Typy plochých střech pro soukromý dům: výhody a nevýhody

Mnoho lidí je zvyklých si myslet, že je obvyklé stavět ploché střechy pouze na výškových a průmyslových budovách.V poslední době se však tento typ střechy stále více používá při stavbě soukromých domů.Plochá střecha v soukromém domě je postavena bez problémů, s ohledem na moderní technologie a různé stavební materiály.

Obsah

Odrůdy plochých střech

Rozlišují se 4 typy:

 • Využíváno. Hlavním rysem tohoto typu je poměrně silná základna, jinak existuje pravděpodobnost poškození hydroizolační vrstvy.Paluba nebo potěr z betonu, fungující jako základna, umožňuje vytvořit potřebný sklon pro uspořádání odtoku.Tepelná izolace na takové střeše musí být odolná proti vážnému zatížení.To vše se provádí za účelem využití střechy domu v jakékoli kvalitě, ať už jde o pracoviště nebo rekreační oblast.
 • Neprovozní. Tuhost základny struktury ploché střechy není tak důležitá jako u výše uvedeného provedení.A pevnost izolace také nehraje významnou roli.Tato střecha je levnější než provozovaná, ale bude také sloužit kratší dobu.
 • Tradiční. Rysem jejich zařízení je periodicita vrstev - hydroizolace je vyšší než tepelná izolace.Na základně je železobetonová deska a pro odtok se používá šikmý betonový potěr.
 • Inverzní. Zařízení s plochou střechou v tomto provedení nemá prakticky žádné problémy s únikem vody.Zde je tepelná izolace umístěna nad hydroizolací, která jí poskytuje ochranu proti ultrafialovým paprskům a účinkům kolísání teploty.Takové střešní zařízení se ukazuje jako nejodolnější a nejfunkčnější, což otevírá mnoho příležitostí pro využití střešního prostoru.

Důležité!Optimální pro sklon inverzního typu ploché střechy jsou považovány za úhly v rozsahu od 3 do 5 stupňů.

Výhody a nevýhody této konstrukce

Plochá střecha v soukromém domě, stejně jako jiné typy střech, má několik výhoda nevýhody.Je třeba zvážit výhody, které určují jeho popularitu v moderní výstavbě:

 • Menší plocha než ostatní typy střech - to šetří energii a peníze;
 • Pohodlí a bezpečnost práce - je docela těžké spadnout z rovného vodorovného povrchu a jsou k dispozici všechny potřebné nástroje;
 • Rychlá konstrukce - v důsledku prvních dvou výhod se taková práce provádí mnohem rychleji;
 • Snadná údržba a výměna zastřešení - obvykle nerozebírají opotřebované části, nýbrž položí nový koláč přímo na starý;
 • Použití dalšího území - uspořádání využitelné střechy se otevírá velkévyhlídky;
 • Je možné instalovat průhledné střešní prvky - výhled na otevřenou oblohu na stropě je pro mnohé velmi atraktivní;
 • Dává vašemu domovu jasné geometrické tvary - pokud to kresba domu umožňuje, můžete s tímto designem dát jedinečný vzhled, zejména s ohledem na to, že minimalismus je nyní velmi populární.
 • ​​

Za zmínku stojí také minusy této konstrukce:

 • Pravidelně se hromadí sníh a listí - někdy je nutné mechanické čištění střechy;
 • Složitější struktura - přítomnost odtoků naznačuje jejich nevyhnutelné blokování, zejména za špatného počasí;
 • Pravidelné sledování - musí být neustále kontrolována vlhkost izolace a celkový stav střechy;

Není divu, že někteří lidé mohou mít pochybnosti o spolehlivosti tohoto typu struktury.Ale podle zkušenosti majitelů soukromých domů s podobnou střechou jak v Rusku, tak v zahraničí, tento typ střechy úspěšně funguje a potěší své majitele.

Samostatná instalace ploché střechy

Nyní na internetu najdete mnoho fotografií domů s plochými střechami různých provedení.Zajímá vás otázka, jak si vyrobit plochou střechu vlastními rukama?Než začnete stavět střechu, musíte se nejprve seznámit s výkresem domu a zajistit jeho technické vlastnosti.

Konstrukční prvky ploché střechyzávisí na mnoha faktorech.Pokud se jedná o nevyhřívanou místnost a střecha je postavena sama, stačí nainstalovat nosné trámy, na které se potom položí základna z neobřezaných desek upevněných samořeznými šrouby nebo hřebíky.Při montáži ploché střechy na garáž působí střešní materiál kvůli své lahodnosti jako hydroizolace.Proužky střešní krytiny položte ve směru sklonu střechy a upevněte je dřevěnými nebo ocelovými latami.Vytvoření ploché střechy do nevytápěné místnosti je docela snadné - zde může veškerou práci provádět jedna osoba bez jakékoli pomoci.

Při instalaci ploché střechy na soukromý dům, který má být vytápěn, je obvyklý tento postup:

 • Instalace podlahových trámů.Vyžaduje se přísná horizontální shoda.Zde a v dalších fázích bude vyžadována účast několika pracovníků.
 • Instalace podlahy.Obvykle se neřezaná deska bere v tloušťce nepřesahující 5 cm.

Důležité!Velikost řeziva se zvětšuje úměrně vzdálenosti mezi nosnými trámy.

 • Instalace hydroizolace.
 • Pokládka tepelné izolace.V tomto případě je výplňová izolace vyztužena betonovým potěrem, který schne po dobu několika dní.
 • Po zaschnutí potěru se na něj nanese bitumenový základní nátěr, poté se nanese a lepí střešní krytina.

Struktura střešního koláče

Aby byla střecha spolehlivě chráněna před vlhkostí, je nutné umístit materiály o jednu vrstvu výšeostatním - jejich umístění je nesmírně důležité.Standardní základna je vyrobena z betonových desek nebo profesionálního kovu.Je schopen odolat hmotnosti celé konstrukce nahoře a přenést ji na nosné příčky, které ji zase přenesou do založení domu.

Důležité!Využívaná střecha musí mít nejsilnější možnou základnu.

Potom přicházejí standardní vrstvy: parotěsná zábrana, tepelná izolace a hydroizolace.Při výběru ploché střechy byste se měli řídit preferencemi majitele a schopnostmi samotné budovy.Od velké chaty po malý útulný dům postavený před mnoha lety budou domy s plochou střechou po mnoho let spolehlivě chráněny před různými vlivy prostředí.