Proplachování topných baterií doma

Pro prodloužení životnosti a zvýšení přenosu tepla je nutné propláchnout topné baterie.K čištění ohřívačů se používá mnoho metod.Podívejme se na možnosti, které máme k dispozici vlastníma rukama, budeme se zabývat příznaky zanášení.Za pozornost stojí metody praní pomocí speciálních zařízení, která používají profesionálové.

Obsah

Známky a příčiny ucpávání radiátorů

Na spodku radiátorů se nejčastěji usazují nečistoty a nečistoty.

Venku lze ucpání zjistit pouze podle následujících kritérií:

 1. Chladicí dolní kolektor.Usazeniny, zbytky neprochází chladicí kapalinou, takže spodní část se nezahřívá.
 2. Chladné koncové části baterie.Důvod je podobný - odpadky narušují normální cirkulaci ohřáté vody.
 3. Chladné potrubí s horkým kotlem.Potrubí může být studené v celém bytě nebo v jedné místnosti.
 4. Zvyšuje spotřebu paliva a energie.

Příčinou zablokování jsou nekvalitní chladivo a rez.Pokud je čerpána surová voda, měkké a tvrdé suspenze se usadí na dně baterie a způsobí ucpání.Když se ocel a voda dostanou do kontaktu, objevují se v důsledku rezivosti nečistoty - sloučeniny se uvnitř usazují.

Poznámka!Pokud nejsou známky ucpání, je příčina poruchy mimo obytnou plochu.

Čištění radiátorůVytápění je nutné, aby se vyloučilo nebezpečí větrání sítě a vytváření vodního kladiva.Takové jevy zkracují životnost zařízení, mohou deaktivovat systém v jedné sezóně.

Technologie proplachování topného radiátoru

Před proplachováním radiátorů doma musí být stanoven druh materiálu.Například hliníková zařízení nelze čistit hydroxidem sodným, na rozdíl od měděných mosazných a litinových baterií.Při použití hydroxidu sodného reaguje hliník a taje.

Důležité!Pokud je chladivo pravidelně měněno a proplachováno, není nutné čistit hliníkové radiátory.

Topná zařízení z litiny a slitiny mědi a mosazi mohou být umývána a čištěna jakýmkoli způsobem.

Demontáž radiátorů

Opláchnutí litinových baterií je obtížný úkol.Především kvůli hmotnosti zařízení.Nelze odstranit samotný radiátor, proto je lepší pozvat asistenta.Pokud nezměníte chladicí kapalinu špatné kvality, po chvíli se opět vytvoří blokáda - k tomu často dochází na centrálních dálnicích.Opakované zablokování po krátké době je příležitost zavolat specialistu.Master podrobněji prozkoumá systém a identifikuje příčinu vzniku smetí.

Jak umýt vlastní radiátor z litiny:

 1. Vypněte systémtopení.Nechte chladiče vychladnout.Umístěte hadry kolem baterie a umístěte pod vypouštěcí otvor v nádobě.
 2. Otočte ventily na obou koncích.Termostatický ventil se snadno otevírá, uzavírací ventil je často natřen, takže k jeho otevření se používá klíč.

Důležité!Při odšroubování ventilů zaznamenejte počet otáček.Při instalaci promyté baterie na místě budou požadována data.

 1. Demontujte matici spojující termostatický ventil s radiátorem.Otevřete zásuvku pomocí klíče.Odtud se hned hned vysype špinavá a horká voda - musíte být opatrní.
 2. Vypusťte veškerou vodu, vyjměte chladič z držáků a odneste jej na ulici nebo do koupelny.

Pokud se čištění provádí v koupelně, je lepší obal přikrýt hadříkem, aby nedošlo k poškrábání.Po této demontáži je dokončena.

Proplachování

Je možné vyčistit radiátory i bez demontáže, ale propláchnutí baterií s úplným vyjmutím je výhodnější a umožňuje se dostat do všech částí topného zařízení.

Pokud nelze baterie vyjmout, provede se čištění také po odpojení a vypuštění chladicí kapaliny.Poté je do systému vypuštěna voda pod tlakem a proplachování je provedeno do stavu čisté vody.Proces hrozí narušením provozních vlastností sítě, je lepší zavolat master.

Co dělat po demontáži:

 • nasaďte na kohoutek v koupelně hadici;
 • spusťte druhý konec hadice do výstupu chladiče;
 • Zapněte tlakovou vodu a propláchněte ji, dokud z baterie nevyteče čistá voda.

Někdy je to dost, ale pokud se na stěnách objeví sraženina, bude nutné použít chemikálie.Nejčastěji se používá stolní ocet, zahřátý na +40 C. Nejprve ucpejte futurki na koncích baterie, poté nalijte ocet dovnitř, protřepejte nebo protřepejte baterii, nechte 4 hodiny.Poté vypusťte odpad, opláchněte baterii čistou vodou.Při těžké kontaminaci se postup provádí několikrát.

Pokud je otázkou, jak propláchnout hliníkový radiátor, použijte speciální produkt na bázi kyseliny.Kyselé a alkalické přípravky se prodávají v obchodech.Někdy se používá směs k propláchnutí chladiče automobilu.Používejte také jako ocet - nalijte, protřepejte, nechte stát a vypusťte.

Doporučení!Alespoň polovina objemu baterie je naplněna kompozicí, protřepávejte a otáčejte zařízením každých 10 minut.Po 2 hodinách vypusťte odtok, propláchněte spotřebič čistou vodou.Používejte přípravky pouze podle pokynů, které jsou uvedeny na obalu.

Kaustická soda se smíchá s pracím práškem v poměru 2: 1.Poté přidejte vodu, rozpusťte prášek a nalijte do spotřebiče s ucpanými futory.Ponechání roztoku sody po dobu delší než 60 minut se nedoporučuje.Odstraňuje nečistoty, usazeniny rzi a minerální soli.

Poznámka!Prášková kaustická soda vyhlazuje drsnost vnitřních tunelů.Tato vlastnost zlepšuje přenos tepla snížením hydraulického odporu.Promývání sodou lze provádět jednou za 30 dní.

zzakoupené hotové čisticí prostředky jsou vhodné Mole, Tiret Turbo.

Suché a mokré čištění

Pravidelné chemické čištění zahrnuje odstraňování prachu a nečistot.Ze spár mezi sekcemi se odstraní prach, omývá se zadní stěna radiátorů a stěna za baterií.Je výhodnější vakuovat pomocí trysek, ale můžete si vzít fén.Vytáhněte vlhký hadřík na zadní stranu baterie, nasaďte vysoušeč vlasů do radiátoru - prach bude foukat a usadí se na plátně.

Doporučení!V prodeji jsou speciální kartáče na čištění baterií.Jsou vybaveny rotačními mechanismy, které způsobují otáčení štětin kolem osy.Prach neletí, přitahuje štětiny.

Mokré čištění by mělo být prováděno mýdlovými miskami nebo práškem.Je dovoleno očistit kontaminující látky sodou a rez lze snadno odstranit pomocí kaše z hydrogenuhličitanu sodného pomocí stolního octa.

K umytí baterie je třeba nalít vodu do kbelíku, přidat mýdlovou směs, pěnu, povrch opláchnout houbou.Po vyčištění opláchněte spotřebič čistou vodou a otřete jej dosucha.

Poznámka!Je vhodnější prát hadry z mikrovláken.Ohřívače panelů z polymeru se rychle čistí melaminovými houbami.Stěna za baterií se také umývá.

Speciální zařízení pro splachování topných radiátorů

Profesionální zařízení mohou zvládnout významné zablokování.Master bere práci od $ 20 (1500rublů), ale vše záleží na stupni znečištění.Postup nevyžaduje demontáž radiátorů, takže otázka - je možné umýt staré baterie v bytě, není relevantní.Je to možné, i když jsou natřeny a pevně upevněny.Proplachovací zařízení eliminuje nečistoty a nečistoty.Tlak je nízký, takže pro radiátory nehrozí žádné ohrožení.

Proces trvá až 2 hodiny.Celá topná síť je proplachovaná, včetně potrubí a radiátorů.Pokud master nainstaluje inhibitor koroze, minimalizuje se riziko ucpání.

Speciální zařízení pro mycí radiátory:

 1. ZEVS-24. Kompaktní jednotka s dostatečnou silou k odstranění rzi, plaku a zbytků.Vklady se odstraňují vodou nebo se ukládají na dno tunelu.Používá se pro čištění radiátorů o průřezu od 7 do 150 mm.
 2. Typhoon. Zařízení ve formě pneumatického děla, odstraňuje přetrvávající nečistoty.Bodové rázy rázové vlny 1,5 km /h eliminují usazeniny, které nejsou vyplaveny vodou.
 3. Mole Mini. Zařízení pro čištění radiátorů o průměru 20 - 150 mm.Nízké náklady, kompaktnost, dostatečný výkon a 4 trysky - vysvětlete popularitu jednotky mezi vlastníky soukromých domů.

Čištění pomocí speciálního zařízení proces zrychluje.Musíte jednat podle pokynů.Pokud máte obavy, je lepší pozvat pána a pečlivě sledovat jeho jednání poprvé.