Technologie benátské omítky

Architektura se často nazývá poezie, zamrzlá v kameni.Pokud se budete řídit takovou alegorií, pak se pravděpodobně benátská štukatura stane romantickou baladou vašeho designu, její aplikační technologie zůstala nezměněna po dobu 2000 let a mimořádná krása stále vzbuzuje naši fantazii.

Vzhledem k tomu, že tento druh dokončovacích prací je velmi žádoucí, je použití benátské omítky na trhu stavebních služeb často nabízeno mistry, kteří jsou velmi dobře obeznámeni s technologií takové práce.Obchod zároveň nabízí mnoho nátěrů, které napodobují pouze slavné benátské.

Obsah

O materiálu pro skutečného benátského

Okamžitě si udělejme rezervaci, že klasická benátská omítka se provádí tmelem,který nutně zahrnuje mramorový prach, který je v některých případech nahrazen křemenem, žula nebo onyxem.Druhou konstantní složkou nátěru je hašené vápno, proto je povrchová úprava dýhy omítka extrémně pevná a trvanlivá.Kromě těchto složek, k přidání barvy, obvykle používají různé pigmenty a barviva, které pomáhají hotovému povrchu odolat negativním účinkům kyslíku a ultrafialového světla.

Moderní směsi pro benátskou omítku často obsahujíakrylové pojivo.Podle odborníků jsou benátské výplňové hmoty na bázi akrylové disperze plastovější a nejsou náchylné k tvorbě mikrotrhlin na povrchu.Nikdo však nebude tvrdit, že takový materiál je méně šetrný k životnímu prostředí než omítka na vodní bázi.

V dnešní době odborníci na dokončovací práce nemusí dokončovat rozložení směsi samostatně, prodávají se v plastových kbelících.Kromě toho má každý výrobce originální recepty, které vám umožní získat různé vizuální efekty (sametové, matné, lesklé).Barva nemusí být často přidávána do směsi, i když někteří výrobci dodávají barviva samostatně, takže hlavní může individuálně vybrat požadovaný odstín.

Potřebné nástroje

Pokud máte nějaký umělecký dar a při sledování aplikace benátského štukatury byste rádi vyzkoušeli tuto kreativitu rukou, nezapomeňte připravit speciální štukové nástroje.:

  • ocelové rošty (které jsou nezbytné pro vyrovnání a rozdrcení malty) o šířce 20 a 25 cm;
  • špachtle se speciálními tvary.Jejich rysy jsou zaoblené hrany a velmi hladký, doslova leštěný povrch bez zářezů a škrábanců.Špachtle bude také potřebovat dvě, pro širokou a práci;
  • štětce dvou tvarů: klasický plochý štětinový kartáč a malování štětcem.Ten má obdélníkový, oválný nebo kulatý tvar, poněkud podobný štětci.Vyberte si makrelu by měla být se silnými štětinami.

Ruleta, úroveň a dlouhé kovové pravítko jsou pro vás také užitečné.Nezapomeňte zásobit na brusném struhadle jemným brusným papírem.

Přípravné práce jsou základem základů!

Technika nanášení benátské omítky vyžaduje velmi pečlivou a pečlivou přípravu povrchu.Pouze v tomto případě vás Benátsko může potěšit nejen svou krásou, ale také hlavními provozními výhodami - odolností a praktičností.

Pokud některé typy dekorativní omítky nejsou na základě náročné a dokonce vám umožňují skrýt drobné konstrukční nedostatky - nerovné stěny, malé třísky a praskliny.Bohužel, benátský, jako skutečný aristokrat mezi dokončovacími omítky, nebude tolerovat takové zanedbávání přípravných prací.Ačkoli základ pro to může sloužit jako zdivo a beton, a sádrokarton, a dokonce i stěny, které byly kdysi pokryté olejovou barvou.To vše však musí být nejprve důkladně očištěno od prachu a nečistot, od loupání kousků omítky a zbytků barvy.

Trhliny, štěpky a trhliny důkladně opravte.U sádrokartonových desek je nutné vypláchnout všechny spáry.Poté se provede mletí náplastí.Už jsi unavený?Buďte trpěliví, to je jen začátek!Poté, co už jsou naše zdiMohou se chlubit nepřítomností viditelných vad, provede se první souvislý tmel.Po zaschnutí tmelu je povrch broušen brusným papírem nebo pemzou.Nyní mohou být stěny vyfukovány stlačeným vzduchem nebo po nich procházet suchým hadrem k odstranění částic.Poté je žádoucí připravit povrch, v této formě je snazší podlehnout druhému kontinuálnímu tmelu.

​​

Jak znovu?Ano, opět pevný tmel a znovu broušení, aby se odstranila veškerá drsnost a škrábance.A znovu dimenzování.A se špatným stavem zdí, tak zdlouhavým postupem, jako je neustálé tmelení, je před aplikací benátské omítky někdy nutné provést třikrát.Konečný tmel musí být vysoce kvalitní a poslední broušení se provádí „nulovým“ brusným papírem, po kterém následuje důkladné odstranění prachu suchým hadříkem.

Přípravné práce budou vyžadovat spoustu času

Kromě složitosti a náročnosti přípravných prací je poměrně značná doba, protože po uplatnění každého zvrstvy, které musíte dát čas na zaschnutí.Obecně každá vrstva schne přibližně jeden den.V případě nízké pokojové teploty nebo vysoké vlhkosti vzduchu může trvat déle.

No a konečně jsou naše stěny rovné a hladké.Nyní zbývá naposledy, abyste je několikrát natřeli základním penetrací.Jeho vzhled by se měl shodovat s materiálem tmelu,obvykle se prodávají jako sada.Po naplnění stěny musíte znovu počkat, až bude úplně suchá.No a teď je konečně čas na skutečnou kreativitu.

Jakou barvu mám vybrat?

Před zahájením prací lepíme horní části stěn maskovací páskou.Při práci s Benátským budete muset tuto lepicí pásku odstranit ihned po dokončení práce, aniž byste čekali na konečné vyschnutí materiálu.V opačném případě se po odstranění mohou vytvořit velmi neestetické trhliny a třísky.

Pokud pasta pro benátskou barvu není zbarvená, přidejte požadované množství barviva a důkladně promíchejte.Při výběru odstínu je třeba poznamenat, že nejčastěji je hotový Benátan získáván ve stísněném prostoru poněkud tmavší a jasnější než na malém zkušebním kusu materiálu nebo v katalogu stavebního salonu.U obytných prostor je lepší opustit používání příliš honosných tónů a omezit se na více pastelových odstínů.Barviva a omítky musí být zakoupeny od stejné značky, protože jinak nemusí být kompatibilní ve svých vlastnostech.

benátské štuky.Aplikační technika

Stěna musí být dokončena v malých částech, přibližně 1 m2 , počínaje shora.První vrstva hmoty je základna, je aplikována kontinuálně a nastavuje tón pro celou budoucí barvu stěny.V prácipoužijte stěrku, na kterou je hmota nanesena špachtlí.Pokud jste se v tomto článku pečlivě podívali na materiál, benátskou omítku, aplikační technologii, video, všimli jste si, že pohyby stěrky jsou krátké a zaoblené.

Obecná trajektorie pohybu při zakrytí zdi je zleva doprava.A ať už použijete hmotu shora dolů nebo zdola nahoru - nezáleží na tom, jednejte způsobem, který je pro vás výhodnější.Materiál se nanáší v tenké vrstvě a bez čekání na zaschnutí se distribuuje benátskou špachtlí ve vícesměrných pohybech podél oblouku, čímž se zabrání ostrým spojům v přímých liniích.Špachtle musí být pevně přitlačena ke zdi, přičemž musí být zachován úhel sklonu 15-20 k povrchu.Právě takové způsoby nanášení benátské omítky umožní získat ty pruhy, které v konečné verzi způsobí, že naše zeď bude vypadat jako přírodní kámen.

První vrstva schne po dobu nejméně 4-8 hodin v závislosti na použité použité benátské masě.Nejčastěji další práce pokračuje další den.

Druhá vrstva se nanáší krátkými potrhanými pohyby a okamžitě se otře špachtlí.Pohyby se provádějí ve dvojicích, napříč a vzájemně se překrývají.Pohybem v jednom směru aplikujete materiál a pohybem v opačném směru - odstraníte přebytek.Tato technika nanášení benátské omítky se nazývá „motýl“.V důsledku toho zmizí reliéf základní vrstvy a na povrchu se objeví pruhy.Jejich hodnota závisí na způsobu nanášení ozdobné vrstvy.Zkušenýhlavní dekoratéři mohou vykonávat práci jiným způsobem a vytvářet jinou velikost obrázku.

Po úplném zaschnutí nanesené dekorativní vrstvy se povrch brousí jemně zrnitým smirkovým papírem.Pro zvýšení vizuálního efektu hloubky benátské omítky a její slavné vnitřní záře se provádí větší počet mezilehlých vrstev, jejichž celkový počet může dosáhnout až devíti.

Dáváme konečný lesk

Po nanesení poslední vrstvy, aby byl benátské omítkové vodě odolný a aby se zvýšil lesk, byl povrch vyleštěn voskem.Tato práce se provádí nejdříve týden po dokončení nanášení finální vrstvy.Kromě obvyklého průhledného složení pro benátské, můžete dát přednost povlaku s dodatečným dekorativním efektem, a pak bude vaše zeď zdobena perlovými, zlatými nebo stříbrnými pruhy.Tekutý vosk se nanáší speciální vlasovou rukavicí a potom se stěna nakonec vyleští bruskou se speciální vlasovou tryskou.