Vlnité trubky odolné vůči korozi pro vytápění

Vlnité trubky pro topné systémy se objevily na stavebním trhu relativně nedávno.Byli vynalezeni Japonci.Poté získali popularitu mezi Evropany a teprve nedávno se u nás objevili.Vlnitá nerezová trubka kombinuje vlastnosti nerezové oceli a dobrou flexibilitu.Jeho instalace je mnohem jednodušší a rychlejší, protože nemusíte svařovat profily pro otáčení nebo ohýbání.Celý topný systém je vyroben z vlnitých trubek nebo je používán pouze v samostatných úsecích dálnice jako napojení na topná zařízení a topná zařízení.

Obsah

Klady a zápory vlnité trubky protopné systémy

Výhody profilové trubky pro vytápění jsou následující:

 1. K ohýbání potrubí nejsou zapotřebí žádné nástroje.Jednoduše ohněte trubku rukama.Jeho vůle se však nezúží.Je však třeba si uvědomit, že nejmenší průměr ohybu by neměl být menší než tři části trubky, například s průřezem vlnité trubky 1,5 cm, minimální průměr ohybu je 45 mm.Indikátor závisí na vůli potrubí.Stanovuje se v každém případě zvlášť.
 2. Vzhledem k tomu, že prvek lze ohnout, používá se s připojovacím zařízením minimum spojení.Díky tomu se sníží náklady na kabeláž a zvýší se spolehlivost a těsnost systému.
 3. Vlnitost se prodává v zátokách po 50 m. Můžete si však objednat vícedlouhý potrubí.
 4. Jeho hlavní výhodou je vysoká odolnost nerezové oceli proti korozi.Potrubí však musí být uzemněno, aby bylo chráněno před elektromechanickou korozí.Při skrytém pokládání kabelů jsou trubky pokládány do speciální skořepiny, která je potřebná k ochraně proti korozi.
 5. Vlnité trubky z nerezové oceli odolávají změnám tlaku a teploty.Dálnice je schopna odolat i procesu odmrazování, který umožňuje její použití v severních oblastech.
 6. Jednoduchost a rychlost instalace i demontáž se nazývají další výhodou materiálu.Pro spojení s topnými zařízeními a dalšími oblastmi se používají mosazné fitinky se silikonovými nebo PTFE těsnícími kroužky.Spoje jsou utaženy nastavitelným klíčem nebo klíčem, čímž je dosaženo požadované těsnosti.
 7. Vnitřní povrch je téměř hladký (koeficient drsnosti je 0,008).To poskytuje ochranu proti usazeninám a utlumení obvodu.
 8. Zvlnění vyrobené z kvalitního materiálu bude trvat velmi dlouho.Je důležité používat spolehlivé a odolné kování.
 9. K výhodám materiálu lze přidat malou měrnou hmotnost a nepřítomnost hluku během cirkulace chladiva.
 10. Náklady na potrubí z vlnitých trubek jsou nižší než z měděných prvků.

Nevýhody vlnitých potrubí jsou také mnoho:

 • Materiál netoleruje mechanicképoškození.Z tohoto důvodu jsou při otevřeném zapojení položeny trubky v některých oblastechspeciální ochranné kryty.
 • Vnější vlnité linie jsou méně atraktivní než prvky vyrobené z kovového plastu, polyethylenu a polypropylenu.
 • Kabeláž je sestavena pomocí odnímatelných tvarovek spíše než svařováním, takže existuje vysoká pravděpodobnost netěsností na křižovatce.Z tohoto důvodu musíte sledovat nebezpečné oblasti a pravidelně měnit těsnění.
 • Vlnitý povrch trubek dobře shromažďuje prach a jeho odstranění není tak snadné.K tomu použijte štětec, ne hadr.V tomto ohledu je lepší pokládat vlnité trubky do speciálních krabic nebo použít skryté těsnění.
 • Prvky podléhají elektrostatické korozi, protože ocel dobře vede elektrický proud a není vůči některým chemikáliím odolná.K vyřešení problému je kufr uzemněn, jsou namontována dielektrická těsnění a ochranné štíty, neutrální vůči agresivnímu prostředí.V tomto případě lze regulovat chemické složení kapaliny uvnitř topného systému.
 • Ocel má vysokou tepelnou vodivost, takže během přepravy chladicího média dochází ke ztrátě části tepla.Pro ochranu proti tomu je kabeláž izolovaná.Výhodou je však vysoký přenos tepla, protože topné těleso může být vyrobeno z potrubí.

Mnoho použitých materiálních nedostatků lze pomocí použitých opatření odstranit.Vlnité trubky získávají na popularitě díky svým mnoha výhodám.

Hlavní vlastnosti potrubí

Vlnité nerezové trubky pro vytápěnívyrobeno z ocelové pásky.Pás z nerezové oceli prochází formovacími stroji, což vede k válcovému sochoru.Svar spojíme speciálním strojem, který pracuje v plynném prostředí.K ochraně kovů, které jsou odpovědné za nerezové vlastnosti materiálu, před spálením, je zapotřebí zvláštní prostředí.

​​

Doporučujeme přečíst:
Druhy potrubí pro topný systém v soukromém domě a jejichvolba

Pro výrobu vlnitých trubek se používá speciální ocel SUS304.Díky tomu potrubí odolává vysokému tlaku.Kromě toho se ocel vypaluje, aby se zvýšily její pevnostní vlastnosti.

Vlnité trubky pro otopné soustavy mají tyto vlastnosti:

 1. Maximální pracovní tlak v potrubí není vyšší než 50 bar.
 2. Při práci s horkými médii je provozní tlak 15 bar.
 3. Konečný kritický tlak přispívající ke zničení pláště je 210 bar.V tomto případě nesmí teplota média přesáhnout 20 stupňů.
 4. Vlnitá síť funguje při teplotě v rozmezí -50 ° С ... + 110 ° С.
 5. Prodloužení úseku potrubí, když je zahříváno z horké chladicí kapaliny, není větší než 2–3%.

Vlnité trubky se prodávají v polích nebo ve formě kusů určité délky se spojovacími armaturami z obou konců.Navíc při výběru segmentu s dokovacími zařízeními musíte přesně vědět délku dálnice a její úsek.

Pravidla pro výběr vlnité trubky

Ohebné trubky pro vytápění se vyrábějí pomocí složité a drahé technologie, takže na těchto prvcích nedochází k padělkům.Při výběru však musíte prvek pečlivě zkontrolovat, protože nikdo není imunní vůči továrním vadám.

Pozor!Vlny vyrobené z nerezové oceli pro topné systémy jsou vyráběny v souladu s GOST 3262-75.

Při nákupu materiálu nejprve věnujte pozornost zjevnému poškození a promáčknutí na povrchu.Všechny segmenty musí být v trubce rovné.Ohyb a uvolnění prvku.Je důležité, jak snadno má řez předchozí tvar.Po ohybu a narovnání by neměly nastat žádné rýhy, praskliny a povrchové vady.Délka potrubí se počítá předem.

Aby bylo možné vypočítat množství chladicího média cirkulujícího v trubkách, musí být průměr prvku přesně vypočten:

 • (0,22 l /m) cirkuluje v průřezu 1,5 cm..p.tepelný nosič a plocha jednoho lineárního metru prvku se rovná 0,064652 m²;
 • , je-li průměr potrubí 2 cm, pak 1 m.p.Je přítomno 0,45 litru kapaliny a plocha je 0,095004 m²;
 • s průměrem prvku 2,5 cm cirkuluje v každém běžném metru 0,71 l chladicí kapaliny a povrchová plocha segmentu je 1 m.je 0,121394 m²;
 • , je-li průřez potrubí 3,2 cm, pak je množství teplonosiče na lineární metr 0,98 la plocha je 0,155218 m².

Technologie montáže potrubí

Vlnovcové topné potrubí lze připojit pomocí minimapočet nástrojů a materiálů.

K práci potřebujeme:

 • kování (příčka, tričko, roh);
 • řezačka trubek;
 • klávesy.

Postup instalace je následující:

 1. Řez trubky požadované délky se řeže řezačkou trubek zspolečný kus.Je důležité, aby byl řez umístěn přesně kolmo k centrální ose.Hrany by měly být hladké a rovné, bez otřepů, trhlin a trhlin.
 2. Poté je zkontrolována a namontována montáž kování.Konektor je nainstalován na konci trubky a utáhněte matici.V případě potřeby můžete použít klíč.
 3. Podobně je ohebné vedení zakotveno v ohřívači na druhé straně.

Pro převedení z konvenčního potrubí do úseku se zvlněním je k odbočce nebo stoupací trubce připevněno kování vhodné sekce.Poté je jeho druhý konec vložen do vlnitého prvku a utáhněte kroužek.Různé adaptéry se v práci nepoužívají.

Při upevňování potrubí k povrchu stěny nebo podlaze použijte co nejvíce upevňovacích prvků.To je nutné kvůli zvýšené flexibilitě zvlnění, protože jinak nebude možné dosáhnout pevnosti obrysu.Svorky jsou levné, takže velké množství z nich nebude mít vliv na celkové náklady na topný systém.

Ceny a oblíbení výrobci

Na našem stavebním trhuzemě se mohou setkat hlavně s korejskými vlnovými topnými trubkami.

V obchodech jsou prezentovány výrobky následujících značek:

 • Trubky KOFULSO jsou nejlepší kvality. Společnost již dlouho začala pracovat na tomto trhu a získala bohaté zkušenosti s výrobou vlnitých potrubí pro topné systémy.Kování je opatřeno o-kroužky o dvojnásobné tloušťce.Cena těchto prvků je v rozmezí 2,6-21,6 dolarů (170-1400 rublů).
 • V potrubích zařízení Lavita se chovají dobře , ale jejich vybavení není nejvyšší kvality.Pokud matici pevně utáhnete, ocelový kroužek zničí stěnu prvku, což usnadní únik.Cena materiálu je $ 1,5-15 (98-980 rublů).
 • Vlnité trubky značky Hydrostastojí stejně jako produkty rostliny Lavita, ale někdy unikají, takže jejich popularita není tak vysoká.
 • Vlnovcové trubky Meibes z vlnité nerezové ocelioceňují zákazníci díky své vysoké kvalitě.Stojí však více než prvky značky KOFULSO.Běžecký metr bude muset zaplatit minimálně 3,5 $ (230 rublů).

Z uvedených značek je nejlepší volbou, pokud jde o poměr ceny a kvality, produkty závodu KOFULSO.Navzdory vyšším nákladům ve srovnání s trubkami značek Hydrosta a Lavita jsou vlnité trubky pro topné systémy značky KOFULSO spolehlivé a trvanlivé.