Typy střech pro dvoupodlažní domy

Střecha jakékoli konstrukce není jen prostředkem ochrany před nepříznivými povětrnostními vlivy, ale také součástí harmonického architektonického obrazu.Střechy dvoupodlažních domů by měly být úměrné celé konstrukci, aby se nezdály příliš masivní.Existuje mnoho schémat návrhu střešních systémů, které jsou vhodné pro soukromý dvoupodlažní dům.Jejich vlastnosti, výhody a nevýhody se budeme zabývat v našem článku.

Obsah

Odrůdy

Při výběru střechy domu je třeba vzít v úvahu nejen jeho konstrukci, ale také provozní vlastnosti, pevnost a trvanlivost.Soukromý dům se dvěma patry je poměrně vysoký, takže střecha by neměla být příliš plochá nebo malá.Obvykle se dává přednost vyšším a mohutnějším strukturám, protože v tomto případě vypadá dům více reprezentativně a harmonicky.Vysoká střecha navíc umožňuje získat další obytný prostor díky podkroví.

Při výběru střešní konstrukce je třeba vzít v úvahu následující faktory:

 • Konstrukce a typ střechy musí být v souladu s celkovým architektonickým stylem konstrukce.
 • Střešní krytina musí být vybrána s ohledem na úhel sklonu svahů.Například u plochých střech se sklonem menším než 20 ° se nedoporučuje používat jako nátěr břidlicové nebo kovové dlaždice kvůli vysoké pravděpodobnosti úniku.
 • Druh a struktura této částidomy ovlivňují výběr tepelně izolačního materiálu.To je zvláště důležité při uspořádání nestranného nebo plochého designu.

V závislosti na konstrukčních prvcích lze všechny střešní konstrukce rozdělit do dvou variant:

 1. Nedokončené nebo kombinované. Zde je nosným rámem strop posledního patra.Ve skutečnosti se jedná o podlahu vyrobenou z vysoce kvalitního hydroizolačního materiálu, který je pokládán s minimálním sklonem (1-4 °).Tento typ je levný a lze jej rychle namontovat, ale vyžaduje pečlivou údržbu.Kromě toho mohou jakékoli nedostatky v procesu instalace způsobit netěsnosti.Jsou vhodné pro teplé klimatické oblasti.
 2. Podkroví. Jedná se o šikmé konstrukce, které poskytují dodatečnou izolaci domu kvůli vzdušnému prostoru v podkroví, a proto jsou vhodné pro regiony s drsným podnebím.Na šikmé struktuře je zajištěna nejlepší drenáž dešťové a tající vody.Také v podkrovním prostoru můžete vybavit obývací pokoj.

Pozor!Je důležité zvolit nejen konfiguraci střechy, ale také barvu střechy.Tmavý povlak tedy může být kontrastem pro světlé stěny domu a malé detaily jsou lépe vidět na světlém povrchu.

Ploché střešní systémy

Je-li design domu moderní, minimalistický, italský a moderní, pak bude plochá střecha velmi vítána.Zvýšená popularita takových vzorů je spojena s příchodem moderních vysoce výkonnýchmateriály, které poskytují dobrou tepelnou a hydroizolaci budovy.Taková střecha má následující výhody:

 • Můžete vybavit vykořisťovanou střechu, která vám umožní získat terasu s malebným výhledem do okolí, místem pro rekreaci, sport nebo zimní zahradu.
 • Technologické vybavení, jako jsou antény, solární panely, větrné generátory, vodní akumulační zařízení atd., Lze instalovat na ovládanou střechu.
 • ​​
 • Tento design se snadno udržuje.
 • Další výhodou je jednoduchost a rychlost instalace.

Mezi nevýhody patří potřeba pravidelné údržby a potřeba důkladné hydroizolace a tepelné izolace.

Mansard

U soukromých domů nejčastěji vyrábějí mansardovou střechu, protože to umožňuje výrazně rozšířit využitelnou plochu a ušetřit na materiálu stěn.Kromě toho může být návrh takového střešního systému nejrozmanitější pomocí vikýřů a vikýřů.Mezi výhody, které stojí za zmínku, patří:

 • Náklady na životní prostor jsou poloviční.
 • Není nutné stavět druhé plné patro.
 • Teplé podkroví poskytuje dodatečnou tepelnou izolaci domu jako celku.
 • Četné fotografie potvrzují, že dům s takovou střechou vypadá velmi krásně a harmonicky.
 • V tzv. „Mrtvých“ zónách pod rampamiUspořádejte další úložiště.
 • Dobré přirozené osvětlení bytu kvůli vikýřům.

Nevýhody zahrnují skutečnost, že cena takového provedení je o 30% vyšší než náklady na konvenční štítový systém.Také podkroví vyžaduje pečlivou tepelnou, zvukovou a vodotěsnou izolaci.Zvláštní požadavky jsou kladeny na větrání prostoru pod střechou, aby se zabránilo tvorbě kondenzátu a předčasnému ničení struktur vlivem vlhkosti.

Důležité!Podkroví může být vybaveno v již obydleném domě při provádění generálních oprav střechy, ale zároveň je nutné posoudit únosnost stěn a základ budovy.

Přístřešek

Taková střecha je vytvořena ve formě roviny se sklonem, který spočívá na vnějších nosných stěnách různých výšek.Tento design je poměrně jednoduchý a není příliš krásný, takže se často provádí na přístavbách.Navíc, pokud vytvoříte takový systém nad domem s velkou plochou, pak pro efektivní odstranění srážek ze střechy je nutné zvětšit sklon, což způsobí zvětšení struktury plachty.

Mezi klady patří:

 • nákladově efektivní, protože instalace vyžaduje minimum materiálů;
 • snadnost výpočtu a instalace;
 • nízká hmotnost systému, který je ideální pro budovy na lehkých základech;
 • dobrá údržba a bezpečnostpovrchový pohyb.

Mezi mínusy stojí za zmínku obtíže s uspořádáním tepelné izolace a malé rozměry podkroví, které neumožňuje jeho použití jako podkroví.

Gable

Takové systémy se také nazývají kleště.Toto je nejjednodušší volba pro šikmé struktury.Navzdory jednoduchosti je design takové střechy docela atraktivní a umožňuje vám diverzifikovat obraz dvoupodlažní obytné budovy.Pozitivní aspekty zahrnují následující:

 1. Působivá plocha podkrovního prostoru umožňuje vybavit skladovací prostory, instalovat technologická zařízení nebo vytvořit podkroví.
 2. Podkroví zvyšuje tepelnou izolaci domu.
 3. K vypouštění sedimentární vody dochází co nejefektivněji.
 4. Snadná instalace.
 5. Rozumná cena.

Mezi nevýhody patří skutečnost, že se zvětšením plochy domu a plochy střechy se výrazně zvyšuje.Je také důležité vzít v úvahu minimální přípustný úhel sklonu pro různé střešní materiály.

Tip: Obraz domu se sedlovou střechou můžete značně diverzifikovat pomocí různých úhlů sklonu a původní výzdoby štítů.

Hip

Takový systém je klasifikován jako čtyřstupňový.Od štítu se liší tím, že místo štítu vede svahy trojúhelníkového tvaru, nazývané boky.Výsledkem je, že tato konstrukce lépe snáší zatížení větrem a spolehlivě chrání stěny před srážkami.kvůli výrazným převisům okapů po obvodu celé budovy.V takových systémech je však struktura krokevního systému podstatně komplikovaná a půdní prostor se zmenší.

Poloviční a kyčelní struktury se považují za odrůdy kyčelních střech.V prvním případě, díky zkráceným sklonům kyčle, můžeme zvětšit prostor podkroví a vybavit všechna okna do štítů pod boky.U valbové střechy se všechny trojúhelníkové svahy sbíhají v jednom bodě.