Poškození a výhody LED žárovek pro lidské zdraví

LED žárovky jsou k dispozici v každé domácnosti.Vývojáři a výrobci produktů přesvědčují o hospodárnosti a trvanlivosti produktu, slibují jasné světlo a dlouhou životnost.

S ohledem na podporu státu lze předpokládat použití LED lamp, ale populace je kritická vůči reklamě a zajímá se o vliv osvětlovacího zařízení na lidské zdraví.

Obsah

Vlastnosti LED žárovek

Při vytváření LED svítilen se používají materiály šetrné k životnímu prostředí - kov a vysoce kvalitní plast.Vysoce výkonná zařízení používají hliník.Na rozdíl od zářivek neobsahují LED žárovky plyn.Nejsou považovány za osvětlovací zařízení, protože LED nepotřebuje síť 220 W.Vývojáři byli nuceni nainstalovat speciální ovladač, aby se zabránilo zvyšování proudu protékajícího zařízením.

Žárovky sestávají z LED zapojených do série.Díky ovladači je proud v zařízení hodnocen.Střídavé napětí v síti se stává konstantním, což zajišťuje stabilitu světla.Jinak by provoz lampy pulzoval a závisel na frekvenci 50 Hz v síti.

Na trhu jsou uváděny žárovky LED s různou úrovní svítivosti.

Výhody a nevýhody žárovek

LED žárovky jsou technologický produkt, který byl vytvořen pomocí syntetických materiálů.materiály.

Mezi výhody LED zařízení patří:

 • Nízká spotřeba energie .Vysoká účinnost je 7krát vyšší než u žárovek, halogen - 6, luminiscenčních - 5.
 • Skvělý zdroj .Průměrná doba záře je asi 100 tisíc hodin.
 • Nastavitelný jas .Řidič nejen chrání před přepětím, ale také vám umožňuje nastavit světlo.
 • Žádný hluk během provozu .
 • Pracovní teplota barev je od 2,5 do 10 K .V každé místnosti si můžete vybrat správné zařízení.
 • Provozní bezpečnost .Nízká napětí vylučují smrtelný úraz elektrickým proudem.Vzhledem k nízké teplotě nehrozí v místnosti s plynnými nebo benzínovými výpary nebezpečí požáru.
 • V návrhu nejsou žádné škodlivé a nebezpečné materiály .

Používání LED lamp je spojeno s některými riziky:

 • v nízkonákladovém zařízení, světlo je nestabilní, existuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem;
 • ve srovnání s analogy vysoká cena;
 • LED světlo podporuje uvolňování serotoninu, který ovlivňuje centrální nervový systém (v nočních a večerních obdobích bude osoba nadměrně vzrušená);
 • vrcholy nebezpečného záření jsou přítomny v infračerveném a ultrafialovém spektru.

Negativní dopad lamp na člověka

PoprvéLED diody byly testovány vědcem Olegem Losevem v roce 1927, ale dalších 35 let se lampy při prodeji neobjevily.Od 70. let se na trhu objevují oranžové, zelené a infračervené lampy.Následně Japonci navrhli zařízení s modrou záři.Staly se základem pro provozování bílých diod díky povlakování fosforem.

Bílé LED diody se používají k osvětlení místností, takže odborníci jim často předpovídají vítězství nad žárovkami.Současně zařízení negativně ovlivňuje lidské vidění.

Modré spektrum lampy nepříznivě ovlivňuje sítnici.Studené bílé světlo negativně ovlivňuje vývoj dětských očí.Barevná teplota je uvedena na obalu a optimální je 2700 K, což je podobné žlutému odstínu.

Věříte v poškození led žárovek pro člověka?
Výsledky
Zatížení ...

Byl prokázán škodlivý účinek pulzace světla, který je rozpoznán pouhým okem.Mozek a centrální nervový systém na ně reagují se zhoršením pohody.

Spolehliví výrobci používají ovladač, podle kterého je tento účinek vyrovná.Při výběru zařízení je proto důležité věnovat pozornost značce.IR a UV úroveňzáření je malé, takže jejich vliv neovlivňuje funkčnost organismu.

Modré světlo je považováno za nejnebezpečnější, pod vlivem kterého se zhoršuje spánek člověka.

Jak lampy ovlivňují vidění lidí?

LED žárovky jsou zdrojem modré vlny.Čím bližší je jejich vliv na ultrafialové záření, tím vyšší je zatížení lidského oka.Vizuální orgány nevnímají vlny takové délky.Proto je důležité, aby byla expozice zařízení blízká infračervenému světlu.

Existují čtyři stupně rizika - od bezpečného po kritické, lišící se úrovní expozice.LED lampy jsou klasifikovány jako první a druhý typ (v závislosti na konkrétní odrůdě).

Nedostatek norem pro žárovky je mýtus

Předpokládá se, že LED žárovky se vyrábějí bez norem.Toto odvětví se aktivně rozvíjí, takže předpoklad je chybný.Sjednocené požadavky dosud nebyly vydány, existují však regulační dokumenty upravující účinky zařízení na člověka.

Státní norma IEC 62471-2013 popisuje metody pro analýzu provozu žárovek podle řady parametrů.

Stáhnout „Státní norma IEC 62471-2013“4293773853.pdf - Staženo 26 krát - 3 MB


LED žárovky jsou také hodnocenypodle úrovně rizika expozice.V dokumentu jsou všechny lampy rozděleny do čtyř skupin, které odpovídají stupni nebezpečí pro člověka.Jsou stanoveny na základě měření IR a UV záření.Odhadovánovystavení modrému světlu a tepelnému zatížení sítnice.