Výhody pomerančové kůry pro zahradu, zahradu a proč je nelze vyhazovat

Je známo, že dobré ženy v domácnosti dělají vynikající džem z pomerančových kůrek.Crusty jsou široce používány v kosmetologii.A babičky často ukládají plátky křupavosti do skříní, takže není mol.

K tomu jsou znalosti o rozsahu pomerančové kůry pro mnoho cílů.Mezitím letní obyvatelé aktivně používají tento užitečný nástroj.Uvidíme, jak to dokážou.

Obsah

Výhody a poškození pomerančové kůry prozahrady

Za prvé, výhody:

 • Oranžové slupky jsou vynikajícím zdrojem dusíku.Půda obohacená dusíkem je úrodnější.
 • Oranžové slupky obsahují limonen, takže zahradníci dlouho a úspěšně je používali k přípravě různých sloučenin proti škůdcům.

Existují také nevýhody :

 • Přebytek pomerančových kůry v zahradním kompostu vede k nasycení půdy dusíkem.

Rostliny pěstované v této půdě budou nasyceny dusičnany, což může vážně poškodit lidské zdraví.

 • Kůry jsou klasifikovány jako těžko rozložitelné odpady.Jakmile jsou v půdě, mohou tam ležet téměř beze změny po celý rok.

To ztěžuje obdělávání půdy, takže zkušení zahradníci doporučují před přidáním do kompostu pečlivě sekat pomerančové kůry.

Jak se ke kompostu používají krusty?

Letní obyvatelé již dlouho chápali, že přidání pomerančekrusta v kompostu vám umožní získat dobré přírodní hnojivo.Složení kompostu však musí být pečlivě vyváženo a musí se skládat ze dvou hlavních částí:materiály obsahující uhlík(jako je sláma a sušené listy) aorganické látky(jedná se o hnoj).Jedná se o dvě stejné části, ke kterým jsou přidány krusty.

Hodíte pomerančové kůry?
Výsledky
Načítání ..

Poměr krust a hlavní dvousložkové kompostové směsi je 1: 3.Hromada kompostu je naskládána do vrstev: nejprve hnoje, poté oloupané listy a listy.
Doporučujeme přečíst:
]

Nyní se na fórech zahradníků a letních obyvatel začínají objevovat názory, že přidávání pomerančových slupek do kompostu je škodlivé.

Letní obyvatelé odůvodňují taková tvrzení různými způsoby.Někteří tvrdí, že dostat krusty do půdy vede ke smrti červů a další prospěšné fauny.Jiní tvrdí, že hnijící kůrky jsou zdrojem plísní, a proto by neměly být v půdě.

Všechna tato tvrzení nejsou pravdivá, a proto:

 • Oranžové slupky skutečně obsahují aromatické látky, které ničí hmyz.Tyto látky se však vyznačují vysokou těkavostí a nízkou stabilitou.Jakmile jsou v půdě, částečně se vypařují a částečněrozejít se.Takže kompost z krusty nemůže červům výrazně poškodit.
 • Pokud je kompostová hromada složena správně, pak je uvnitř teplota tak vysoká, že spory plísní prostě nepřežijí.Růst plísní je možný pouze ve vlhkém a chladném prostředí.A pokud je teplota nejméně o patnáct stupňů vyšší než teplota místnosti, forma odumře.
 • Kůra téměř všech pomerančů prodávaných v obchodech je ošetřena speciálními antibakteriálními sloučeninami.To se provádí výrobci tak, aby se ovoce během přepravy nezkazilo.Povlak neovlivňuje kvalitu kompostu, ale v kombinaci s vysokou teplotou úspěšně zabraňuje tvorbě plísní v půdě.

Všechny argumenty proti použití pomerančové kůry v kompostu jsou neudržitelné.

A kůrky jsou i nadále dobrým zdrojem dusíku pro zahradní půdu.

Jak vystrašit kočky ze zahrady pomerančovými kůry?

Pokud má kočka zvyk chodit na zahradu a vy ho chcete od tohoto zvyku odstavit, mohou vám v tom pomoci pomerančové kůry.Faktem je, že kočky mají velmi citlivý čich, takže vnímají pachy mnohem ostřeji než lidé.

Řezáním pomeranče do vzduchu vzniká celá řada těkavých aromatických látek, které kočky opravdu nemají rádi.

A tady je to, co musíte udělat, abyste udrželi kočku ze zahrady:

Doporučená četba:
 1. Na místo, které kočka ráda navštěvuje, by mělo být rozptýleno několik pomerančových kůry.Před tím by měly být hněteny rukama, aby na povrchu vycházela šťáva.Po několika dnech by tyto slupky měly být nahrazeny novými.To by mělo být provedeno do 3-4 dnů.Obvykle tentokrát stačí, aby se kočka naučila: neměli byste sem chodit.
 2. 100 g pomerančové kůry se tře na struhadle.Výsledná hmota by měla být vytlačena přes sýr.Šťáva ze slupek se smíchá s rozmarýnovým olejem, poměr je 1: 2.Ke směsi se přidá 0,5 litru teplé vody.Směs se důkladně promíchá, nalije do stříkací láhve a stříká se tam, kde se kočka nejčastěji objevuje.Po 2-3 ošetřeních kočka přestane navštěvovat toto místo.

Tinktura pomerančových slupek od škůdců

Tinktura pomerančových slupek dokonale odpuzuje zahradní škůdce.

Obzvláště náchylné jsou štětinatka a angreštová.

Tinktura se připravuje takto:

 1. 0,5 kg pomerančové kůry se vlije do kbelíku o objemu 10 litrů a naplní se teplou vodou.
 2. Kbelík je vyluhován dva dny.Poté se musí ještě 10 minut vařit.
 3. Po úplném ochlazení se do tinktury přidá 40 g močoviny.
 4. Nejvhodnější je ošetřovat zahradní rostliny získanou tinkturou pomocí stříkací pistole.

Jak jinak používáte pomerančové kůry?
Výsledky
Načítání ...

Zpracování se provádí brzy na jaře a v případě potřeby se opakuje kdykoli v průběhu roku.

Jak se mohu zbavit komárů v domě pomocí pomerančových kůrek?

Pokud se v domě objevili komáři, pomůžete jim zbavit pomerančové kůry.

K odstranění komárů je třeba provést jednoduché osvěžení vzduchu.

Postupujte takto:

 1. Vezměte kůry ze 3 pomerančů, 1 tyčinky skořice a 1 lžičky vanilkového extraktu.
 2. Všechny tyto složky se umístí do malé nádoby a do stejné nádoby se nalije 0,5 litru vody.Výsledná směs se zapálí a nechá se vařit.
 3. Pár minut po začátku varu začne směs vytvářet charakteristickou citrusovou příchuť.Rychle se rozšíří po celém domě a už se nebudete muset starat o komáry.

Rozsah běžné pomerančové kůry je tedy velmi široký.S náležitou obratností můžete dělat cokoli.A jam, kompost a repelent proti hmyzu.Opatrná hospodyňka by proto měla dvakrát rozmyslet, než otraví takový cenný materiál do koše.