Pokyny pro zjištění poškození a opravy střechy

Střecha, která nemá poškození, je zárukou ochrany domu před množstvím různých přírodních jevů, ale bez ohledu na kvalitu zastřešení se nakonec stane bezcenné.Důvodem je přirozené opotřebení střešních a příhradových materiálů.Poškozená střecha vyžaduje okamžitou opravu.Není nutné odkládat opravu střechy domu v dlouhé krabici, protože čím vážnější je struktura poškozena, tím více úsilí a peněz bude vyžadovat opravy a restaurování.Jedná se o druhy oprav poškozené střechy, které můžete udělat vlastníma rukama, probereme tento článek.

Obsah

Hledání poškození na střeše

Dobře vybavená střecha může zpravidla sloužit nejméně 30–40 let.Vše záleží na vybraných střešních materiálech, některé z nich byly úspěšně provozovány více než století.To však vůbec neznamená, že během provozního procesu není nutné provádět aktuální nebo místní opravy střechy.Odtoky, upevňovací prvky, podpěry střechy potěru a části střechy, které způsobují značné zatížení, selhávají nejprve.V tomto ohledu by měla být prováděna důkladná kontrola střechy nejméně 1-2krát ročně.Toto musí být provedeno obzvláště pečlivě před provedením oprav.

Inspekce střechy se provádí ve třech fázích:

 • posouzení celkového stavu střechy;
 • kontrola střešního prostoru;
 • hledat netěsnosti střechy.

Oprava střechy soukromého domu se provádí s přihlédnutím k informacím získaným během těchto tří fází inspekce, které by měly být podrobněji projednány.

Obecné posouzení stavu střechy

Veškerá oprava a restaurování střechy domu musí být zahájena posouzením jejího celkového stavu.První věc, kterou musíte pečlivě zvážit ze střechy z ulice.Silné vady jsou zřetelně vidět na dálku.Mezi ně patří: poškození nebo přemístění listů střešní krytiny, shnilý hřeben atd. Přítomnost velkých otvorů nebo dostatečně širokých trhlin ve střeše může být změněna změnou barvy.

Při prohlídce je třeba věnovat pozornost stavu údolí, říms, odtoků, větracích kanálů atd. Pomocí zvětšovacího zařízení, jako je dalekohled.Na první pohled se to může zdát jako hloupé cvičení, ale škoda je vždy znatelnější z vnějšku.

Studium podkroví

Při zkoumání podkroví byste měli nejprve věnovat pozornost následujícím faktorům a konstrukčním prvkům střechy:

 • přímé sluneční světlo pronikající do podkroví naznačuje vady povlaku;
 • ​​
 • hniloba hydroizolačních, parotěsných a tepelně izolačních materiálů naznačuje pronikání vlhkosti pod střechu.Totéž lze říci o tvorbě hniloby na dřevěných prvcích krokvového systému;
 • dostupnostpoškození v hydroizolaci a tepelné izolaci jsou také přímým požadavkem na opravu a obnovu.Důvodem je skutečnost, že poškozené materiály nejsou schopny plně vykonávat své funkce.

Poměrně často je oprava střechy soukromého domu nutná kvůli skutečnosti, že různé druhy hmyzu parazitují v lese krokví nebo dokonce stropu.Jsou schopni rychle proměnit pevné desky a protokoly na prach v co nejkratším možném čase.

Nestačí odstranit zjištěné nedostatky střechy.Je nutné zjistit a překonat příčinu jejich výskytu.Například, pokud je potěr střechy zničen, pak je v první řadě nutné jej neopravit, ale hledat a eliminovat jeho hlavní příčinu.

Detekce netěsností

Nejzávažnějším a nejběžnějším problémem střechy je její únik.Voda je schopna ničit a ničit jakékoli materiály, ať už dřevo nebo kov.V tomto ohledu je řádně provedené odstraňování problémů nemyslitelné bez hledání netěsností na střeše.Je mnohem pohodlnější detekovat takové defekty v deštivém počasí.Vážným problémem je přítomnost kaluží na podlaze a kapání na stěnách.Oblasti vlhkosti na trámech a stropech se zároveň neuspokojují dobře.

Někdy je velmi obtížné identifikovat místa šmouh.Pokud je louka nalezena v podkroví, ale není s ní rovnoběžnáotvory ve střeše, pak byste měli hledat poškození trochu vyšší (blíže k hřebeni).Čím strmější je sklon střechy, může dojít k dalšímu poškození.

Po dokončení všech tří fází odstraňování problémů můžeme bezpečně říci, že byl zahájen začátek opravy střechy.Nepodceňujte důležitost odstraňování problémů.Je to základ veškeré další práce.

Výběr typu opravy

Během prohlídky střechy lze identifikovat následující vady střechy:

 • mechanické poškození podkladu nebo střešních materiálů;
 • 76) porušení těsnění;
 • úplné selhání nebo kontaminace drenážních struktur;
 • přítomnost trhlin a stop koroze;
 • nedostatek spojovacích prostředků;
 • ofsetové listy střešních materiálů.

Teprve po zjištění stávajících problémů je nutné zvolit typ opravy.Existují tři z nich:

 • . To znamená místní opravu nejdůležitějších míst na střeše.K tomuto druhu oprav a restaurátorských prací lze bezpečně přiřadit nouzové opravy, například obložení střechy;
 • údržba střechy. Ve skutečnosti se jedná o plánovanou rekonstrukci střechy.Kromě toho by plocha opravené oblasti neměla být větší než 40% celkového střešního prostoru;
 • hlavní obnova střechy(opravy zahrnující demontáž více než 40% plochy pokrytí).Mezi generální opravy často patří demontáž celé střechy k zemi.Tento přístup je nejsprávnější, protože pokud nyní neprovádíte velké opravy, pak je tobude muset dělat po.Je tedy lepší dokončit všechny práce najednou, a to instalací střešního potěru, instalací krokevního systému atd.

Při volbě typu opravy by se člověk měl spoléhat, včetně finančních možností.V případě naléhavé potřeby můžete odložit opravu a provést místní.Například lze prosakovat střechu a nenahradit ji novou, trhliny se mohou nalévat pomocí těsnicího roztoku atd. Mělo by však být zřejmé, že to vše je dočasné opatření, dříve nebo později bude nutné provést zásadní opravu.

Oprava krokví

Oprava střechy v soukromém domě je nutná, pokud je krokevní systém shnilý nebo poškozený parazity ne méně nežo 50%.V jiné situaci ji lze nahradit místními opravami.Používané oblasti jsou často nahrazovány novými.Při výměně dřevěných prvků krokevního systému je třeba použít antiseptický roztok.Umožňuje prodloužit životnost krokví.

Opravy zaměřené na obnovení vysoce výkonných charakteristik krokevního systému se provádějí v tomto pořadí:

 • První věc, kterou je třeba udělat, je odstranit poškozené krokve.Pokud jsou rozbité, musí být střecha zvednuta pomocí zvedáku.Pokud ne, pak stačí opravit celé prvky krokví a vyříznout poškozené;
 • Dále je třeba použít pneumatiky.Desky o tloušťce nejméně 35 milimetrů jsou schopny dosáhnout své kvality.Měly by být přibity k krokvím s výrazným překrytím (až 80 centimetrů na každé straně);
 • poté, co jsou destičky bezpečně připevněny na každé straně, je třeba provést 4 otvory a upevňovací šrouby vložit.

Pokud je poškození krokví značné, mělo by se pro opravu použít tyčových protéz.Mohou být instalovány podle pokynů:

 • pro spouštěče jsou střecha a přepravka demontovány v poškozené oblasti;
 • poté je nainstalován stojan pro dočasné upevnění krokví;
 • se shnilá část struktury řezá;
 • protéza se nasadí na krokve a umístí na Mauerlat;
 • řezaná čelní plocha dosedá na nosnou plošinu.To zabraňuje sklouznutí;
 • v poslední fázi „protetiky“ by měla být dočasná podpora demontována.

Nejčastěji je krokevní systém vyroben ze dřeva, jehož hlavním nebezpečím je rozklad.Pro ochranu krokví je nutné použít speciální řešení, které zabraňuje hnilobě.Jak je uvedeno výše, na nedělitelné prvky se antiseptikum aplikuje přímo na půdu.Současně musí být komponenty, které budou použity k nahrazení spotřebovaných prvků krokvového systému, zpracovávány pečlivěji.Mohou být dokonce nasáknuty antiseptickým roztokem.Podobné složení můžekoupit v každém obchodě.Roztok by měl být používán přísně v souladu s přiloženými pokyny.

Oprava střechy vyrobené z různých materiálů

Další oprava střechy závisí na druhu použitého materiálu.V procesu jeho provádění se spotřebované prvky vyměňují, praskliny se zpevňují, jsou uspořádány skvrny atd.

Přesto je třeba podrobněji uvažovat o opravách nejběžnějších typů střech.Tyto informace jistě pomohou lidem, kteří se dosud nesetkali s potřebou opravy pro kutily.

Oprava měkké střechy

Foto:

Před opravou střechy pokryté měkkou střechou je nutné ji připravit, tj. Odstranit trosky., nečistoty, plísně atd. Dále je třeba demontovat starý nátěr v oblasti vyžadující opravu a toto místo důkladně osušit.Teprve potom by se člověk měl zeptat, jak provést opravu.

Pokud je nutnost oprav způsobena bobtnáním materiálu a nikoliv únikem, lze jej provést mnohem rychleji a snadněji.Vše, co musíte udělat, je provést řez ve tvaru kříže.Není nutná žádná výměna.Hlavní věcí je nezapomenout zpracovat místo řezu tmelem.

Většina typů oprav měkkých střech by se neměla provádět v zimě ani za deště.Můžete například udělat kořist, ale nemůžete použít tmel.Ani jedna značka tmelu není schopna bezpečněstřešní krytina s umělým sušením.

Pokud má měkká střecha mnoho poškozených oblastí, je nepravděpodobné, že by oprava byla účinná.Odvedená práce nebude mít náležitý účinek.V extrémních případech se situace dlouho nezlepší.V takové situaci byste měli přemýšlet o generální opravě domu s měkkou střechou.

Obnovení břidlicové střechy

Hlavní známkou potřeby opravy břidlicové střechy je přítomnost trhlin a jiných poškození.Opravy břidlicové střechy pro kutily si můžete provést dvěma způsoby:

 • význam prvního je lepení.Pro tyto účely musíte použít domácí domácí lepidlo.Skládá se z PVA, azbestu, vody, vodou ředitelných barev a cementu třídy M 400 nebo M 500;
 • Druhým způsobem je částečná (místní) oprava s výměnou listů, které se staly nepoužitelnými.Takové práce by měly být prováděny co nejpečlivěji, aby nedošlo k poškození celých listů.Částečná výměna střešních prvků je časově náročnější proces, ale opravená střecha bude trvat mnohem déle.

Častým problémem u břidlicových střech je nadměrné pronikání hřebíků do střešní krytiny.Jinými slovy, prostě padají přes střechu a nedrží břidlicové plachty.Důvodem je skutečnost, že dříve, aby se ušetřily peníze, nebyly použity hmoždinky, ale běžné hřebíky s gumovou podšívkou, které se postupem času hnilo.

Opravy střech, mimo jinémateriály

Při instalaci střechy domu se používá také řada dalších střešních materiálů.Zvláštní zmínka si zaslouží:

 • kov.Může být zakryta dřevěným domkem pro letní chatu a elegantním sídlem.Oprava kovové střechy se provádí výměnou nebo pájením plechů;
 • keramické dlaždice.Prvky takové střechy se snadněji vyměňují než opravují.V některých případech se používá spárovací hmota.

Z výše uvedeného je zřejmé, že oprava střechy není nejobtížnějším procesem.Hlavní problémy mohou nastat pouze při práci se dřevem, to znamená, krokevním systémem.Zbytek práce lze provést samostatně, bez zapojení odborníků.