Rozměry hřebene pro ondulin a jeho instalace

V současné době si takový druh střešního materiálu, jako je ondulin, získává na popularitě.Jeho spolehlivost je potvrzena dlouholetým provozem a zkušenostmi majitelů domů ve všech koutech planety.Instalace střechy z bitumenových fólií vyrobených speciální technologií vyžaduje dodržování určitých pravidel a použití zvláštních prvků.V tomto článku se bude uvažovat o hřebenu pro různé typy ondulinu.

Obsah

Vlastnosti různých typů ondulinu

Před rozebráním způsobu montáže hřebene pro ondulin je třeba zvážit stávající typy tohoto střešního materiálu.K instalaci střech se dosud aktivně používá ondulin následujících typů:

 • Inteligentní;
 • DiY;
 • klasický;
 • Kompaktní.

Každý pohled má svá vlastní pravidla instalace, která závisí především na úhlu střechy.Zároveň pro Smart, DiY a klasický ondulin jsou tato pravidla stejná, ale pro kompaktní, ne.Ondulin skate je nainstalován v souladu s těmito pravidly.

Montáž hřebene na střechu pokrytou klasickým Ondulinem DiY a Smartem

Všechny výše uvedené typy se liší od kompaktních především tím, žemají velké velikosti plechů střešní krytiny, jejíž tvar je maximálně přizpůsoben pro nezávislé instalační práce.Vyplatí se vyplatitpozor, že provozní vlastnosti střechy vyrobené z výše uvedených typů ondulinu mají bezkonkurenční spolehlivost.

Klasický ondulin, DiY a Smart se používají jak jako nezávislé materiály, tak jako součást střešních systémů, které zahrnují kompletní sadu komponent.Střešní systémy zahrnují mimo jiné hřebenové prvky ve své sadě.Pro návrh hřebene střechy z klasických ondulinů DiY a Smart se používají univerzální hřebenové prvky.S jejich pomocí je možné nejen namontovat hřeben, ale také navrhnout žebra, zlomeniny střechy a její přilehlé k vertikálním prvkům.

Charakteristika hřebene pro klasický ondulin DiY a Smart

Univerzální hřebenový prvek pro střechu ondulinu má následující technické vlastnosti:

 • délka prvku- 1000 milimetrů;
 • šířka hřebeneje 360 ​​milimetrů;
 • účinná délkaje 850 milimetrů.Zbývajících 150 milimetrů slouží k překrývání.

Všechny další prvky pro střechu ondulinu se vyrábějí pomocí stejných technologií jako samotný povlak, takže se jejich fyzikální a chemické vlastnosti neliší.Prvky brusle se provádějí v tradičních ondulinových barvách: červená, hnědá a zelená.

​​
Doporučujeme přečíst:

Základní pravidla pro montáž hřebene na střechu vyrobenou z klasického ondulinu, DiY a Smart

Instalace ondulinu se provádí podle zvláštních pravidel, která se liší od těch, která je třeba dodržovat při výrobě střech z jiných materiálů.V souladu s tím byla pro instalaci hřebene vyvinuta také individuální technologie.Pořadí akcí při instalaci prvků hřebene ondulinů je následující:

 • na všech hřebenech střechy (bez ohledu na úhel sklonu) je instalována zesílená přepravka.Šířka tohoto prvku střechy pod ondulinem by se měla lišit od 250 do 300 milimetrů.Vzdálenost mezi okraji svahu by neměla být větší než 100 milimetrů;
 • Instalace ondulinu, zejména hřebenových prvků, by měla začít na závěsné straně střechy.Brusle jsou namontovány tak, aby police šly na archy ondulinu nejméně 120 milimetrů;
 • přesah hřebenového prvku by měl být roven 100-150 mm.Aby mohly být spoje ukotveny co nejpevněji, musí být rohy polic odříznuty na spodním prvku.Průměrná velikost řezaných trojúhelníků by se měla rovnat následujícím hodnotám: základna - 150 mm., Výška 15–20 mm;
 • Upevnění hřebenových prvků by mělo být provedeno do nepřetržité bedny pro každou vlnu ondulinu.Body umístění upevňovacích prvků by měly být umístěny ve vzdálenosti 50 - 70 milimetrů od okraje polic hřebene;
 • Instalace prvků hřebene se provádí pomocí speciálních hřebíků určených pro práci s ondulinem;
 • k ochraně proti vniknutí sněhu a úlomků se obvykle používáuniverzální větraný agregát.Jeho instalace se provádí pod hřebenovými prvky.Před instalací výplně byste měli uvolnit její otvory;
 • Konce hřebene jsou opatřeny víkem s kulatým vrcholem.Může být vyrobena z překližky nebo desek o tloušťce 5 až 20 milimetrů.

Při montáži hřebene na bederní střechu by měly být jeho prvky nainstalovány s povolenkou 200–250 mm.Po dokončení instalace hřebene se volné konce zahřejí konstrukčním fénem.V důsledku toho se stanou docela plastickými, takže je lze přibít k bedně trojúhelníkové rampy.

Instalace hřebene při použití Ondulin Compact

Střešní materiál Ondulin Compact se výrazně liší od ostatních živičných listů.Nejprve mluvíme o dimenzích.Je však také součástí střešního systému, který se skládá z plechů, nástaveb, izolačních a těsnících materiálů.Hřebenový prvek pro Ondulin Compact má přesně stejné vlastnosti jako tato část střechy pro ostatní typy asfaltových fólií.

Instalace hřebenového prvku pro Ondulin Compact se provádí v tomto pořadí:

 • Prvním krokem je instalace přepravky.Jeho vlastnosti se neliší od tohoto prvku střechy, který je určen k pokládání listů ondulinu;
 • Na přepravku je položena výplň.Je určen k ochraně před deštěm.Týká se to především sněhu, kterýmůže spadnout pod hřeben a způsobit úniky v podkroví nebo podkroví;
 • Hřebenové prvky jsou instalovány s přesahem.Pravidla pro jejich pozastavení jsou plně v souladu s výše uvedeným.Další prvky střechy jsou upevněny pomocí hřebíků obsažených v sadě.

Je třeba pochopit, že velikosti Ondulin Compact jsou výrazně horší než bitumenové listy jiného typu.To by mělo být zohledněno během instalačních prací.Jinak nebude hřebenový prvek bezpečně upevněn.To se týká zejména umístění upevňovacích prvků, to znamená značkových hřebíků pro ondulin.Měly by být umístěny v mnohem kratší vzdálenosti než při instalaci živičných listů střešního materiálu jiných typů.V zásadě je to dáno vlnovou délkou, která je pro Ondulin Compact mnohem menší.

Další použití hřebenového prvku ondulinu

Pomocí hřebenového prvku střechy pro ondulin je namontována také endova (tzv. Vnitřní roh tvořenýna křižovatkách sousedních svahů).V tomto okamžiku je střecha vystavena maximálnímu zatížení.Důvodem je skutečnost, že v zimě je údolí místem shromažďování těžkých sněhových sáčků.Současně, když prší, je údolí místem shromažďování většiny vody z celé střechy.

Během instalace drážek nezkušení stavitelé dělají mnoho chyb, což v konečném důsledku vede k únikům a zničení krokví.V podobné situaci je nutné provést opravy, kterése promění v obrovské náklady.

Lidé, kteří přemýšlejí, jak namontovat hřeben na střechu z ondulinu, se často zajímají o instalaci údolí, které sestává ze dvou fází: příprava a instalace prvků hřebene.To by mělo být podrobněji rozebráno.

Instalace přepravky

Přípravnou fází předchozí instalace údolí je instalace další zesílené přepravky.Je vyrobena z desek o šířce nejméně 100 mm.

Desky se instalují podél průsečíku svahů ve vzdálenosti 150 milimetrů od sebe.Při instalaci zesílené bedny je třeba poznamenat, že by měla zajistit dostatečnou hloubku žlabu.Ve spodní části by měl dosahovat 75 mm.

Instalace endova pro střechu vyrobenou z ondulinu

Instalace endova se provádí s ohledem na tato pravidla:

 • Instalace dalších prvků začíná z římsy.První prvek by měl být položen v jedné rovině s přesahem římsy.Upevňuje se v horních rozích dvěma samořeznými šrouby.Pokládání následných prvků se provádí se značným přesahem (přibližně 15 centimetrů);
 • , aby bylo možné správně vybavit údolí, je nutné správně provádět řezání listů.Za tímto účelem se značkování provádí ve dvou fázích.Zpočátku je ondulinový list nanesen na místo instalace a označen okrajem, po kterém je přebytekoříznuté.Opakované značení se provádí opatrněji;
 • Označená plachta je položena na bednu tak, že její řez se shoduje přesně s údolím údolí.Fixujte listy a další prvky současně, hřebíky do každé vlny bitumenového listu.

Jak již bylo uvedeno výše, údolí je nejpravděpodobnějším místem úniku střechy, takže potřebuje další hydroizolaci.V tomto ohledu by měla být během instalace v místech překrývání lepena speciální montážní páska Ontutis BL přes údolí.S jeho pomocí se navzájem lepí další prvky.

Montážní páska Ontutis BL lze také použít pro montáž hřebene.Toto poskytne další stabilitu, když je vystaven silným nárazům větru na brusle.

Při použití prvků hřebene jako součásti údolí je nutné nainstalovat univerzální výplň římsy.To poskytne další ochranu před úlomky a deštěm.

Ondulinový hřeben, který lze použít k namontování údolí, nelze provést samostatně.Lze jej zakoupit pouze s hlavním střešním materiálem.Často je součástí bitumenových listů.