Standardní velikosti ruberoidních válců a jejich značení

Ruberoid je válcovaný materiál určený k hydroizolaci a zastřešení.Vzhledem k různým druhům materiálu je aplikace určena k pokrytí střechy budov ekonomických, obytných.Kromě toho se jako podklad pro konečnou krytinu střechy používá střešní materiál a tento materiál se osvědčil jako vodotěsný produkt.Za předpokladu použití rolí byste měli rozumět druhům a značkám, určit, kde se používá ruberoid RCP, šířka, tloušťka a hmotnost rolí.

Obsah

Značení a dekódování

Materiál vyrobený ze střešní lepenky je impregnován bitumenem, doplněný kropením talek, azbestem nebo jiným materiálem určeným k ochraně fólií před negativními účinky a prodloužení životnosti materiálu.

Důležité!Použití, složení a kvalita válcovaného materiálu upravuje GOST 10923-93.Je povinné složit certifikaci a potvrdit kvalitu zboží podle vyznačeného označení.

Štítek výrobku má následující dekódování:

 1. První písmeno P je střešní krytina.
 2. Druhé písmeno:
 • P - podšívka, která se používá pro tah /první vrstvu hydroizolace;
 • K - zastřešení znázorněné pro instalaci jako konečný nátěr.
 1. Třetí písmeno označuje vlastnosti sypké vrstvy a tónované gradace:
 • H- šupinovitý prášek;
 • K- hrubozrnná frakční vrstva;
 • M- jemnozrnný ochranný prášek;
 • P- poprášení;
 • Э- elastická role;
 • О- jednostranné kropení;
 • Ts- barva.

Označení digitálních indikátorů (300, 330, 350, 400) je indikátorem hustoty základny kartonu.Střešní materiál RCP je tedy prachovým střešním materiálem s hrubozrnnou ochrannou vrstvou.

Jak již bylo uvedeno, složení materiálu obsahuje několik složek, existuje mnoho druhů hydroizolačních materiálů, které se liší jejich základnou:

 1. Skelná vláknaje tkaná základnas impregnací ze skleněných vláken.Vyznačuje se flexibilitou s nízkým ukazatelem elasticity.S ohledem na tuhou pevnou základnu je tato vrstva určena pro použití jako vrstva obložení proti barvě páry pro vrchní vrstvu.
 2. Karton impregnovaný žáruvzdorným bitumenemo hustotě 300–400 g /m2.Ukazatel hustoty ovlivňuje pevnost produktu a jeho necitlivost na agresivní vlivy prostředí, označení 400 g /m2 označuje role používané pro zastřešení.
 3. Skelná vlákna- základna ze skleněných vláken.Odlišuje se ve zvýšené flexibilitě a odolává směrovaným mechanickým vlivům.
 4. Polyesterje syntetická báze se zvýšenou roztažitelností.Kvalita je užitečná při pokládání v oblastech se zvýšenými vibracemi.

Kromě toho bitumen, přísady a změkčovadla prozlepšení kvality.Klasický kartonový produkt však neobsahuje žádné doplňky, životnost je tedy omezena na 3-5 let.Jemnozrnná nebo šupinatá vrstva prášku zaručuje nepřítomnost adheze produktů v rolích a také odolává vlhkosti a ničení UV paprsků.

Aplikace materiálů různých stupňů

V závislosti na ukazatelích, jako je tloušťka ruberoidu, šířka ruberoidu, kolik ruberoid váží aznačení, použití produktů je stanoveno:

 1. RKP-300/350- standardní typ střešní krytiny používané pro spodní a horní vrstvy nátěru, hydroizolační práce na základových a stěnových panelech.
 2. RPP-300- výrobky podšívky, doplněné prachem, jsou určeny k použití pod kobercem.
 3. RKK-300- horní koberec vybavený hrubozrnnou polevou.Je důležité vědět, kolik metrů je ruberoidová role, aby bylo možné správně vypočítat spotřebu tohoto typu materiálu.
 4. RKTs-400- střešní výrobky s barevným odstínem používané pro vrchní vrstvu.
 5. RPE-300- výrobky charakterizované elasticitou a jemně rozptýleným práškem, což vede k použití pro spodní vrstvy střechy.

Důležité!Hlavní technické vlastnosti populárních značek.

 • RCP: hmotnost vrstvy 800 g /m2,plocha 15 m2, mezera 26 kg;
 • RKK: hmotnost 800 g /m2, 10 m2, 32 kg;
 • RPP: hmotnost 500 g /m2, 15 m2, 22 kgf .

Rozměrové gradace hlavních tříd materiálu

Rozměry ruberoidní role jsou stanoveny společností GOST, hlavní délka role je 10 metrů s minimální tolerancí (5 mm), nicméně výrobci nabízejí svůj vlastní ruberoidní válec o velikosti 15-20 metrů, hlavně se sníženou tloušťkou a hmotností.

Šířka role podle GOST: 1 000, 1050, 1025 mm s tolerancemi 5 mm v obou směrech.Výrobci vyrábějí hlavně metrové válce, nabízející také šířku 0,75 m, výhodnější pro zakrytí střechy.

Pokud jde o oblast pokrytí, nařízení GOST pro:

 • 10 m je 10 m2;
 • 15 m je 15 m2;
 • 20 m je 20 m2.

Tloušťka střešní krytiny závisí na účelu a mění se v rozmezí 2,5–50 mm.Vhodný pro obkladové práce, střešní plstěný válec pro zastřešení má tloušťku 2,5-4,5 mm.

Hustota materiálu je určena hmotností na 1 m2, na husté horní vrstvě je indikátor 300–400 g /m2.Pokud je potřeba vyšší hustota, měly by být vybrány možnosti analogového produktu.

Kolik ruberoidní role váží, závisí na základně, množství bituminózního tmelu a polevě.Hmotnost střešní krytiny podle GOST 25-30 kg.Zvažte hmotnost ruberoidové role podle značek:

 • RPP 300 -26 kg;
 • RPE 300 - 28 kg;
 • RCP 350 - 26 kg;
 • RKK 350 - 27 kg;
 • RKK 400 - 28 kg;
 • RCC 400 - 30 kg.

Důležité!Bez ohledu na to, jaký typ střešní krytiny se kupuje velikost role, hmotnost, nanášení vrstvy určuje přítomnost postřikovačů.Pro horní finální vrstvy není vhodný válcový produkt s nízkou hustotou bez sypání.Materiál těžší s ochrannými frakcemi není vhodný pro hrubou první vrstvu.

Podobné materiály

Jako konečný nátěr na střechách se používají alternativní roletové plechy s podobnými střešními charakteristikami:

 • Rubemast- výrobky ukládaného typu na bázi lepenky impregnované pryskyřicí.Plastová spodní vrstva neumožňuje praskání, výrobky mohou být zastřešení (RNA) nebo výstelky (RNP).
 • Euroruberoid- materiál na bázi syntetického nebo skleněného vlákna impregnovaný bitumenem.Zvýšená kvalita a fyzikální vlastnosti určují vysoké výrobní náklady.Materiálové značení je odlišné: ECP - vrchní vrstva je na bázi polyethylenu, EPP - spodní obkladová vrstva na podobném základě, HKP - výrobky konečného pokládání střechy na bázi skleněných vláken, HSP - podobný produkt pro spodní vrstvy střešního koberce.
 • Skleněná střešní krytinaje vysoce odolná proti hnilobě - ​​plechy nikdy nenapouští vlhkost, nezkazují se a jeden válec ze skleněné střešní krytiny může nahradit dva běžné střešní materiály: produkt je ideální pro hydroizolaci a má dlouhou životnost.
 • Tol-lepenková základna napuštěná dehtem a uhelnými přísadami s minerálním vrchním krytím není příliš trvanlivá, proto se cena výrobků snižuje, avšak v případě potřeby si můžete vybrat TKK - označení ukazující použití rolí pro hydroizolaci střechy, TKK - listy pro finální pokládku, TG- výrobky univerzálního typu.

Při výběru materiálu role byste si měli pečlivě přečíst GOST, TU a zkontrolovat rozměry.Každý 1 válec z šarže je zkontrolován na posypání a nerovnosti podél okraje, nepřítomnosti trhlin, rýh, tloušťka by měla být stejnoměrná.Průměrná cena produktů je od 3 $, ale vše záleží na množství, typech a kvalitativních ukazatelích materiálu: alternativní produkty a analogy mohou být mnohem dražší.