Trubkové ocelové radiátory udělejte sami

Topná zařízení jsou k dispozici v široké škále.Výrobci nabízejí výrobky z různých materiálů, ve složitých a jednoduchých provedeních.Bez ohledu na třídu a tvar jsou radiátory potřebné pouze k přenosu tepla z chladicího média do místnosti.Proto nejjednodušší trubkové topné radiátory, vyrobené samostatně, nebudou poskytovat složitá technická zařízení.Pokud budete postupovat podle kroků a technologie, projekt se vypořádá s vytápěním obytných, užitkových a technických místností.

Obsah

Vlastnosti a typy topných registrů

Topné registry jsou trubkovitá zařízení.Horké chladivo cirkuluje uvnitř potrubí s hladkými stěnami, díky čemuž se zahřívá celá struktura a místnosti.V závislosti na umístění obrysů jsou registry svislé a vodorovné, skládají se z libovolného počtu trubek.

Pohyb chladicí kapaliny je uspořádán postupně podél všech trubek, směr určuje umístění přívodních a zpětných trubek.Kromě sekvenčního oběhu se používá také blížící se typ pohybu.V tomto případě jsou kolektory svařovány do registrů ze dvou stran.

Majitel může registratury vytápět vlastními rukama, ale lze jej zakoupit v hotovém stavu.Před nákupem byste měli spočítat potřebný tepelný výkon zařízení, posoudit výhody a nevýhody aplikace.

Výhody a nevýhody

Uživatel dává přednost registrům místo standardních baterií a má řadu výhod:

 1. Spolehlivost.Pokud jsou všechny spoje a spoje pečlivě utěsněny, bude design trvat celá desetiletí.
 2. Vysoký odvod tepla.Velikost potrubí ovlivňuje množství chladicí kapaliny.Protože topné registry z ocelových trubek jsou vyrobeny z modulů se zvýšeným průřezem, zvyšuje se objem chladicího média.V důsledku toho cirkuluje potrubím hodně horké vody, která přenáší teplo do místnosti.
 3. Jednoduchost, snadné použití.Trubkové baterie mají méně kloubů, takže riziko vytečení je nižší.
 4. Všestrannost.Rozsah zařízení je omezen pouze schopnostmi uživatelů.Kromě toho je vložka konstrukce přípustná jak v nové, tak již provozované topné síti.
 5. Systémy jsou sestaveny z hladkých trubek, což usnadňuje čištění a snižuje riziko zanášení vnitřních tunelů.

Poznámka!Trubkové radiátory jsou vhodné pro použití ve vytápěcích systémech s vodou, nosičem páry.

Existuje několik nevýhod:

 • prodloužené zahřívání při prvním startu;
 • zvýšené množství chladicí kapaliny během uvádění do provozu vyžaduje významnou spotřebu energie;
 • působivá váha.

Pokud jde o neatraktivní vzhled, je tato vlastnost nedílnou součástí nedbalých registrů.A ocelové trubkové radiátory lze vždy malovat;pravidelná obnova bude chránit předrezavé spotřebiče.

Určení výkonu zařízení

Pro výpočet výkonu radiátoru jsou potřebné tyto ukazatele:

 • pohodlné teplotní podmínky v místnosti;
 • plocha místnosti;
 • výška stěn;
 • počet oken v podlaze;
 • Stupeň izolace bytu nebo domu.

Pro zohlednění všech faktorů se používá vzorec: Q = St x K xt, kde: Q je tepelný výkon potrubí;St (m²) - oblast přenosu tepla;K je ukazatel součinitele úrovně přenosu tepla ocelové trubky (tento parametr je 11,63 W /m²x ° C);t je velikost tepelné hlavy.

Nyní, jak najít ukazatele:

 1. Oblast přenosu tepla.Vypočítejte obvod potrubí podél vnější hrany a vynásobte délkou sekce.
 2. Tepelná hlava.Najděte polovinu součtu teplot v přívodním a zpětném potrubí a poté vezměte indikátor komfortního režimu v místnosti.Například: v přívodním potrubí +95 C, ve zpětném potrubí +70 C. Požadovaná úroveň topení je +25 C. Celkem = (95 + 70) /2) - 25. Výsledkem je, že 57,5 ​​je požadovaná topná hlava v jedné sekciregistr.

Důležité!V registrech paralelního připojení je pohyb chladicího média sekvenční.Přenos tepla každého následujícího potrubí je o 10% nižší než předchozí.Proto by se měly všechny nesprávné výpočty upravit tak, aby se snížila úroveň výkonu sekcí o 10%.

Technologie výroby radiátorového ohřívače trubek pro kutily

Pro práci potřebuje velitel materiály:

 • ocelová trubka o průřezu 108 mm - 4 kusy 100 cm;
 • propojka neprůchodná s průřezem 48x3,5 mm - 3 ks;
 • propojka průchozího typu s průřezem 48x3,5 mm - 3 ks;
 • koncová eliptická zátka s průřezem 108 mm - 8 ks;
 • kování s vnějším závitovým závitem o jeden a půl palce - 2 ks;
 • kulové kohouty s průřezem rovným průměru kování - 2 ks;
 • Mayevsky jeřáb - 1 ks.

Podle typu topného tělesa by měly být vybrány konzoly pro připevnění ke zdi nebo zarážky pro montáž na podlahu.

Výběr typu zařízení

Můžete vytvořit registr sekcí nebo jako cívku.

Provedení obou zařízení je jednoduché, existují však konstrukční prvky:

 1. Registr sekcíje sada profilů nebo kruhových trubek svařovaných koncovými uzávěry.Prvky jsou umístěny vodorovně, pro připojení použijte trysky s průřezem jako v hlavním přívodu tepla.Trysky umístěte blíže k okraji, aby se zvýšil přenos tepla zařízení.Můžete je umístit na dvě strany rovnoběžně s registry nebo střídavě na jednu a druhou stranu.V paralelním uspořádání cirkuluje voda stejným způsobem, ale v některých oblastech existuje riziko horšího zahřívání.Při alternativní instalaci chladivo prochází postupně registry a ohřívá každou trubku.Mínus při snižování teploty vody v každém následujícím registru.

Důležité!V sekčních registrechaplikovat nucený oběh chladicího média.Při instalaci čerpadla se zvyšuje rychlost vody, což znamená, že se snižuje úbytek tepla.

 1. Cívkaje soustava několika trubek spojených ohyby nebo oblouky.Zakřivená konstrukce znamená vzájemně opačný pohyb chladicí kapaliny.Tato vlastnost zvyšuje účinnost díky účasti na přenosu tepla v celé oblasti potrubí.Pro výrobu cívky je nutný průmyslový ohýbač trubek, proto si doma neukládají registry.

Poznámka!Pokud používáte vlnité trubky, můžete to udělat bez ohýbačky trubek.Je lepší vzít vlnitou ocel z nerezové oceli - materiál prakticky nehrdzaví, ale je drahý.

Výběr výrobních materiálů

Co se týče výrobních produktů, vyrábějí se z různých materiálů - z oceli, hliníku, bimetalu, litiny nebo mědi.Litinové a ocelové trubky s nízkým přenosem tepla, měď a hliník mají vysokou tepelnou vodivost.

Vlastnosti:

 • Bimetalové registry nelze vytvořit z důvodu technologických potíží.
 • Měděné výrobky musí být uzemněny, materiál je měkký, odolný proti poškrábání, nárazům, musí být instalována ochranná mřížka.Trubky jsou drahé, během instalace vyžadují uzemnění, čistotu chladicí kapaliny.
 • Litinové topné registry - masivnízařízení s dlouhou životností.Udělejte to sami, ale náklady na hotové výrobky jsou nízké.Nenáročné na čistotu chladicí kapaliny a dobrý přenos tepla jsou plusy, hodně hmotnosti je minus.
 • Hliníkové registry se snadno instalují, trochu váží.Je vyžadován speciální typ svařování s použitím speciálního vybavení, proto zařízení nemohou být vyráběna doma.

Je nejpraktičtější vyrobit ocelový radiátor vytápění vlastníma rukama z uhlíkové oceli.Materiál odolný proti korozi je drahý, ale přenos tepla je nízký, galvanizace je obtížné vařit a je nebezpečná pro zdraví.

Nástroje pro práci

Následující nástroje se hodí pro mistra:

 • plynový klíč;
 • svařovací stroj s elektrodami;
 • kladivo;
 • kartáč s kovovými štětinami na dlouhé rukojeti;
 • úroveň výstavby;
 • úhlová bruska na kov;
 • roh vyrobený z kovu;
 • měřicí páska tužkou;
 • svorky;
 • trubkové disky;
 • elektrický vrták se sadou kovových vrtáků.

Svařovací stroj lze pronajmout - je to levnější než nákup zařízení pro jednorázovou práci.

Technologie pro výrobu registru

Chcete-li vyrobit trubkový radiátor pro vlastní vytápění, musíte provést následující úkoly:

 1. Trubkykotleta.Vyberte délku podle zóny montáže registru.Vyčistěte vnitřní tunely.
 2. Trubky vyfukujte, opláchněte a osušte.K čištění zátek od rzi, k vrtáníotvory v nich pro tvarovky.
 3. Vložte fitinky do otvorů, zajistěte svárem.Svarové zátky na koncích registrů.Na potrubí označte oblast propojek.
 4. Chcete-li označit místo vytvoření průchozího kanálu, vyvrtejte otvor s velikostí rovnou průřezu mostu.
 5. Přivařte přechodové propojky v oblasti vyrobených otvorů a v místech, kde nejsou, upevněte nepřechodové prvky svařováním.Nyní jsou všechny části registrů bezpečně spojeny dohromady.

Zbývá vyčistit svary, zkontrolovat těsnost a můžete zahájit instalaci topných registrů.Zkontrolujte těsnost vyplněním konstrukce vodou pod přetlakem.Pokud se v oblasti švu objevila voda, musí se po vypuštění kapaliny znovu vařit.Aby byl chladič estetičtější a chránil před vnějšími vlivy, je baterie natřena kompozicí pro kovové povrchy.

Když víte, jak svařovat topné registry vlastními rukama, musíte určit topnou zónu do topného potrubí.Během autonomního provozu je topný článek vložen do jedné ze spodních zátek, k horní trubce je přivařena expanzní nádrž a vzduchový otvor.Kloub s upevněním kufru, kulový ventil.