Sádrová omítka - pohodlná a šetrná k životnímu prostředí

Sádrová omítka se dnes hojně používá pro zdobení stropů a vnitřních stěn v domácích (neprůmyslových) místnostech.Odborníci stále více upřednostňují cementové vápno nebo tzv. Suché sádrokartonové sádrokartony.

Obsah
  1. )

Složení sádrové omítky

Základem standardní omítkové směsi je sádra s přídavkem lehkých plniv pro snížení její spotřeby, jakož i vysoce kvalitní modifikující přísady určené ke zvýšení lepší přilnavosti k povrchu stěny (přilnavost).Vysoká rychlost sušení bez nutnosti dalšího vyrovnávání povrchu vyrovnává rozdíly v nákladech na směsi cementu a sádry.

Balení a skladování

Suché štuky, jako je například sádrokartonová sádra, se nejčastěji dodávají zabalené do trvanlivých sulfátových tašek.Než si koupíte sádrovou omítku, ujistěte se, že je její kvalita.Záruční doba pro skladování omítky bez porušení původního obalu v suché místnosti je 6 měsíců po datu výroby vytištěném na obalu.

Sádrové omítky - aplikace

Sádrové sádrové omítky se používají hlavně pro dokončovací práce v interiéru v místnostech, které nejsouvyznačuje se vysokou mírou vlhkosti (v obytných budovách, kancelářích, nákupních centrech).Účelem sádrové omítky je předběžné zarovnání svislých a vodorovných povrchů stěn a stropů a jejich příprava na konečnou dekorativní úpravu.

Vzhledem k možnosti nanášení sádrové omítky v silné vrstvě se dokáže vyrovnat téměř se všemi nepravidelnostmi.S jeho pomocí bude možné maskovat i zjevné a významné defekty stěny, až po poškození a díry.Sádrovou omítkou můžete vyrovnat povrch a dávat pozor na ty části zdi, kde spadne.

Poměrně oblíbenou sádrovou omítkou je VOLMA-Layer, což je suchá omítková směs pro ruční nanášení.Obsahuje pojivo sádry a lehký agregát s použitím chemických a minerálních přísad.Omítka je vhodná pro vysoce kvalitní zarovnání stěn i stropů pro následné opláštění, tapetování nebo malování.Další populární značkou sádrové omítky je sádra sádry Knauf, která je dražší než Volma, ale nikoli nižší než její kvalita.

Doporučujeme přečíst:

Výhody sádrových omítek

Téměř všechny sádrové omítky (alternativně, sádrové omítky Rotgips) jsou výrobky šetrné k životnímu prostředí, protože obsahují přírodní pojivový materiál.- sádra.Proto směs nebude emitovat škodlivé látky.

Použití sádrové omítky v místnosti umožňuje úspory na vytápění, protože vytváří dobrou tepelně izolační vrstvu a navíc hraje roli zvukové izolace a protipožární ochrany.Sádrová omítka plní uvnitř vyhřívané a utěsněné místnosti další významnou funkci.V místnostech, kde se zhoršuje cirkulace vzduchu a zvyšuje se vlhkost, je schopna absorbovat přebytečnou vlhkost, a když se teplota zvýší, může být rychle vrácena, čímž se zlepší vnitřní mikroklima.

Za zmínku stojí i další jedinečná výhoda sádrové omítky.Předpokládejme, že jste zaplaveni sousedy shora.Katastrofa?Nespěchejte zoufalství a vypočítat náklady na opravy.Raději počkejte několik dní, poté budete překvapeni, když zjistíte, že skvrna náhle zmizela.Kromě toho díky porézní struktuře štukové směsi neztrácí stěna po dlouhou dobu svůj původní vzhled a nebude ovlivněna plísní a plísní.

Použití sádrových omítek umožňuje dosáhnout takové kvality omítnuté plochy, která, pokud není zcela eliminována, minimalizuje práci s tmelem na maximum.Povrchy, které jsou ošetřeny, jsou připraveny k přímé aplikaci dekorativního nátěru, poskytují vysokou přilnavost s povrchovými materiály, na nich se netvoří praskliny ve sádrové vrstvě (pavučina).Pro betonové podklady se používá směs sádry v kombinaci szákladní nátěrové hmoty.To eliminuje potřebu zesílení sítě.Bezprostředně po nanesení se sádrová omítka snadno vyrovná a poté se dokonale vyhladí.Sádrová omítka konečně vyschne pět dní po aplikaci.V budoucnu si můžete nalepit tapetu, protože není nutné další zarovnání.Požadovaného výsledku je tak dosaženo v co nejkratším možném čase a bez zvláštních nákladů v důsledku nízké spotřeby materiálu.

Spotřeba sádrové omítky

Hmotnost sádrové omítky se vyžaduje výrazně méně než cementová směs.A s významným rozdílem v úrovních nad a pod stěnou vám umožňuje nanášet současně pouze jednu vrstvu až do tloušťky 60 mm.V tomto případě je riziko loupání, praskání nebo tzv. Skořepinového efektu prakticky vyloučeno.

Sádrové omítky pro kutily - kroky aplikace

Příprava podkladu

Vnitřní a základní teplotyměla by být mezi 5 a 30 ° C.Nejprve musí být povrch omítky očištěn od nečistot a prachu, odstranit usazeniny, starou vrstvu omítky a další nečistoty.Odstraňte kovové háčky, sponky, hřebíky atd.Kovové části, které nelze odstranit, musí být pokryty ochranou proti korozi.Pro lepší přilnavost malty se doporučuje povrch natřít.Vlhkost absorbující podklady (pěna - pórobeton, zdivo, cementové vápno)omítky atd.), je nutné opatrně natřít základním nátěrem.

Příprava malty

Obsah sáčku nalijte do nádoby naplněné čistou vodou v množství 0,5–0,7 l na 1 kg suché omítkové směsi (tedyZíská se pytel o hmotnosti 30 liber - 15-21 l) a poté se důkladně promíchá do hladkého stavu.To lze provést jak mechanicky (profesionální mixér nebo elektrický vrták s tryskou), nebo ručně.Poté by měl být roztok ponechán stát 3-5 minut a poté znovu promíchán.Takto získaný roztok musí být použit do půl hodiny po zředění vodou.Je nepřípustné přidávat do výsledné směsi cizí složky.

Doporučujeme přečíst:

Nanesení sádrové omítky

Takto připravený roztok se nanáší na povrch stěny v jedné vrstvě do tloušťky 50 mm nebo místně do 80 mm.Na zdi se sádrová omítka nanáší ve směru zdola nahoru a na strop - ve směru sama o sobě.Pro omítání stropu vrstvou nad 20 mm je vhodné použít povrchovou výztuž pomocí galvanizovaného pletiva.Poté musí být aplikovaná směs vyrovnána klikatými pohyby s pravidlem ve tvaru písmene h.Po 40-60 minutách po nanesení omítky a začátku tuhnutí se přebytečný materiál odřízne lichoběžníkovým pravidlem a všechny nepravidelnosti se vyplní.Aby se odstranily stopy lichoběžníkového pravidla, povrchpo oříznutí je hladká se širokou špachtlí.

Příprava povrchu pro konečnou úpravu

Po oříznutí a tmelu (po 10–20 minutách), za předpokladu, že se omítka neroztáhne při prstu, měl by být povrch hojný.navlhčete vodou a poté pauzu, dokud povrch zdi nezmizí, a poté jej kruhovým pohybem otřete houbou.Takto připravený povrch je vyhlazen širokou špachtlí.Chcete-li získat dokonale hladký povrch, musíte asi den, ale ne dříve než 5 hodin po smísení směsi, navlhčete omítanou plochu velkým množstvím vody a znovu ji vyhlaďte špachtlí.Takové zpracování v budoucnu nevyžaduje vyplnění omítnuté plochy.

Sušení sádrové omítky a získání pevnosti

Po nanesení sádrové omítky na povrch stěny již nejsou zapotřebí žádné další postupy zpracování.Jedinou podmínkou je, že během prvních dnů po aplikaci byste se měli pokusit zajistit optimální podmínky pro normální hydrataci a lepší nastavení roztoku, jakož i pro jeho stabilní přilnutí k podkladu.V tuto chvíli by místnost neměla být průvanem, omítka by neměla být vystavena intenzivnímu sušení a přímému vystavení slunečnímu světlu.Na konci této doby je vhodné místnost odvětrávat, aby se odstranila přebytečná vlhkost ze sušící omítky.

Během sušení omítky je důležitéudržovat vnitřní teplotu v rozmezí + 5 пределахС do + 25˚С.

Kolik sádrové omítky zaschne

Sádrová sádra Teplon schne 7 až 14 dní v dobře větrané místnosti, v závislosti na teplotě a počasí.Vlhký a tmavý povrch se během této doby změní na světlý a suchý.Když je omítka zcela suchá, můžete použít téměř jakýkoli druh povrchové úpravy - malování, tapetování, pokládka keramických obkladů.Vlhkost sádrové omítky by neměla přesáhnout 1%.Pro malování můžete použít emulzi, olej, lepidlo a další typy barev, s výjimkou vápna.

Hlavní požadavky na kvalitu sádrové omítky

Vzhledem k tomu, že je sádrová omítka jedním z prvků uplatňování nejnovějších technologií ve stavebnictví, je velmi jednoduchá.Od omítkářů jsou však vyžadovány jak zvláštní schopnosti a dovednosti, tak zvláštní péče v jednotlivých fázích omítky.Technologie také vyžaduje znalost určitých stavebních předpisů.Správně nanesená sádrová omítka má hladký, uzavřený, homogenní, ale prostý povrchu malých pórů, bez šmouh, škrábanců, skvrn a bublin.

Pozor!Je nemožné zhodnotit kvalitu aplikované omítky v podmínkách nerovnoměrného osvětlení

Shrnutím výše uvedeného je třeba poznamenat, že profesionální stavební firmy preferují sádrovou hmotu provnitřní dekorace domácích prostor.Široce se používá zejména sádra Knauf.Z tuzemských značek se často používají sádrové omítky Prospectors nebo Volma.