Schéma zapojení pro vytápění konvektoru a obrazovky

Pokud je hlavní topná síť v domě představována teplými podlahami, nemusí být toto teplo při silných mrazech dostačující.Někdy je zapotřebí dalších tepelných zařízení během přerušení dodávky primárního paliva.V každém případě by nejlepším řešením bylo koupit konvektor, jehož připojení netrvá dlouho.Výrobci nabízejí jednotky různých typů, schémata zapojení a napájení.

Obsah

Jak funguje konvekční topný systém

Základním principem je, že teplý vzduch stoupá, studený vzduch klesá.Podle těchto fyzikálních zákonů konvektory jakéhokoli typu pracují.Zařízení je pouzdro, uvnitř kterého je tepelný výměník pro topné proudy.Zezdola konvektor nasává proudy, pak je ohřívání a odsávání horními otvory v roštu.

Chladicí kapalina je kapalina, elektřina nebo plyn - vše záleží na schopnostech uživatele.Konvektory lze instalovat do soukromých domů a bytů.Voda z centralizované sítě nebo s přívodem z kotle funguje jako kapalné chladivo.Elektrické konvektory jsou vybaveny topnými články pro vytápění, plynové běží na hlavní nebo balónové palivo.

Poznámka!Ohřívače pracují v konstantním režimu ohřívání vzduchu, dokud nejsou vypnuty.

Typy konvektorů pro topné systémy

VV závislosti na zdroji tepelné energie se rozlišuje několik typů zařízení:

 1. Elektrické.Do konvektoru je zabudován ohřívač, jako nosič energie se používá elektrický proud.
 2. Voda.Výměník tepla je síť trubek, ve kterých cirkuluje horká voda.Topné médium je ohříváno autonomním síťovým kotlem nebo uživatel zajišťuje zásobování z centrálního vytápění.
 3. Plyn.Práce z hlavního paliva nebo zkapalněné z lahví.

Poznámka!Konvektory přicházejí s přirozeným a nuceným oběhem pomocí ventilátoru.Pro ovládání a nastavení režimů jsou doplněny ventily, automatickým regulačním systémem.

Aby konvektor pracoval efektivněji, odborníci doporučují instalaci obrazovky.Jedná se o vrstvu nehořlavého materiálu s fóliovým povlakem.Instalace za ohřívačem fólie v místnosti.Vrstva je odrazem tepla a zabraňuje úniku ohřátého vzduchu ven.

Elektrické konvektory

Nejjednodušší verze sítě s minimálními náklady na připojení.Existuje však velká mínus - vysoká cena energie.

Elektrické konvektory jsou vhodné pro:

 • dočasné bytové struktury, které vyžadují rychlé a krátkodobé vytápění- chaty, chaty;
 • garáže - je obtížné vybudovat ohřev vody nebo plynovod;
 • na balkoně nebo lodžii - jedno zařízení stačí k udržení standardní úrovně tepla v jakémkolimrazy.

Pro trvalé domácnosti jsou jako pomocná zařízení vhodné elektrické jednotky.Náklady na údržbu sítě jsou příliš vysoké.

​​

Instalace topných konvektorů bude trvat o něco déle než půl hodiny - vyberte místo pro instalaci a opravte jej.Pokud se jedná o venkovní zařízení, připojte podpěry.

Při montáži nástěnného zařízení je důležité dodržovat pravidla instalace:

 • od podlahy k jednotce nejméně 20 cm;
 • od stěny - do 25 cm;
 • ponechejte 55 cm od stropu;
 • Umístěte vývod ve vzdálenosti nejméně 70 cm.

Součástí vybavení jsou nosné svorky nebo konzoly.Zašroubujte nohy do jednotky a připojte.U závorek označte šroubovací zóny podle odsazení z rovin.Potom zašroubujte svorky a zavěste zařízení.

Poznámka!Nohy nelze zmenšit.Délka se počítá s ohledem na funkci sání vzduchu, takže odchylka od parametrů povede ke špatnému výkonu.

Pro úsporu elektrické energie se doporučuje nainstalovat termostat a automatickou řídicí jednotku.První sníží spotřebu energie o 10% a automatický regulační systém včas vypne topení.Nejčastěji výrobci okamžitě vybavují zařízení automatizací, kontrola konfigurace před nákupem nebude zbytečná.

Plynové konvektory

Pokud v blízkosti domu prochází plynové potrubí, uživatel obdrží levnou a efektivní možnost vytápění.

Existuje však několik nuancí:

 • potřebujete povolení k připojení k centralizované dálnici;
 • práce jsou prováděny pouze profesionály;
 • Pokud si zakoupíte zařízení, které běží na plyn v lahvích, nepotřebujete povolení.

Konvektor pracuje následovně - během spalování plyn emituje velké množství tepla, které ohřívá stěny výměníku tepla.Zahřívají vzduch cirkulující po místnosti.Plynové zařízení se vyznačuje působivou velikostí, a když je poháněno válcem, je třeba zvážit oblast jeho instalace - to jsou nevýhody.Výhody relativně nízké ceny energie a dostupnosti paliva.

Důležité!Instalace plynového konvektoru v dřevěném domě nebo v budově z jiného materiálu by měla být svěřena odborníkům.Cena práce je od $ 100 (6500 rublů).

Pokud není možné zavolat master, práce se provádí takto:

 1. Vystřihněte opěrné nohy ze zbytků ocelové trubky.Měli by být nejméně 4 kusy.Díky dostatečné délce a tloušťce trubky se řemeslníci opírají po celém obvodu.
 2. Vyvrtejte do stěny otvor pro výstup koaxiální trubky.Komín je nutný k odstranění spalin.Velikost otvoru je o 10 cm větší než průřez komínové trubky.Po instalaci je trubka obalena tepelnou izolací, veškerý volný prostor kolem je utěsněn.
 3. Upevněte obrazovku na zeďkonvektor.Upevnění na kotevní šrouby.Při nákupu obrazovky musíte věnovat pozornost materiálu výroby - zvažte nejlepší dvouvrstvou čedičovou přikrývku s fóliovým povlakem.Stínění je upevněno na vstupním a výstupním potrubí konvektoru.
 4. Instalujte tělo spotřebiče na zeď svisle.Spolehlivě zajistěte upevňovací kolíky, zařízení váží hodně.Nejvhodnější je nejprve prorazit otvory ve zdi pod sponami, zasunout plastovou krytku z hmoždinky a do ní přišroubovat držáky.

Doporučení!Pro další upevnění jsou montážní kolíky umístěny pod spodním konvektorem plynu.Budou podpůrné, takže se musíte do zdi co nejvíce zašroubovat.

 1. Zavěste zařízení, zkontrolujte svislost, připojte kufr (z ulice) nebo plynový válec k odbočce.

Zbývá otestovat systém a uvést jej do nepřetržitého provozu.Zařízení pro automatické řízení režimu, senzory a pojistné ventily nezasahují.Pokud je výrobce neposkytl jako standard, musíte si jej koupit a dodat.

Důležité!Všechna plynová zařízení jsou vybavena automatickým vypnutím.Bez něj nemůžete koupit konvektor.Při dodávce plynu bez jmenovitého výkonu je nebezpečí výbuchu vysoké.

Konvektory s vodní chladicí kapalinou

Tato skupina zahrnuje všechna zařízení, ve kterých cirkuluje kapalina, -voda, nemrznoucí směs.Zařízení jsou levná, voda je cenově dostupná chladicí kapalina, vytvoření sítě bude nějakou dobu trvat, ale bude vyžadovat malé investice.Pokud je ústřední topení dodáváno do domu, stačí integrovat jednotku do sítě vložením trysek.S autonomní dálnicí vypouštějí do konvektorů samostatný okruh nebo je integrují do stávajícího systému.

Kotel se používá jako ohřívač vody, z něhož je provozována celá síť - pevná paliva, elektrický proud, plyn atd. Po vložení do sítě cirkuluje tepelný výměník konvektoru horký tepelný nosič a ohřívá proudění vzduchu.

Vodní konvektory jsou stěny, podlahy, existují však různé podlahové lišty a vestavěné.Ten je zapuštěn do podlahového potěru, po schodech nebo zabudován do výklenků - to je výhodné v případě panoramatického zasklení.

Důležité!Před vytvořením sítě vodních konvektorů musíte koupit termostaty a uvolňovací ventily.Regulují teplotu ohřevu a průtok chladicí kapaliny, což znamená, že šetří palivo.

Schéma zapojení konvektoru závisí na typu zařízení:

 • Podlahové topeníjsou instalovány kolem obvodu místnosti, přičemž se bere v úvahu umístění nábytku.Jednotky vypadají jako žebrovaná trubka pro výměník tepla, na horní straně je perforovaný hliníkový nebo ocelový plášť.Životnost zařízení je dlouhá, ale spojovací kování je drahé.
 • Podlahové konvektoryjsou zapuštěny do potěru předběžným pokládánímpotrubí.Práce by měly být prováděny během výstavby nebo velkých oprav domu.Montáž na armatury ze stejného materiálu, ze kterého jsou spojovací trubky vyrobeny.Důkladně utěsněte všechny spoje.Spojení je spodní nebo boční.V dolní verzi je zapojení uspořádáno v potěru.Viditelnou částí konvektorů je prolamovaná mříž v podlaze, kterou prochází proudění teplého vzduchu.
 • Podlahová zařízeníjsou podporována v předvolené spojovací oblasti.Upevnění k podlaze pomocí konzol, připojení podlahového topení konvektoru.Zapojení je v tomto případě skryto povrchovou úpravou podlahy.Pro optimalizaci práce se používají ventilátory.U zařízení je připojen kabel, připojení ke svorkovnici, zadní konec ke stroji v krytu.

Doporučení!Před položením potrubí do potěru se ujistěte, že jsou vyrobeny podnosy podle velikosti obrysů.Výška vany konvektoru by měla zohledňovat velikost grilu, aby nevyčnívala nad podlahu.Připojení k napájecí síti k armaturám.

Nástěnné jednotky jsou levné a instalují se jako běžné baterie.Montážní plocha - pod okny, upevnění k držákům.Za účelem lepšího přenosu tepla je za konvektor umístěna fólie odrážející teplo.Vložení do kufru odbočkami, připojení k armaturám.Nástěnné příslušenství je nejlepší volbou pro rychlé uspořádání dalšího zdroje tepla.Pracovní technika je stejná pro byty, je lepší uspořádat vložku do centrální dálnicev létě - mimo topnou sezónu.

Síť pro topný konvektor

Dekorativní clona pro topný konvektor plní estetické a praktické funkce.Kryt zakryje ošklivé podlahové zařízení a perforace bude směřovat proud teplého vzduchu správným směrem.Výrobci vyrábějí obrazovky v různých typech a velikostech.Domácí mistr může vytvořit překrytí sám, s přihlédnutím k parametrům.

Poznámka!Pokud je obrazovka vybavena neregulovanými uzávěry, určete směr, kde bude foukat teplý vzduch.U nastavitelných žaluzií je přesměrování toků prováděno nezávisle.

Pravidla pro výběr podšívky na konvektoru:

 1. Druh a velikost perforace.Prázdné obrazovky sníží přenos tepla o 50%.Jemná perforace - o 30%.Prolamované mříže jsou dobré, ale skrz ně je vidět ohřívač.Nejlepší volbou je pouzdro z plechu s perforacemi do velikosti 10 mm, které se nacházejí poměrně často.Hluchá horní lišta zastaví výstup vzduchu směrem nahoru, tok bude směřován do středu místnosti.Pokud jsou v baru štěrbiny, vzduch půjde dvěma směry - nahoru a do středu.
 2. Materiál.V místnosti s vysokou vlhkostí jsou instalovány pouze obrazovky vyrobené z materiálu odolného vůči vlhkosti.Dřevo se zcela nehodí, rychle praskne z horka.Je lepší vzít kovové desky nebo z plastu odolného vůči teplu.Výrobky z PVC nesou vlhkost, vodu a nehrdzavíjí.
 3. Fixace.V prodeji jsou namontovaná, připojená a posuvná zařízení.Připojená opravazápadky, připevnění nemusí být upevněno.Posuvné nastavení trochu obtížnější, ale je možné regulovat proudění vzduchu.

Pozornost si zaslouží estetickou stránku výstelky a snadnou péči.Řada dekorativních produktů vám umožňuje vybrat si obrazovku pro jakýkoli interiér.Mřížkové a prolamované konstrukce se obtížně čistí - prach je ucpaný i v malých prasklinách, praktičtější sklopné lamely s perforací.V případě potřeby lze kryt sejmout, prát a vyměnit.