Typy vrcholů pro soukromý dům

Když jste postavili krabici dřevěného domu, musíte se postarat o její vzhled.Jedním z běžných šperků, které vykonávají ochranné funkce, je hledí.Tento prvek je vyroben z různých materiálů, mění tvar a vzhled.Nabízíme zjistit, který hledí pro váš domov je vhodné pro váš případ.

Obsah

Funkce zorníku

Většina lidí považuje průhledy a markýzy nad vchodem za jednoduchou ozdobu.Ve skutečnosti tento architektonický prvek plní řadu důležitých úkolů.Lze k nim přiřadit tyto položky:

 • Ochrana před povětrnostními vlivypředních dveří a verandy.Když venku prší, když otevřete dveře, voda se dovnitř nedostane.Dřevěné domy mají navíc často autentické dřevěné vstupní dveře.Ačkoli jsou chráněny sloučeninami odolnými vůči vlhkosti, je lepší je chránit, když na ulici prší týden.
 • Spolehlivost a bezpečnostje zajištěna ve chvílích, kdy sníh začíná padat ze střechy.Nemusíte se obávat, že vchod bude zablokován a bude obtížné otevřít dveře.Chránič chrání před pádem možného ledu.Rostliny (růže, hrozny, chmel) jsou často zasazeny vedle verandy a lemují verandu podél okrajů.Existuje tedy další ochrana před větrem.
 • Další pohodlíje zajištěno v případech, kdy je třeba před vjezdem do domu vyčistit deštník nebo boty.Dobře, pokudlze provést, aniž byste šli do chodby.
 • Vytvořením příslušného systému pro odstranění srážek se lze vyhnout hromadění kaluží před domem.Dešťová voda je navíc odváděna skrz odtok do zalévacích nádrží.
 • A přesto je hlavním úkolemvyzdobit dřevěný dům. Nyní existuje obrovské množství materiálů, strukturálních řešení, která vám umožní vytvořit opravdu krásný hledí.Dekorace bude sloužit jako nosný prvek stojanu a samotný vrchlík.

Odrůdy a požadavky

Není nutné kontaktovat specializované společnosti nebo dílny, můžete si vytvořit průzor nad verandou sami.Složitost práce bude určena tvarem rámu, jeho konstruktivním řešením.Existuje několik základních typů hledí:

 1. Zdá se, že jednoduchá sestava se dá snadno vyrobit, ale platí to pouze pro základní verzi.Skládá se z jedné nakloněné roviny s několika podpěrami.Tato skupina zahrnuje konkávní, rovné a průzory s mezerou.Pro usnadnění konstrukce je rám vyroben z kovových profilů.
 2. Řešení štítů jsou v provozu praktičtější.Pokud nenainstalujete drenážní systém, bude voda vytékat z verandy.Kromě toho bude zatížení sněhem rozděleno do dvou nakloněných rovin.Pokud uděláte poměrně strmý svah, můžete ušetřit na síle hory.
 3. Stanové markýzy jsou v podstatě ve tvaru půlkruhu.Design se vyrovná srážkami vzimní čas.Současně je docela obtížné vyrobit takový průzor sami, protože musíte kovový profil ohnout.
 4. Klenuté markýzy připomínají stanové chaty, ale nemají před sebou rampu.Úplně zakrývají verandu domu a mohou chránit vchod před jasným slunečním světlem.

Fotografie ukazuje všechny odrůdy popsaných forem hledí.

Konstrukce kabiny by měla být kombinována s dřevěným domem.Není nutné používat přírodní materiály, ale musíte se snažit najít harmonické řešení.Tímto prvkem nebude snadná ochrana před špatným počasím, ale také skutečná dekorace.

Na kloubové hledí nejsou kladeny pouze konstrukční požadavky.Tyto architektonické prvky se musí vypořádat s určitými úkoly.Například podpěry by měly odolávat zatížení sněhem, ne se zhroutit.To zohledňuje nejen statické zatížení způsobené akumulací závěje.Na jaře mohou ze střechy spadnout obrovské mrazy a narazit do hledí.

​​

Doporučuje se odvodňovací systém.Může se hromadit ve speciální nádrži nebo nechat bouřkovou kanalizaci mimo dvůr.

Vybereme materiál

Majitel domu se může samostatně rozhodnout, jaké materiály vyrobí hledí.Navíc by se měl řídit nejen tím, co je po ruce.Je důležité vytvořit jednu skladbu, a to v dřevěném domě není tak jednoduché.Na trhu je k dispozici mnoho různých materiálů:

 • ) strom;
 • krytina;
 • kov;
 • polykarbonát;
 • Kovaná řešení.

Podrobněji budeme diskutovat o silných a slabých stránkách každé varianty.

Dřevo

Toto je nejvhodnější varianta pro dům postavený ze dřeva.Je však třeba si uvědomit, že pouze rám hledí může být dřevěný.Zastřešení bude muset vybrat z níže popsaných materiálů.Nejlepší možností bude vytvořit nepřetržitou přepravku a pokládat keramické dlaždice nebo měkké střechy.Pokud je však střecha domu vyrobena z jiného střešního materiálu, musíte ji použít.

Paluba

Jednou z nejjednodušších možností pro hledí je použití paluby.Tento materiál je poměrně levný a často se používá jako hlavní kryt domu.Upevnění na kovový rám se provádí svařováním.Můžete však použít speciální střešní šrouby.

Tato možnost je vhodná pro jednoduché jednosměrné a dvojosměrné formuláře.Lze jej pokládat pouze na klenuté rámy tak, aby se směr okapů shodoval se svahy.Jinak se zátěž na rámu zvýší a hrozí kolaps.

Výhody vlnité lepenky lze nazvat velkou paletou barev, pevnosti a trvanlivosti.Nepotřebuje speciální antikorozní ošetření ani jinou speciální službu.

Kovové zastřešení

Tento střešní materiál není vhodný pro všechny domy, důvodem je příliš dekorativní vzhled.Může to přetížit vzhled domu, zejména v případech, kdy je hlavní nátěr vyroben z nenákladných možností.Proto se kovová taška používá na střechách dřevěných domů, pouze pokud je z ní vyrobena celá střecha.

Pokud zaberete střechu současně se stavbou celé střechy, můžete ušetřit materiál pomocí ořezů.

Kovová deska má několik výhod:

 • nízká hmotnost;
 • odolnost vůči teplu a ultrafialovému záření;
 • pevnost proti mechanickému poškození;
 • životnost delší než 25 let;
 • dekorativní vzhled.

Ondulin je dobrou alternativou k zastřešení kovů.Se všemi stejnými výhodami může navíc nabídnout nepřítomnost hluku během deště.

Polykarbonát

V posledních letech získává polykarbonát obrovskou popularitu.To je vysvětleno velkým seznamem výhod materiálu:

 • průhlednost je kombinována s rozptylem světla, což vede k vynikajícímu přirozenému osvětlení;
 • nedochází k žádné tepelné expanzi, když se mění teplota na ulici;
 • je odolný proti degradaci způsobené korozí, hnilobou, plísní nebo houbou;
 • vynikající flexibilita umožňuje použití materiálu na hledí každéhoformy;
 • Velký výběr odstínů a tlouštěk polykarbonátu.

Vyberte si polykarbonát speciálně určený pro výstavbu ulic.Obvykle má film, který jej chrání před ultrafialovými paprsky.Jinak začne povlak praskat a ztrácet pevnost.

Kované clony

Skvělá volba pro dřevěné domy se složitými střechami a mnoha dalšími ozdobnými architektonickými prvky.Kovaný je pouze rám a obvykle je nemožné jej vyrobit sami.Proto budete muset kontaktovat specializované organizace.Specialisté nejen navrhnou, ale také vyberou vhodný vzor pro váš domov.

Na fotografii vidíte, že role střešního materiálu je obvyklý plech.

Protože je celokovový produkt těžký, je třeba jej bezpečně připojit.V této věci je také lepší obrátit se na profesionály, jinak hrozí kolaps.

Pro kované přístřešky je vhodný povlak z kovové dlaždice, vlnité lepenky nebo polykarbonátu.

Nezanedbávejte tuto část domu.Vyberte si materiál a tvar hledí v závislosti na exteriéru vašeho domova.Pak bude architektonickým prvkem jak ochránce, tak dekorace.