nečinnosti zvědavosti.Takové informace jsou vyžadovány z následujících důvodů:

 • Znalost celkové hmotnosti materiálu ve formě hotového povlaku vám umožňuje přesně vypočítat zatížení ložiska na střešním nosníku.To znamená, že je to tak, aby konstrukce vydržela celkovou hmotnost celé střechy.
 • Informace o hmotnosti materiálu umožňují veliteli vypočítat fyzickou sílu jedné osoby a týmu pro zastřešení.
 • Znáte-li hmotnost břidlicové vrstvy v kilogramech, můžete správně spravovat stavební peníze pronajímáním automobilu s požadovanou nosností a nepřeplatením za odpisy.
 • A navíc - k celkové hmotnosti střešní krytiny se vždy přidává možná množství srážek ve formě tajícího sněhu nebozatuchlé listí na střeše.A to je další zatížení na krokvovém systému, které je třeba brát v úvahu ve fázi konstrukce střechy.A tím zabránit zničení střechy.

Vlastnosti břidlice: parametry a rozměry

Mezi celou řadou stavebních materiálů na moderním trhu patří ATsL (azbestocement)listy).Složení takového střešního materiálu zahrnuje směs azbestu, cementu, vody v poměru 85: 11: 4.Současně rozlište vlnobílé a ploché.Kromě toho je vlnitý materiál konvenční, jednotný nebo vyztužený.Zatímco ploché střešní plechy jsou extrudovány a nejsou extrudovány.

Rovněž stojí za to vědět, že všechny střešní a vlnité střešní materiály mají své vlastní rozměry (délka, tloušťka).Kromě toho je třeba poznamenat, že materiál vlny má také rozměry podél profilu své vlny (výška ohybu hřebene a krok jeho umístění vzhledem k šířce listu).Existují pouze dvě možnosti:

 • Profil listu 40/150. To znamená, že výška hřebene je 4 cm a jeho šířka zdola ke dnu je 15 cm.
 • Profil listu 54/200. V tomto případě je ohybová výška vlny 54 cm. A vzdálenost od jejího jednoho krajního nejnižšího bodu k druhému extrémně nejnižšímu bodu je 20 cm.

Důležité: celý rozsah břidlice na střešním trhuMateriály jsou reprezentovány čtyřmi variantami plechu - 5, 6, 7 a 8-vlnový povlak.Zároveň se v soukromém stavitelství a pro překrývání střech bytových domů používají vhlavně materiál na 7 a 8 vlnách.

Bitumenová břidlice

Jako materiál pro zastřešení vln lze také použít bitumenovou břidlici.Jeho vzhled je naprosto totožný s ADC.Rozdíl zde spočívá pouze ve složení surovin, ze kterých je střešní krytina vyrobena.V tomto případě složky zahrnují bitumen, změkčovadlo a syntetická vlákna.Veškerá hotová hmota se lisuje a peče při vysokých teplotách.

Důležité: Je pozoruhodné, že takový střešní materiál má břidlicovou hmotnost pouhých 6,5 až 7 kg s parametry jednoho listu o ploše 2 m2.V tomto případě hmotnost břidlicové střešní krytiny vyrobené z azbestového cementu vždy závisí na jejích rozměrech, hustotě tloušťky jedné povlakové vrstvy.

Rozměry střešní krytiny podle typu

Každý pán, který věděl, jak moc váží břidlice, dokáže velmi přesně porozumět a vydržet.zda je vytvořený krokev pod zatížením a zda klesá pod tíhu střechy.V níže uvedeném materiálu vezmeme v úvahu rozměry a parametry povlaku vyrobeného podle GOST 30340-95.V ostatních případech, kdy se výrobce při výrobě břidlice odchýlí od obecně uznávaných specifikací, může se jeho konečná hmotnost lišit od standardních produktů.

Je třeba vědět, že v soukromé bytové výstavbě se používají pouze 7 nebo 8 vlnových krytin.Tloušťka plechů může být 5,8 mm nebo 5,2mmU břidlice s 8 vlnami tedy bude jedna vrstva vážit 26,1 kg.A pro vlnu 7 bude hmotnost 23,2 kg.

Důležité: Je-li tloušťka vrstvy snížena pouze o 0,6 mm, hmotnost vrstvy azbestocementového povlaku je již snížena o 4–4,5 kg.

Tabulka hmotnosti břidlice podle jejího profilu a tloušťky plechu:

]
Třída břidlicové fólie GOST a její parametry ) Hmotnost plechu (kg) Hmotnost na m2 (kg /m2)
Břidlicové 7 vln, 40/150,

1750х1130х5,2 mm

18,5 9,487
Břidlicové 7 vln, 40/150,

1750х1130х5,8 mm

23 11,81
Břidlice 8 vln, 40/150,

1750х1130х5,2 mm

20,6 10,417
Břidlicové 8 vln, 40/150,

1750 x 1130 x 5,8 mm

26 13, 35
Břidlice 8 vln, 54/200,

1750х1130х6 mm

26 13,35
Břidlice 8 vln, 54/200,

1720 x 1130 x 7,5 mm

]
35 17,97

Hmotnost hotového výrobku je však ovlivněna nejen rozměry a tloušťkou jednoho listu.Je třeba vzít v úvahu, že při výrobě vlnitého azbestocementového střešního plechu lze použít moření a základní nátěr.Takový materiál je silnější a odolnější vůči vnějším faktorům (vlhkost, slunce atd.).Ale všechny další operace při výrobě nebo pokládání materiálu zvyšují jeho celkovou hmotnost.Kromě toho je třeba vzít v úvahu zvýšení vlhkosti povlaku za deštivého počasí.Z tohoto důvodu je podle GOST nutné při výpočtu celkové hmotnosti povlakuvezměte v úvahu vlhkost v množství 12%.To znamená, že k výsledné stažené hmotnosti dokončené střechy se musí přidat dalších 12% získané hodnoty, aby se vytvořila spolehlivá struktura krokví.

Výpočet celkové hmotnosti střechy

Při výpočtu celkové hmotnosti celé střechy musíte nejprve zjistit, kolik listů materiálu bude použito pro práci..Poté, co byl vypočítán jejich počet, zbývá pouze vynásobit hodnotu hmotností jedné použité vrstvy střechy.Zároveň je však třeba při výpočtech zohlednit, že se břidlice překrývá.To znamená, že ve skutečnosti berou z každého listu dvě vlny, což snižuje užitnou plochu dokončené střechy.

Důležité: Je možné zjednodušit výpočtovou práci s vědomím, že na 100 m2 střechy je 64 listů 8-vlnité břidlice nebo 75 listů 7-vln.

Dále, pro výpočet toho, kolik kg na 1 m2 celé střechy, je třeba provést tyto výpočty:

 • Množství použité osmihranné břidlice (v našem případě 64 listů) musí být vynásobeno.na hmotnost jedné vrstvy (tj. 26,1).
 • Získaná hodnota (1670) musí být nyní vydělena 100. Z toho vyplývá, že z 8-ti břidlicové břidlice bude muset na m2 střechy vycházet zatížení 16,7 kg.
 • S podobnými výpočty pro sedmivlnný střešní materiál bude jeho hmotnost 1 m2 17,4 kg.

Důležitým bodem je pochopení, že velká hmotnost střechy vyžaduje posílení systému krokví a základů.A když používáte střechu s osmi vlnami, zatížení se zvyšujestěny domu a základ jsou vytvořeny s menší silou.

Důležité: stojí za to vědět, že měrná hmotnost břidlice je 2,65–2,7.

Pro informaci: každý velitel by měl pochopit, že při výpočtu zatížení v krokvovém systému je vhodné zvážit možnou hmotnost nákladu ve formě srážek.

Hmotnost ploché břidlice

Jako příčky při stavbě mohou také použít ploché břidlice.Zde stojí za to vědět, že jeho hmotnost závisí na tloušťce a rozměrech listu, jakož i na typu profilu (extrudovaný nebo nev extrudovaný).

 • U první možnosti se bude hmotnost produktu pohybovat mezi 20–162 kg.
 • Za druhé, 18 - 104 kg.

Pokud jde o zatížení na m2 takového povlaku, pohybuje se od 12 do 16 kg /m2.

Tip: Máte-li v rozpacích spočítat váhu hotového zastřešení sami, využijte služeb profesionálů nebo použijte speciální online kalkulačku.