Příprava stropu a barva na vodní bázi

Při výběru dekorace na strop, mnoho majitelů domů a bytů dává přednost malování.Mezi širokou škálou barev je nejoblíbenější vodní emulze.Malování stropu vodou ředitelnou barvou lze použít v místnostech pro různé účely.Existuje několik druhů takových barvicích směsí.Volba této nebo té směsi se provádí s ohledem na vlastnosti mikroklima v místnosti.Náš článek podrobně popisuje postup natírání stropu vodou ředitelnou barvou, cenu za m2, výhody a nevýhody těchto kompozic a jemnosti výběru vhodného malířského válečku.Na konci článku se můžete dozvědět o nuancích malířských stropů vodou ředitelnou barvou vlastními rukama.

Obsah
Výběr správné barvy na vodní bázi

Všechny emulze na vodní bázi jsou směsi na vodní bázi,ke kterým jsou přidány různé další komponenty.

V závislosti na složení lze rozlišit následující typy takových barev:

 1. Vodná emulze smíchaná s polyvinylacetátovými aditivyje nejlevnější, ale málo oblíbená.barva kvůli krátké životnosti.Je povoleno používat pouze v místnosti s normální vlhkostí.Povrch nesmí být umytý.
 2. Složení latexuje dražší, ale má mnoho výhod.Pružnostnátěry, jejich pevnost a odolnost proti vlhkosti výrazně rozšiřují rozsah nátěru.
 3. Akrylové směsijsou nejoblíbenější, protože mají přijatelné náklady, jsou odolné vůči oděru, nezmizí na slunci a jsou vhodné do vlhkých místností.
 4. Křemičitanové kompozicejsou směsí vodního skla a jsou vhodné pro aplikaci na různé substráty.Povlak je odolný vůči plísním a hnilobě a je odolný proti vlhkosti.
 5. Barvy na bázi minerální vodyobsahují cement a vápno.Jsou levné, ale jejich životnost je velmi krátká (ne více než 3 roky).

Doporučení!Při výběru barvy zvažte účel místnosti.Pro obývací pokoje s normální vlhkostí je vhodná obyčejná vodní emulze.Pro místa s vysokou vlhkostí se používají sloučeniny, které jsou odolné vůči vodě (latex a silikát).V kuchyni je lepší zvolit barvu odolnou proti intenzivnímu tření, protože strop se často musí umývat.

Výhody a nevýhody nátěrových hmot na vodní bázi

Mezi pozitivní vlastnosti nátěrových hmot na vodní bázi patří:

 • Přijatelnécena.Některé odrůdy jsou o něco dražší, ale taková cena se vyplatí s působivou životností.
 • Jednoduchost a rychlost aplikace.Práce lze provádět pomocí různých nástrojů - válečkem, štětcem nebo stříkací pistolí.Díky tomu je snadné provádět povrchové lakování samostatně i bez zkušeností.
 • Rychlost sušení.Obvykle naúplné sušení stačí tři hodiny.
 • Během aplikace, během sušení a používání, vonící látka, neemituje toxické sloučeniny.Díky své šetrnosti k životnímu prostředí je povoleno používat k malování dětských pokojů.
 • Povlak nepodporuje spalování, nehromažďuje pachy ani znečištění.
 • V případě potřeby se k bílé vodné emulzi přidají pigmenty, aby se získal požadovaný odstín.
 • Existují matné, pololesklé a lesklé povlaky.

Nevýhody zahrnují skutečnost, že malířské práce lze provádět pouze v místnosti s teplotou ne nižší než + 5 ° С.Navíc se rychlost sušení barvy snižuje se zvýšenou vlhkostí v místnosti.Některé druhy vodních emulzí jsou poměrně drahé, zatímco jiné typy odolávají intenzivnímu tření a smáčení vodou.

Příprava povrchu

Výsledek práce závisí na správné přípravě stropu pro malování.Podklad musí být rovnoměrný a hladký, protože vrstva barvy zdůrazňuje jakékoli vady stropu základny.

Nástroje a potřebné materiály

Před natřením stropu vodou ředitelnou barvou musíte připravit vše, co potřebujete k práci:

 • schůdek;
 • špachtle různých velikostí;
 • barvy;
 • kartáče a válečky;
 • palety pro barvy a základní nátěry;
 • tmel;
 • stěrka;
 • základní nátěr založený na stejných složkách jako tmel;
 • omývání (je-li starý povlak odolný vůči vlhkosti);
 • vrták se směšovací tryskou;
 • bruska nebo brusný papír k odstranění starých povlaků;
 • maskovací páska;
 • serpian;
 • plastová fólie;
 • kladivo pro usnadnění čištění stropu;
 • ochranné oděvy, brýle a rukavice.

Odstraňujeme starý nátěr nebo vápno

Před přípravou stropu pro malování je nutné odstranit starý povrch.V závislosti na složení starého vrchního nátěruse k jeho odstranění používají různé způsoby:

 1. Křídový vápno se omyje mýdlovou vodou.A vápenná vrstva se čistí špachtlí nebo bruskou.Aby bylo možné odlišit jeden vápník od druhého, je strop smáčen vodou.Pokud je vlhkost okamžitě absorbována, pak je vápno křídové.Kapky visící na povrchu označují vrstvu vápna vápna.
 2. na bázi vody barvy
 3. Nevlagostoykuyu propláchnout mýdlovou vodou a měkkou houbou.Voda musí být často vyměňovat jako znečištění.
 4. Akrylová emulze se odstraní úhlovou bruskou nebo stěrkou.
 5. K odstranění nátěrů odolných vůči vlhkosti použijte speciální mycí prostředky.Jsou vybírány podle typu rozpouštědla, na jehož základě byla vytvořena barvicí kompozice.
 6. Velmi stará barva, která pevně přilne k základně, se bobtná a pohybuje se při výrazném zahřátí povrchu pomocí fénu na vlasy.

Vyrovnání podkladu

Při popisu toho, jak připravit strop pro lakování vodou ředitelným nátěrem, by měla být zvláštní pozornost věnována vyrovnání povrchu, protože krása nátěru závisí na rovnoměrnosti podkladu.Zarovnání se provádí pomocí počátečního a cílového tmelu.Hluboké trhliny a díry před utěsněním jsou ošetřeny základním nátěrem.Po zaschnutí jsou trhliny naplněny počátečním tmelem.Je lepší zpevnit spoje mezi deskami hadím hadem, takže v budoucnu nebudou prasklé.

Drobné nepravidelnosti jsou odstraněny pomocí dokončovacího tmelu.Poté je povrch ošetřen základním nátěrem ve dvou vrstvách, z nichž každá musí před nanesením další vrstvy zcela vyschnout.V případě potřeby je celý povrch omítán pro vyrovnání.Roztok se nanáší ve dvou tenkých vrstvách.

Základní nátěr na strop

Když je tmelová malta zcela suchá, celý strop se znovu natře.Primer se nanáší dvakrát (podruhé až po zaschnutí první vrstvy).Pro práci je vhodná hluboká penetrace nebo antiseptické řešení, které vám umožní chránit strop před hnilobou a plísní na místech s vysokou vlhkostí.Základní nátěr se nanáší válečkem.

Doporučení!Vyberte základní nátěr na základě stejných složek jako barva.To zajistí nejlepší přilnavost na povrchu.

Technika lakování

Poté, co byla dokončena příprava stropu pro malování, začaly základní práce.Konečný výsledekzáleží na správném výběru nástroje.

Výběr válečku pro barvení

Pro malování různých povrchů se používají válečky potažené přírodní ovčí kůží, se syntetickým vlasovým, velurovým nebo pěnovým bubnem.Pro práci s vodní emulzí je nejvhodnější kožešinový váleček s přírodní nebo umělou hromadou.Pěnový povlak bubnu zanechává na povrchu bubliny, takže je lepší jej nepoužívat.

Doporučujeme si přečíst:

Pokud jde o délku hromady, je pro malování hladkých a rovných povrchů optimálně vhodný válec s krátkými piloty nebo středně velký nástroj.Pro malování reliéfních povrchů je vhodný buben s povlakem, který má dlouhou hromadu.

Důležité!Upřednostňujte nástroj s dlouhou rukojetí, takže nemusíte vylézt po žebříku, abyste malovali strop.

Barva válečkem

Natírání povrchu stropu se provádí v následujícím pořadí:

 1. Nejprve si připravte místnost.Vyjměte nábytek a přikryjte to, co nelze vyčistit, plastovým obalem.Chraňte podlahu stejným materiálem.Zakryjte povrch stěn blízko stropu maskovací páskou, abyste zabránili náhodnému zabarvení.Zřeďte barvu na požadovanou konzistenci, ale ne více než 10%.
 2. Pomocí štětce natřete strop obtížně dosažitelným způsobemmísta a na křižovatce stropu a povrchu stěny.
 3. Další práce se provádějí válečkem.Ponořte nástroj do barvy a převalte jej přes žebrovaný povrch palety, abyste odstranili přebytečnou směs barvy a rovnoměrně ji rozložte po bubnu.
 4. Zbarvení od okenního otvoru.Pohyb výrobě nástrojů ve směru kolmém k oknu.Nátěr se nanáší proužky, přičemž se váleček ze země.Nezapomeňte překrývat sousední pásma.

Pozor!Celý povrch natíráme současně bez dlouhých přerušení práce, protože po vyschnutí barvy v jedné oblasti jsou vrstvy jasně viditelné.

 1. Po nanesení první vrstvy jej nechte zcela uschnout.Malovat strop podruhé, jen barva je použita paralelně k oknu.
 2. Je-li to nutné, povrch po zaschnutí předchozí vrstvy znovu natřete.

Video vypráví o tom, jak natřít strop vodou ředitelnou barvou válečkem:

Je možné malovat vodou ředitelnou barvou na staré vápno?

Natírání stropu vodou ředitelnou barvou pomocí staré barvy je možné pouze tehdy, je-li povlak pevně držen na základně a neodlupuje se.Kromě toho je hlavní podmínkou to, že starý povlak a nová vrstva jsou založeny na stejných komponentách.To znamená, že je možné malovat strop vodnou emulzní vrstvou na starý nátěr, pokud byl předtím základ také natřen vodnou emulzní barvou.

V žádném případě není povoleno malovat přes křídový vápno,protože křída rychle pohlcuje vlhkost, ze které nasává a lehce zaostává za stropem s novým nátěrem.Vápno vápno lépe přilne k podkladu a nezmočuje se, takže na něj můžete nanést nový povlak, ale pouze stejné vápno vápna, nikoli vodní emulzi.

Náklady na malování

Nyní si povězme, kolik stojí malování stropů na m2.Ceny se mohou lišit v různých oblastech naší země, ale průměrná cena je 3,8 $ /m² při nanášení barvy ve dvou vrstvách.Při malování reliéfních povrchů, nanášení většího počtu vrstev se ceny za práci zvyšují.

Pokud máte zájem o profesionální lakování stropu, je cena za m2 uvedena pouze za lakování povrchu bez přípravných prací a vyrovnání podkladu.Pokud je strop nerovný a vyžaduje pečlivou přípravu, budou konečné náklady výrazně vyšší.