Přední omítka pro bytové dekorace vlastními rukama, vyberte tu správnou

Vnější výzdoba budovy není určena pouze k vytvoření atraktivnějšího vizuálního obrazu struktury, ale také ke zvýšení provozních charakteristik původního stavebního materiálu.Jedním z nejpraktičtějších nátěrů na přední straně budovy je fasádní omítka, jejíž popularita je vysvětlena řadou výhodných prvků ve srovnání s jinými povrchovými úpravami.

Obsah

Charakteristické vlastnosti fasádních omítek

Hlavním účelem materiálu je vytvoření atraktivního fasádního designu, jakož i ochranných funkcí předrůzné vnější formy dopadu, které mohou vést ke zničení.Všechny tyto požadavky jsou splněny díky skutečnosti, že vnější omítka má následující vlastnosti:

 • Odolnost proti vlhkosti. Materiál se nemění pod vlivem vlhkosti a slouží jako druh ochranné vrstvy, která zabraňuje ničivým účinkům vlhkosti;
 • Odolnost proti teplotním extrémům a klimatickým změnám. Tato vlastnost je zvláště cenná pro regiony, kde se sezónní teplotní rozdíl významně liší.Vysoce kvalitní omítání fasád má dostatečnou odolnost proti atmosférickým srážkám, slunečnímu záření a některým typům sloučenin záření;
 • Síla. Fasáda budovy není častodochází k mechanickému zatížení, ale přesto, pokud z nějakého důvodu jsou zdi vystaveny takovým zatížením, pak je omítka odolá;
 • Propustnost pro páry. Schopnost uvolňovat páry nebo vzduch, umožňuje zachovat původní strukturu povrchů budovy;
 • Zvyšování tepelně a zvukově izolačních charakteristik budovy. Použití fasádní omítky může ušetřit na vytápění, protože materiál pomáhá zvyšovat parametry tepelné izolace domu.Navíc tato úprava pomáhá snižovat hluk z ulice;
 • Schopnost vytvářet různé textury a široký výběr barevných odstínů. Fasádní dekorativní omítka umožňuje realizovat téměř všechny nápady na design.Povlak může mít rozmanitou paletu barev, čehož je dosaženo přidáním barev.Můžete také improvizovat pomocí textury a vzorů, a co je nejdůležitější, správně aplikovat vrstvy materiálu a v případě potřeby použít šablonu.Například, pokud se použije omítka fasády brouka, vytvoří se vizuální dojem, že povrch je zkorodován hmyzem, ale současně tato technika designu přidá originalitu k celkovému obrazu struktury.Která ozdoba a barevné schéma bude vybráno, závisí pouze na kreativní fantazii a technologii nanášení;
 • Relativní snadnost aplikace roztoku. Omítání vnějších stěn lze provést i samostatně, pokud existujestavební zkušenosti;
 • Náklady. Pokud porovnáme průměrnou cenu ostatních dokončovacích materiálů, pak je omítnutí celkem výhodné.Kromě toho každý typ směsi má své vlastní náklady, což závisí na konečné struktuře povlaku, vlastnostech a složkách obsažených v kompozici.

Téměř všechny typy fasádních omítek mají podobné vlastnosti, avšak v závislosti na druhu použité směsi a na jejím složení se může stupeň projevu základních vlastností mírně lišit.

Co je omítka pro venkovní použití

Omítka se skládá ze základny nebo pojiva a dalších přísad.Z tohoto komplexu sloučenin závisí na tom, jak se projeví základní vlastnosti konečného nátěru, vzhled, aplikační technologie a celkové náklady na dokončení budovy.

Minerální fasádní omítka

Použití tohoto typu povrchové úpravy je považováno za jedno z nejúspornějších.Důvodem je skutečnost, že základem je cement, který je doplněn chemickými aditivy, které zvyšují odolnost vůči vlhkému prostředí.Povrch je dostatečně silný a postupem času se tento parametr zvyšuje.

Výrobci minerálních směsí se omezují na barevné schéma, a proto je-li nutné poskytnout fasádě původní odstín, lze použít další zbarvení.

​​

Příprava roztoku se provádí nezávisle a přesně v uvedených poměrech.Odchylka od doporučenívýrobce může vést ke zhoršení kvality a potížím s položením vrstev.

Akrylová fasádní omítka

Materiál má vysokou elasticitu a relativně nízkou absorpci, což se vysvětluje přítomností pryskyřic a použitím speciálních složek.Takový povlak umožňuje "dýchat" stěny, konkrétně odstranit vlhkost.Povlak dobře snáší změny teploty a také chrání strukturu před vývojem mikroorganismů.

Dekorace fasád dekorativní omítkou pro mnohé je přesně spojena s akrylovou směsí.Důvodem je skutečnost, že výrobci vyrábějí dokončovací materiály s různým obsahem pomocných přísad, které ovlivňují strukturu a vizuální vnímání nejen fasády, ale i celé budovy.Můžete například vytvořit imitaci „kůrovce“, „jehněčího“ a tak dále.

Roztok nevyžaduje další přípravu, protože je k dispozici ve formě hotové hmoty obsahující všechny potřebné složky ve správném poměru.

Silikátová fasádní omítka

Pokud byla budova postavena z porézního materiálu, doporučuje se věnovat pozornost silikátovým dokončovacím směsím, protože mají vynikající propustnost pro páry.Kapalina netrpí na povrchu, ale je vyvedena, čehož je dosaženo díky jedinečnému složení, konkrétně na bázi tekutého skla apomocné přísady.

Je-li vybrána fasádní omítka pro pórobeton, mnoho stavebních odborníků doporučuje použití materiálů na silikátové bázi, protože jsou snadno a rovnoměrně aplikovatelné, plastové a relativně ekonomické.

Povrch pokrytý silikátovou fasádní omítkou není náchylný k znečištění, což je důležité, pokud je budova umístěna vedle silnice.

Silikonová fasádní omítka

Tento druh povrchové úpravy pro vnější povrchy je univerzální, což se odráží v nákladech.Povlak poskytuje vysoce kvalitní ochranu před téměř všemi druhy nárazů, včetně klimatických.Kromě toho tyto vlastnosti zahrnují vysokou propustnost pro páry, vyloučení vývoje mikroorganismů, odpuzující vlastnosti nečistot a udržení nezměněného vzhledu po dlouhou dobu.

Zvláštní pozornost si zaslouží rozmanitost palety, která umožňuje nejen vybrat požadovaný odstín, ale také zkombinovat několik možností najednou.

Popularita silikonových omítek je omezená, protože náklady na materiál jsou mírně vyšší než u jiných typů povrchových materiálů.

Doporučujeme přečíst:

Jaký bude vnější štuk fasády, můžete se sami rozhodnout na základě doporučení výrobce a individuálních požadavků na vnější vlastnosti a vlastnosti.Další možností je požádat opomoc speciální stavební a opravárenské společnosti.V takovém případě vám poradce pomůže vybrat náplast s ohledem na parametry povrchu, který má být potažen, požadovaný výsledek a materiálové možnosti.

Omítání fasád na kutě

Použití materiálu nevyžaduje použití zvláštního vybavení, stačí mít standardní sadu nástrojů pro omítání a někdy i strojní jednotku.Jedinou věcí je, že pokud je nutné dát povrchu originální texturu, pak mohou být vyžadovány speciální dovednosti, ale můžete se také naučit, pokud si to přejete.Alternativním řešením, které pomůže šetřit čas a práci efektivněji a podle technologie, je najmout kvalifikované řemeslníky.

Bez ohledu na to, která metoda je nejvýhodnější, má štuková výzdoba fasády následující sled:

 • Přípravná opatření. Pokud již byl pro fasádu použit dokončovací materiál, musí být pečlivě odstraněn a povrch očištěn.Podklad nesmí obsahovat významné nepravidelnosti (přípustná odchylka není větší než 15 mm) ani jiné významné vady.V této fázi se nemůžete obejít bez vyrovnávací a vyrovnávací směsi;
 • Základní nátěr. Pro tento účel se používají speciální primery, které zvyšují přilnavost materiálů;
 • Příprava omítací malty. Pokud se jako fasádní omítka používá například minerál, je to nezbytnépodle určených poměrů připravte roztok.Náplast může být také připravena k použití, obsah důkladně promíchejte v nádobě;
 • Aplikace dokončovací směsi. V této fázi je nutné přesně naplánovat, jaké bude omítnutí fasády domu ve své struktuře, protože na tom závisí technologie a sada nástrojů.Jedna vrstva by neměla přesáhnout 40 mm a další se aplikuje až po úplném uschnutí předchozí.Řešení může být aplikováno ručně nebo pomocí strojové metody, což bude stát trochu víc, ale bude možné zkrátit dobu celého procesu dokončování.Měli byste věnovat pozornost první vrstvě, která se někdy nazývá stříkáním, protože by měla být relativně stejná a tenká;
 • Rozdrcení. Práce se provádí na již polosuché vrstvě, kdy se materiál mění, ale zároveň je již připevněn k povrchu.Pro vytvoření speciální struktury se používá válec speciální konfigurace.

Je velmi důležité, aby během dokončovacích činností existovala optimální teplota v rozmezí od 5 do +25 stupňů.Je žádoucí, aby neexistoval silný vítr a vlhkost nepřesáhla 65-70%.Nepříznivé povětrnostní podmínky mohou zhoršit přilnavost a mohou být důsledkem různých vad.

Pokud existují pochybnosti o správném výběru fasádní omítky a způsobu zpracování substrátu, je nejlepší se předem poradit s odborníkem.a určit typ přípravných prací a použité prostředky.

Výsledek zdobení fasády domu může být nepředvídatelný, pokud byla původně zakoupena omítka nízké kvality.V tomto ohledu by člověk neměl kupovat stavební materiály od soukromých osob nebo v místech, kde neexistuje příslušná dokumentace ke zboží, informace o výrobci a neexistují žádná doporučení pro použití.

Nejlepší možností by byl specializovaný stacionární nebo internetový obchod, kde můžete studovat složení a vlastnosti a vlastnosti materiálu pro omítání fasády a využít rady zaměstnanců.