Suchá omítka, odborné poradenství

Stávající stereotyp o provádění štukových prací je následující - do nádrže nalili písek, přidali cement, nalili vodu, smíchali a začali omítat.Nyní však všechno vypadá úplně jinak.Nyní je suchá omítka k dispozici ve formě různých hotových směsí, každá z nich má své vlastní vlastnosti a je navržena pro použití ve specifických podmínkách.

Obsah

Účel suché omítky

Jako dříve je suchá omítka hojně používána jako dokončovací materiál.Hlavní úkoly, které je třeba při jeho používání řešit, jsou:

 • zarovnání povrchů, příprava stěn, stropů a dalších prvků místnosti pro dokončení;
 • povrchová úprava.Pro tyto účely se hodí pravá, dekorativní omítka, suchá nebo připravená k použití, ale běžnou omítku lze také použít k dokončení pomocných nebo technických místností.

Nedoporučuje se používat pro jiné práce.Typicky je suchá omítka, jejíž fotografie je uvedena níže, prodávána v baleních:

O typech suché omítky

Složení suché směsi je celkem jednoduché, existuje však několiktypy suché omítky:

 • pravidelné , používané k odstranění vad a přípravě povrchu pro následné povrchové úpravy, zahrnuje standardní složky (cementová látka a plnivo);
 • specializované(pohlcující zvuk, retardér hoření, ochrana před rentgenovým zářením atd.), navíc zahrnuje přísady, které náplasti dodávají požadované vlastnosti;
 • dekorativní , kompozice obsahuje barviva a další složky, které dávají vlastnosti směsi, které vám umožňují vytvořit požadovaný povrch na povrchu.

Je třeba poznamenat, že všechny uvedené druhy sádry jsou suchá malta a pro použití se musí zředit vodou.Existuje však také koncept suché sádrové omítky - jinými slovy zvané sádrokarton.Pro něj není potřeba používat tzv. „Mokrou“ práci, tzn.chovat to vodou.Tento materiál však není předmětem tohoto článku a nebudeme jej brát v úvahu, ačkoli sádrokarton se nazývá suchá omítka.

Složení omítky

Směsi používané pro dokončovací práce se obvykle oddělí podle typu pojiva.

 1. Sádra. Hlavně se skládá ze sádry s přidaným plnivem.Používají se k dekoraci interiéru, poskytují hladký a rovnoměrný povlak.Mají vysokou rychlost vytvrzování a umožňují vám to bez dokončování.Nevýhody jsou nízká odolnost proti vlhkosti a nedostatečná mechanická pevnost.Nejčastěji se taková směs používá, je-li to nutné, urgentní výzdobu interiéru.
 2. Vápenec. Hlavním předmětem činnosti jsou dokončovací práce v interiéru.Složení zahrnuje písek, vápno a trochu cementu.Ctnostje snadná aplikace, rychlá doba vytvrzení a skutečnost, že není nutné další zpracování hotového povrchu.Nevýhodami jsou nízká odolnost proti vodě a nízká mechanická pevnost.
 3. Cementový písek. ​​Univerzální dekorační materiál, lze použít uvnitř i vně.Má trvanlivost a odolnost vůči vnějším vlivům.Obvyklým složením je cement a písek, někdy se přidá trochu vápna pro zvýšení plasticity nebo speciální přísady, které zlepšují přilnavost.

V současné době mnoho společností připravuje suché směsi, navíc ve výrobních podmínkách, pečlivě udržují všechny poměry mezi použitými složkami, což zajišťuje vynikající kvalitu konečného produktu.Jako příklad lze uvést suchou Rothbandovou omítku.

Výhody suché omítky

Ať už je omítka jakákoli, pro jaký typ práce má být zamýšlen, nelze si všimnout jejích vlastních výhod:

 • ziskovost , všechny typy suchých omítek ve srovnání s jinými materiály jsou relativně levné;
 • šetrnost k životnímu prostředí , složení směsí zahrnuje čisté přírodní materiály, které nemají žádný negativní vliv na lidské zdraví;
 • trvanlivost , směsi připravené v souladu se všemi pravidly zajistí vysokou kvalitu, spolehlivost a trvanlivostpokrytí;
 • lehkost a jednoduchost , suchou omítku může použít kdokoli, kdo nemá ani zvláštní kvalifikaci.

Rozsah a vlastnosti aplikace

Již bylo uvedeno, že suché směsi pro omítky se používají cíleným způsobem, především v závislosti na jejich složení.Použití směsí určených pro vnitřní použití jako materiálu pro vnější výzdobu je samozřejmě nepřijatelné.Současně při práci ve vnitřních prostorách, například s vysokou vlhkostí, existují určitá omezení.

Proto by měl být suchý štuk pro konečnou úpravu vybrán velmi pečlivě a je nutné vzít v úvahu nejen vlastnosti samotné směsi, ale také podmínky pro její budoucí provoz.Pro dosažení kvalitního výsledku je nutné prostudovat pokyny a doporučení výrobce.

Co stojí za doporučeními výrobce?

Porušení doporučení může vést k negativnímu výsledku.Například cementové malty získávají pevnost po 28 dnech, zatímco k jejich sušení dochází přirozeně.Pokud nanesete cementovou omítku na základ s porézní strukturou (křemičitanová cihla, pěnový beton), odeberou z omítky vlhkost, čímž zabrání cementu získat potřebnou pevnost.Aby se tomu zabránilo, výrobce doporučuje, aby před nanesením omítky připravte povrch, zejména jeho základní nátěr.

Dalším neméně významným příkladem je zrychlené sušení pomocí vysoušeče vlasů.Výsledektakový pokus by byl praskání omítky.Jednou z nejčastějších chyb v procesu přípravy cementové směsi je přebytek vody.Důsledkem toho bude zvýšené smrštění směsi a zhoršení její adheze, což v konečném důsledku povede ke vzniku nekvalitního povlaku.

Výrobce často určuje tloušťku potahové vrstvy a teplotu, při níž je možné směs použít.Pokud je náplast určená k potažení tenkou vrstvou nanesena v silné vrstvě, nemusí směs zcela vyschnout.Porušení teplotního režimu povede, jak již bylo uvedeno, ke vzniku trhlin.

Dekorativní možnosti suchého štuku

Nezapomeňte na jinou možnost, kterou nabízejí suché směsi - konečná úprava.Pravda, v tomto případě je dekorativní omítka vhodnější, ale ve svém jádru je suchá omítka, do jejího složení jsou zahrnuty pouze další přísady.Například omítka Bark beetle vám umožní dát povrchu velmi originální a neobvyklý vzhled, který je pro jiné typy povrchových úprav nepřístupný.

Nebo stojí za zmínku vytvoření reliéfu na povrchu díky speciální technice nanášení omítky.

V televizi nebo při návštěvě muzeí, katedrál, starobylých paláců se každý musel dívat na nádherné fresky starých mistrů zdobících interiér.Ve skutečnosti jde o suchý štukový obraz.SamozřejměTechnika vytvoření nástěnné malby zahrnuje nanášení barvy na syrovou, čerstvou omítku.Suchou směs ale můžete zředit, aplikovat omítku a poté ji natřít barvami.A váš interiér bude mít jedinečný vzhled.

Zde se vyplatí poukázat na další rys moderních suchých směsí pro omítky při malování na ně barvy.Dříve se používaly rychle schnoucí materiály, umělec měl omezený čas na přípravu řešení, nanesení na zeď a malování.Nyní není třeba rychle dokončovat všechny fáze práce (nanášení omítky a její malování), moderní materiály vám umožňují vše bez zbytečného spěchu.