Podlahové keramické dlaždice, je tam nějaký rozdíl?

Dlážděná keramická dlaždice - materiál, který se používá ve stavebnictví již několik tisíciletí.Při vykopávání babylonských chrámů archeologové často najdou vzorky keramických prosklených cihel, které byly dodnes dokonale zachovány.A v současné době je málo podlah srovnatelných s dlaždicemi, pokud jde o odolnost, praktičnost a trvanlivost.

Obsah

Druhy, typy, vlastnosti

Podle způsobu výroby jsou všechny keramické dlaždice rozděleny na extrudované a extrudované.

Lisované dlaždice se vyrábějí na speciálním vybavení (kolenní páka nebo hydraulické lisy).Před výrobou surového polotovaru z monofrakčních prášků se podle receptury připraví pracovní směs.Složení směsi zahrnuje hlavní složky (tavné a žáruvzdorné jíly, koalin) a speciální přísady.Jako přísady používejte křemenný písek, živce, perlit, sklo, porcelánový odpad a různé chemikálie - povrchově aktivní látky, ředidla, ředicí složky.Bílá hlína se zřídka používá k výrobě podlahových dlaždic, protože výrobky z nich mají jemnější strukturu.

Po vylisování se dlaždice vysuší a odešle k vypálení, načež se ozdobí (zasklí, zaboří a obarví).V poslední fázi získává dlaždice kromě estetické výzdobyodolný vůči vodě.

Při výrobě keramických podlahových dlaždic vytlačováním se po sestavení směsi surovin vytlačí výsledná pastovitá hmota zvláštním „náustkem“ extrudéru.Na výstupu z ní se vytvoří dlouhý pásek, formovaný v souladu s určitou šířkou a tloušťkou.Následně se tento předlisek rozřeže na jednotlivé fragmenty, které se posílají k sušení horkým vzduchem, vypalování a dokončování.

Doporučujeme přečíst:

Je třeba poznamenat, že se vyrábějí také ruční keramické dlaždice, jejichž cena je díky exkluzivitě poměrně vysoká.Takový materiál patří do prvotřídní třídy a lze jej vytvořit podle náčrtů umělce, vytvořených s ohledem na vaše přání.

Pokud však chcete do interiéru přidat mimořádný nádech, můžete obkládat dlaždice sami pomocí akrylových barev na keramiku.Pokud výsledek vypálíte v troubě, bude trvanlivost natřených motivů poměrně dlouhá a vaše podlahové dlaždice v ekonomické třídě se změní na „mistrovské dílo“, které existuje v jediné verzi.

Nejdůležitější vlastnosti

Základní fyzikální a mechanické vlastnosti podlah jsou uvedeny v regulačních dokumentech, v Rusku je v současné době v platnosti mezistátní norma „Keramické dlaždice pro podlahy GOST 6787-2001“..Při výběru dlaždic nezapomeňte věnovat pozornost jejich označovánířídí se pouze estetickými úvahami.

Nejdůležitějšími ukazateli při výběru podlahových dlaždic jsou:

  • otěruvzdornost (odolnost proti opotřebení).I při pokládce obkladů v místnostech s nízkou intenzitou provozu (kuchyň nebo koupelna v bytě nebo soukromém domě) je vhodné zvolit odolnost proti oděru třídy III.Dlaždice tříd IV a V lze použít ve vestibulech, chodbách i ve veřejných budovách (obchody, bary, nákupní centra, nemocnice).
  • mrazuvzdornost.Tento indikátor je důležitý, pokud mají být podlahy dokončeny v nevykurované místnosti (garáž, stodola, skladovací terminály atd.).Přímo závisí na takovém ukazateli, jako je porozita, určená stupněm absorpce vody.Deska se považuje za mrazuvzdornou, pokud je její koeficient absorpce vody menší než 3%.Je třeba poznamenat, že jedinečné vlastnosti mrazuvzdorných a vodotěsných dlaždic přímo ovlivňují jeho cenu.Proto byste neměli být překvapeni, že k dokončení bazénu budete potřebovat keramické dlaždice, jejichž cena není v žádném případě rozpočtová.
  • chemická odolnost.Obzvláště důležité je to v místnostech, kde je často nutné hygienické čištění.Maximální ukazatel je označen písmeny AA, takový materiál lze položit nejen v koupelně nebo v kuchyni, ale také ve zdravotnických zařízeních, školkách atd.

Instalace keramických dlaždic

Keramické dlaždice na podlaze se nejlépe pokládají nacement-písek základ, ale pokládka na stávající nátěr je možné, pokud je bez viditelných vad, silný a rovnoměrný.Nejlepší je zpevnit povrch prken položením vrstvy nepromokavé překližky s dalším ošetřením vodou odpuzujícím základem.Je nežádoucí používat jako alternativu desky s drážkou na pero a drážku, protože masivní dřevo může během provozu dávat ohyby.

Doporučená četba:

Příprava podkladu vyžaduje zvláštní péči, pokud se pro podlahu používají keramické dlaždice.Koneckonců má tento typ dlaždic často drsnost textury, která napodobuje reliéfní strukturu přírodních dřevin, což vyžaduje dokonalé zarovnání základny.

V současné době se jako pracovní malta často používají speciální tmely a lepidla, na které jsou položeny podlahové keramické dlaždice, můžete je zakoupit ve specializovaných stavebních prodejnách.

Při nákupu věnujte pozornost zvláštním vlastnostem lepidla (mrazuvzdornost, odolnost vůči vodě atd.) A průtoku směsi, o kterém vždy jedná výrobce.

Pokud se rozhodnete položit dlaždice na podlahu sami, není zbytečné seznámit se se základními pravidly práce.Podrobné workshopy o pokládce keramických podlahových dlaždic, jejichž fotky jsou zde uvedeny, pomohou vyhnout se chybám typickým pro začátečníky.To je obzvláště důležité, pokud je během instalace systém „teplé podlahy“ navržen tak, aby zajistil maximální pohodlí vašeho domova.

Pro vizuální značení se doporučuje napnout lanko a zajistit jej hřebíky ke stěnám, 1,8 cm od podlahy.Po nanesení lepidla nebo tmelu pomocí zubové stěrky položte první dlaždici, zvanou maják, na průsečíky kordů poblíž jednoho z rohů.Chcete-li zajistit přísně horizontální uspořádání fragmentu dlaždice, poklepejte jej po obvodu pomocí stěrky.
Dlaždice se následně pokládají pomocí speciálních kalibrovaných děličů vzdálenosti, aby se získala mezera určité velikosti.Pravidelně je nutné měřit vzdálenost od položených dlaždic k majáku, upravit šířku švů a zajistit přesnost pokládky.Užitečná je také úroveň, která je pro pohodlné používání upevněna na dlouhé kolejnici.

Pokud máte pochybnosti o svých schopnostech, budete muset pozvat kvalifikovaného řemeslníka, což je více než žádoucí, pokud jsou podlahy zakončeny keramickými dlaždicemi jako je dřevo, které by měly být položeny buď zcela bez švů nebo pomocí distančních křížů.minimální velikost a tónová zálivka.Kromě toho bude taková dlaždice vyžadovat poměrně pečlivé přizpůsobení jednotlivých fragmentů podle výkresu, aby se vytvořila úplná iluze přírodního dřeva.