Rostoucí fuchsie doma a péče o ni

Krása a něha květů fuchsie, nenáročnost a rozmanitost odrůd poskytly rostlině popularitu.Začátečníci a zkušení zahradníci s potěšením pěstují keře v květináčích na okenních parapetech a na otevřeném prostranství.Při správné volbě kultura potěší jas květních stonků během teplé sezóny, zejména proto, že pěstování fuchsie a odcházení z domova není obtížné.

Obsah

Výběr místa pro květináče

Poté, co přinesl nový závod domů z obchodu nebo kanceláře, je odlišen od ostatníchbarvy.Děje se tak, aby se vyloučilo nebezpečí infekce indoor rostlin, protože s půdou a na listech "začátečníka" můžete přinést spoustu parazitů.Poté, co v půdě našli chyby, červy nebo klíšťata, jsou ošetřeny fungicidy, insekticidy.

Doporučení!Po ošetření se na pouzdro vloží plastový sáček.Odstraňte úkryt za den, během kterého paraziti zemřou.

Trvalé místo pro květ by mělo být dobře osvětlené, ale bez přímého slunečního světla.Hrnec je umístěn na parapetech západních, východních oken.Před umístěním na stálé místo se pouzdro umístí do dobrého hrnce, nastříká se.Hnojiva a minerály se aplikují nejdříve po 14–20 dnechpřekládka.

Pěstování fuchsie a domácí péče

Péče o fuchsii doma nezpůsobí žádné zvláštní potíže.

Základní požadavky:

 • zachovávají určitý režim vlhkosti a teploty;
 • včasné krmení;
 • zajistit mír během období květu;
 • zajistěte, aby na pouzdro nespadlo přímé sluneční světlo;
 • se pravidelně zalévají a stříkají.

Poznámka!Čím je rostlina starší, tím méně to vadí.Hrnec není přeskupen, neotáčen.Místo pro umístění je proto vybíráno se zvláštní péčí.

Osvětlení a teplota

Vyžaduje se rozptýlené světlo, ale fuchsie netoleruje částečný stín.Nejlepší možností je položit hrnec na okno na východní straně.

Několik pravidel pro opuštění:

 1. Pokud všechna okna v domě směřují na jih, během tepla keře se zastíní.Jednoduchý tónovaný film na skle stačí k ochraně listů před popáleninami.
 2. Instalace květináče na okno na sever - umístěte fytolampy pro prodloužení doby denního světla.Pokud jsou stonky dlouhé, stonky květů padají, je to známkou nedostatku světla.
 3. V létě je optimální teplota +18 ° C. Teploměr nad +24 ° C je nádoba chráněna před přehřátím.
 4. V zimě postačuje teplota + 5 až 10 C. Přehřátí je nebezpečné, keř začne prolévat listy, stonky se budou natahovat - fuchsie nebude v vegetačním období akumulovat sílu.

Doporučení!Vyberte si místo pro bankutak, že při větrání nevyfukuje průvan.V teplém, zatuchlém vzduchu kultura zahyne.V létě se vyrovnávací nádoba umisťuje na balkon, verandu, instalovanou v zóně bez přímého slunečního světla a deště.

Výběr půdy

Aby byl květ fuchsie co nejjednodušší, vyberte univerzální půdu.Hotové tašky se prodávají v obchodech.Ve spodní části hrnce je nejprve nalita hlinitá drobenka - to je drenáž.Potom se půda nalije do horní hranice nádrže, napojená, ponechaná stát, znovu naplněna.

Důležité!Květina upřednostňuje volnou půdu, takže půda není zhutňována ručně.Aby se nádoba naplnila, v procesu přidávání půdy se protřepává a poklepává na stěny.

Zalévání a stříkání

Zalévat pouze teplou vodou.

Pravidla jsou jednoduchá:

 • v teplém období zkontrolujte před zavlažováním vrchní půdu - vysušte 0,5 cm, navlhčete;
 • v zimě, napojena jednou týdně a objem tekutiny se redukuje dvakrát.

Rada!Péče o fuchsii v zimě nebude obtížná, pokud je květina připravená na podzim.Od začátku září do začátku prosince je rostlina napojena každé 2 týdny.

Keř se stříká pouze v létě, dvakrát denně do 9:00 a po 18:00.Kapalina se stříká ze stříkací pistole, ve sprše se nekoupe květina.

Hnojení a vrchní úprava

Pokojová fuchsie je napájena pouze tekutými substráty.Prodávají se hotové výrobky, například Forte, Florika, Fertika.Toto jsou kompozicepro pokojové a balkonové rostliny s stopkami.

Doporučená četba:

Pravidla pro používání minerálních hnojiv:

 1. První vrchní obvaz se aplikuje 8 týdnů po transplantaci.Dříve to není nutné, musí si rostlina zvyknout na nové místo, ovládnout půdu.
 2. Od začátku května do konce srpna se minerální hnojiva používají jednou týdně.Jakmile se objeví první pupeny, sníží se množství obvazu dvakrát.Jinak květiny spadnou.
 3. Při prvním jarním krmení (před 5. květnem) se odebere čtvrtina standardního objemu.Po 2 týdnech se přidá polovina, po dalších 14 dnech plný standardní objem.Poté se minerální kompozice používají jednou týdně ve 100% doporučeného objemu před vytvořením pupenů.

Doporučení!Před aplikací hnojiva se země uvolní.To se provádí mini-zahradními vidličkami (na otevřeném prostranství) nebo plastovou vidličkou (v hrnci).

Jak je transplantována fuchsie

Transplantováno jednou ročně na jaře do 15. března.Tato pravidelnost zajistí volný růst kořenů a normální vývoj keřů.

Výsadba a péče o fuchsii je organizována následovně:

 1. Vyberte nový pot.Měl by být o 40-50 mm vyšší a širší než ten starý.
 2. Doplňte drenáž a zeminu.Pokud není po ruce žádný hotový substrát, jsou písek, rašelina a listová půda odebírány ve stejných částech.Míchejte, kalcinujte v peci po dobu asi 30 minut při +200 C. Poté navlhčete minerálemhnojiva, rostlinná fuchsie.
 3. Před přesazením se listy oříznou úplně a výhonky se oříznou na třetinu délky.Suché procesy jsou odstraněny.Přeloženo překládkou - Země není odstraněna z kořenů, ale převedena na nový hrnec s kusem.
 4. Nově připravený kelímek by měl mít pouze drenáž a na něj 3–4 cm půdy.Když je rostlina přeložena, přidají do lumenu půdu mezi starým kusem Země a zdmi.Nalijte zemi „kopcem“.Trochu zatřepejte hrncem nebo lehce poklepejte na zdi - půda je mírně zhutněná.
 5. Poté naplní zemi, hojně ji zalévají a do odkapávací misky vloží květinový hrnec na 2 hodiny.
 6. Po vypuštění přebytečné kapaliny přidejte do nádoby zeminu a umístěte fuchsii na stálé místo.Doplněná půda není napojena.

Důležité!Po překládce má květina dostatek času na zotavení.První zalévání je organizováno nejdříve po 10 dnech, vrchní obvaz - po 14 dnech.

Propagace fuchsie

Krásné odrůdy se šíří doma.Nejjednodušší způsob, jak udělat s oříznutými řízky, je zakořenit je.Řízky, které zbývají po zimování, jsou velmi vhodné pro pěstování kořenového systému a následné výsadbu do samostatných květináčů.Používejte také metody zakořenění listů, rozmnožování semeny.

Rozmnožování semeny

Technika vyžaduje čas a zkušenosti.Nejprve se doma pěstují dvě rostliny pro opylení stopek.Poté, co semena dozrají, jsou pohřbena v připravené půdě o 0,5 cm. Staví se mini skleník,utažení povrchu misky filmem.Jednou denně se film zvedne, aby se větrala a postřikovala půda.

Pokud je vše hotové správně, první klíčky se objeví za 14 dní.Fólie se odstraní, sazenice se nechají růst a jsou přesazeny do samostatných nádob.

Jak šířit fuchsii řízky

Plátky klíčků se ukládají do sklenice s vodou nebo do směsi rašeliny a písku.Některé procesy dobře kořenují v běžné univerzální půdě.Po 14 dnech, řízky fuchsie dají kořeny.Dostávají týden na zrání, přesazení do nádoby s půdou.

Poznámka!První hrnec je vybrán s průměrem až 10 cm, takže kořenový systém rychle zvládne objem nádoby a nasměruje síly na sadu zelené hmoty.Po roce se nová květina vysadí podle standardních pravidel, to znamená do květináče s průměrem až 15 cm. Po roce se objeví první květiny.

Propagace listy

Za účelem zakořenění proveďte toto:

  )
 • zvolit zdravý list na dlouhé noze;
 • připravuje směs rašeliny a písku nebo výživné univerzální půdy;
 • půdu hojně navlhčují;
 • zasadit list, znovu jej zalévat;
 • zakryjí fólii sklenicí nebo nádobou;
 • po dobu 60 dnů se list postříká teplou usazenou vodou, vzduch se vypustí do skleníku;
 • po nastavené době se na řezu na noze objeví výhonky;
 • odstraňte sklo a objem kapaliny pro postřik se dvakrát sníží.

5-7 dnů po vytvoření kořenůpostřikování je zastaveno.Kořeny rostou další 2-4 dny.Poté se list přesadí do samostatného květináče s univerzální půdou.

Štěpnutí a prořezávání fuchsie

V domácnosti a na zahradě zahrnuje fuchsie péči o svírání.Toto je vytvoření koruny, což vytváří podmínky pro svěží kvetení.Štípání se provádí, dokud se neobjeví 3 skutečné listy v novém procesu.Horní část mladého stonku je odstraněna a loňské výhonky jsou zcela oříznuty.

​​

Pro aktivní růst zůstává pouze jeden kmen.Je připevněna k podpoře a eliminují se boční procesy.V procesu získávání zelené hmoty a zrání hlavního stonku jsou odstraněny všechny postranní procesy.Jakmile stonek dosáhne požadované výšky, vrchní část se na něj sevře.

Po sevření horní části trupu se boční výhonky neodstraní, ale tvoří z nich korunu.To znamená, že procesy se nechají růst na určitou délku (v závislosti na výšce hlavního kmene), pak je také zmáčknuta špička laterálního procesu.

Vlastnosti zimní péče o fuchsie

Při správné péči rostlina v létě potěší květinami a v zimě svěží zelení.V chladném období získává keř sílu pro nové vegetační období.

Péče o fuchsii v zimě doma se redukuje na jednoduché postupy:

 1. Přesuňte hrnec na chladném a tmavém místě.To jemůže se jednat o garáž, sklep nebo spíž s teplotou od +5 ° C do +15 ° C.
 2. Napuštěno nejvýše jednou za 4 týdny.Pokud však keř není zcela izolován od světla, je napojena každé 2,5–3 týdny.
 3. Mezi koncem ledna a polovinou února se léčí insekticidy.Postřik je jednorázový, hojný, ale opatrně, aby nedošlo k poškození klíčků.
 4. Pokud nádoba s rostlinou zůstává v místnosti, stonek se rozřeže na 2/3.Odstraňte všechny suché listy, vyjměte kapacitu z baterií.Jednou za měsíc se postříká zbytky keře.
 5. Pro vyloučení rizika vysychání je vedle hrnce umístěna široká mísa s vodou.Kapalina se periodicky přidává.

Zalévání fuchsie jednou za 3 týdny, ale ne čistou vodou, ale zabarvené manganem.Barva kapaliny by měla být mírně růžová.Tento postup zachrání půdu před množením parazitů.

Odrůdy fuchsie podle struktury

Pěstitelé rostlin klasifikují květ podle typu výhonků, pupenů.Rozlišujte mezi křovím a bohatými odrůdami fuchsie.Oba typy jsou podobné ve velkolepé kráse, ale mají řadu rozdílů.

Ampelic


Tyto kultivary aktivně rostou postranními procesy.Pro květiny jsou vybrány závěsné hrnce, umístěné na balkonech a fasádách.V zimě vstupují do místnosti.Ampelská fuchsie je v péči nenáročná.

Pro začátečníky jsou vhodné známky:

 • Anabel .Stopky hojně bílé.
 • Císařská koruna .Dlouhoprocesy s červenými květy.
 • Modrý anděl .Větve jsou dlouhé, květy bílé a červené.
 • Ballerina .Stopky velké, dvoubarevné.

Je vybrána také Hollis Beauty - extrémně snadno udržovatelná odrůda s velkými pupeny bílé a červené barvy.Jedinou podmínkou hojného kvetení je rozptýlené světlo.Pod přímým slunečním světlem rostlina uschne a stonky květů zahynou.

huňatý

Keř fuchsie se pěstuje na otevřeném terénu.Z jednoho procesu přijímejte stromy se svěžím kloboukem.Koruna je vytvořena z hlavního kmene, boční výhony jsou zcela odstraněny.Někteří pěstitelé nechávají několik postranních větví, aby zvýšili krásu koruny.

Pro začátečníky jsou vhodné známky:

 1. Gotha .Květiny jsou vínové, tyčinky jsou velké, husté.
 2. Alisson Bel .Rozsah barev je fialový s červenými odstíny.Okvětní lístky jsou hedvábné, odolné.
 3. Henriett Ernst .Velmi velké květy červené barvy se střídavým světlem vykazují stříbrný odstín.

Doporučení!U rostlin vyberte osvětlené oblasti na východní straně záhonu.Takže květina přijme dost slunce, ale bez přímých spalujících paprsků.Po období letního vedra jsou keřové fuchsie zastíněné.

Odrůdy pokojové fuchsie

Následující odrůdy jsou vybrány pro domácí šlechtění:

 • štítné žlázy .V přírodních podmínkách dosahuje pouzdro výšky 5 m. Šířka desky je 70 mm,délka 170 mm.Kvetoucí období červenec-srpen, stopky červené barvy.
 • Magellanic .Pochází až 0,5 m dlouhé s načervenalým odstínem s jemnou hranou.Listy lze sbírat v krocích po 3 ks.nebo se usazovat jeden po druhém.Květiny jsou také jednotlivé nebo rostou v květenství 4 pupenů.Okvětní lístky jsou šeřík, koruna trubice je načervenalá.Období květu je od konce května do konce srpna.
 • Bolivian .Tmavě červené květenství se objevuje od poloviny jara.Doba květu trvá až do konce léta.Výška kmene je až 100 cm, listy jsou oválné s ostrým koncem a zářezy podél okraje.
 • Brilantní .Tato rostlina je vysoká až 2 m s holými rozvětvenými stonky.Atraktivní listy ve tvaru srdce.Od začátku léta se na koncích klíčků tvoří racemóza květenství malé formy.Načervenalé květy voní příjemně.

Všechny vnitřní druhy jsou nenáročné na péči.Základním pravidlem je, že od začátku období tvorby pupenů a do konce květu se hrnec neotáčí, není přeskupován.

Onemocnění a škůdci

Hlavními problémy jsou padající pupeny a nedostatek květů.Fuchsie odhodí stopky pro závlahové nepravidelnosti, nedostatek hnojení nebo nedostatečné osvětlení.Pokud listy padají spolu s pupeny, rostlina je horká.Ale přílišné zalévání je také škodlivé, listy nažloutnou, na nich se vytvoří tmavé skvrny.

Důvody nedostatku květů:

 1. Zpoždění se sevřením, prořezávání.Prořezávání se provádí brzy na jaře.Když jste zmeškali toto období, nechte květinu v původní podobě.Ale v tomto případě je následující prořezávání prováděno agresivněji, je nutné pro omlazení.
 2. Doba odpočinku je příliš horká a suchá.
 3. Nesprávná půda.Samostatně smíchaná půda může být obtížná, proto se doporučuje začátečníkům koupit univerzální směs půdy.
 4. Nedostatek nebo nepravidelná aplikace hnojiv.
 5. Pot je příliš velký.

Důležité!Při hnojení sloučeninami dusíku nebudou existovat žádné květiny.Komponenta je potřebná pro sadu zelené hmoty, nepomáhá vytvářet pupeny.

Nemoci jsou vždy spojeny s nesprávnou péčí:

 • Nekontrolovaná půda- důvodvzhled parazitů.Keř zasychá, základní proces mění barvu.Rostlina je ošetřena fungicidy pro vnitřní odrůdy květů.
 • Hnědý odstín kořenůběhem transplantace označuje začátek procesu hniloby.Postižené procesy se odstraní, kořeny se promyjí.Dali květinu do teplé vody, aby poskytla nové kořeny.Poté se přesadil do hrnce půdy.
 • Žluté listy- nedostatek manganu, hnědý - molybden.Abyste předešli onemocnění, zvolte vyvážená hotová minerální hnojiva.

Bez ohledu na přítomnost /nepřítomnost parazitů se profylaxe insekticidy provádí v letní sezóně.Pravidelnost - jednou měsíčně.Pokud je nalezen molice, roztoč pavouk, je ošetření prováděno častěji.Kompozice se prodávají v hotové formě, používají se podle pokynů.

Chyby v péči a rozmnožování fuchsie

Nenáročný závod stále vyžaduje pečlivou péči.Tipy pro pěstitele začátečníků:

 1. Nedostatečná a dostatečná zálivka je pro květ nebezpečná.V procesu překládky se půda hojně zalévá a další smáčení se provádí až poté, co se horní vrstva půdy vysuší o 5 mm.
 2. Bez světla zůstává fuchsie pouze na zimu.Po celé teplé období poskytují dostatečné rozptýlené sluneční světlo.
 3. Bez sevření bude keř růst.Pokud však dojde ke zmeškání termínu (první polovina jara), keř je ponechán do příštího roku.
 4. Příliš mnoho hnojiva - keř zemře, málo - nebude růst.Jsou vybírány pouze vyvážené směsi, ale dusík se zavádí před začátkem tvorby pupenů.

Při péči o květinu neexistují žádné zvláštní problémy.Na okenním parapetu se rozkvete trocha trpělivosti a elegantní fuchsie.

Zajímavé!Známky říkají, že čím nádhernější je koruna a hojné rozkvět fuchsie, tím více majitelé domu prosperují.