Proč musíte sbírat květiny z brambor a když to ničí úrodu

Dnes málokdo pamatuje, že první hlízy brambor byly vysázeny pouze kvůli kráse květin.Příjemné odstíny fialové rozety byly používány k ozdobení živůtek na šatech, kloboucích.A až mnohem později se hlízy začaly jíst.Dnes chovatelé chovají kultivary, které vůbec nekvete.

Stanovisko odborníka
Elena Pchelkina
Zahradnická expertka
Výnos jakýchkoli druhů brambor nezávisí na intenzitě kvetení.Odrůda bez květů není o nic horší než brambory s květinami.

Hlízy tvoří rostlinu před začátkem období květu.Kultury bez květů jsou méně citlivé na napadení škůdci a infekčními chorobami.

Obsah

Charakteristiky vývoje bramborových keřů

Příroda stanovila vegetační období kultury tak, aby dozrávání hlíz a kvetení se neshodovaly a nebyly propojeny.Svěží kvetení může rušit hlízy, protože jim chybí některé živiny.Zahradníci proto často sbírají květiny, ale to by mělo být provedeno ve správný čas a v určitých typech kultury.

Bylo vědecky prokázáno: s vývojem keře získávají hlízy až 45% jejich výživy, zelené listy a stopky až 25%, květiny - až 25%.Část škrobu jde do květů, hlízy ztrácí na velikosti a nutriční hodnotě.

Vlastnosti vývoje keřů během řezáníkvětenství

Živinový cyklus má specifický cyklus.Výživa jde do hlíz, pak do květenství a bobule.Rostlina vynakládá hodně energie na proces tvorby ovoce (z květů).Pokud odstraníte bobule a květenství, jsou živiny posílány do kořenového systému, procento výživy hlíz je asi 65%.

Jednostranný rozvoj kultury je pro zahradníky výhodou.Hlízy rostou, zvyšují obsah škrobu a zvyšují nutriční hodnotu.Mnoho zahradníků považuje tuto kultivaci za jedinou pravou, ale oponenti této metody stojí za zvážení.

Zajímavý experiment

Vědci provedli experimentální výsadbu brambor a pozorovali vývoj plodiny.Část výsadby byla ponechána s růžicemi květů, ve druhé části byly úplně vytrhané, květiny byly odříznuty od třetí části keřů spolu s vrcholem.

Sbíráte bramborové květiny?
Výsledky
Nakládka ...

Po skončení vegetačního období byla sklizeň srovnána, výsledky jsou:
 1. Brambory s květinami produkovaly hlízy v malém množství, ale jejich velikost byla zvláště velká.
 2. Keře bez květůodhalil následující ukazatele - vysoká produktivita, střední a malé hlízy.
 3. Keře se střiženými vrcholy a květenstvími byli zvenčí.Hlízy jsou malé, průměrný výnos.

Experiment prokázal, že květenství není vůbec potřeba, protože se neúčastní procesu tvorby hlíz.Ale jejich odříznutí poškozuje rostlinu, protože keř utrácí při obnově hodně energie.Pokud přesto je třeba odstranit svěží zásuvky, je nutné odstranit pouze pupeny - odborníci nedoporučují dotýkat se výhonků.

Mají se květiny oříznout nebo ne?

Poradenství odborníků pomůže vyřešit tento problém:

 • Nezapomeňte věnovat pozornost druhu brambor .Existují druhy, které vůbec netvoří květiny nebo nevytvářejí malé množství.Prolomení zásuvek není nutné.To může narušit životní cyklus rostliny, zemře.
 • Zohledňuje se kyselost půdy a povětrnostní podmínky .V oblastech se suchým podnebím je pyl sterilní, semena se netvoří, nejsou zde žádné vaječníky - květiny by neměly být sklízeny, aby nedošlo ke škodě keřů.V oblastech s vlhkým podnebím poskytuje déšť živiny celé rostlině, není tedy nutné naléhat zásuvky.
 • Období sběru květů je začátkem tvorby pupenů .Pokud moment chybí, měli byste počkat na tvorbu bobulí a odstranit pouze ty.Řezání květin můževyvolat vývoj infekcí.

Sekání květin narušuje vývojový cyklus.Pokud necháte sadbu brambor této odrůdy pro příští rok, výnos se sníží, velikost hlíz bude také menší.

Zahradníci uvádějí řadu důvodů, proč stříhají květiny a poupata:

 1. Má se za to, že tento postup příznivě ovlivňuje hlízy.Rostlina dává kořenům většinu užitečných prvků, zvyšuje se nutriční hodnota kultury.
 2. Bohaté kvetení snižuje obsah škrobu v hlízách.
 3. Odříznutím rozety pozdních odrůd brambor se zvyšuje výnos.

Pokud má být plodina vysazena za účelem získání výsadebního materiálu, květy se neodříznou.Z pole brambor, které se pěstuje jako potrava, můžete odstranit květiny, ale pouze při nadměrném květu.

Jak provést postup?

Po sklizni květů musí být člověk připraven k intenzivní tvorbě laterálních procesů.Tento proces zvyšuje vegetační období o 15-20 dní.

Myslíte si, že sběr bramborových květů je pro zvýšení výnosů efektivní?
Výsledky
Načítání ...
Doporučení pro ty, kteří se rozhodnou zlomit zásuvky a pupeny:
 • nepostupujíprocesu v horku nebo dešti;
 • řezprovádějte pouze se sterilním nástrojem;
 • se pohybují mezi řádky opatrně, aby nezkroutily zemi;
 • je nutné odstranit pupeny před jejich otevřením, aby se ovariály zelené barvy odlomily;
 • nerozlomí květenství, nýbrž je rozřeže tak, aby spodní listy na keři nezměnly nažloutlé.

Můžete také vystřihnout rozety s jasnou barvou, které jsou umístěny na samém vrcholu keře.Kvetoucí větve se nemůžete dotknout výhonky, v tomto případě budou hlízy malé.

Ořezávání bramborových květů v praxi - co si zahradníci a zahradníci myslí

Z editora! Sběr bramborových květů je kontroverzní postup a mnoho zahradníků má vlastní názory.Někteří vždy odřízli květenství, což vede ke zvýšeným výnosům, zatímco jiní nedělají nic a zároveň získají dobrou úrodu.Odborníci a odborníci na tuto problematiku se stále dohadují, neexistuje shoda.Ať už chcete manipulaci provést nebo ne, je jen na vás!