Průměr topných trubek a možnosti montáže

Systém vytápění domácností je hlavním zdrojem poskytování pohodlného tepla v obývacích pokojích.K instalaci sítě se používají různé typy zařízení a potrubí.Nejčastěji instalace topných trubek nezpůsobuje potíže, ale pouze pokud je projekt vypracován správně.Zvažte možnosti rozložení dálnic, budeme rozumět druhům a vlastnostem vytváření sítě vlastníma rukama.

Obsah

Pravidla pro výběr průměru potrubí pro vytápění

Velikost průřezu ovlivňuje rychlost oběhu chladicí kapaliny.Pokud je průměr zvolen nesprávně, bude transport zahřáté kapaliny pomalý, zařízení se zahřívají nerovnoměrně.Standardy pro průtok chladicí kapaliny jsou 0,4–0,6 m /s.Dolní pojezd na 0,2 m /s.vyvolává stagnaci vody, tvoří se vzduchové zácpy.Za podmínek cirkulace chladicího média rychlostí 0,7 m /s.spotřeba energie se zvyšuje, je slyšet hluk.Optimální parametr pro rychlost pohybu vody v systému je 0,3–0,7 m /s.Z tohoto výpočtu se vybere průměr potrubí pro vytápění.

Doporučení odborníků při výběru produktů:

 • , pokud v síti nejsou připojeny více než 2 radiátory, velikost průřezu je až 16 mm;
 • při integraci 1 baterie o výkonu 7 kW nebo několika radiátorů s kapacitou až 2 kW (celkem by celkový výkon neměl být větší než 7 kW) - přípustný průřez obrysu je 20 mm;
 • s celkovým výkonem skupiny radiátorů v vedení 11 kWpotřebují trubku o průměru 25 mm;
 • dodávka tepla do slepé kabeláže, například do vzdáleného křídla domu, vyžaduje instalaci prvků s průřezem 25 mm;
 • montáž částí o průměru 32 mm do sítě s 12 bateriemi s celkovým jmenovitým výkonem až 19 kW;
 • má-li domácí systém více než 20 radiátorů, jejichž celkový výkon není vyšší než 30 kW, budou vyžadovány produkty 40 mm.

Doporučení!V autonomních topných sítích je praktičtější zvolit vyztužené PP potrubí vyztužené skleněnými vlákny.Značka PN25 - PN30.Indikátor provozního tlaku při zahřívání chladicí kapaliny na +120 ° C je 25 bar.Plus detaily při absenci deformace, delaminace.

Je také důležité zvážit kapacitu plynovodu.Pokud rychlost vody v potrubí není větší než 0,4 m /s, zajišťuje polypropylenový obvod přenos standardního množství tepla.

Tabulka uvolňování tepelné energie v závislosti na části potrubí:

]
Tepelná energie (kW) Vnější průměr(mm) Vnitřní průměr (mm)
4,1 13,2 20
6,3 16,6 25
11,5 21,2 32
17 26,6 40

Rychlost cirkulace vody v systému je 0,7 m /s.vyžaduje převod energie - hodnoty v tabulce jsou zdvojnásobeny.

Rozložení topného potrubí v domě

Existují dva typy instalace - otevřené a skryté.Otevřená síť je instalována podél dna stěn, uzavřená síť může být zapuštěna do podlahového potěru.Výběr metody závisí napožadavky majitele, dovednosti velitele.S výhradou technologie instalace nejsou parametry výkonu sítě sníženy.

Existují však nuance, které je třeba vyřešit předem:

 1. Technika rozložení závisí na materiálu trubek pro daný obvod.Například ocelové prvky mají minimální rychlost tepelné roztažnosti.Tato vlastnost umožňuje propláchnout konturu do potěru a bez větších ztrát do stěn.Riziko úniku v důsledku deformace nebo prasknutí je minimální.Kovově plastický obrys má značné lineární roztažení, takže je lepší nezakrývat tyto trubky ve stěnách a podlaze.

Doporučení!Aby se snížilo riziko deformace kovově plastové trubky, je lepší ji umístit do ocelových objímek.Průměr ocelové trubky je větší než obrys kovoplastových dílů - to je nezbytné pro volný pohyb při roztahování materiálu.

 1. Vysoce kvalitní izolace potrubí sníží tepelné ztráty.Vinutí zabrání riziku prasknutí stěn obvodu v případě silného lineárního rozpínání.

Mistři si nejčastěji volí otevřenou verzi výpočtu.Ale pouze pokud se nejedná o obrysy teplé podlahy.

Skrytá instalace

Potrubí je uspořádáno ve stěnách, na podlaze nebo stoupá ke stropu s uspořádáním za zavěšenou nebo lemovací úpravou.Je nejpohodlnější zapojit se do práce na skrytých výpočtech během generální opravy nebo při opravěfáze výstavby zařízení.

Charakteristiky tvorby kontur latentního typu:

 • minimální počet spojů, zatáček, ohybů - takové sítě jsou méně ohroženy deformací, netěsností;
 • 91) dostupnost připojovacích zón pro kontrolu, preventivní údržbu;
 • Staré topné trubky se nesmějí skrývat v potěru podlahy.

Abychom nezapomněli na všechny podrobnosti o uspořádání, doporučuje se vypracovat podrobný technický plán topného systému.Takové schéma pomůže rychle najít vypínací uzel, pokud topné trubky v podlahové stěrce unikají.

Otevřená pokládka

Pokládka topných trubek otevřeným způsobem je nejjednodušší a nejdostupnější volbou pro domácího mistra.Nezáleží na složitosti obvodu nebo počtu zatáčkách - při správném výběru průřezu se výkon nesnižuje.

Mezi další výhody otevřené sítě patří:

 1. Nízké náklady na práci.Vzhledem k absenci dalších skořepin a dalších prvků nebudou náklady tak působivé.
 2. Možnost rychlé obnovy, opravy.Všechny podrobnosti zůstávají v dohledu, restaurování nebude trvat příliš dlouho.

Poznámka!Díky vnějšímu uspořádání trubkového okruhu fungují jako přídavný zdroj tepla.To snižuje tepelné ztráty, zvyšuje přenos tepla ze sítě.

Výhody a nevýhody skrytého schématu pokládky topných trubek

Pokud jde o výhody, je to jedna, ale významná - estetická krása.Se skrytým pokládáním topných trubek ve zdi nebo podlaze neporušují interiér místnosti.To je důležité pro místnosti s panoramatickými okny, od podlahy ke stropu atd. Dekor je důležitý také v místnostech s masivním nábytkem, nemusíte přemýšlet o kazení produktů teplem z komína.

Poznámka!Volba skrytých výpočtů je vhodná pro spolehlivou fixaci kontur.Potrubí uzavřené ve zdi nebo potěru nejsou vystaveny vnějšímu prostředí, déle si zachovávají své praktické a provozní vlastnosti.

Ale skryté obvody mají více nedostatků:

 • Skrytá instalace topných trubek prováděná sami je obtížný úkol.Chcete-li spolehlivě skrýt obvod, musíte dodržovat regulační požadavky.
 • Významné tepelné ztráty.Než se chladicí kapalina zahřeje v domě, musí nejprve zahřát potěr nebo stěnu a poté dokončit, teprve potom teplo vstoupí do místnosti.
 • Zvyšování nákladů na práci.Chcete-li skrýt obrysy, musíte si koupit trubky z oceli nebo vyztužené, rukávy, izolace, izolační materiály - to vše bude vyžadovat investice.

Před zahájením práce se stanoví všechny nuance - přístup ke klíčovým uzlům dálnice, rozložení s ohledem na zatížení podlahy, stěny.Optimální velikost průřezu pro cirkulaci chladicího média se také počítá bez zvýšení lineární expanzní vlastnosti trubek.

A další hlavní nuance, odcož závisí na výkonu obvodu se skrytým uspořádáním, je správný sklon topných trubek.Standardní sklon standardu je 0,5 cm na metr kufru.Výkon můžete snížit na 0,2 cm, ale pouze pokud je do systému integrováno dobré čerpadlo a obvod je vybrán se správným průměrem vnitřního tunelu.

Doporučení!Pokud jsou do systému integrovány více než 4 radiátory, je čerpadlo povinné.Jinak nebude chladicí kapalina zajišťovat rovnoměrné vytápění všech topných zařízení.

Vlastnosti trubek pro skrytou instalaci

Které potrubí jsou nejvhodnější pro umístění skrytého typu - tuto otázku nejčastěji kladou majitelé soukromých domů.Odborníci doporučují věnovat pozornost zesíleným plastovým trubkám.Plastové části se zhoršují vlivem paprsků UV -, takže se dobře hodí pro instalaci do potěru o tloušťce stěny.

Poznámka!Pro pevnost spojů kontury z kovového plastu by měly být použity ocelové trubky pro krimpování.Kompresní díly s Američanem (převlečná matice) nejsou v tomto případě vhodné.

Pokud jde o výrobky z oceli, je obtížnější se ohýbat, proto se musí na soustružených plochách použít více tvarovek.Zvýšený počet konektorů zvyšuje riziko úniku.Ukazuje se, že PP trubky s výztuží jsou nejlepší volbou pro skryté pokládání topného systému.