Podlahové topné konvektory a podlahové mříže

V domech s panoramatickým zasklením nebude možné instalovat tradiční topná zařízení, protože jejich zadní strana bude viditelná oknem.V jakýchkoli obytných prostorech však musí existovat topný systém, proto byly vyvinuty konvektory podlahového vytápění.Ve skutečnosti se jedná o stejné topné spotřebiče, pouze jsou v interiéru zcela neviditelné, protože jsou instalovány ve výklenku uvnitř podlahy.Existuje několik druhů podlahových konvektorů, z nichž každá má své klady a zápory.

Obsah

Co jsou podlahové konvektory

Podlahové konvektory jsou topná zařízení, která jsou buď připojena k systému ohřevu vody nebo jsou napájena elektrickou sítí..Mají kompaktní rozměry a jsou instalovány ve speciálních výklencích v povrchu podlahy, které jsou nahoře pokryty dekorativní mřížkou.

Práce je založena na zásadách konvekce.Vyhřívané vzduchové hmoty stoupají a vystupují skrz štěrbiny grilu.Po ochlazení vzduch opět klesne a vstoupí do zařízení.Během provozu cirkulují vzduchové hmoty.Stěny výklenku v podlaze jsou pokryty izolačním materiálem, proto jsou tepelné ztráty zcela eliminovány.

Trubka s chladivem cirkulujícím uvnitř (nemrznoucí kapalina nebo voda) působí jako topný článek.Prozvětšit oblast přenosu tepla do ocelových desek tažených ohřívačem.Zařízení je připojeno k topnému systému pomocí závitových trubek.

Zajímavé!Zařízení s měděným tepelným výměníkem a hliníkovými deskami na ní navinutými mají nejlepší přenos tepla, ale jejich cena je nejvyšší.

V elektrických vestavěných konvektorech funguje topný prvek jako topný prvek, na který jsou navlečena také ocelová žebra.Elektrické konvektory se častěji používají jako pomocné zdroje tepelné energie, ale také se vypořádají s úkoly základního vytápění.

Rozsah použití vestavěných topných zařízení

V následujících případech je vhodné použít konvektory podlahového vytápěníSpíše než tradiční baterie:

 1. Pokud má dům panoramatická okna, jednoduše nemůžete instalovat konvenční radiátor, protože na něm není nic, na co by se dalo upevnit, a ze strany ulice bude v okně viditelný.
 2. V malé místnosti zabírá i malý ohřívač cenné čtvereční centimetry, takže podlahový konvektor pomůže zachovat využitelnou plochu místnosti.
 3. Na místech s vysokou vlhkostí se kondenzace usazuje na prosklených plochách.Pokud pod okno instalujete konvektor, nedovolí, aby se na skle hromadily kapky vlhkosti.

Vestavěné topení je instalováno v místnostech pro různé účely: v obytných místnostech, na místech s vysokou vlhkostí a silným provozem, v kanceláři aveřejné instituce.

Druhy a vlastnosti každé odrůdy

Elektrické topné přístroje a konvektory ohřevu vody zabudované do podlahy jsou na prodej.Elektrické konvektory jsou oceňovány pro svou jednoduchost konstrukce.Jednotka se skládá z ocelového pláště s vnitřním topným článkem, na kterém jsou navlečeny kovové desky.Všechny odrůdy jsou instalovány do výklenku v podlaze a nahoře jsou pokryty silnou dekorativní mříží, po které můžete chodit.

Poznámka!Existují modely konvektorů s ventilátorem.Díky lepší cirkulaci vzduchu se účinnost jednotky zvyšuje na 90%.

Pro ochranu před hlukem a vibracemi během provozu ohřívače s ventilátorem se používají pogumované porézní vložky.Jednotka může pracovat s vypnutým ventilátorem.Pokud jsou na konvektoru teplotní senzory a regulátory teploty, můžete upravit intenzitu vytápění místnosti.

V zařízení, které je připojeno k vodnímu okruhu, prochází potrubí s kapalným chladivem.Na to jsou navlečena konvektivní žebra.Existují vodní konvektory s ventilátorem i bez něj.Pro nastavení teploty v místnosti je konvektor vybaven termostatem.

Důležité!Některé vestavěné radiátory mohou nejen vytápět, ale také chladit místnost.V takových modelech jsou dva výměníky tepla, které jsou připojeny k různým obvodům (klimatizace)a topení).

V místnosti s vysokou úrovní vlhkosti se používají podzemní konvektory s drenážním systémem.Vlhkost, která se náhodou dostala do zařízení, a kondenzace kolem ní odtékají.Konvektory s filtračním systémem jsou schopny vyčistit a připravit vzduch před vstupem do místnosti.

Vestavěné radiátory obvykle vytvářejí standardní pravoúhlou konfiguraci, lze však objednat půlkruhovou jednotku.Topné přístroje s termostaty jsou vybaveny dálkovým ovládáním, díky kterému lze konvektor s přesností programovat každý den v týdnu.

Rozdíly mezi elektrickými a radiátorovými konvektory

V elektrickém konvektoru se jako topný prvek používá topný článek.Pro nucenou cirkulaci vzduchu je k dispozici ventilátor.Některé modely pracují se střídavým napětím, ale existují i ​​jednotky, které lze připojit ke zdrojům stejnosměrného proudu.Aby se zabránilo hluku během provozu ventilátoru, je elektrokonvektor umístěn na stojanech odolných proti vibracím.

Ve vodním konvektoru je trubkový topný článek s vodou nebo nemrznoucí směsí.Pokud je zařízení bez ventilátoru, stačí jej připojit k síti ohřevu vody konstrukce a radiátory s ventilátorem jsou navíc připojeny k síti.

Tělo zařízení a dekorativní gril

Těleso je obvykle vyrobeno z oceli s protikorozní ochrannou vrstvou ve formě práškového lakování.Při výběru vhodného zařízení věnujte pozornost tomu, koliksilné podlahové rošty pro konvektory, protože na ně musíte chodit.

Pro výrobu roštů použijte:

 • tvrdé dřevo;
 • přírodní kámen;
 • nerezová ocel;
 • eloxovaný hliník.

V závislosti na konstrukčním řešení může být prvek válcován a lineárně.První typ je pohodlnější používat, ale stojí více.Může být zkroucen do role, protože nosné pásy jsou umístěny pouze v příčném směru.

Pevnost grilu je důležitá, protože na něj lze umístit nábytek.Je účelné použít oboustranné mřížkové struktury, které mají prodlouženou životnost, protože je prvek položen a na druhé straně.

Pravidla pro výběr podlahového konvektoru

Při výběru vestavěné jednotky zohledněte požadovaný typ konvekce - nucený nebo přirozený.Pro elektrický konvektor je jeho výkon důležitý.Je důležité vzít v úvahu rozměry topných zařízení.

Kromě toho věnujte pozornost těmto nuancím:

 • , zda existuje ventilátor, nebo ne, protože v druhém případě je nutná pracovní výprava v blízkosti místa instalace;
 • pro vlhké podmínky musí být komora odolná vůči korozi;
 • zohledňuje, z jakého materiálu jsou vyrobeny topné trubky a desky.

Při nákupu vodního konvektoru můžete ignorovatdo průřezu hlavních potrubí, ale je důležité znát schéma zapojení (dvou-trubkové nebo jedno-trubkové).

Typ média pro přenos tepla

Protože kapalina cirkuluje ve vodním konvektoru, je důležité zvážit materiál potrubí:

 1. Ocelový tepelný výměník je vhodnýpro domy s ústředním topením, protože není citlivé na čistotu a kvalitu kapaliny cirkulující v potrubí.
 2. Hliníkové ohřívače se používají pouze v systémech s vysoce kvalitním vyčištěným chladivem a určitou kyselostí.Všechny tyto parametry čistoty vody lze ovládat pouze v soukromém domě s autonomním vytápěním, proto jsou v centralizovaných sítích taková zařízení zakázána.

Tlak ve vytápěcím systému

Tlak ve vytápěcím systému musí být zohledněn při výběru konvektoru s chladicí kapalinou.V autonomních sítích je vhodné používat pouze jednotky, které jsou určeny pro malé ukazatele provozních a tlakových zkoušek.Pro instalaci v centralizovaných sítích jsou vhodné varianty, které snadno odolávají šokům z vody a pracují při zvýšeném provozním tlaku.

Instalace zabudovaného topného zařízení

Výklenky pro instalaci zabudovaných topných zařízení musí být připraveny v dostatečném předstihu ve fázi instalace podlahového potěru.Současně jsou položeny skryté potrubí pro připojení konvektoru k ohřívači vody.

Výklenky jsou obvykle vybaveny pod dveřmi nebo oknyteplé proudy vzduchu tvořily tepelnou clonu.Zařízení je připojeno pomocí adaptérů a armatur.Na přívodním a zpětném potrubí jsou na radiátoru nainstalovány uzavírací ventily.To umožní, pokud je to nutné, rychle odpojit jednotku od topného systému za účelem opravy.

Výhody a nevýhody vestavěného zařízení

Mezi výhody podlahových topných zařízení patří následující:

 • Protože je instalován chladič.v podlaze nezkazí interiér místnosti, nezabírá využitelný prostor.
 • Podlahové konvektory jsou jedinými topnými zařízeními, která jsou vhodná pro instalaci do domu s panoramatickými okny.
 • V závislosti na parametrech topného systému lze instalovat vodní nebo elektrické konvektory.
 • Neexistují žádná omezení ohledně použití.Existují modely, které jsou dokonce umístěny v místnosti s vysokou vlhkostí.
 • Pro zlepšení účinnosti ohřevu je do ohřívače zabudován ventilátor.
 • Ovládací panely a termostaty usnadňují nastavení teploty v místnosti.
 • Vestavěné konvektory jsou vhodné pro instalaci do centralizovaných a autonomních topných systémů s jakýmkoli typem zapojení.
 • Velký výběr modelů (s filtry, drenážním systémem, zařízeními pro chlazení vzduchu) vám umožňuje vybrat jednotku na základě požadavků na vnitřní klima.

Nevýhodou zabudovaných topných zařízení je to, že způsobují aktivní cirkulaci prachu se vzduchem, cožnemusí mít nejlepší vliv na zdraví některých lidí.Je lepší instalovat modely s filtračními systémy.Kromě toho ne každý domov může nainstalovat takový radiátor, protože tloušťka potěru nebo výška místnosti nemusí stačit k vybudování výklenku.Skryté potrubí není také nejlepším řešením, pokud jde o údržbu systému.