Specifikace a rozměry hliníkových topných těles

Baterie vyrobené z různých materiálů jsou v prodeji.Každá odrůda má své výhody a nevýhody.Hliníkové topné radiátory jsou vhodné pro použití v autonomních systémech uzavřeného typu, proto jsou obvykle instalovány v soukromém domě, nikoli v bytě s centralizovanými sítěmi.Existuje několik typů hliníkových baterií.Při výběru musíte vzít v úvahu technické specifikace a další funkce.

Obsah

Druhy hliníkových topných radiátorů

Podle výrobního postupu se rozlišuje několik typů hliníkových topných zařízení.Existují modely sestavené ze samostatných sekcí a pevné lité struktury.

Vytlačování

Konstrukce průřezu tohoto hliníkového topného radiátoru se podobá žebrovému výměníku tepla umístěnému mezi dvěma vnějšími deskami.Přestože jsou všechny sekce po výrobě propojeny, jedná se o jednodílný design, takže po zakoupení nemůžete změnit jeho sílu.Proto je důležité předem přesně stanovit požadovaný tepelný výkon topné jednotky.Výhodou této odrůdy je to, že je méně náročná na kvalitu a čistotu tepelného nosiče v síti.

Poznámka!Pokud některá část selže, její nahrazení nebude fungovat.

eloxovaná

Eloxované hliníkové radiátory jsou vyrobeny z pečlivě rafinované hliníkové slitiny.Po výrobě je vnitřní povrch dále upraven, aby se snížila drsnost.V důsledku toho je snížena hydrodynamická odolnost vůči pohybu tekutiny.

Výhody eloxovaných radiátorů:

 • vysoká pevnost;
 • nízké požadavky na kyselost a čistotu chladicí kapaliny;
 • odolnost proti mechanickému namáhání;
 • životnost až 25 let.

V důsledku dlouhého a složitého procesu zpracování jsou eloxovaná zařízení dražší, ale taková vysoká cena se vyplatí s působivou životností.

Odlitek

Nejlepší hliníkové topné radiátory jsou lité konstrukce.Pro výrobu se používá slitina hliníku s křemíkem (12%).Díky tomu se získají silné a odolné baterie (vydrží až 25 let).Uvnitř zařízení jsou dva vodorovné kanály velkého průřezu se závitovým spojením.Mezi nimi jsou vertikální průchozí kanály s menším průměrem a na nich jsou instalovány vnitřní žebra topného tělesa.K žebrům jsou připevněny vnější čelní desky.

Díky žebrům a deskám byla oblast přenosu tepla ohřívače zvětšena.Odlitky jsou vzájemně propojeny bradavkami.V případě potřeby lze počet sekcí změnit.Minimální šířka zařízení je 50 cm a přenos tepla v tomto případě dosahuje 220 wattů.

Doporučujeme přečíst:

Poznámka!Z hlediska přenosu tepla jsou lité hliníkové radiátory na druhém místě u měděných topných zařízení.

Technologie výroby hliníkových radiátorů

Abyste pochopili, které hliníkové radiátory jsou lepší, musíte pochopit výrobní proces.

Všechny tři typy ohřevu se vyrábějí pomocí různých technologií:

 1. Odlité baterie se skládají ze samostatných sekcí, pro jejichž odlévání se používá silumin.Pro odlévání se používají formy různých velikostí a samotný proces probíhá za zvýšeného tlaku.Díky rozšířeným kanálům chladivo cirkuluje snadno uvnitř zařízení a zesílené stěny zajišťují provoz při tlaku 6 až 16 atm.
 2. Agregáty vytlačovacího typu se vyrábějí způsobem vytlačování přes speciální formy.Po výrobě jsou jednotlivé sekce pevně spojeny.Sběrná část struktury je vyrobena ze siluminu a zbývající prvky jsou vyrobeny ze slitiny s nižší koncentrací křemíku.Navzdory nízkým nákladům na design nelze sekce přidat ani odstranit.
 3. Pro výrobu eloxovaných radiátorů se používá oxidovaný kov s působivým obsahem křemíku.To chrání jednotku před korozí.Konstrukce vydrží tlakové zkoušky až do 70 atmosfér.

Konstrukce a provozní princip baterie

Technické vlastnosti hliníkového chladiče by se měly před zakoupením prostudovat.Takže stojí za zvážení, že ve vytlačovacích bateriích je to nemožnézměnit počet sekcí a nahradit jednotlivé prvky, když se zlomí.

V konstrukci baterie existují horní, dolní a vertikální kanály, kterými cirkuluje chladicí médium, které ohřívají žebra zařízení.Oni zase vydávají teplo panelům.Rychlost ohřevu radiátoru je přímo úměrná vzdálenosti středu.Tento parametr je třeba vzít v úvahu při výběru baterie pro stávající zapojení v domě.

Princip činnosti ohřívače je založen na emisi tepelné energie do místnosti.Zahřátá žebra a strukturální panely vydávají teplo, když jsou ve styku se vzduchovými hmotami.

Mezní hodnota tlaku v hliníkovém radiátoru

Při výběru topného tělesa je důležité vzít v úvahu nejen rozměry hliníkových radiátorů, ale také mezní tlak v síti, ve které může jednotka pracovat.V datovém listu k jakékoli baterii je uvedeno funkční a tlakové testování.

Většina hliníkových radiátorů pracuje při tlaku mezi 10 a 15 atmosférami.Ale v době, kdy byla centralizovaná síť spuštěna na začátku topné sezóny, jsou často pozorovány tlakové rázy až do 30 atm, často nazývané hydroshocks.Proto se siluminové jednotky nepoužívají v bytech vícepodlažních budov, je proto lepší instalovat eloxovaná zařízení.Při výběru návrhu pro instalaci v autonomní síti neexistují žádná omezení.

Příslušenství pro instalaci topného tělesa

Kromě samotných baterií bude zapotřebí příslušenství pro hliníková topná tělesa.JakKonzoly pro jeho instalaci a upevňovací prvky se zpravidla prodávají s ohřívačem.Struktura je obvykle instalována pod okenním otvorem v místnosti, takže stoupající zahřátý vzduch vytváří tepelnou clonu před zaskleným povrchem.

Samostatně je třeba zakoupit montážní sadu, která obsahuje následující příslušenství:

 • zástrčky;
 • uzavírací ventily;
 • automatický odvzdušňovací ventil nebo Maevského kohout;
 • závitové adaptéry;
 • Někdy mohou existovat i další doplňkové prvky.

Je mnohem výhodnější koupit okamžitě radiátor s montážní sadou, která přesně odpovídá parametrům zařízení.Při výběru adaptérů a odboček se bere v úvahu typ připojení a průřez existujícího potrubí.

Výhody a nevýhody

Mezi výhody hliníkových topných zařízení patří:

 1. Hliník se rychle zahřívá a vydává teplodo místnosti.
 2. Nízká hmotnost a kompaktní rozměry usnadňují přepravu a instalaci.
 3. Nízká inertnost materiálu vám umožňuje instalovat termostat na ohřívač pro nastavení teploty v místnosti a úsporu energie.
 4. Výhodou je také vysoký odvod tepla hliníkové konstrukce.
 5. Uvažují o pozitivní kvalitě topných bateriíestetická přitažlivost.

Nevýhodou je riziko úniku na spoji úseků, jakož i nerovnoměrné rozdělení tepelné energie přes radiátor (v žebrované části je více tepla).Zařízení při své práci téměř nepoužívá principy konvekce, proto ztratí před modely konvektivního typu.Existuje také možnost větrání systému.

Pouze eloxované přístroje mají dobrou odolnost proti korozi.Nevýhodou je nízká odolnost proti vodním kladivům, jakož i provoz při relativně nízkém tlaku v síti, což omezuje rozsah použití hliníkových baterií.Většina hliníkových jednotek je citlivá na čistotu, složení a kvalitu chladicí kapaliny.Chladivo pro hliníkové topné radiátory je možné ovládat pouze v autonomní uzavřené síti.

Měděné tvarovky a potrubí se rovněž nepoužívají ve spojení s hliníkovými zařízeními, protože hliník tvoří galvanický pár s tímto kovem.To vše zvyšuje pravděpodobnost elektrokoroze.

Výrobci hliníkových topných zařízení

Na trhu najdete výrobky od těchto výrobců:

 • ) Italské značkové radiátory Faraljsou zastoupeny modely FARAL TrioHP a Green HP.Jedná se o jednotky se středovou vzdáleností 300 - 500 mm a strukturální hloubkou 85 - 90 mm.V jednom radiátoru mohou být nejméně 3, maximálně 16 sekcí.Spojení vsuvek sekcí stěsnění.Pracovní tlak je až 16 atm. A tlaková zkouška není vyšší než 24 atm.
 • Další italský radiátor Radiator 2000 SpAho zákazníci hodnotili jako odolnou vůči korozi a dobrým odvodem tepla.Má stejné provozní a tlakové zkušební parametry jako výše uvedený model.
 • Evropský výrobce ROVALLuvádí na trh model Sira Group, který má speciální vysoce odolný dekorativní povlak.Maximální pracovní tlak je 20 atm., S tlakovou zkouškou ne vyšší než 30 atm.Zařízení lze instalovat do výklenku, protože je možné upravit jeho výšku.
 • Italská továrna Fonditalvyrábí model Calidor Super, který je přizpůsoben domácím provozním podmínkám a splňuje normy GOST, ale má také evropské certifikáty.Zařízení je navrženo pro maximální tlak 50 atm.V důsledku zvýšené šířky kanálů neexistují žádné přísné požadavky na čistotu chladicí kapaliny.

Závěrem lze říci, že nejlepší topné jednotky jsou vyrobeny z eloxovaného hliníku.Jsou dražší než jejich protějšky, ale mohou se pochlubit trvanlivostí, pevností a výkonem pod vysokým tlakem.