Plynové dvouokruhové a jednookruhové parapetní kotle

Vytvoření autonomní topné sítě vyžaduje zvážení řady základních pravidel.Vztahují se na bezpečnost, pohodlí a praktičnost použitého zařízení.Všechny požadavky splňuje plynový parapetový kotel.Stojí za zvážení výhod a nevýhod zařízení, charakteristik a ukazatelů spolehlivosti.Je také důležité zvážit možné problémy s ohřívačem a jak je vyřešit.

Obsah

Zařízení a vlastnosti parapetového plynu

Uživatelé si vybírají parapetové kotle pro svou energetickou odolnost - zařízení funguje bez připojení k napájení.Produkty spalování jsou vypouštěny komínem koaxiálního typu.Díky uzavřené spalovací komoře si kouřové proudy udržují nízkou teplotu, takže komínová trubka může být vyvedena stěnou.Zařízení kombinuje výhody standardních plynových kotlů a konvekčních zařízení.

Poznámka!Bezpečnost a účinnost kotlů jsou nepochybnými výhodami.Zařízení jsou vhodná pro vytápění místností malého prostoru.

Konstrukce představuje systém základních a pomocných prvků.

Kotel se skládá z:

 • palivového hořáku;
 • pilotní světlo;
 • uzavřená spalovací komora;
 • ocelový tepelný výměník v jednookruhových kotlích a sekundární měděná cívka ve dvouokruhových modelech;
 • komín koaxiálního typu;
 • ocelové pouzdro;
 • řídicí a bezpečnostní systémy od snímače trakce, termočlánku, teploměru.

Poznámka!Rozdíl mezi modely stěny a podlahy je pouze ve formě instalace a výkonu.

Standardní plynové kotle mohou být také vybaveny koaxiálním komínem.Jedná se o dvojitou trubku pro současné odvádění spalin a přívod čerstvého vzduchu.

Rozdíly mezi konvenčním a parapetním topením jsou:

Doporučená hodnota:
 1. Přítomnost konvektoru.U parapetového kotle jsou otvory pro uvolnění tepla.Přístroj plní dvě funkce - ohřívá chladicí kapalinu a slouží jako radiátor pro místnost, ve které je nainstalován.Přítomnost perforace zvyšuje účinnost - ukazatel vyšší než u tradičních kotlů.
 2. Speciální zařízení s plynovým hořákem zvyšuje účinnost ohřevu.

Důležité!Vlastností je organizace autonomního vytápění.Zařízení pracuje bez nuceného zesílení.Při výběru typu s dvěma okruhy obdrží majitel ohřev chladiva pro síť a horkou vodu pro domácí potřeby.To je zvláště výhodné v domě bez napojení na centrální dálnice.

Výhody a nevýhody plynových kotlů na parapet

Kromě autonomie mají zařízení širokouseznam výhod:

 1. Uzavřený plynový hořák umožňuje umístit jednotku do jakékoli oblasti domu.Hlavním požadavkem je, aby v blízkosti byla zeďk výstupu komínového potrubí.
 2. Kompaktní rozměry doplňují možnosti instalace v kuchyni, kotelně nebo koupelně.V tomto případě nejsou zapotřebí další radiátory v síti místnosti - teplé trysky z otvorů v tělese kotle zahřívají místnost.
 3. Univerzální doplňky fungují dobře na čtvercích jakékoli velikosti v domě nebo bytě.Je důležité vybrat správný výkon, nainstalovat v souladu s instalačními pravidly.
 4. Široká nabídka produktů.V prodeji jsou topení do 40 kW, což stačí k zahřátí domu o velikosti 250 m2.Tato řada zahrnuje jedno-, dvouokruhové moduly.

Hlavní výhodou je relativně nízká cena.Jsou levnější než standardní plynové kotle.Náklady a výkon nejsou nijak ovlivněny produktivitou a použitelností.

Nejsou žádné minusy, ale nízký výkon (40 kW) způsobí nepříjemnosti.V budovách o více podlažích nebo na ploše 200 m2 nebo více se doporučuje instalovat několik modulů nebo standardní plynový kotel.

Poznámka!Při instalaci více než jednoho parapetového kotle nevzniknou žádné problémy - je vhodné integrovat zařízení do stávající topné sítě nebo vytvořit nové.Konvekční zařízení může být hlavním nebo dalším zdrojem tepla.

Vlastnosti výběru

Před nákupem musí majitel vyřešit řadu problémů.

Následující parametry si zaslouží pozornost:

 • Účinnost.Závisí na materiálu tepelného výměníku, ovlivňuje ekonomiku, účinnost zařízení.Účinnost je považována za standardní 92%.
 • Tloušťka ocelového plechu, z něhož je tepelný výměník vyroben.Pokud je fólie tenčí než 3 mm, produkt nebude trvat dlouho, proces přenosu tepla je snížen, ohřívač by neměl být zakoupen.Parametr pracovního tlaku pomůže určit kvalitu oceli - to je uvedeno v datovém listu zařízení.Čím vyšší je jmenovitý tlak, tím silnější je plech a tím lepší je ocel výměníku tepla.
 • Rozměry.Kompaktní spotřebiče jsou často umístěny v kuchyni, proto by měly být zohledněny rozměry.Je nutné zajistit volný přístup k zařízení pro kontrolu, údržbu a připojení konektorů.
 • Výkon.Nepoužívejte moduly s nízkým nebo nadměrným výkonem.V prvním případě bude kotel pracovat na hranici limitu, ve druhém - nebude plně využívat možnosti.Oba faktory vedou k rychlému opotřebení součástí a selhání zařízení.

Doporučení!Výkon se počítá podle vzorce - na 10 m2 1 kW tepla.Se špatnou izolací a velkými okny vysoké stropy přidávají 30%.Pokud má region těžké zimy, dům je pěkně servírovaný, je zde nevyhřívané podkroví, přidat až 50%.

Seznam nejlepších výrobců a modelů parapetových kotlů

Sortiment trhu je nabízen zařízením čínských, korejských, evropských a ruských výrobců.Kvalita možností z evropských továren je někdy vyšší než u výrobců z Číny.Cena závisí na značce, schopnostech kotlů.

Továrny si zasloužily popularitu:

 1. Vaillant. Vysoce kvalitní kotle.Jsou drahé, ale vybavené rozsáhlými funkcemi.Italský výrobce poskytuje osvědčení o bezpečnosti a spolehlivosti kotlů.
 2. Protherm. Slovinská továrna dodává vynikající kotle za dostupnou cenu.Kvalita vybavení není horší než italština, přizpůsobená domácím podmínkám.
 3. Artyom. Ukrajinský výrobce nabízí levné, ale vysoce kvalitní zařízení v široké škále.
 4. Baxi. Kotle italské značky, ale s výrobou v Číně.Praktické a spolehlivé vybavení.Cena je nízká, rozsah je velký.
 5. Lemax. Ruské výrobky dobré kvality za relativně nízkou cenu.

Přehled modelu:

 • Termomax C 12E.Je schopen vytápět dům až na 120 m2, účinnost až 90%.
 • Zhytomyr-M.Modely ADVG-15-SN s účinností 92% jsou vhodné pro vytápění domu do 150 m2.Cena je od 280 USD (20 000 rublů).
 • Tenký 2 300 Fi.Toto je značka Baxi.Cena od 1900 $ (120 000 rublů).Kupující obdrží praktický plynový dvouokruhový parapetový kotel s různými provozními režimy.Spolehlivé a stabilní zařízení je mezi spotřebiteli oblíbené po dlouhou životnost bez opravy.

Ostatní modely uvedených značek jsou v prodeji.Při výběru je nutné zohlednit dodržování požadavků spotřebitelů.

Důležité!Při zakoupení nástěnného plynového parapetního kotle se dvěma okruhy vezměte v úvahu množstvímuž v domě.Pokud žije více než 5 osob, může intenzita distribuce horké vody překročit schopnost zařízení.Je výhodnější instalovat jednookruhový kotel a kotel.

Možné problémy plynových kotlů na parapet a jejich řešení

Jednoduchý design zřídka selže, ale jsou pravděpodobné následující problémy:

 1. Nezabezpečený komín.Zařízení vyrobené z běžné oceli nevydrží dlouhodobé používání.Pokud jsou kotle vybaveny pouze takovým komínem, je nutné potrubí nahradit nerezovou ocelí.Nerezová ocel toleruje interakci sazí a kondenzátu, zatímco jednoduchá ocel rychle zreziví.V důsledku koroze v potrubí dochází k obrácenému tahu, oxid uhelnatý proniká do domu.Pokud není možné komín vyměnit, je třeba potrubí zkontrolovat a vyčistit častěji.
 2. Ztráta pevnosti termoplastů.Utěsněná komora se skládá ze dvou částí, které jsou spojeny termoplastem.Při nošení se těsnost snižuje a produkty spalování začínají vnikat do místnosti.Tento problém pomůže také včasná údržba zařízení.

Při silných nárazech větru nepodporují koaxiální kouřové spalování plamene v hořáku.Tento problém je eliminován ochrannými uzávěry na komínovém potrubí.Pokud v soupravě taková houba neexistuje, musí být vyrobena z plechu z galvanizované oceli.Plech zkrouťte do kuželu podél průměru trysky.Připevněte k základně nebo krytu lisovacími podložkami, nýty.