Teplá omítka - hospodárná a teplá

Výstavba teplého a pohodlného venkovského domu vyžaduje řešení často velmi složitých a protichůdných úkolů.Například - ušetřit na materiálech a současně nezvyšovat své náklady v budoucnu při provozu domu, aby byl dům teplý a pohodlný.Pomoc při řešení tohoto problému může poskytnout teplé omítky.

Obsah

Znalost materiálu

Poněkud neobvyklé jméno přesně odráží účel materiálu.Jádrem je stavební směs s tepelně izolačními vlastnostmi.Získává je pomocí materiálů s nízkou tepelnou vodivostí.Složení teplé omítky je obvykle následující:

 • porézní plnivo - polystyrénové granule, perlitový písek, pěnové sklo (expandované sklo) atd .;
 • adstringentní směs, kterou je obvykle cement, vápno, sádra a jejich směsi;
 • polymerní přísady - změkčovadla, hydrofobizace, uvolňování vzduchu atd.

Znalost složení teplé omítky nám umožňuje pochopit, na čem jsou založeny její dobré tepelné izolační vlastnosti.Důvodem je přítomnost porézního plniva, které je doslova plněné četnými vzduchovými bublinami.A on, jak víte, je dobrý tepelný izolátor.Ukazuje se tedy, že po nanesení teplé omítky na zeď se zdá, že je chráněna další vrstvou tepelného izolátoru.

Vlastnosti tepelně izolační omítky

Výhody tepelné omítky se neomezují pouze na tepelnou izolaci.Samotné složení směsi naznačuje, jaké příležitosti tento materiál přináší.

 1. Požární bezpečnost. Teplá omítka s minerálním plnivem (perlit, vermikulit, pěnové sklo) je obecně nehořlavá a podle klasifikačního systému patří do třídy NG.Výjimkou jsou tepelně izolační omítky na bázi expandované polystyrenové pěny, jsou hořlavé a patří do skupiny G1.
 2. Ekologická čistota. Tradiční ohřívače (min. Bavlněná vlna, polystyren) emitují škodlivé látky, k čemuž nedochází u teplé omítky.
 3. Multifunkčnost.Kromě tepelně izolačního povlaku může teplá omítka sloužit jako materiál pro ozdobné dekorace a může být použita jako vrchní vrstva.Současně jej lze použít k vyrovnání povrchů.
 4. Tepelně izolační vlastnosti. Je třeba poznamenat, že tepelně izolační omítka ve svých vlastnostech není horší než tradiční materiály.Vrstva takové sádry o tloušťce 5 cm je ekvivalentní zdivu dvou cihel nebo dvou nebo čtyř centimetrů expandovaného polystyrenu.
 5. Fyzikální vlastnosti. Tepelně izolační omítka je mnohem lehčí než tradiční a po instalaci nemá prakticky žádný další účinek na základ a stěny.Kromě toho má vysokou přilnavost ke všem materiálům stěn.
 6. Praktické použití teplé omítky- s níjen práce a nevyžaduje zvláštní kvalifikaci.

O plnivech

V mnoha ohledech se vlastnosti tepelně izolačních omítek určují podle typu plniva.Plnivem může být:

 1. Piliny. ​​Jejich použití poskytuje nejlevnější, ale nejméně efektivní typ teplé omítky.
 2. polystyren. Pěnový polystyren má dobré zvukové a tepelné izolační vlastnosti a má dobrou přilnavost.Jedná se však o hořlavý materiál a zároveň emituje toxické látky.
 3. Perlitje materiál získaný ze sopečného skla (obsidián) zahřátého na 1100 ° С.Při této teplotě začne obsidián bobtnat, stává se porézním a v něm se tvoří velké množství vzduchových bublin, díky čemuž materiál získává tepelně izolační vlastnosti.Díky nim najde uplatnění v různých materiálech jako aditivum, které tyto vlastnosti poskytuje.Jeden případ použití se nazývá perlitová omítka.
  Nedostatek perlitu se považuje za vysokou hygroskopicitu, která vyžaduje jeho ochranu během konečné úpravy pomocí dalších materiálů.
 4. vermikulit. Minerál patřící do skupiny slídy (tzv. Intumescentní slída).Materiály na nich založené jsou schopné odolávat teplotám od mínus 260 do plus 1200 stupňů Celsia.Během střelby se objem výrazně zvyšuje (až 50krát), což vede k tvorbě šupinatých částic.Podlevermikulit je podobný perlitu, je absolutně nehořlavý a netoxický.
  Nevýhody směsi, ve které se vermikulit používá jako plnivo, jsou stejné jako u omítky perlit - vysoká hygroskopičnost, která vyžaduje dodatečné náklady na ochranu.
 5. Pěnové sklo. Jedná se o pěnový křemenný písek, jehož struktura zahrnuje uzavřené skleněné buňky.Pěnové sklo je vodotěsný a žáruvzdorný materiál, velmi odolný a nes smršťuje se, nepotřebuje další ochranu.Tepelně izolační omítka na jejím základě je však ve svých vlastnostech horší než materiály používající perlit a vermikulit.

O aplikaci a ochraně

Teplá omítka se používá pro vnitřní i venkovní použití.Jak již bylo zmíněno, vzhledem k pórovitosti plniva působí vzduchové bubliny jako druh izolace.Teplá omítka se navíc obvykle používá jako dodatečný prvek tepelné ochrany a umožňuje vám ušetřit na vytápění v zimě a klimatizaci v létě.

Jedná se přesně o to, že izolační omítka bude použita vedle ochrany vlastní konstrukci budovy.Je nerozumné používat jej jako hlavní obranu.Podle výpočtů by izolační omítka měla mít tloušťku cihlové zdi 51 cm, tloušťku deseti centimetrů, s menší tloušťkou stěny by měla být tloušťka vrstvy tepelně izolačního materiálu ještě větší.

Doporučujeme přečíst:

S využitím moderních stavebních materiálů (kerambloki, pěnový beton) je však možné snížit potřebnou tloušťku omítky, protože tyto materiály, na rozdíl od cihel,Oni sami mají dobrý tepelný výkon.V tomto případě však bude teplá omítka užitečná právě jako dodatečná ochrana, čímž se zvýší celkový tepelný odpor budovy.

Možnosti výroby tepelně izolační omítky

Pro vnitřní výzdobu je tento materiál vhodný pro použití v místech se složitou konfigurací a pro zvýšení celkové tepelné ochrany.Mimochodem, směs pro dodatečnou tepelnou ochranu může být vyrobena nezávisle.Kutilská omítka může být získána následujícím způsobem:

 • je nutné smíchat tři části pilin a jednu část cementu;
 • poté přidejte papírové vlákniny dvě části;
 • přidat vodu;
 • Výsledná směs musí být smíchána do stavu běžného roztoku.

Pokud se má nanášet na dřevěné povrchy, je třeba vyplnit šindele, jinak se materiál k povrchu nepřilepí.Cihla nebo betonový podklad musí být nejprve navlhčeny před nanesením omítky.

Takto získaná teplá sádra, jejíž recenze použily popsaný způsob přípravy, je velmi pozitivní, svým vzhledem připomíná lepenku.Jeho tepelná odolnost je čtyřikrát vyšší než u běžné omítky

Jiný způsob, jak vyrobit teplou omítku vlastními rukama, se liší od výše uvedeného a dává univerzální materiál vhodný pro použití uvnitř i venku.K tomu se používají:

 • cement, 1 díl;
 • vermikulit nebo perlit, 4 díly;
 • změkčovadlo;
 • voda.

Všechny složky jsou komerčně dostupné: PVA lepidlo, padesát až šedesát gramů na kbelík cementu, může sloužit jako změkčovadlo.Vše je připraveno velmi jednoduše.Nejprve se PVA lepidlo zředí vodou, pak je nutné smíchat suchý cement s plnivem a přidat vodu s plastifikátorem, čímž se dosáhne husté, ale plastické hmoty.

Doporučená četba: Suchá omítka.

Poté, co je směs připravena, nechte ji 15 minut stát, znovu promíchejte a můžete začít pracovat.Taková tepelně izolační omítka, jejíž recenze jsou ti, kdo ji používali - chvályhodná, byla úspěšně použita v různých verzích pro výzdobu interiérů a exteriérů.

Průmyslové materiály

Kromě možností vlastní výroby však můžete použít i hotový produkt.Průmysl úspěšně vyrábí různé druhy takových materiálů, například tepelně izolační omítky Knauf Grünband.Jedná se o omítkovou směs (suchou), určenou pro všechny typy prací, na bázi písku, cementu, plniva ve formě polystyrenové pěny (granulí) ahydrofobní přísady a má vodu odpuzující a tepelně izolační vlastnosti.

Další možností by byla izolace Hauncliff.Obsahuje kompozitní plnivo (vyrobené výrobcem), čedičové sklolaminát, písek, cement, polymerní pojiva.

Aplikace teplé omítky

Směs, jako je například teplá omítka Knauf, musí být před aplikací naředěna.Zřeďte celý objem (sáček) a dodržujte dávkování a dobu míchání specifikovanou v návodu.Výsledkem by měla být plastová směs bez hrudek.Je připravena za pár hodin pracovat.

Povrch musí být před nanesením materiálu očištěn od nečistot a prachu, omítání lze provést při teplotě ne nižší než + 5 ° С.Hotovou směs naneste špachtlí a vyrovnejte (rozetřete) strouhankou nebo pravidlem.

Tloušťka vrstvy se nedoporučuje vyrábět více než 2,5 centimetru, pokud chcete získat větší tloušťku, musíte vytvořit několik vrstev v sérii.Povrch lze natřít za dva až tři dny.Po 28 dnech vrstva získá maximální pevnost a tepelně izolační schopnost dosáhne své maximální hodnoty 60 dnů po sušení.