Výběr izolace pro střechu soukromého domu

V našich regionech je pro udržení tepla v domě nutné pečovat o izolaci střechy.Správně vybraný materiál pomůže chránit váš životní prostor před mrazem a vlhkostí.Proto je důležité pochopit, jak izolovat střechu domu, aby střešní koláč plnil své funkce po dlouhou dobu.V článku se budeme zabývat nejoblíbenějšími možnostmi a izolací podkroví v soukromém domě vlastníma rukama.

Obsah
Výběr vhodné izolace

V minulosti byly slámy a piliny používány k vytápění domů..V současné době existuje celá řada účinnějších a spolehlivějších materiálů.Abyste pochopili, jak izolovat střechu soukromého domu, musíte se seznámit se základními vlastnostmi každé varianty.Velmi oblíbené jsou následující střešní topení:

 • Minerální vlna .Vláknitý materiál prodávaný za účelem izolace střechy ve formě desek nebo rolí.Existuje celá řada značek s mírně odlišnými vlastnostmi.Obecně je tato možnost běžnější než ostatní.Vyznačuje se lehkostí, snadnou instalací, nízkými náklady, propustností par, biostabilitou, nehořlavostí.Doporučuje se vybrat čedičovou vatu, protože je odolnější vůči ohni a nebojí se vlhkosti.Technologie tepelné izolace zajišťuje organizaci vysoce kvalitního větrání.Pomáhá odstraňovat výpary z izolace.Pokud se tak nestane, dřevo začne vlhnout atepelná izolace ztratí svou účinnost.
 • Skelná vlna .Střechu můžete zateplit laminátem, její vlastnosti se příliš neliší od předchozí verze.Hlavním rysem je nahrazení minerálních vláken sklem.Z tohoto důvodu je při práci nutné používat osobní ochranné pomůcky.Doporučuje se zakoupit skleněnou vlnu prodávanou v deskách potažených vrstvou fólie.Izolace se vyznačuje vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi, zvukovou izolací, nehořlavostí a nepřítomností škodlivých par.

 • Pěnové sklo .Skládá se ze dvou složek: pěnového skla a uhlíkových vláken.Tyto složky jsou vysoce odolné vůči biologickým a chemickým vlivům.Nebojí se vlhkosti a otevřeného ohně, nevydávají pachy ani škodlivé dýmy.Je dovoleno používat při zahřívání střechy jakéhokoli tvaru a konstrukčního řešení.Než začnete s izolací střechy, budete si muset koupit polymerové lepidlo.
 • Polyuretanová pěna .Lehký, levný materiál, vyznačující se biologickou stabilitou, vynikající izolací zvuků a tepla, absolutní odolností proti vlhkosti.Díky této vlastnosti si izolace udržuje své vlastnosti v přímém kontaktu s vodou.Přesto je stále nutné vytvořit hydroizolační vrstvu, protože chrání dřevěné krokve před navlhčením.Polyuretanová pěna se pokládá jak ve formě desek, tak stříkánímstřešní materiál.Proto některé instalační práce na izolaci vyžadují použití speciálního vybavení.
 • Pěnový beton .Jsou vyrobeny z cementu, písku a nadouvadla.Navzdory závažnosti materiálů má hotová izolace nízkou hustotu.Nepřetěžuje strukturu střechy, i když pěnový beton je stále těžší než minerální vlna.Hlavní výhodou této izolace je, že je nehořlavá.Izolace je zároveň netoxická a stabilně toleruje zvýšenou úroveň vlhkosti.
 • Penoizol .Tato izolace je svými vlastnostmi podobná konvenčnímu polystyrenu.Hlavním rozdílem je rozdíl v instalaci - musí být stříkán pomocí pěnicího zařízení.Díky této metodě si nemůžete dělat starosti s výskytem chladných mostů.Izolace dobře vyplňuje všechny póry a praskliny střešního koláče.Nicméně pro normální fungování izolační vrstvy je nutné protáhnout parozábranu.
 • Ecowool .Izolace je vyrobena z běžného odpadního papíru.Tím se zlepší tepelná izolace a bezpečnost prostředí.Není třeba se obávat otravy v důsledku nebezpečných výparů.Zároveň je zde značná nevýhoda - biologická nestabilita a hrozba vznícení.Aby se odstranily slabiny izolace, je ošetřena speciálními prostředky.Za účelem izolace střechy ecowoolem se vyrábějí speciální bedny, na které se plují překližkové plechy na krokve.Ve formované dutiněizolace je foukaná.

Technologie izolace svahů střechy

Po zjištění, co je lepší izolovat střechu, můžete pokračovat přímou instalací.Tato fáze výstavby je obzvláště důležitá, takže na její změnu a odstranění nedostatků bude třeba vynaložit mnoho peněz.Protože negativní účinky jsou patrné pouze při nástupu chladného počasí a instalační práce se provádějí v létě, je důležité technologii přesně sledovat.Izolace střechy pro kutily v soukromém domě probíhá v několika fázích:

 1. Pod střechu je položena vodotěsná vrstva, na ni je umístěna přepravka, která plní funkci větrání.
 2. Je vhodné vytvořit další malou vůli pro větrání pod izolační fólií.
 3. ​​
 4. Izolace je instalována zevnitř.
 5. Parotěsná vrstva je pevná.

Ačkoli kov a podlahová krytina neumožňují průnik vlhkosti, během dne se velmi zahřívají a v noci rychle chladí.Z tohoto důvodu se na povrchu tvoří kondenzace, která chrání hydroizolaci.Ale protože jakákoli hydroizolace časem prochází vlhkostí, je důležité se včas zbavit vodní páry ventilací.

V interiéru se časem také tvoří vodní pára, která stoupá ke střešnímu koláči.Parotěsná zábrana slouží jako překážka v jejich cestě, ale postupem času se vlhkost dostáváizolace.Pokud vlastnosti izolace mohou být ovlivněny vodou, je důležité, aby měla vynikající propustnost pro páry.Proto je důležité několikrát přemýšlet, jak lépe izolovat střechu soukromého domu.V této situaci spaliny stoupají k nižšímu větrání, které je pod hydroizolací.

Vlhká minerální vlna ztrácí 60% svých izolačních vlastností, proto je důležité přesně dodržovat všechny požadavky na instalační technologii.

Po zateplení střechy soukromého domu je možné dokončit vnitřní povrch.K tomuto účelu se často používají listy dřevotřísky nebo sádrokartonu.Poté můžete vložit tapetu nebo natřít strop.

Izolace podkroví

podkroví je nutné izolovat pouze tehdy, není-li podkroví.Ale zde vyvstává otázka: Jaký je nejlepší způsob, jak izolovat podkroví soukromého domu?Odpověď bude záviset na výběru jedné ze dvou izolačních technologií:

 • pro zateplení části obytných prostor;
 • položili izolaci nad strop.

Druhá možnost je považována za jednodušší, ale pro její provedení je důležité vzít v úvahu únosnost stropu.To platí zejména pro použití expandovaného jílu nebo směsi cementu a pilin.Odborníci doporučují použití dražších materiálů, jako je minerální nebo čedičová vlna.Tyto možnosti se snadno instalují.a nevyžadují zvláštní překrytí výztuže.

Proces pokládky izolace vlastníma rukama zahrnuje následující kroky:

 1. Před izolací podkroví se mezi paprsky položí parotěsná fólie.Je důležité překrývat se mezi rolemi a bezpečným materiálem.
 2. Pokládka tepelně izolačních rohoží.Vyberte materiál tak, aby přesně zapadal do prostoru mezi dřevěnými trámy.V případě potřeby je možné řezat talíře nebo role.
 3. Na výsledný dort se položí vodotěsnost.Je povoleno používat běžný střešní materiál.

Existuje několik tipů, jak správně izolovat podkroví.Před položením izolace vlastníma rukama je důležité zkontrolovat překrytí, zda neobsahuje vady.Pokud byly nalezeny trhliny, vyplňte je montážní pěnou.Vzniku studených mostů je možné zabránit položením tepelné izolace do dvou vrstev s překrývajícími se spoji předchozí řady.Překrytí par a hydroizolace je lepeno speciální konstrukční páskou.

V některých případech se na tepelné izolaci v podkroví vytvoří cementový potěr o tloušťce 30 mm.Hraje roli protipožární ochrany, která zvyšuje bezpečnost bydlení v domě.

Izolace střechy v soukromém domě je důležitou fází vypočítanou ve fázi návrhu.Pokud již dříve byl postaven již dávno, je důležité vypočítat všechny možnosti a teprve poté provést konečnou volbu.Některé možnosti tepelné izolace vyžadují použití profesionálního vybavení.Proto budete muset kontaktovatspecializované firmy, ale nakonec můžete ušetřit na vytápění.