Tváří v tvář pokládání cihel: udělejte to sami nebo svěřte odborníkům?

Mezi různými druhy zdiva je nejsložitější a nejnáročnější proces pokládání lícových cihel.Zděná obkladová cihla vyžaduje mnohem větší přesnost, než je tomu u zdiva z jednoduchých cihel, v této práci je také vyžadována přesnost a čistota.V mnoha případech je hlavní funkcí obkladových cihel dokončení fasády domu nebo jiné stavby.Kromě toho jsou tímto materiálem obloženy krby, sloupy a další vnitřní povrchy, čímž ozdobí váš interiér.

)Obsah

Vlastnosti, typy a velikosti obkladových cihel

Chcete-li obkladové cihly ozdobit fasádu nebo interiér, měli byste také věnovat velkou pozornost při pokládání tohoto materiálu.Na rozdíl od obyčejné cihly pro přední cihly musí především odpovídat dobře vyrobená přední strana, která má různé typy barev a odstínů.Kromě standardních barev (červená, žlutá), které se často vyskytují v každodenním životě, existují i ​​cihly různých barev, které vyhovují vašemu vkusu.Přední stranacihla může být dekorativní nebo hladký povrch.

Nejdůležitější rozdíl je v tom, že ve srovnání s jednoduchou cihlou má lícová cihla dokonale rovnoměrné geometrické rozměry, dokonale rovnoměrné rohy a konce.Na přední straně cihly by neměly být různé deformace a třísky.Hlavní předpoklady odchylky geometrických rozměrů jsou 4,4 mm na délku;3,3 mm široký a 2,3 mm silný.

Kromě barvy a textury se lícové cihly liší také podle následujících charakteristik, pokud jde o kvalitu a trvanlivost zdiva.K dispozici jsou také slínek a jednoduché obkladové cihly.U jednoduché cihly je absorpce vody poměrně vysoká, je to způsobeno tím, že existuje velké množství pórů.Cihly slínku mají mnohem nižší absorpci vody.

Hlavní rozměry lícové cihly jsou téměř podobné rozměrům jednoduché cihly o rozměrech 250 x 120 x 65 mm.
Parametry úzkých cihel - 250 x 60 x 65 mm.
Hlavní parametry zahuštěné cihly jsou 250 x 120 x 88 mm;250 x 107 x 65 mm;230 x 107 x 65 mm a další.

Základní tipy pro pokládku obkladových cihel.Obkladové zdivo je velmi podobné pokládání jednoduchého typu cihel.Ale tam jsou některé rysy zdiva.Tyto vlastnosti se týkají především vzhledu dokončené stěny.

Každá řada cihel by měla být uspořádána suchá, aby bylo možné určit cihly nestandardních velikostí.Pro řezání cihel se používá bruska se speciálním kamenným kotoučem a neV takovém případě nepoužívejte kovový disk.Nedoporučuje se také rozbíjet cihly kladivem.Samozřejmě čím méně musíte řezat, tím lépe.Pro spoustu lícových cihel je nutná směs cementu, písku a vody.Písek pro tento roztok by měl být proset.Aby se získal roztok, přidá se do něj určitý odstín cihel, pigmenty nebo speciální barevné směsi.Na stavebních trzích a v obchodech lze snadno získat kombinace různých odstínů.Doporučuje se připravit řešení v malém množství tak, aby nedošlo ke ztrátě jeho vlastností.

Malta se umístí na cihly tak, aby nedosáhla okraje cihel asi 1-1,5 cm. K tomu se obvykle používá šablona, ​​pomocí které lze snadno nanášet maltu v tenké a úzké vrstvě.Malta by měla být mírně tuhá, aby cihla „neklouzala“, když je položena na maltu.Rovněž se nedoporučuje pohybovat cihlou poté, co se trochu uchopí maltou.Pokud je přední strana cihly znečištěna maltou, měli byste ji v tomto případě okamžitě očistit.Jinak bude po sušení velmi obtížné jej vyčistit.

​​

Po položení určitého množství cihel by měly být zepředu otřeny vlhkým hadříkem nebo rtem.V tomto případě není hlavní věcí rychlost práce, ale hlavní je kvalita a krása zdi.Po roztažení cihly by šev neměl vyčnívat na přední stranu o více než 1–2 mm.Svislý šev by měl být přibližně 10 mm široký a svislý šev až do 10 mm12 mmK dispozici je také další trik, takže zeď může dýchat každé 4 svislé švy ve spodní řadě nejsou vyplněny maltou.

Aby byla cihlová zeď dobře spolehlivá, používají se různé typy obvazů.Nejjednodušší jsou jednoradové nebo řetězové obvazy.

Náklady na obkladové cihly a jejich kladení

Rovněž stojí za zmínku, že na trzích je tento produkt v různých formách a dnes už nebude moc kupovat obkladové cihly.úsilí a práce.Protože existují různé odstíny a velikosti obkladových cihel, náklady na obkladové cihly se liší v různých mezích.Obvykle je cena přední cihly v průměru 20 až 30 rublů za kus.Existují stovky jmen a typů cihel a každý typ cihel má svou vlastní cenu.

Pokud se rozhodnete koupit lícovou cihlu, měli byste okamžitě věnovat pozornost výrobci, který tyto výrobky dlouhodobě vyrábí.Výrobce musí mít svolení a osvědčení o jakosti svého vyrobeného materiálu.Náklady na lícové cihly lze snadno získat od výrobců nebo prodejců, kteří tento materiál prodávají.Cihla zahraničních výrobců má vynikající kvalitu, jejich cena za 1 kus může dosáhnout až 1 euro.

Náklady na zděné obkladové cihly jsou stanoveny v souladu s projektem.Pokud má dům mnoho pater, náklady na tuto práci budou výraznělevnější než plocha pro domy, které jsou mnohem menší.Náklady na pokládku lícových cihel závisí hlavně na druhu stavebních materiálů: typu směsi, typu cihel atd. Obvykle je cena nejčastěji přidělena dodavatelem na 1 metr čtvereční.Také může dodavatel stanovit cenu za 1 ks.položená cihla.Nejčastěji je třeba kontaktovat důvěryhodné umělce, kteří vám již byli poučeni.

Zednické práce doma

Pokud se rozhodnete udělat vlastní zednické obkladové cihly, je třeba poznamenat, že takové zdivo je považováno za nejobtížnější a časově náročnější,což vyžaduje přesnost a zvláštní pozornost.Pokud je množství vaší práce velké, nebudete tuto práci moci udělat sami.Určitě budete potřebovat partnera.Obvykle se pokládání předních cihel provádí současně s výstavbou domu a jsou spojeny dohromady speciální zdicí sítí a, pokud je to žádoucí, izolovány uvnitř.

Vezměme si však případ zdiva obloženého cihel vlastníma rukama, když se lícové zdivo provádí po výstavbě domu.Nejdůležitější věcí v tomto případě je, že základna musí vyčnívat přes zeď nejméně o 12 cm.Tato vzdálenost podél šířky cihly pomůže vytvořit dobrý důraz na stavbu zdi.V tomto případě je nutné základnu posílit a rozšířit.

Dalším krokem je zvážit, jaké stavební nástroje potřebujeme.To zahrnuje: míchačka na beton(míchačka na beton), kbelíky, nitě, stěrka (stěrky), lešení, olovnice, kladivo, větvička čtvercového průřezu 10x10 a délka 80 cm a pro spojování budete potřebovat kulatou větvičku o průměru 10 cm.

Nejprve se budeme zabývat veškerou prací ve fázích:

  1. vyrovnáváme základnu
  2. klademe cihly
  3. čelem ke cihlu
  4. čistíme (mytí) cihel

Jak položit lícovou cihlu

První věcí, kterou byste měli začít, je vodorovné vyrovnání základny pomocí malty pomocí stavebního pravidla.Můžete také rozložit první řádek pomocí úrovně.V budoucnu přistoupíme k rozložení cihel po obvodu.Nejprve se to provádí bez řešení v suchu.Toto rozvržení se provádí za účelem správného zjištění místa, kde bude muset být cihla vyříznuta a kde je lepší hrát švy, aby bylo možné v rozích lépe spojit.Na místech, kde jsou okna a dveře, by se řádek neměl přerušit jinak, pak stejné rozložení bude nad oknem nebo dveřmi.V těchto případech musí být cihla pouze vyříznuta.

Dále je již položena lícová cihla.Nejprve začnou rohy.To znamená, že budete muset začít pokládat nejprve v rozích domu ve výšce 4-6 řad.Poté se nit protáhne přes každou řadu a začne se pokládání lícové cihly pod vlákno nebo kord.

Pro tuto práci je lepší připravit roztok v poměru 1: 4.Pokud je to možné, můžete si vzít písek z lomu jemné frakce s malou přítomností hlíny.Pokud nepracujete sami,promíchejte roztok v míchačce na beton, roztok můžete také míchat v malých porcích s výkonným míchadlem.Nejdůležitější věcí je neustále sledovat podíl řešení.

Položili jsme na hranu cihly větvičku 10x10 čtverečních, potom položili maltu o něco vyšší než větvičku a pak postavili cihlu, udeřili ji pomocí stěrky nebo kladiva, dokud se nedotkli větvičky.Pokud se samozřejmě zachytí velká cihla a dotkne se šňůry, v tomto případě se čtvercová větvička odstraní a cihla se nastaví na úroveň závitu.Tímto složitým způsobem bude možné dosáhnout stejných švů mezi cihlami.

Pokud byla přední část obkladové cihly znečištěna maltou, pak ji lze očistit suchou hadříkem, hlavní je to před vyschnutím malty.

Skutečnost, jak se připojit ke zdi, hraje velmi důležitou roli.U varianty, kterou zvažujeme, nejsou žádné vypouklé tyčinky ze zdi a sádrové sítě.Proto budeme v našem případě připevněni ke zdi hmoždinkami a pletacím drátem, který se velmi dobře ohýbá.Jak se to dělá: 6 hmoždinek se zatlačí na zeď a k klobouku se přišije drát, jehož délka by se měla rovnat šířce cihly.Konce drátu by neměly vyčnívat, ale měly by být uvnitř zdiva.Měli byste pletené na výšku každé 4 řady, a na šířku až 60-70 cm.Existuje mnoho způsobů, jak se svázat, a proto není nutné tuto metodu používat.Hlavní věc je, že mezi zdivem a zdí by mělo být dobré spojení.

V žádném případěprostor mezi zdivem a zdí nemusí být vyplněn maltou.Musí existovat mezera, která také zajišťuje dobrou tepelnou izolaci areálu.

Sklony dveří a oken jsou položeny bodnutím, sloupem z jedné cihly.Pokud si přejete, můžete pro svahy použít cihlu jiné barvy.Spojení mezi cihlami se provádí během zdiva, aby se lešení znovu nepohybovalo.Poté jsou švy naplněny roztokem a poté jsou otírány kulatou větvičkou.Po skončení výšivky byste měli lícovou cihlu pečlivě otřít suchým hadříkem.K tomu je pokládka obkladové cihly dokončena.