Římské závěsy z tapety pro zdobení balkonu a jejich upevnění

Existuje mnoho různých záclon a žaluzií, které jsou vhodné pro instalaci na kov-plastová okna.Každá odrůda má své výhody a nevýhody.Obzvláště populární jsou římské záclony.Navíc je možné takové konstrukce žaluzií snadno provádět vlastní rukou.Pokud plánujete nainstalovat římské záclony na balkon, pak si nemůžete koupit drahé plátno, ale vytvořit takovou oponu z běžné tapety.A pro ty, kteří plánují používat hotové konstrukce, jsou užitečné informace o tom, jak jsou římské závěsy připevněny k plastovým oknům.

Obsah

Co jsou římské záclony

Římská opona je panel vyrobený z husté textilie, která po otevření vytváří velké záhyby, které na sebe padají, a v otevřené poloze vypadá jako pevný, rovný panel.Během šití vytvářejí takové závěsy po své šířce se stejnou roztečí kapsy pro instalaci vodítek.Na zadní straně jsou přišity speciální kroužky pro tažení lana k ovládání žaluzie.Rozteč klesajících záhybů je zpravidla 200 - 300 mm.

Druhy záclon a materiálů pro výrobu

Takové okenní systémy se také nazývají římské rolety.Pro jejich výrobu se používají tkaniny různé hustoty, které jsou vybírány v závislosti na orientaci místnosti a klimatu.Také na prodej jsou bambusové římské závěsy.TytoKrásné a funkční závěsy lze použít v každém interiéru.

Existují dva typy římských záclon:

 • Kaskádové plachty si na svém povrchu zachovávají charakteristické záhyby, které se tvoří mezi svislými vodícími závity.
 • Klasická verze takových záclon zahrnuje vytvoření dokonce vodorovných záhybů pouze v otevřené poloze.Při zavírání závěsu se panel zcela narovná.

Jak vyrobit římské záclony z tapety

Krásné římské a skládané záclony z tapet lze vyrobit vlastními rukama.Jsou ideální pro letní sídlo, lodžii nebo balkon.Přestože se tyto závěsy neliší trvanlivostí, mohou trvat rok a nevyžadují značné finanční investice.Když se opony opotřebují, mohou být nahrazeny novým plátnem.

Nástroje a materiály pro práci

Před sestavením římské opony připravte vše potřebné k práci:

 • papírnické nože nebo nůžky;
 • pravítko;
 • ruleta;
 • tužka;
 • oboustranná páska;
 • děrovačka (můžete si vzít šíl);
 • lano;
 • nastavitelný zámek a přívěs (lze zakoupit nebo odstranit ze staré bundy);
 • tapety.

Výroba záclon

Postup sestavování římské opony je následující:

 1. Nejprve je třebazměřte otevření okna.Každý list měříme samostatně.
 2. Poté na rovném povrchu rozvineme tapetu a změříme na ní kus požadované délky a šířky.Vezměte prosím na vědomí, že šířka záclony by měla být o 2-4 cm větší než okno s dvojitým zasklením.Pokud jde o délku záclony, měla by být o 30% větší než výška okna, protože materiál bude shromažďován v harmonice.
 3. Dále je třeba látku natahovat na rovnoběžné proužky o šířce 3–4 cm.Na těchto proužcích pomocí pravítka skládáme plátno do harmoniky.Pokuste se udělat všechny záhyby stejné šířky, aby závěs vypadal upraveně.
 4. Poté najdeme střed dolního záhybu a tam umístíme značku.Na zadní stranu plátna (bez obrázku) nakreslete svislou čáru ve středu dříve nastavené značky.
 5. Pomocí děrovačky nebo děrovačky vytvořte díry ve středu každé „lamely“ podél této linie.Otvory z děrovačky jsou přesnější a rovnoměrnější, je snazší je protáhnout skrz ně.Musíte však propíchnout díry v každém páru „lamel“ jednotlivě, zatímco u awl můžete vytvořit díru skrz celou harmoniku najednou.

Důležité!Vyrobíme díru od okraje podélné strany lamely ve vzdálenosti 0,8 - 1 cm.

 1. Poté vložte šňůru do vytvořených otvorů.V horní části plátna jsme tuto krajku připevnili na oboustrannou pásku.Nejprve přilepte na plátno nad otvorem pás lepicí pásky.Pak uděláme smyčku na laně.Po odstranění ochranné fólie z lepicí pásky přilepte kabel k lepkavépovrch.Na spodní konec šňůry jsme nasadili svorku se svorkami.S tím můžete oponu otevřít a zavřít.
 2. Chcete-li vytvořit krásný okraj ventilátoru zespodu, proveďte následující kroky: nařežte dva pruhy lepicí pásky dlouhé 20–25 cm a přilepte ji na spodní lamelu na obou stranách otvoru.Poté odstraňte ochranný papír z proužků a přilepte obě poloviny téže lamely k sobě, abyste vytvořili ventilátor.Poloviny jsou dobře stlačeny k sobě.
 3. Nyní zbývá opravit oponu na okně.K tomu přilepte pásek oboustranné pásky přes celou horní lamelu (zezadu).Po odstranění ochranného papíru z jeho povrchu aplikujeme clonu na rám touto hranou a pevně ji stiskneme rukama.

Aby závěs vypadal krásně a dokonale, nasaďte na konec šňůry pod západkou plastový konec, který lze také zakoupit v obchodě nebo odstranit ze staré věci.Zbývá upravit polohu závěsu západkou a užít si pohodlí místnosti a stylového interiéru.

Jak pověsit římské závěsy na balkon

Nyní si povíme, jak pověsit římské závěsy vyrobené z výroby.

V závislosti na rozměrech okna a klapek lze vybrat několik způsobů upevnění:

 • instalace na horní část rámu okna;
 • instalace samostatné clony na každý list;
 • zajištění struktury v okenním otvoru;
 • upevnění záclon ke zdi nad okenním otvorem.

K instalaci římské rolety můžete použítset s továrním pásem nebo římsovým prvkem a také použijte metodu fixace zdarma.

Instalace na držák

Nosná deska se zdvihacím mechanismem je dodávána se systémem výrobních žaluzií.Závěs je k tomuto řemenu připevněn pomocí suchého zipu na suchý zip.Rám můžete upevnit bez vrtání křídla nebo pomocí samořezných šroubů.

První způsob fixace zahrnuje buď přilepení na oboustrannou pásku, nebo instalaci na speciální držáky ve tvaru písmene L, které se nosí na křídle.Díky tomu je zachována integrita rámu.Při použití upevňovacích prvků na lepicí pásku jsou rám a plastové držáky před lepením lepicí pásky dobře odmasteny.

Důležité!Speciální držáky pro montáž bez vrtání lze namontovat pouze na otevírací křídlo.

Nejprve jsou konzoly upevněny k rámu okna.Po vložení do nosné lišty.Poté vložte lana do kroužků na zadní straně plátna a přilepte panel k suchému zipu.

Upevnění na římsách

Existují tři typy říms pro instalaci římských záclon:

 1. Lana se používá pro váženíplátno ne více než 4 kilogramy.Lana se vkládají do speciálních kroužků na římse.
 2. V páskových mechanismech, které jsou namontovány v blocích, jsou za řízení zvedacích záclon odpovědné řídicí mechanismy řetězového rotoru.
 3. Jiný typ římsy má elektrický motor a je dálkově ovládán pomocí dálkového ovládání.

Postup instalace clony na závěsovou tyč:

 • Aplikujeme ji na zeď nebo rámznačení pro instalaci spojovacích prostředků.Provádíme jejich instalaci.
 • Položili jsme římsový prvek na podlahu a rozložili lana nebo stuhy.
 • Kombinujeme pás suchého zipu šitý na plátně se stejným pásem na římse.
 • Potom profil otočíme společně s panelem zády k nám a projdeme jej přes lanové kroužky, abychom ovládali oponu.
 • Na spodních prstenech uvázáme provazy do uzlů.
 • Poté instalujeme celou strukturu do dříve pevných závorek.

Volný způsob upevnění

Pokud nevíte, jak upevnit římské závěsy, můžete použít jednu z možností bezplatného upevnění, tj. Bez použití lemů a chůzev sadě okapů.Všechny tyto možnosti se neodlišují estetikou a snadným používáním.

Možnosti bezplatného připevnění římských záclon:

 1. Plátno lze stříhat do staré dřevěné římsy sešívačkou.Metoda je špatná v tom, že když odstraníte záclony pro praní nebo chemické čištění, může dojít k poškození textilie.
 2. Je-li horní okraj panelu sešíván ve formě stahovací šňůry a nasazen na ocelovou trubku záclonové tyče, bude plátno pevně držet, ale není možné jej odstranit bez demontáže záclonové tyče.
 3. Závěsy mohou být přišity na horní část tkaniny pro upevnění na zábradlí.Tenhlemožnost je použitelná pouze pro určité styly interiéru.
 4. Je-li clona dostatečně lehká, lze ji upevnit na oboustrannou pásku přímo na rámu.Tento způsob upevnění se však nemůže pochlubit spolehlivostí.

Jak vidíte, římské záclony se vyznačují řadou vzorů a materiálů, ze kterých jsou vyrobeny.Pokud si přejete, můžete samostatně sestavit rozpočtovou verzi takové clony pro letní sídlo nebo balkon.Kromě toho existuje mnoho způsobů, jak opravit plátno v okně, takže si každý majitel může vybrat vhodnou možnost.