Výměna topných trubek v bytě a jejich skrytí

Všechny prvky topného systému v průběhu času vyčerpávají svou životnost a je třeba je vyměnit.To platí stejně pro topná zařízení a potrubí.Pokud se rozhodnete vyměnit potrubí, je lepší to provést během oprav v místnosti, protože v tomto případě můžete provést skryté pokládání potrubí.Zvažte, jak skrýt topné potrubí v bytě.

Obsah

Kdy vyměnit topné trubky

Výměna topných trubek v bytě může být provedena současně s opravou nebo výměnou zastaralých spotřebičů pro vytápění místnosti.

Hlavní nevýhody topných okruhů v bytech jsou následující:

 • Ocelové a litinové konstrukce podléhají korozi.Na kovových trubkách se nejčastěji objevuje netěsnost, což nutí majitele, aby je vyměnili.
 • Na vnitřním povrchu topných zařízení a potrubí se objevují usazeniny a vodní kámen, které zhoršují přenos tepla radiátoru v důsledku špatné cirkulace chladicí kapaliny.

Někdy není vedení potrubí provedeno správně nebo nebylo navrženo nejlepším způsobem, což majitelům bytu vytváří určité nepříjemnosti.Výměna potrubí může být rovněž nezbytná, pokud dojde k sanaci prostor.

Je lepší vyměnit hlavní v létě, když není vytápěcí systémFunguje to a v síti není žádné chladivo.V případě nouze se však práce provádí i během topné sezóny.

Výběr materiálu potrubí

Před výměnou topného potrubí v bytě musíte určit materiál nového potrubí.V soukromém domě nebo bytě lze kabeláž provést z polymerních, měděných nebo ocelových trubek.

Zvažte výhody a nevýhody každé odrůdy:

Doporučená četba:
 1. Pozinkované nebo nerezové trubky jsou levné.To je jejich hlavní výhoda.Hlavní nevýhodou je nízká odolnost proti korozi.Potrubí jsou obzvláště náchylná k rzi po snížení chladicí kapaliny, takže je nejlepší je nepoužívat v centralizovaných systémech.Další nevýhodou je, že se používá závitové spojení jednotlivých prvků a úseků dálnice.Z tohoto důvodu budete během instalace potřebovat speciální zařízení pro navlékání závitů.Svařováním lze spojit i prvky potrubí.
 2. ​​
 3. Měděné trubky jsou považovány za nejspolehlivější, nejbezpečnější a nejkrásnější, ale jsou dražší než všechny ostatní odrůdy.Měď není náchylná k korozi a má působivou životnost, což z ní činí ideální pro skrytou instalaci.Mějte však na paměti, že měděné potrubí nesmí být spárováno s hliníkovými radiátory, protože tyto kovyinterakce vytvářejí galvanický pár.Další nevýhodou mědi je nutnost použití pájení s cínem.Ne každý odborník se s takovou prací vypořádá.
 4. Pro výrobu polymerních trubek se používá polyethylen, polypropylen nebo kovový plast.Tyto materiály jsou oceňovány pro svou odolnost proti korozi a snadnou instalaci.Jejich hlavní nevýhodou je nízký hydraulický odpor.Pájení se používá pro spojení jednotlivých prvků, takže pro instalaci bude potřeba speciální pájecí zařízení.
 5. Nerezová vlnitá trubka je flexibilní a umožňuje instalaci s minimem připojení.Nerezavěje, sůl a vodní kámen na něm nejsou naneseny.Materiál se snadno řeže a připevňuje na armatury.Vlnité potrubí odolává extrémním tlakům a teplotám, ale je nestabilní vůči mechanickému namáhání.
 6. Zesítěné polyethylenové trubky mohou být provozovány s chladicí kapalinou zahřátou na 95 stupňů, ale vydrží až 110 ° C.Materiál je velmi odolný, dobře se ohýbá, nehrdzaví, lze ho použít při teplotách nižších než 0 ° C.Kování se používá pro instalaci.

Doporučení!V bytech je lepší vyrábět potrubí z kovu-plastu a plastu.

Výměna topných trubek v bytě

Před výměnou topných trubek v bytě je nutné připravit materiály pro práci:

 • potrubí;
 • odpaliště;
 • ohyby;
 • plastové spojky;
 • spojky s adaptéry;
 • pájka;
 • elektrody;
 • převisy nebo převlečné matice;
 • dvojicí ventilů pro každou stoupačku, aby bylo možné topný systém vypnout samostatně v každé místnosti.

Důležité!Průměr potrubí nové sítě by měl být roven průřezu existujících dálnic.Průměr 0,5 palce je vhodný pro přívod kovu a 20 mm pro plast.

Následující nástroje jsou také užitečné pro práci:

 • vrták;
 • bulharština;
 • dva nastavitelné klíče;
 • kleště;
 • klíč topného tělesa pro spojování částí ohřívače;
 • pokud se používají ocelové trubky, je pro závitování potřebná zápustka;
 • pro plastové a měděné trubky je vyžadována páječka;
 • svařovací stroj pro spojování ocelových potrubí;
 • úroveň;
 • ruleta;
 • tužka.

Vypouštění chladicí kapaliny ze systému

Před zahájením práce musíte chladicí kapalinu spustit ze sítě a zablokovat stoupačky.Pro provoz je nutné získat povolení od zaměstnanců bytového úřadu.V domě s horní náplní je chladivo vypouštěno ze spárovaných stoupaček.Chcete-li zjistit, které z nich jsou spárovány, musíte se podívat na umístění propojek u obyvatel v horním patře.V suterénu je nutné blokovat stoupačky, odšroubovat odpovídající zátky nebo otevřít větrací otvor.V budově s nižším rozlitím jsou stoupačky nalévány jeden po druhém, blokují jeden ventil v suterénu a jeden v podkroví.

Demontáž starých potrubí a závitování

Demontáž staré dálnicemlýnek.Pro navlékání závitů se na nový potrubí umístí držák beranu.Před přerušením závitového spojení na zbytku staré trubky se barva očistí, zkosení se odstraní bruskou nebo pilníkem.K tomu můžete také použít plynový klíč.

Při zavádění zbývajícího starého kusu potrubí je držen plynovým klíčem, aby nedošlo k přerušení spojení v bytech ve vyšších a nižších patrech nebo v sousední místnosti.Maximální délka vlákna je 5 vláken.

Instalace plastových trubek

Označujeme místa pro pokládku potrubí.Plastové trubky rozřezáme bruskou na kousky správné velikosti.Poté se oddělené části spojí pájením nebo pomocí tvarovek.Trubky z PVC jsou připojeny k ventilu pájením a k topným zařízením - pomocí MPH pomocí převlečné matice na kulovém ventilu.

Montáž chladiče

Místa instalace radiátorů jsou označena.Označíme umístění držáků na zdi a vyvrtáme otvory.Dále vsuneme hmoždinky do vyvrtaných otvorů a přišroubujeme držáky se závitem na jedné straně a háčkem na straně druhé.

Doporučení!Pro zlepšení přenosu tepla ohřívače na stěnu za ním se doporučuje nalepit pěnový polyethylen.

Tlakové testování a zkušební provoz systému

Po sestavení celé sítě se provedetlakové testování a zkušební provoz.Pro provádění hydraulických zkoušek jsou sítě naplněny vodou nebo vzduchem, které jsou dodávány pod určitým tlakem, který převyšuje pracovní.Pokud během procesu krimpování tlak v systému neklesne, nedochází k únikům a místům pro odtlakování, má se za to, že obvod úspěšně prošel testy a je připraven k práci.

Důležité!Pokud během zkoušky tlak poklesne, vyhledají netěsnosti, opraví je nebo pevněji utáhnou spoje a poté znovu provedou hydraulické zkoušky.

Poté jsou ventily otevřeny v suterénu a v podkroví, takže chladivo vstupuje do sítě a topných zařízení.Současně, pokud jsou rozvody ukryty ve stěrce, může být roztok naplněn až po naplnění potrubí vodou.

Jak skrýt topné potrubí v bytě?

Nyní zjistíme, jak skrýt topné trubky.Nejjednodušší způsob, jak to provést s nižším zapojením.V tomto případě stačí položit potrubí do potěru podlahy.Pokládka však může být provedena pouze před pokládkou podlahy.Nejprve je provedena instalace dálnic, zvlnění a spuštění systému a teprve poté je možné potěr vyplnit.

Chcete-li skrýt stoupačky nebo potrubí s jinými možnostmi zapojení, musíte rozbít stěny.A musíte to udělat před položením sítě, aby v procesu lámání stěn nedošlo k poškození potrubí.

Je také možné uzavřít topné trubky sádrokartonovým pláštěm.Tato možnost nebude vynucovat stěny příkopu.Po instalaci, krimpování a spuštění sítě je na povrchu stěny zkonstruován kovový nebo dřevěný rám, který je následně opláštěn deskami sádrokartonu.Horní okraj přepravky by měl být ve stejné vzdálenosti od stěny jako vnější strana hlavního potrubí.