Použití polykarbonátu na střechu: typy a technické parametry

Použití polykarbonátu ve stavebnictví je pouze uznáním mimořádných výhod materiálu.Plátno se vyrábí roztavením plastových granulí a potom prochází hmotou skrze určité formy - formy.Tím se získá polykarbonát pro střechu, který má buněčnou strukturu a je vybaven podélnými výztuhami.Dnes jsou univerzální vlastnosti materiálu požadovány v různých provedeních: od baldachýnů až po zastřešení soukromých domů.

Obsah

Popis a oblasti použití

Střecha zvlnitý polykarbonát je vhodný pro budovy soukromého, veřejného významu, ozdobné budovy a předměty pro domácnost.Díky všem vlastnostem materiálu můžete získat solidní, spolehlivý a velmi estetický design, který splňuje všechny potřeby moderního uživatele.Kromě toho, hangáry, verandy, skleníky - objekty s nízkou hmotností, kde je vyžadováno intenzivní, ale rozptýlené osvětlení, aniž by došlo ke ztrátě stability a pevnosti, byly dlouho a úspěšně postaveny z profilovaného polykarbonátu.

Vlnitý polykarbonát je polymerní plošný materiál, který se liší typem.Každý typ má své vlastní specifické vlastnosti a provozní vlastnosti.Střešní materiál je ceněn pro své vynikající praktické vlastnosti a dostupnou cenu.

Odrůdy, výhody polykarbonátu

Rozlišuje se několik typů materiálů:

 1. Monolitické. Představuje integrální polymerní látku bez vnitřních dutin.Takový vlnitý polykarbonát pro střechu má významné výhody a není méně kvalitní než trvanlivé sklo.Vysoká cena materiálu neodradí kupující, kteří chtějí vytvořit pevnou průhlednou střechu.Zvláštnost desek ve velkých velikostech, flexibilita formy a variabilita barevných řešení jsou vlastnosti, které vám umožňují vytvořit jedinečný estetický design bez větších potíží.
 2. Mobilní nebo strukturované. Jedná se o cenově dostupný materiál s vlastnostmi podobnými plastům propouštějícím světlo.Vhodné pro střechy v lehkých otevřených budovách a jiných střechách, polykarbonát dobře udržuje horké paprsky, je také důležité použít materiál jako příčky, reklamní cedule.
 3. Profilované. Jedná se o materiál s profilem vlnitého nebo lichoběžníkového typu, který se aktivně používá při úpravě fasády, zastřešení, markýz.Plechový materiál je praktický a snadno se instaluje, což vede k široké škále aplikací.

Výhody materiálu jsou četné:

 • vysoká míra tepelné izolace;
 • nízká hmotnost pro snadnou instalaci;
 • plasticita, flexibilita - vlastnosti nezbytné pro nezávislou práci na instalaci střechynávrhy různých tvarů, typů, typů;
 • nesnášenlivost vůči chemickým sloučeninám;
 • dlouhé období provozu (až 20–25 let);
 • nízká hořlavost;
 • schopnost udržovat všechny ukazatele kvality při amplitudě teplot od -40 do +120 ° C;
 • zvýšená zvuková a tepelná izolace v důsledku malých vzduchových komor, které tvoří strukturu materiálu;
 • vysoká propustnost světla;
 • snadné zpracování a lepení: je snadné vytvořit otvory v deskách a při použití speciálních kompozic je fólie snadno a pevně spojena s jinými materiály;
 • Široký výběr barevných a formátových řešení poskytuje pohodlí při vytváření jednotlivých kompozic.
 • ​​

Nevýhody materiálu zahrnují:

 • nedostatečná odolnost proti mechanickému namáhání;
 • zvýšené riziko otěru;
 • akumulace statické elektřiny;
 • tající pod vlivem vysokých teplot.

Důležité!Při výběru typu polykarbonátu se zvýšenou odolností vůči nárazům by měl být upřednostňován monolitický typ.Jejich protivandalské vlastnosti jsou extrémně vysoké, což ukazuje na použití fólií na veřejných místech, kde se riziko úmyslného poškození konstrukcí několikrát zvyšuje

Materiálové parametry pro střechu nebo střechu

Technické parametry a vlastnosti materiálu závisí na mnoha faktorech, pokud jsou plánovány polykarbonátové střechy určitého typu,zvolte optimální tloušťku.V souladu s normami SNiP 21-01-7;II -3-79, je třeba upozornit na:

 1. účel kloubové konstrukce;
 2. úroveň zatížení konstrukce.

V souladu s těmito parametry se vybírá tloušťka profilovaného polykarbonátu:

 • Panely o tloušťce 4 mm se používají pro objekty malého formátu s velkým poloměrem zakřivení, například: skleníky, vrcholy, markýzy;
 • Výrobky o tloušťce 6–8 mm jsou určeny pro stavbu střechy, která má velké zatížení větrem a sněhem: zavěšené konstrukce pro automobily, bazény;
 • tloušťka panelů od 10 mm se používá ve všech budovách, kde se předpokládá významný dopad mechanického, atmosférického typu.

Důležité!Výpočet zatížení sněhem se provádí podle standardů SNiP 2.01.07-85, kde jsou uvedeny parametry výběru pro každou oblast.Je-li pro střechu vybrán voštinový polykarbonát, má vnitřní struktura desky panelů 16 mm nebo více tři až pět vrstev buněk různých tvarů

. Vysoce kvalitní polykarbonát pro střechu se vyrábí na základě primárního granulátu, zatímco výrobce přidává sekundárnísuroviny.Procentuální poměr poslední složky je někdy 65-70% a určuje náklady, provozní vlastnosti materiálu.Chcete-li vizuálně určit list kvality, měli byste pečlivě prozkoumat listy:

 1. Dobřevrstva profilovaného vlnového materiálu má zcela hladký povrch bez bublin, vnější inkluze.
 2. Hmotnost záleží: na arch 0,4 cm je doporučená hmotnost 0,8 kg;pro výrobky od 10 mm do 1,7 kg.
 3. „lehkým“ značením se rozumí snížená hmotnost archu nejméně o 15%, při práci s takovým materiálem se nedoporučují standardní metody určování zatížení.

Doporučení!Ne všichni výrobci označují zboží, lze je odlišit pouze za sníženou cenu

 1. Pokud na fólii není žádný ochranný film, budou mít výrobky nejen sníženou kvalitu, ale rychle se stanou bezcenné pod vlivemUV paprsky, takové listy nebudou trvat rok.
 2. Tloušťka ochranné fólie s indexem 35 mikronů - listy vydrží 5 let provozu, 60 mikronů - 10 let.

Doporučení!Tloušťku ochranného povlaku může kupující stanovit pouze tehdy, je-li k výrobku přiložen certifikát.Pokud to není k dispozici, produkt se vyrábí v nejbližším pruhu a nezaslouží si žádnou důvěru

Určení, který polykarbonát vyzvednout na střeše skleníku nebo jiného předmětu, je třeba určit kategorii:

 1. ) Premium - slouží od 20 let;
 2. Elity - 10–12 let;
 3. Optimum je 9–11 let;
 4. Ekonomika - 5-8 let.

V tomto případě mohou být velikosti archu různé, standardní gradace: 2,1 * 6 metrů nebo 2,1 * -12 metrů.

Obecná doporučení pro instalaci

Aniž by šlo o složitost technologického procesu instalace střech z profilovanýchpolykarbonát jakéhokoli typu, zaznamenáváme několik užitečných tipů:

 1. Skladování archů zahrnuje chladné suché místo.
 2. Před instalací jsou články uzavřeny páskou nebo tmelem, aby se zabránilo hromadění prachu a vlhkosti.
 3. Pokud je uvnitř buněk detekována kondenzace, je vlhkost odstraněna foukáním stlačeným vzduchem.
 4. Před pokládkou neodstraňujte ochranný povlak z fólií.
 5. Střecha z polykarbonátu netoleruje povlak z polyesteru nebo metalizovaného filmu, protože pod nimi se tvoří kondenzace - plechy a fólie ztratí svůj výkon.
 6. Když je zastřešení uspořádáno, je nemožné šlápnout na plechy: zvyšuje se riziko praskání.Aby nedošlo k poškození povlaku, vyrábějí se žebříky nebo přepravky.
 7. Uspořádání střechy musí zohledňovat sklon nejméně 5%, plochá polykarbonátová střecha není povolena.
 8. Při instalaci desek do rámečků se bere v úvahu koeficient lineární roztažnosti, který je určen tloušťkou prvků.

Doporučení!Polykarbonát s odolnou vlnou vám umožní vytvořit střechy jakéhokoli designu: od standardních po nejneobvyklejší.Ohýbání je možné pomocí metod ohýbání za studena, vakua nebo termicky.Aby se však zabránilo převrácení vlnění plechu během přepravy plechů, je nutné pečlivé nakládání a přeprava - mechanický náraz ohrožuje výskyt vad

Při pohledu na to, jak vybrat materiál pro střechu, určit tloušťku a velikost plechů,vzít v úvahu faktory sněhu, zatížení větrem a schopnost čistit sníh a led.