Teplé elektrické a vodní lišty pro vytápění

Jsme zvyklí používat topné spotřebiče jako jediný zdroj tepla v místnosti.Ukazuje se, že vedle nich jsou systémy teplých lišt.Zároveň je zde teplá voda ze základní desky a elektrická.V naší zemi se soklové vytápění používalo relativně nedávno, ale v Evropě se používá již několik desetiletí.Topné lišty mají mnoho výhod, takže poptávka po nich neustále roste.Designéři je velmi oceňují, protože jsou v interiéru zcela neviditelní.

Obsah

Soklové topení a co je to?

Soklový topný systém se nazývá topná zařízení, která nepřesahují výšku 140 mm a jejich tloušťka není větší než 30 mm.Design je instalován nad podlahou poblíž stěn po obvodu místnosti.

Topné sokly jsou vyrobeny z mědi, hliníku a mosazi s vysokou tepelnou vodivostí.Uvnitř hliníkové skříně je topný článek sestávající z dvojice měděných trubek s mosaznými, měděnými nebo hliníkovými deskami navlečenými na ně.

Poznámka!Přenos tepla podlahového radiátoru je 2 kW na lineární metr.

Rozsah

Sálavé topné těleso je určeno k vytápění obytných prostor v obytném domě nebo soukromém domě.Spotřebiče jsou však vhodné pouze pro vytápění místností s výškou nepřesahující 4 metry, tedy na veřejnostizařízení, která se prakticky nepoužívají.Výjimkou jsou mateřské školy a hotely.

Výhody a nevýhody

Soklové vytápění má následující výhody:

 1. Díky principům proudění se tepelné stoupání dobře zahřívávzduch pod a uprostřed místnosti.O něco vyšší (na úrovni hlavy člověka) bude vzduch mírně chladnější.Vznikající mikroklima je užitečná pro lidi - člověk bude chodit na teplé podlaze, bude moci dýchat chladný vzduch.Nejpohodlnější zóna pro člověka je vytvořena ve výšce jeden a půl metru.
 2. Vzhled je další výhodou topného zařízení.Případ kompaktního zařízení zcela zakrývá neatraktivní komunikaci vytápění.
 3. Tepelné lišty jsou považovány za ekonomické zařízení, protože během topné sezóny pracují celkem 6 až 8 hodin denně.
 4. Jednotka nevytváří takové aktivní konvekční proudy jako tradiční radiátory, proto v místnosti cirkuluje malý prach, což je velmi prospěšné pro lidské zdraví.
 5. Vytápění soklu lze použít v místnostech až do výšky 400 cm.
 6. Všechny topné prvky jsou bezpečně uzavřeny, takže termokostava je bezpečným zařízením.
 7. V důsledku rovnoměrného rozdělování zahřátého vzduchu v místnosti rohy nevlhnou a v nich se netvoří plíseň.
 8. Vzhledem k kompaktní velikosti radiátoru to nezasahuje do umístění nábytku v místnosti.VV případě potřeby lze kolem vestavěné skříně nainstalovat lištu.
 9. Rozsah barev a konfigurace topení jsou rozmanité.Tělo lze překreslit v požadované barvě.
 10. Termální lišty nevysušují vzduch v místnosti, vytvářejí pro člověka příznivé mikroklima.

Nevýhody topení podlahovou deskou spočívají v tom, že po umístění skříněk se zhorší cirkulace vzduchu v místnosti a instalace podlahové lišty před nábytek nebude fungovat.Tepelné lišty jsou poměrně drahé, protože jsou vyrobeny z drahých kovů.Instalace bude muset být objednána od profesionálů, takže to také bude stát hodně.Topné systémy ze soklů pro teplou vodu jsou nejdražší.Když potrubí uniká, na stěnách se objeví skvrny a skvrny.

Druhy podlahového vytápění

V podlahových deskách je elektrické a vodní topení.Zvažte vlastnosti každého typu zvlášť.

Elektrická lišta

V elektrických lištách je vzduch ohříván topnými prvky.Pro řízení jejich práce jsou instalovány regulátory teploty s teplotními senzory.Externě se elektrická a vodní zařízení prakticky neliší.Jediný rozdíl je v tom, že elektrické lišty mají speciální terminály pro připojení k elektrické síti.Konstrukce se skládá z dvojice trubek - v jedné je nainstalován topný článek a ve druhém průchodudráty.Desky jsou navlečeny na trubky, aby se zvýšila oblast přenosu tepla.

K udržování nastavené teploty vzduchu je nainstalován regulátor teploty.Díky tomu se topné prvky zapnou nebo vypnou, když se změní teplota vzduchu v místnosti.Termostaty optimalizují spotřebu energie.

Pozor!Pro připojení elektrické lišty budete potřebovat jednojádrový měděný drát vhodné sekce a samostatný řádek s RCD.

Vodní spodní deska

Jako chladicí kapalina v základní desce vody se používá nemrznoucí kapalina nebo voda.1 m.ohřívací zařízení je 0,34 litru chladicí kapaliny zahřáté na teplotu 50 - 85 ° C.Teplota se reguluje automaticky nebo ručně pomocí kolektoru.

Konvektory pro ohřev vody mají topné moduly, které jsou namontovány na hliníkové desce ze zadní části jednotky.Konstrukce je připevněna ke zdi nad podlahou, uzavřena hliníkovým pouzdrem.

Základní prvky vodní základní desky:

 • potrubí pro cirkulaci kapalného nosiče tepla;
 • 76) chladič s mosaznými deskami;
 • dekorativní panel s konvekčními otvory;
 • zadní stěna, aby se zabránilo zahřátí stěny.

Chladicí kapalina ve vodních lištách je dodávána z rozvodného potrubí vybaveného vzduchovými otvory, průtokoměry, uzavíracími ventily a vypouštěcími ventily.Všechna uvedená zařízení jsou potřebná pro ovládání a seřízení.vytápění sítě práce.

Zajímavé!Vodní deska může pracovat s chladicí kapalinou zahřátou na teplotu 40 - 80 ° C.Vzduch v místnosti se zahřeje až na 24 stupňů.

V horní a dolní části krytu jsou otvory pro proudění proudění.Dolními otvory vstupuje studený vzduch do zařízení, po kterém přijímá teplo z předehřátého výměníku tepla a opouští otvory v horní části.Pro dosažení příjemné teploty v místnosti musí být tekutina pro přenos tepla zahřátá na 65 stupňů.

Instalace elektrických desek s teplou soklem

Pro správné připojení lišty sběračů baterií je třeba nainstalovat samostatný stroj pro topení.Je důležité zvolit správný výkon RCD podle počtu topných modulů.

Instalace elektrického tepelného soklu se provádí v tomto pořadí:

 1. Instalujeme rozvody poblíž topné jednotkya připojte k němu napájecí zdroj.Krabici montujeme z podlahy ve vzdálenosti 0,4 - 0,6 m.
 2. Upevníme izolační pásku na zeď.
 3. Namontujte hliníkový profil a hranu.Upevňujeme držáky na profil roztečí 40 cm. Z každého rohu připevňujeme držáky ve vzdálenosti 15 cm.
 4. Instalujeme dálkový regulátor teploty.Upevňujeme jej z modulů ve vzdálenosti nejméně 200 cm a ve výšce 150 mm.
 5. Vložíme do spodní zkumavkyTEN.Moduly upevňujeme na držáky tak, aby se nedotýkaly zdi.
 6. Pomocí napájecího kabelu vyrobeného z tepelně odolného materiálu provádíme paralelní připojení modulů.Je lepší použít kabel se silikonovým povlakem a teplotním limitem 180 stupňů.
 7. Instalujeme dekorativní krabici z plastu.

Před připojením ohřívače k ​​síti zkontrolujte kvalitu izolace a správně nastavte termostat.Pro připojení systému je lepší přilákat profesionálního elektrikáře.

Instalace ohřevu soklu vody

Pokud se rozhodnete provést ohřev soklu vody, musí být potrubí položeno před instalací povrchové podlahové krytiny.

Instalujeme topné zařízení v následujícím pořadí:

 • Změřte vzdálenost od rozvodného potrubí k umístění instalace soklové jednotky.Budete potřebovat dva kusy ochranné trubice stejné délky jako výsledek měření a dva kusy o délce 0,2 m. Poslední dva prvky fungují jako konektory.Dlouhé trubky vkládáme do kratších a konce obalíme elektrickou páskou, abychom je ochránili před úlomky.
 • Trubky jsou kladeny do podlahy bez nadměrného napětí.Upevněné trubky upevňujeme montážními páskami, doplňujeme roztokem.
 • Na správné místo trubky jsme umístili 6 cm nad podlahu. Je lepší učinit závěr ve vzdálenosti nejméně 10-15 cm od okraje stěny nebo rohu.Vývod potrubí je upevněn cementovou maltou.
 • Stackdokončit podlahu.Na stěnu po obvodu místnosti upevníme izolační pás a okraj.Jsou instalovány na křižovatce povrchu zdi a podlahy.K upevnění okraje a proužku lze použít samolepicí pásky, silikonové nebo samořezné šrouby.
 • Na horní hranici instalace topení fixujeme nosný prvek.Upevňujeme na ně držáky s roztečí 40 cm a instalujeme je z rohů nejvýše 15 cm.
 • Ohřívací zařízení připojujeme k potrubí pomocí amerických žen, pouzder a těsnění.V koncových sekcích instalujeme otočné prvky o 180 °, trubky s rotací v pravém úhlu nebo zátky.Spojujeme termo sekce pomocí adaptérů.
 • Instalujeme topné sekce na držáky.Dekorativní panely upevňujeme kliknutím na držáky a jejich zašroubováním šrouby.Namontujte vnější rohové panely.Připojíme ohřívač ke kolektoru a poté naplníme systém vodou.Testujeme zařízení při maximálním výkonu se středním tlakem.

Pokud dojde k netěsnosti, musí být všechny spojovací prvky pevněji utaženy.Aby bylo chladivo přiváděno z kolektoru do topného soklu, musí být instalováno oběhové čerpadlo.Tepelné lišty lze připojit k centralizovaným topným systémům.