Rozvodné potrubí v topném systému a jeho vlastní instalace

Chcete-li upgradovat topný systém a zvýšit jeho spolehlivost a účinnost, nainstalujte topný kolektor.Díky instalaci takového zařízení se zvyšuje údržba systému, je mnohem pohodlnější provozovat.Taková zařízení však mají své klady a zápory.Při výběru této možnosti pro modernizaci topného okruhu je třeba předem prostudovat princip jeho fungování, aby se zohlednily všechny nuance.

Obsah

Výhody kolektorového topného systému

Hlavní výhody, které hřeben poskytujetopení je snadná obsluha a ovládání systému.

Další výhody jsou následující:

 1. Díky instalaci kolektoru lze každou součást topného okruhu ovládat centrálně a nezávisle.Můžete nastavit jinou teplotu v kterékoli místnosti, vypnout jednotlivá topná zařízení nebo celé skupiny.
 2. Každá vedení položená z kolektoru dodává chladivo do jedné baterie nebo do skupiny zařízení, takže je možné vytvořit potrubí z malé sekce.Potrubí jsou často položena do podlahových potěrů a snaží se minimalizovat vzdálenost mezi ohřívačem a hřebenem.
 3. V případě potřeby umožňuje kolektorový okruh kombinaci několika okruhů s různými parametry chladicího média.V tomto případě nastavte hydraulickou šipku,což je druh kolektoru a je to trubka velkého průřezu.Poskytuje spojení mezi přívodem a vratem, reguluje průtok chladicí kapaliny.

Důležité!Hydroarrow se obvykle používá v systémech s radiátorovým a podlahovým vytápěním.

Mezi nevýhody je třeba uvést následující:

 • vyšší spotřeba tepelné energie než při sériovém zapojení;
 • při použití radiačního vedení dochází k nadměrnému čerpání materiálů a samotná síť zkazí interiér;
 • skryté potrubí má mnoho nedostatků;
 • vysoký hydraulický odpor při použití trubek malého průřezu nutí instalaci oběhových čerpadel;
 • Při vytváření několika okruhů je nutné namontovat tolik oběhových čerpadel, což zvyšuje náklady na organizaci systému;
 • z důvodu povinného používání čerpacího zařízení je topný systém těkavý, a proto není vhodný pro sídla s přerušením dodávky elektřiny.

Princip kolektoru

Rozdělovací hřeben topného systému je navržen tak, aby přesměroval toky nosiče tepla přicházející z hlavního vedení na oddělenékontury.Stejné zařízení vrací chlazenou kapalinu do kotle.

Při použití kolektoru pro topný systém pracují samostatně zapojené obvody nezávisle a mají odlišné parametry.Toto je v podstatě distribuční uzel,je prostředním spojením.

Jeho hlavními prvky jsou:

 1. Zpětný distributor vypouští chlazenou chladicí kapalinu do topného zařízení.
 2. Krmný hřeben distribuuje nosič tepla podél obrysů.

Obě zařízení tvoří skupinu sběratelů.Každý prvek má několik verzí pro připojení samostatných obvodů.Na oplátku jdou k topným jednotkám.Na každé větvi je nainstalován regulační ventil nebo uzavírací ventily.Díky nim je možné regulovat tlak v okruhu a v případě potřeby uzavřít hotelové pobočky za účelem provedení oprav.

Pro usnadnění ovládání topného systému je na plást hřebene instalováno další vybavení:

 • měřiče tepla;
 • průtokoměry;
 • přepouštěcí ventily;
 • větrací otvor.

Kolektorový systém pracuje podle tohoto principu:

 1. Nosič tepla zahřátý v kotli vstupuje do distributora kolektoru.
 2. V důsledku velkého průřezu zařízení se průtok chladicí kapaliny snižuje, díky čemuž dochází k rozdělení toků napříč všemi výstupy.
 3. Potrubím s menším průměrem proudí tekutina ze sestavy kolektoru do samostatných obvodů do radiátorů nebo podlahového vytápění.Proto každé zařízení dostává chladivo se stejnou teplotou.
 4. Po dosaženíohřívač vody vydává tepelnou energii a prochází další trubkou v opačném směru než hřeben.
 5. Když vstoupí do zpětného potrubí, tok pokračuje do topného zařízení.

Důležité!Vytápěcí systémy s kolektorem jsou považovány za nejspolehlivější a nejefektivnější v venkovském domě, ale stojí více.

Druhy topných kolektorů

Existují tři typy kolektorových systémů, které se používají při navrhování uzavřených systémů s nuceným oběhem.Jejich hlavní rozdíl je v účelu designu.

Stále existuje něco jako zrychlující sběratel.Jedná se o vertikální stoupačku, která jde za kotel.Používá se pouze v jedno-trubkových systémech s přirozeným proudem tepla.Ohřáté chladivo zde získává potřebnou rychlost pro gravitační proud potrubím obvodu do radiátorů.

Radiátor

Kolektor tepla pro vytápění domu je vyžadován v každém systému s radiátory.V závislosti na konstrukčních prvcích budovy jsou kolektory propojeny různými způsoby.Můžete použít diagonální, boční, horní a spodní připojení.Nejčastěji zvolte spodní připojení, protože obvod může být položen do potěru.

Rozdělovače radiátorů jsou instalovány na každém patře ve speciální výklenku nebo skříni.Je důležité, aby větve přibližně stejné délky směřovaly ke všem zařízením z hřebenu.Pokud je délka výrazně odlišná, pak na každou větev položtevaše oběhové čerpadlo.

Důležité!Celkový počet kolektorů závisí na délce obvodu.Na jeden hřeben lze připojit pouze 120 m potrubí.

Hydroarrow

Při navrhování komplexních rozvětvených topných systémů ve velkých domech je instalován termohydraulický rozvaděč, který se také nazývá hydroarrow.Na jedné straně je okruh topného zařízení připojen k zařízení a na druhé straně podlahové topení nebo topná zařízení.

Vodní postřikovač řeší následující problémy:

 • nedochází k náhlým změnám teploty chladicí kapaliny, které snižují životnost systému;
 • hydraulický šíp poskytuje sekundární cirkulaci kapaliny a její směsi od zpátečky, aby se udržoval konstantní objem vody v kotli (to je důležité pro úsporu elektřiny a energie);
 • Pokud v sekundárním okruhu dojde k nedostatku chladicího média, hřeben kompenzuje tento nedostatek.

Hydraulická jehla odděluje okruh kotle od sekundárního okruhu, což zajišťuje rovnováhu teploty.Ale pro optimální provoz systému s hydraulickou šipkou musí mít každý okruh vlastní čerpací zařízení.

Solární kolektory

Toto zařízení se používá k organizování autonomního vytápění v oblastech bez zplyňování, ale s dostatečným množstvím slunečního záření.Ve skutečnosti se jedná o skleníkysbírání energie ze slunce.Chladivo cirkuluje konvekcí a ventilátory.Pro skladování tepla je instalována černá absorpční deska.

Jako teplonosné médium se používá voda nebo kapalina.Tento systém však nelze použít jako hlavní zdroj tepelné energie ani v jižních oblastech.Obvykle se používá jako přídavné topení v kombinaci s kotlem na pevná paliva.

Doporučení pro výběr topného kolektoru

Můžete si vytvořit vlastní topný kolektor.Je však mnohem snazší koupit hotové zařízení, které může být vyrobeno z mosazi, nerezové oceli nebo polypropylenu.

Při výběru nejlepší možnosti se řídí parametry:

 1. Maximální tlak, pro který je tento model určen.V mnoha ohledech tento ukazatel závisí na materiálu, z něhož je distributor vyroben.
 2. Nezapomeňte vzít v úvahu šířku pásma uzlu.
 3. Dobře, pokud má konstrukce pomocná zařízení.
 4. Věnujte pozornost počtu trysek na rozdělovači potrubí.Měly by stačit k připojení všech topných okruhů.
 5. Je vhodné použít hřebeny, ke kterým lze v budoucnu připojit další prvky.

V pasu jsou uvedeny všechny důležité parametry a technické specifikace.Při výběru distributora pro podlahové instalace se vyhodnocují parametry každého servisovaného subsystému.

Instalace kolektoru dotopný systém

Nejprve si ukážeme, jak vytvořit kolektor pro vlastní vytápění.Kromě trubek o velkém průřezu musí být připraveny odpaliště, zátky, spojky a kulové kohouty.Je lepší vyrobit kolektor z polypropylenových trubek než použít kovové prvky.Svařování se používá k připojení armatur.Odborníci doporučují, aby potrubí s výztužnou vrstvou ze skleněných vláken nebo fólie.

Ve výrobním procesu jsou teesky nejprve spojeny.Na jedné straně vložili zástrčku a na druhé straně připojili roh pro spodní posuv.Potrubní segmenty jsou připájeny k ohybům, na kterých jsou instalovány uzavírací ventily a další potřebné prvky.

Bez ohledu na to, který distributor bude použit (skladovat nebo vyrábět doma), instalace topného kolektoru probíhá po přípravě síťových prvků:

 1. V šatně, chodbě nebo spížinainstalujte kovovou skříňku na zeď a nainstalujte hřeben.Můžete si udělat normální výklenek v malé výšce od podlahy.
 2. V systému je třeba nainstalovat expanzní nádrž, jejíž objem je o 10% vyšší než celkové množství chladicího média cirkulujícího v síti.Je umístěn na zpětném potrubí před čerpacím zařízením.V případě použití hydraulického čerpadla je nádrž instalována před čerpadlem na malém okruhu.
 3. Na každé položené větvi je namontováno oběhové čerpadlo.Je lepší jej nainstalovat na zpátečku.Hřídel čerpací jednotky musí být přísně vodorovný.

Proces montáže apřipojení rozvodného potrubí je uvedeno v pokynech pro každé zařízení.Pravděpodobnost úniků je minimalizována kvůli minimálnímu počtu odpališť a kloubů.