Typy montáží do štítu na střechu

Šikmé střechy se často používají v soukromých domech.Jejich čtyři-svah rozmanitost je ideální pro vysoké budovy, protože střecha vypadá kompaktnější a elegantní bez masivního pedimentu.Konstrukce štítu střechy obsahuje mnoho základních prvků.To může být relativně jednoduché nebo složitější kvůli vikýřům a vikýřům.Ale v druhém případě to vypadá zajímavější a rozmanitější.

Obsah

Odrůdy

Čtyřstupňová střecha, ve srovnání se štítem, lépe odolává větruzatížení, srážky a dobře chrání stěny budovy.Jeho design je složitější, ale taková střecha může být postavena na malém domě nebo altánu.Na fotografii v síti můžete vidět, jak krásně a harmonicky vypadá 4-šikmá střecha.Zdobí jednopatrové domy i vyšší budovy.

Předtím, než si vytvoříte vlastní střechu se čtyřmi sklony, musíte určit její typ.Existují tyto typy takových systémů:

 1. Struktura kyčlemá dva lichoběžníkové svahy a dva trojúhelníkové svahy nazývané boky.První dva svahy jsou vzájemně spojeny v hřebeni.Při instalaci se používá technika vybavení krokví, jako vštítový systém a sekání krovů 4-branového systému.
 2. Struktura poloviny kyčlemá stejnou strukturu, zkracují se pouze svahy kyčle.Pod nimi je pediment, ve kterém můžete vytvořit velká okna pro osvětlení podkroví nebo podkroví bez ztráty pevnosti střechy.
 3. Stanové střechysi můžete také postavit vlastními rukama, pokud uděláte čtyři svahy ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku.Sbíhají se v jednom bodě.
 4. Nejobtížnější je samostatně postavitčtyřstěnnou střechusložité konfigurace s mnoha údolími, pontony, přilehlými okny a podkrovími.V tomto případě je lepší stavbu svěřit odborníkům, protože pouze oni mohou správně vypočítat strukturu, splnit její plán, schéma a sestavit na místě.

Pozor!Kromě nosného rámu střechy je nutné určit také střešní, hydroizolační a tepelně izolační materiály, protože různé střešní konstrukce a svahy vyžadují použití různých materiálů.

Komponenty

Protože konstrukce čtyřstěnné střechy se prakticky neliší od štítové soustavy, skládá se ze stejných prvkůale s přidáním dalších podrobností.4-šikmá střecha obsahuje tyto podrobnosti:

 • Mauerlat .Jedná se o dřevěný trám čtvercového nebo pravoúhlého průřezu, který je položen na horní část vnějších nosných stěn, na kterých spočívají krokve.On jevnímá všechna zatížení a rovnoměrně se distribuuje pro přenos na zdi.Domy se čtyřmi šikmými střechami jsou vyráběny s průřezem Mauerlat o rozměrech 100x100 mm nebo 150x100 mm.
 • Lůžkajsou vnitřní podpůrné prvky, které jsou položeny na nosné zdi uvnitř domu nebo podpěry.Materiál a část postele je stejná jako u materiálu Mauerlat.
 • Krovyjsou rozděleny na sečení a stranu.Poslední z nich tvoří lichoběžníkový svah a potřebují sečení kyčle.U valbových střech se postranní krokve nepoužívají.Boční krokve jsou sestaveny z nosníku o průřezu 5x15 cm a úhlopříčky - 10x15 cm. Optimální rozteč krokvového systému je 800–900 mm, ale může být menší nebo více v závislosti na zvolených střešních a konstrukčních vlastnostech střechy.
 • Nosičejsou potřebné pro nesení struktury čtyřstupňové konstrukce.
 • Hřebenová dráhaje vodorovný prvek, který současně spojuje krokve a slouží jako jejich podpora.Šikmá střecha konstrukce stanu nemá hřeben.Je lepší provést z paprsku o průřezu 150 x 100mm.
 • Puffy- horizontální prvek, který spojuje spárované postranní krokve, které jim brání v pohybu.Materiál - deska o průřezu 5x15 cm.
 • Lešeníjsou zkrácené krokve, které jsou připevněny k diagonální noze.Jsou vyrobeny z desek o rozměrech 150x50 mm.
 • Vzpěry- speciální vzpěry, které umožňují zvýšit pevnost a únosnost střechy.
 • Fillyjsou prvky, které tvoří převisstřechy a jsou připevněny k krokvím níže.Je vyroben ze dřeva o průřezu 120x50 mm.

Při uspořádání složitější 4-šikmé střechy může výkres a strukturální schéma obsahovat další doplňkové prvky, například římsy, ochranné pásy, další bednu atd.Aby bylo možné přesně vypočítat požadované množství materiálu, je nutné vytvořit náčrt nebo výkres na stupnici a použít jej k provedení všech nezbytných výpočtů.

]

Důležité: materiálem všech základních prvků střechy je měkké dřevo nejméně dvou jakostí s obsahem vlhkosti nejvýše 15%.

Postup instalace

Naučíme se, jak vyrobit čtyřpádlovou střechu pomocí vlastních rukou, přičemž jako příklad použijeme nejjednodušší bederní strukturu.Postupný postup instalace prvků střechy vypadá takto:

 1. Aby bylo možné přenášet a rovnoměrně rozdělovat zatížení ze střešního rámu, položí se na nosné stěny Mauerlat.Tyče jsou připevněny k uzavíracím konstrukcím pomocí kotevních kolíků, které jsou pokládány i ve fázi konstrukce stěny.Pokud je dům postaven ze dřeva, hraje roli Mauerlatu poslední koruna srubu.Mauerlatový nosník je nutně chráněn proti zděným, betonovým a kamenným stěnám pomocí hydroizolace.K tomu je zabalen do dvou vrstev střešního materiálu.
 2. Postele se pokládají na nosné vnitřní stěny.Jsou potřeba tam, kde jsouK dispozici jsou regály pro krokve.Pokud dům nemá vnitřní nosné zdi nebo jsou na špatném místě, musí být pro regály, které plní funkci stropů, zajištěny zesílené nosníky.Nosníky mají zpravidla průřez 20x5 cm, takže nosné prvky se zvětšují na průřez 20x10 cm.
 3. Poté začnou instalovat nosiče na nosníky nebo postele.Regály jsou vyrovnány nebo instalatérské a dočasně fixovány pomocí podpěr z desek.Pro spolehlivou fixaci stojanu se používají kovové rohy nebo ocelové desky.Pro jednoduchý hip systém budete potřebovat jednu řadu stojanů namontovaných ve středu přímo pod hřebenem.Stupeň stojanů není větší než 2 m. Při uspořádání střechy stanu musí být stojany instalovány pod diagonálními nohami ve stejné vzdálenosti od rohu domu.
 4. Dále jsou výběry umístěny na nainstalovaných stojanech.V konvenčním kyčelním systému je tento běh silným bodem.Na valbové střeše tvoří všechny nosníky obdélník menšího obvodu než samotný dům.Všechny běhy v tomto provedení jsou upevněny kovovými rohy a šrouby.
 5. Nyní můžete začít montovat krokve.V tomto případě se instalace postranních krokví v jednoduchém kyčelním systému provádí v následujícím pořadí:
 • Deska (150x25 mm) napříč šířky krokví se aplikuje na hřeben v místě instalace extrémního stojanu a vytvoří se šablona.Označuje horní ránu (místo, kde noha krokve spočívá na hřebeni) a vystřihne ji.
 • Dále se šablona použije na hřeben a spodní část se ořízneomyté (ten, se kterým krokvový prvek spočívá na Mauerlatově paprsku).
 • Poté je hotová šablona nanesena na hřeben v místě instalace trámů a zkontrolujte potřebu montáže pro každý krokvový prvek.
 • Označte krokve a prořízněte vybrání podle vzoru.
 • Krokve mohou být nyní namontovány a připevněny k Mauerlat a hřebenovému paprsku.K upevnění použijte kovové rohy a šrouby nebo svorky.

Další informace o instalaci střešního systému sedlové střechy získáte z navrhovaného videa:

 1. Pro výrobu šikmých vyztužených krokví můžete použít dvě spojované desky konvenčního bočního krokve.Vzorek pro diagonální nohy se provádí podobně.Horní část těchto prvků spočívá na stojanu a spodní - na rohu Mauerlatu.Proto musí být škrty provedeny při 45 stupních.
 2. Dále jsou mezi dvěma diagonálními krokvemi nastaveny postřikovače.Krok instalace těchto prvků se rovná kroku instalace krokví.Horní část větvičky spočívá na diagonální noze, spodní část na Mauerlatu.Omyté na horní části výrůstků v polovině prvků se provádí zrcadlovým obrazem.Spodní smyté se obvykle provádí lokálně.Po namontování prvku je vytvořen přesah, který je zarovnán s nataženou šňůrou a řezán.
 3. Postavený krokvový systém ještě nezaručuje spolehlivost střechy.Protože maximální zatížení je umístěno na diagonálních nohách, je třeba pod ně nainstalovat další stojany - posypat.Musí být podepřeny vyztuženými podlahovými trámy.
 4. Pod nohama postranních krokví jsou instalovány vzpěry, které spočívají na dolním okraji na ležícím nebo podlahovém nosníku, a jejich horní okraj by měl dosedat na krokve v úhlu asi 45 °.
 5. Čtyři šikmá střecha pro kutily si můžete vyrobit s jakoukoli střešní krytinou, například z ondulinu, vlnité lepenky, kovové dlaždice, pružné dlaždice.Ale je třeba si uvědomit, že pod měkkým nátěrem musíte vytvořit nepřetržitou bednu z překližky odolné vůči vlhkosti nebo OSB.Pokud plánujete vytvořit podkrovní podlahu, je nutné položit topení mezi krokvemi a lemovat celé dno parotěsnou zábranou.Pokud je půda studená, jsou izolovány pouze podlahy.Pod střechou je nutně položena hydroizolace a je vytvořena ventilační mezera.