Tepelná izolace topných trubek a typů izolací

Při pokládání topného potrubí na otevřených prostranstvích je vyžadována vysoce kvalitní tepelná izolace.Materiály jsou prezentovány v širokém sortimentu a mají rozdíly ve způsobu aplikace a způsobu použití.Zvažte, jaká izolace může být pro topné trubky.Definujeme také hlavní charakteristiky a možnosti produktů.

Obsah

Požadavky na tepelnou izolaci pro topné trubky a jejich potrubíúčel

Hlavní účel materiálů:

 1. Snížené tepelné ztráty.Díky kvalitní ochraně je podporováno standardní ohřívání chladicí kapaliny v trubkách během pohybu.Podmínka je nutná pro rovnoměrné vytápění topných zařízení v domě, bytě.
 2. Tepelná izolace snižuje riziko zamrznutí kapaliny a selhání sítě.
 3. Riziko kondenzace je sníženo.Při použití izolačních materiálů je přípustné pokládat potrubí nad bod mrazu půdy.Tím se snižují náklady na vytvoření dálnice.

Poznámka!Tepelná izolace se používá pro topný systém, rozvod teplé vody, studenou vodu.

Vnitřní izolace lze upustit.Pokud je však dodávka tepla organizována ve vzdálených křídlech, síť je rozvětvená, je nutné použití materiálů.V tomto případě se tenké plechy používají k montáži na rovné profily kontur.

Před nákupemmateriály by měly určit typ izolace a vrstvu výpočtu.Tloušťka závisí na teplotních indikátorech oblasti.

Požadavky na produkt:

 • by měla být hydrofobita nízká;
 • odolnost proti větru, mechanickému namáhání a slunečnímu záření;
 • rozšířený rozsah provozních teplot;
 • trvání provozu.

Věnujte pozornost snadnosti instalace a připojení.Některé výrobky jsou vyráběny s uzamykacími spoji, určité velikosti profilů.Kusové moduly by měly být zakoupeny až po měření průměru potrubí s malým okrajem.

Materiály pro tepelnou izolaci topných potrubí

Výrobky jsou vyráběny ve formě válců, listů, válců nebo jiných jednotek.K dispozici je také sortiment tekutých dispergovaných přípravků.Naneste směs válečkem, stříkací pistolí.

​​

Pěnový polyethylen

Ohřívač pro topné trubky s koeficientem tepelné vodivosti až 0,035 W /m * С.Materiál role se snadno instaluje a snáší jakoukoli úroveň vlhkosti.Nepodporuje hoření, zhasne, ale taje se na otevřeném ohni.

Nedostatek jemnosti materiálu je takový, že pokud se jako vinutí použije polyethylen, spotřeba se zvýší.Je praktičtější vzít hotové rukávy a položit je na otevřené části trasy.Vnitřní průměr rukávů by měl být zvolen podle rozměrů vnější části potrubí.Instalace s ořezáním stěny rukávu, upevnění řezu na pásku.

Penofol je typ polyethylenu.Materiál má vysokou pevnost, odolnost vůči teplu.Penofolské fólie jsou vybaveny ochrannou fólií.

Doporučení!Je přípustné použít pěnový polyethylen v obvodech s ohřevem nosiče tepla až na +85 ° C. Při vyšších teplotách se materiál roztaví.Rozsah - vnitřní izolace autonomní topné sítě.

Minerální vlna

Jedná se o rozpočtovou izolaci pro topné trubky jakéhokoli typu a délky.

Výhody zahrnují:

 • nízké náklady;
 • snadná instalace;
 • univerzálnost použití;
 • síla.

Méně bavlněné vlny absorbuje vodu.Při vytváření izolace bude vyžadována dodatečná ochrana fólií nebo krytinou.Položte listy na horní část minerální vlny, pak je třeba ji upevnit páskou.

Doporučení!Při výběru materiálu je lepší dát přednost skleněné nebo kamenné vlně (čedič).Struskové suroviny absorbují vodu příliš rychle a zbytková kyselost ničí potrubí.

Polystyrenová pěna

Levná a účinná tepelná izolace topných trubek nízké hmotnosti.Pěnové díly se prodávají ve formě kusových hotových forem.Instalace je jednoduchá, ale součásti nejsou flexibilní a trvanlivé.

Další nevýhody jsou hořlavost, emise škodlivých látek, krátká životnost a deformace při mechanickém namáhání.

Plusy:

 • nízký koeficient tepelné vodivosti;
 • necitlivost na biologické formy života;
 • snadná instalace, zpracování;
 • chemická inertnost.

Pěnové moduly jsou levné, vybavené zámkovým připojením a snadno se přepravují.

Důležité!Při zahřátí modulů nad +75 ° C je možná lineární deformace.Materiál by měl být chráněn pozinkovanými plechy.Tato podmínka zvyšuje náklady na uspořádání sítě.

Polyuretanová pěna

Upravený materiál s vysokou pevností a trvanlivostí.

Produkty tepelné izolace se vyrábějí v různých formách:

 1. Dispergovaná směs.Naneste postřikem.Po vysušení se na síti vytvoří pružná vrstva, která přenáší tepelné, mechanické účinky.Směs je drahá, měla by být použita v oblastech složitých tvarů, uzlů.
 2. PPU moduly nebo pouzdra.Zboží je doplněno fóliovou vrstvou, spojem pero-drážka.Velikost je zvolena v závislosti na průřezu potrubí.Na vnitřní straně jsou moduly pokryty vrstvou lepidla, která usnadňuje instalaci.

Poznámka!Dispergovaná směs dobře zapadá na povrch dálnice, odolává vodě.Ochrana je vyžadována pouze před slunečním zářením.Pro upevnění kovových pásů je lepší vzít v oblasti spoje plechů plechy z pozinkované oceli.

Pěnová guma

Nový typ výrobku, který má širokou škálu výhod:

 • mimořádně vysoká pevnost v tahu;
 • minimální hustota (40 - 80 kg /m3);
 • nehořlavost;
 • nedostatek smršťování;
 • inertnost vůči biologickým formám života, chemikálie;
 • nulová propustnost.

Gumové trubky o průměru 60–160 mm, tloušťce stěny 6-32 mm nebo výrobky z plechu se po celou dobu životnosti nesnižují.Výrobky jsou vybaveny adhezivní vnitřní vrstvou (na listech je povlak na jedné straně), takže instalace není obtížná.

Důležité!Guma má propustnost pro páry, proto je riziko kondenzace sníženo na nulu.

Tepelně izolační barva pro topné trubky

Pokud se standardní vinutí topných trubek nehodí, můžete zvolit izolaci keramické kapaliny.Tenká vrstva kompozice má extrémně vysokou izolaci, chrání potrubí před vnějšími vlivy.Směs musí být nanášena štětcem, válečkem nebo stříkáním.

Kompozice obsahuje keramické silikonové vakuové tobolky rozpuštěné ve směsi akrylových gumových složek.Výplně vysvětlují vysoké tepelné izolační vlastnosti.Po lakování trubky nepotřebují dodatečnou ochranu plechovými materiály.

Poznámka!Počet vrstev barvy závisí na klimatických podmínkách regionu, teplotě standardního chladiva, provozních podmínkách sítě.

Pravidla výběruizolační materiály

Odborníci doporučují zohlednit řadu nuancí:

 1. Oblast pokládání kmene.Je výhodnější zakrýt kontury v místnosti lehkými pěnovými moduly nebo minerální vlnou.
 2. Problémy s hlodavci, plísně.Plechy, barvy, skelná vlna odolávají myším a potkanům.Hlodavci používají pro hnízda jiné materiály.
 3. Složitost tvaru dálnice, její velikost.Složitější uzly, ohyby, zatáčky, pružnější a odolnější nátěr by měl být.Pěna a další hotové moduly zde nejsou vhodné, je lepší malovat nebo minerální vlnu.
 4. Index konečného ohřevu.Při zakrytí kontur v podlaze potěru musí stěnové panely zajistit pevnost izolace.Polyetylen se nejčastěji používá pro podlahové vytápění - vodotěsná ochranná izolace odolá zahřívání až do +55 C bez deformace.

Je třeba zvážit snadnou instalaci.Například, rozptýlené směsi a barvy jsou pohodlnější pro práci na složitých místech, ale PPU jsou stříkány speciálním zařízením - je snazší malovat.Pokud je dálnice umístěna v oblastech s nestabilní půdou, má tupé spoje, je praktičtější použít polyethylen a pěnu.

Důležité!Desky z minerální vlny mají svou vlastní hmotnost, takže načítají potrubí.Pro zahřátí potrubí na pohybujících se půdách nelze rozložit minerální vlnu.Pokud dojde k přetížení potrubí, obvod praskne.