Samonastavitelná plastová okna pro léto a zimu

Moderní plastová okna udržují pohodlnou mikroklima v místnosti, umožňují bezpečné otevírání a zavírání dveří, i když v domě jsou malé děti, čtyřnohí mazlíčci.Měli byste si uvědomit, že funkčnost struktur je mnohem víc než pouhé otevírání a zavírání.Například dochází k úpravě plastových oken v zimě v létě.Procedura se provádí bez problémů vlastními rukama, umožňuje vám zajistit úplnou izolaci místnosti nebo organizovat stálý přívod čerstvého vzduchu.Podívejme se, jak provést úpravu sami, s více podrobnostmi.

Obsah

Proč se po instalaci euro oken objevuje kondenzace?

Kondenzace je běžným jevem, ale pouze v případě, že se vlhkost hromadí v malém množství a výhradně podél okrajů.Pokud je sklo úplně zamrzlé, může dojít k velkému rozdílu teplot uvnitř a vně okna nebo v místnosti s nadměrnou vlhkostí.

Nejjednodušším řešením je vysílání.Otevřete okno několikrát denně po dobu 10-15 minut a nedochází ke kondenzaci.Způsob instalace ventilačního systému v místnosti nebo instalace speciální závěrky na okna pro mikro-ventilaci vyžaduje investice.

Pokud je zasklení instalováno na lodžii, pak nebude problém, jak se v zimě zbavit kondenzace na balkóně, s:

 • pravidelným větráním;
 • sušenímístnosti z nadměrné vlhkosti;
 • izolace balkonu, utěsnění trhlin a spár.

Neodstranění příčiny vzniku přebytečného kondenzátu povede k tvorbě plísní, což je již problém, který je třeba vyřešit, aby nedocházelo k šíření plísňových spór podél celého obvodu okna a stěny.Důvod vzhledu spočívá v nesprávně vytvořených svazích, které jsou vyrobeny ze sádrokartonu nebo pokryté omítkou.Omítnuté svahy rychle zamrznou, objeví se kondenzace, plísně.Pro zvýšení tepelné izolace je třeba svahy GCL izolovat minerální vlnou.

Doporučení!Konstrukce sádrokartonu se nedoporučují pro instalaci v místnostech s nadměrnou vlhkostí.

A další dva důvody tvorby kondenzátu:

 1. Selhání těsnicí gumy.Prvek lze vyměnit, ale měli byste vědět, že existuje způsob, jak prodloužit životnost pásky - včasné mazání silikonovou směsí.Nezapomeňte také na čištění od prachu a nečistot.Mazání a čištění by mělo být prováděno nejméně jednou za 6 měsíců.
 2. Porucha kování.První značka klepne, když se rukojeť otáčí.Pokud jsou takové zvuky patrné, mechanismus během jednoho roku selže.Prodloužení životnosti pomůže včasné čištění a mazání prvků nejméně dvakrát ročně.

Jak připravit okna na zimu?

Aby nedocházelo ke kolizím s průvanem v chladném období, je nutné zkontrolovat fungování všech systémů a upravit křídla.Přepnutí do zimního režimuznamená uzavření ventilů, ale postup se provádí pouze 1-2 roky po instalaci.Pokud okno okamžitě nastavíte na silný režim provozu, guma se stane nepoužitelnější rychleji, takže když dorazí příští zima, uzávěry se nebudou moci utáhnout.

Doporučení!Pokud je pryž zchátralá, musí být těsnění vyměněno.Nová páska je zakoupena a vložena na místo staré - můžete vyhodit starou.Nainstalujte gumové těsnění přesně do drážky, během instalace pásku neprotahujte, aby se neztenčila.

Pokud i po výměně těsnění v normálním režimu okno fouká, mohlo se okno opadnout.To se stane, když se dům zmenší, musíte zvolit jiný režim úpravy okna s předběžným zarovnáním celého plátna okna.Je lepší svěřit práci odborníkům.

Test těsnosti

Pro identifikaci problémových oblastí se doporučuje provést následující kroky:

 • pohybujte rukou po rámu pocítit pronikání studeného vzduchu;
 • zapněte zapalovač a podívejte se, odkud fouká - plamen se v tomto bodě odchyluje od svislice;
 • uzavřít křídlo listem papíru - pokud je list vytáhnut, křídlo se nehodí s požadovanou hustotou.

Zvažte, jak upravit plastová okna na zimu:

 1. Otevřete křídlo a zkontrolujte jeho konec.Existuje jeden neboněkolik válcových hlav - čepů.
 2. Na trunnionech jsou proužky.Při pohledu do místnosti je okno nastaveno na zimní režim provozu, to znamená, že je utěsněno na požadovanou úroveň.Pokud pruhy vypadají „venku“, okno se přepne do letního režimu.
 3. Chcete-li změnit polohu značek na čepu, musíte je otočit šestihranným klíčem, šroubovákem nebo rukama.
 4. Když se otáčí doleva, těsnění se zvětšuje, doprava se uvolňuje.Musíte ji otočit v milimetrech a správná poloha se zobrazí podle rizik (pruhy) na hlavě čepu.

Poznámka!U některých modelů oken jsou výstředníci opatřeni prstencem, v tomto případě nejsou zapotřebí žádné nástroje, otáčky se provádějí prstencem.

Někdy vyvstává problém, jak nastavit plastová okna na zimu, pokud existují výstředníci bez pruhů.Chcete-li prvky otočit, musíte mírně zatlačit na čepy tak, aby se otáčely.Poloha „zima“ a „léto“ excentrů bez proužků nebo s jedním proužkem je určena vzdáleností od okraje prvku k gumičce nebo kovové desce - maximální vzdálenost označuje polohu „léto“, minimum - „zima“.Otočení se provádí prsty nebo kleštěmi.

Doporučení!Pokud je na hlavě jeden zářez, podívejte se ve směru čáry - dolů, pak v létě na stranu - je to zimní režim provozu.

Prostředek proti zamrzání oken

Pro odstranění zamrzlé kondenzace na balkóně nebo oknech v domě jsou užitečné speciální sloučeniny.proti námraze.Takové nástroje se používají jak k prevenci tvorby námrazy, tak k odmrazování okenních tabulí.

V prodeji jsou dvě sloučeniny, které fungovaly dobře:

 1. De-icer.Jedná se o aerosol, který musí být zpracován sklo po dobu 1 - 2 sekund, aplikování směsi ve vzdálenosti 10-15 cm od skla.Když okna zamrznou, produkt se postřikuje 2-3 sekundy.Po několika minutách se led začne tát, sklo by se mělo otřít do sucha a poté znovu ošetřit odmrazovačem, aby se zabránilo zamrznutí.
 2. LILO.Bezpečný prostředek k zamrzání skla na balkoně, lodžie.Zvládne silnou vrstvu ledu, jedná se o koncentrát, který musí být naředěn vodou v 10násobném objemu, tj. 10 dílů vody by mělo být odebráno na 1 díl LILO.K ošetření skla kompozicí vatovým tamponem nebo čistým hadříkem.Pokud je led velmi silný, vrstva mrazy je ošetřena ve stejném poměru, po nějaké době se led roztaví, sklo může být vysušeno a poté znovu ošetřeno nemrznoucím prostředkem LILO.

Poznámka!Před přípravou oken na zimu je vhodné pracovat s LILO.Kromě vlastností proti námraze dělá LILO dobrou práci při mytí oken.

Jak přepnout euro okna do zimního režimu?

Měli byste si uvědomit, že kolíky nebo výstředníky mohou být umístěny kolem celého obvodu okna, nikoli pouze na konci rámu naproti rukojeti.Nejprve musíte najít válcové hlavy a spočítat je - počet někdy dosahuje tuctu.Každý bude muset nakonfigurovatvýstředník a počet zatáček musí být přesně stejný - ladění v jiném režimu není povoleno.

Před seřízením zimních a letních oken je stanoven ukazatel polohy - může to být riziko (pomlčka) nebo bod, který ukazuje, ve které poloze je náprava.

Doporučujeme přečíst:

Poté musíte přepnout euro okna do požadovaného režimu:

 • Přepnutí do zimního režimu je jednoduché a rychlé.Excentici se nasazují ve směru hodinových ručiček, dokud se rizika nezmění směrem k místnosti.
 • Nyní zavřete okenní křídlo přitlačením listu papíru k rámu.Zkuste protáhnout list.Při správném seřízení se plech roztrhne, což znamená, že lícování je těsné, práce je provedena správně.
 • Je-li plech natažený, je znovu přijato stlačit těsnění a upravit směr rizika na vačce.

Důležité!Někdy je poloha polohovacího ovladače otočena až na doraz, ale křídla stále nepřiléhají.V takovém případě musíte zkontrolovat hustotu samotné pásky, možná je již dlouho scvrklá, je čas ji změnit.

Letní čas se provádí ve stejném režimu, avšak riziko bude směrem k ulici a plachta volně přejde do štěrbiny křídla.Letní režim poskytuje čerstvý vzduch v uzavřené poloze křídel.

Rozdíl v nastavení v závislosti na značce okna

Vědět, jak samy nastavit plastová okna na zimu,řemeslníci mohou být v rozpacích kvůli rozmanitosti značek a vybavení.

K určení typu hardwaru je třeba se podívat do produktového listu a funkce jsou následující:

 1. ISSA.Tato společnost je dodavatelem 90% výrobců plastových oken, dodává čepy s velkou oválnou hlavou.Nastavení se provádí kleštěmi nebo klíčem.
 2. TORX.Nejspolehlivější a nejodolnější hardware, který se nejsnadněji nastavuje pomocí šestihranného klíče nebo štěrbinového šroubováku.
 3. ROTO.Excentici od společnosti jsou k dispozici s kulatou hlavou.Pro přepnutí režimu je nutná speciální klávesa.Klíč je obvykle součástí okna, ale pokud je ztracen, lze jej zakoupit v železářství.

Důležité!Pokud záruka na okna ještě neuplynula, neupravujte se.Nechte mistra přijít a ukázat všechny fáze práce, vysvětlit charakteristické rysy designu.

Možné chyby nastavení

Doporučení profesionálů se hodí pro domácí profesionály:

 • Přeložit do zimyprovozní režim nově nainstalovaných oken není nutný.Nechte design sloužit 1-2 roky, aby se tmel „zvykl“ na provozní podmínky.
 • Nespouští výstředníky.V tomto případě bude gumová páska stlačena příliš pevně, po uvolnění již nebude schopna nabrat svůj tvar a budete muset změnit prvek na nový.
 • Po dokončení prací by měl být stupeň tlaku v celém rozsahu kontrolovánobvod okna.Bude užitečný list papíru, který ukáže, jak je těsnění rovnoměrně taženo.
 • Pokud je těsnění zataženo, ale jsou průvary, problém může být v deformaci pásky, nesprávné instalaci okna.
 • Jsou-li porušena provozní pravidla, klopy se stočí, prohýbají a při utahování těsnění se může v šikmé zóně objevit mezera.Zde musíte upravit polohu okna pomocí horního a dolního závěsu.

Důležité!Pokud jsou okna přepnuta do zimního režimu, přepnutí do letního režimu je povinné.Jinak, při přirozené expanzi materiálů, se při zahřívání zvýší zatížení skleněných částí, což povede ke snížení životnosti okna.