Porcelánové lepidlo: správná volba a aplikace

Všechny vlastnosti, které má porcelánová kamenina, lze realizovat pouze tehdy, jsou-li správně položeny.A naopak, pokud byla instalace porcelánové dlaždice provedena s chybami nebo nesprávně, dlaždice začne zaostávat za povrchem a s minimálním dopadem na ni padne.Důležitou, ne-li hlavní roli při získávání dobrého výsledku při použití dlaždic hraje použité lepidlo na porcelánové dlaždice.

Obsah
Jaký druh lepidla je třeba použít

Porcelánová kamenina má vysokou hustotu a v důsledku toho i nedostatečnou absorpci vody.To je hlavní důvod obtížnosti při výběru lepidla pro porcelánové kameniny.Existuje řada dalších požadavků, jejichž implementace při výběru směsi lepidel zajistí spolehlivé pokládání dlaždic.

O přilnavosti porcelánové kameniny

Adheze charakterizuje schopnost jednoho materiálu přilnout k jinému.Závisí to na vlastnostech vzájemně propojených materiálů.Pokud je jeden z nich volný, je schopen absorbovat druhý, kterým je v tomto případě lepidlo.Když je absorbován, bude schopen držet další materiál v nainstalované poloze.

Porcelánové dlaždice kvůli své hustotě a nedostatečné absorpci vody neabsorbují lepidlo.

Lepidlo na porcelánovou kameninu proto potřebuje speciální lepidlo se zlepšenými adhezivními vlastnostmi.

Použití cementu v jeho čisté formě nebo směsi cementu a písku proto je nepřijatelné, nezajišťuje nezbytnou přilnavost a nezbytnou pevnost spojení.

Keramické žulové lepidlo se vyrábí na bázi cementu, avšak ke zvýšení přilnavosti se do něj přidávají syntetické látky.Vytvářejí nezbytnou přilnavost s porcelánovou kameninou a drží ji ve správné poloze, zejména při montáži na zeď.

Při výběru je tedy třeba podívat se na balení lepidla, mělo by to znamenat, že je určen k pokládce žuly.

O mechanické pevnosti lepidla

Porcelánová deska je sama o sobě poměrně těžkým materiálem, což platí zejména pro velké dlaždice.Lepidlo na porcelánové dlaždice proto musí odolat těžkým nákladům.Tyto údaje jsou obvykle uvedeny na obalu, musí být také při výběru lepidla vedeny.Čím silnější jsou dlaždice, které mají být položeny, tím větší zatížení musí odolat.

Existuje jedno pravidlo, jehož provedení musí být zajištěno během instalace.Aby vydržel zatížení vytvořené dlaždicí, měla by být tloušťka lepidla pro porcelánové dlaždice zpravidla rovná tloušťce dlaždice.

Další požadavky

Porcelánové kameniny lze použít za jakýchkoli klimatických podmínek, dlaždice mohou být vystaveny vodě a mrazu.Proto je nutné zvolit lepidlo pro porcelánové kamenné nádobí odolné proti mrazu a odolné vůči vlhkosti, zejména pokud se porcelánové kameniny budou provozovat venku.

OstatníPři výběru lepidla pro porcelánovou kameninu je třeba vzít v úvahu:

  • při nízkých teplotách (méně než 15 ° C), musí být použito lepidlo, které rychle tuhne;
  • Při zvýšených teplotách nebo v horkém období by „životnost“ lepidla měla být delší, což poskytne čas na pokládku dlaždic;
  • je nutné zvolit lepidlo vhodné k použití na základě provádění instalace (dřevo, cihla, překližka atd.).

Kromě toho je třeba mít na paměti, že vytápění, zejména vytápění „teplé“ podlahy, lze zcela vytvrdit.

Co potřebujete vědět o spotřebě lepidla

Pro výpočet toho, kolik lepidla je potřeba, není tento úkol zdaleka triviální.Za prvé, než si koupíte lepidlo na porcelánové dlaždice, musíte zjistit, co koupit, vybrat správnou značku.Za druhé, musíte vědět, kolik koupit.A požadované množství směsi lepidla závisí na několika faktorech.

Tok je rozhodující.Každá značka má jinou a bude také záviset na porcelánovém kamenina.

Čím větší je velikost dlaždice, tím více lepidla na porcelánové dlaždice bude potřeba, náklady jsou spojeny s větší tloušťkou lepeného spoje.U těžších dlaždic je nutný silnější šev.

A obtížnost stanovení správného množství lepidla závisí na neschopnosti přesně změřit jeho tloušťku.

Lepidlo nelze nanášet dokonale rovnoměrně, vždy na nějpovrch bude žlaby.Nakonec povedou k tvorbě vzduchových bublin pod povrchem dlaždice, což bude sloužit jako předpoklad pro delaminaci dlaždice nebo způsobí praskání.Aby se tomu zabránilo, výrobci doporučují nanášet určitý druh hřebenu na rovnou plochu špachtlí.Jak to vypadá na fotografii

Velikost prohlubní a vyvýšenin je dána číslem špachtle, její výrobce uvádí balení směsi.Čím silnější vrstva lepidla, tím větší počet špachtlí musíte použít.

Spotřeba lepidla závisí také na stupni přípravy povrchu před instalací.Povrch před položením žuly by měl být vyrovnán a rychlost toku směsi, stejně jako pevnost a trvanlivost povlaku, bude záviset na tom, jak dobře se provádí.

Na značkách lepidla

S takovou popularitou, jakou mají porcelánové dlaždice, se pro pokládku používá několik různých typů lepidel.Jsou vyráběny různými společnostmi, a určitě říci, které lepidlo na porcelánové dlaždice je lepší, je prostě nemožné.Které lepidlo se často používá, záleží na místnosti, ve které se provádí práce, na okolních podmínkách a samotné žuly.

Například například porcelánové lepidlo CERESIT CM-11 se používá k instalaci ve vlhkých místnostech na slabě absorbující povrchy (nasákavost více než 3%) a s lepivou tloušťkou spáry až 10milimetrů.

Ale lepidlo na porcelánové dlaždice Hercules má vynikající přilnavost, což umožňuje použití pro instalaci velkých desek.Vyrábí se pomocí moderní technologie a může konkurovat zahraničním protějškům.Kromě toho je cena tohoto lepidla pro porcelánovou kameninu poměrně cenově dostupná a nižší než cena dovážených.

Každý pán má vlastní předsekce pro výběr lepidla na základě existujících praktických zkušeností.Někdo používá lepidlo na porcelánové kameniny lithokol, protože je považován za nejlepší v Rusku a potvrzuje svůj názor domácími a evropskými certifikáty, a někdo používá lepidlo ceresite pro porcelánové kameniny, opět na základě praktických zkušeností.

Je poměrně obtížné popsat všechny podmínky, za nichž lze porcelánovou kameninu použít.Například podle výrobce je lepidlo na porcelánovou kameninu Yunis Granit určeno k lepení těžkých desek při vnějších a vnitřních pracích a je schopno odolat zatížení 800 g na sto čtverečních centimetrů povrchu.Tloušťka vrstvy lepidla by neměla přesáhnout 10 mm.

Lepidlo na porcelánové dlaždice Knauf je však určeno k lepení obkladů, které nejsou větší než 300x300.Proto si vyberte nejlepší lepidlo a doporučte jakoukoli konkrétní značku, aniž byste zohlednili specifické provozní podmínky, prostory a okolní prostředí,skládaný porcelánový kamenina a povrch, na kterém bude instalace provedena, je marný podnik.

Zbývá dodat, že lepidlo se obvykle prodává ve sáčcích ve formě stavebních směsí, ale pro porcelánové dlaždice existuje také lepidlo na dlaždice, například IVSIL PROFIT.

Injektáž

Posledním krokem při pokládání žuly je injektáž.Toto je děláno dát povrchu povrchový vzhled.Drážka pro porcelánovou kameninu by měla být stejně odolná vůči nárazu a odolná jako porcelánová kamenina.Kromě toho by měla být kombinována v barvě s žulovou.

Dnes existuje široký výběr barev spárovací hmoty a při výběru barvy by neměly existovat žádné problémy.

Drážky se vyrábějí z různých materiálů (polymer, cementový písek atd.), Přesto však při výběru spárovací hmoty je třeba vzít v úvahu:

  • šířkaspár dlaždic;
  • provozní podmínky povlaku;
  • kompatibilita zálivky s lepidlem;
  • barva podšívky;
  • typ dlaždic (podlaha nebo stěna).

Spotřeba spárovací hmoty pro porcelánovou kameninu závisí na velikosti dlaždice a tloušťce švu, orientační údaje jsou uvedeny na obalu.

Výběr lepidla určeného k pokládání porcelánové kameniny není zdaleka snadný úkol.V tomto případě je nutné vzít v úvahu velikost a tloušťku dlaždice, podmínky jejího fungování, podmínky instalace a dobu tuhnutí lepidla.Pouze znáte všechny tyto požadavky, můžete si vybrat správné lepidlo a také určit jeho přibližné množství,nutné k dokončení celého rozsahu práce.