Pece a kotle pro vytápění domu vodním okruhem

Výrobci nabízejí mnoho typů ohřívačů pro vytváření uzavřených topných systémů soukromých domů.Jsou požadována praktická a spolehlivá zařízení, pokud však uživatel dává přednost starým a spolehlivým krbům, existuje kompromisní možnost - jedná se o sporák s vodním okruhem pro vytápění domu.Topné zařízení kombinuje všechny vlastnosti moderního vybavení a praktičnost osvědčené technologie v průběhu staletí.Zvažte vlastnosti, výhody použití vytápění v peci a rozmanitost hotových výrobních řešení pro vytvoření autonomní topné sítě.

Obsah

Výhody a nevýhody ohřevu kamna

]

Vytápění kamna má široký seznam výhod:

 1. Žádné připojení k plynovodům, napájení.Tuhé palivo je levné, se správnou tvorbou energeticky nezávislé sítě pracuje v drsných podmínkách.
 2. Za nejlepší se považuje sálavé vytápění, když vytápění ze stěn přenáší teplo do vzduchu a předmětů.
 3. Zařízení je schopno vykonávat několik funkcí - být ohřívačem pro teplonosné médium pro distribuci horké vody, nezávisle vyzařovat teplo a pokud existuje varná deska, vykonávat práce s kamny.
 4. Masivní struktura akumuluje velké množství tepelné energie a přenáší ji do vzduchu jakochlazení.Díky tomu je i po spálení záložek paliva v domě udržována pohodlná teplota po dlouhou dobu.
 5. V létě slouží základna pece jako prvek „odvádění“ přebytečného tepla, a proto je v soukromých budovách chladná v jakémkoli teplu.
 6. Při spalování fosilních paliv vstupuje do atmosféry minimální množství škodlivých plynů.

Se všemi svými výhodami má kamna také nevýhody:

 • Struska se vytváří spalováním palivového dříví a uhlí - probíhá pravidelné čištění popela;
 • Je obtížné zřídit automatické zásobování palivem v domech, majitel musí sám vyhodit dříví, zapálit a regulovat trakci.
 • Vytápí kamna pouze v místnosti, ve které je instalována, proto bude vytápění celého domu vyžadovat potrubí a baterie.
 • ​​
 • Setrvačnost ruské pece spočívá v procesu dlouhého spouštění, částečně je tento nedostatek vyrovnán v moderních tepelných jednotkách s teplou pecí.
 • S rostoucím výkonem roste i velikost - ohřívač zabírá hodně místa.
 • Obvyklá kamna mají účinnost při nadměrném výkonu 40%.Když se spotřebič zahřeje na limit, stojí vedle něj horký.Zařízení se však postupně ochladí a velké množství tepla jednoduše proudí komínovou trubkou.
 • Zařízení se vzplane po dlouhou dobu, ale je téměř nemožné zastavit spalovací proces a regulovat přívod tepla.
 • Správný komín je klíčem ke kvalitnímu vytápění domu a provozu celé stavby.Je obtížné vyrobit komín bez znalostí a zkušeností.

APalivo bude samozřejmě muset být někde uloženo, to také vyžaduje místo.Je třeba vzít v úvahu všechny nuance, a pokud popel v domech s přechodným pobytem nezpůsobuje žádné zvláštní problémy, pak se kamna v domě trvalého pobytu změní v nepříjemnou povinnost.Stále je však poptávka po designu, zejména v oblastech, kde není plynový rozvod, ale dochází k přerušení dodávky elektřiny a horké vody - v tomto případě řeší pec s kotlem na ohřev vody téměř všechny problémy najednou.

Vlastnosti uspořádání vodního systému s kotlem na topnou pec

Pokládka sítě potrubí kolem domu vám umožňuje dodávat teplo do všech místností, nejen do kuchyně.se sporákem.Moderní spotřebiče jsou již vybaveny konvekčními vzduchovými kanály pro připojení potrubí.V tomto případě cirkuluje chladicí kapalina systémem a ohřívá místnost.

Kromě vzduchu se používá vodní chladivo, které má oproti vzduchu mnoho výhod:

 1. Voda je nejlevnějším a nejobnovitelnějším zdrojem.Potrubí pro kapaliny je v průřezu mnohem menší, zabírá méně místa.
 2. Kapalina má menší odpor a cirkuluje tunely s libovolným počtem zatáček, což nelze říci o proudech teplého vzduchu.
 3. Tepelná kapacita chladicí vody je vyšší než tepelná kapacita vzduchu.

Doporučení!Při vytváření sítě s dálkovými topnými tělesy, velkým počtem ohybů a zatáček se cirkulace chladicího média zvyšuje instalacíčerpadlo.Kromě rychlé přepravy a lepšího zahřátí pomůže čerpadlo šetřit palivo.

Nevýhodou sítí s chladicí vodou je vysoká teplota tuhnutí.Při -0 ° C se kapalina změní na led a systém může zamrznout.Nesmíme také zapomenout na kovovou korozi, tvrdá voda se usazuje se stupnicí na vnitřních tunelech, což způsobuje vytváření dutin v potrubí, snížení tepelné účinnosti sítě.

Pro snížení rizik vyžaduje vytápění kamen pomocí vodního okruhu v dřevěném domě nebo jiných budovách preventivní opatření:

 • zachování sítě pro zimu vypouštěním chladicí kapaliny je prosezónní domovy
 • použití nemrznoucích látek a přísad je v tlakových obvodech přípustné;
 • instalace elektrického kotle jako záložního zdroje tepla.

Doporučení!Malé kotle s malou kapacitou spotřebovávají trochu energie a mohou být dobrým záložním zdrojem tepla pro trvalé domy během dne v zimě.Odjíždějící do práce zapněte kotel v minimálním režimu, večer - roztavte sporák.

Přehled hotových výrobních pecí s vodním okruhem pro autonomní topné sítě

Přednež vyrobit kotel na vytápění pro soukromý dům, měli byste věnovat pozornost výrobním zařízením:

 1. Hotové výrobky budou stát méně než jejich vlastníruce.Skuteční výrobci kamna berou hodně práce za práci, ale pro nevědomou osobu je obtížné postavit zařízení, které bude vyhovovat potřebám spotřebitele.
 2. V továrních modelech jsou promyšleny všechny drobnosti a vlastnosti - od dodávky paliva po vytvoření komínu, aby byl zachován dostatečný tah.Pokyny k instalaci poskytují komplexní informace, instalace kotle je levnější než od začátku.
 3. Zařízení jsou vyrobena z oceli odolné vůči žáru, litiny - takový kov se běžným zákazníkům neprodává.
 4. Domácí zařízení mají nižší kvalitu než zařízení v továrně.Všechny tovární produkty projdou procesem testování, mají záruku.

Poznámka!Tovární krb nebo kotel je instalován odborníky, opravují také zařízení a po provedení manželství v továrně je bezplatně vyměňují.

Akvarijní kotel pro krb s vodním okruhem

Topná komora produktu Thermofor je doplněna vodním okruhem topného systému.Krb může být s nebo bez vodního výměníku tepla.Vlastnosti jsou uvedeny v technickém pasu produktu.

Konstrukční znaky jsou následující:

 • sklo odolné vůči teplu chrání před popálením;
 • ochranná stěna je vyrobena ze šamotového kamene, což prodlužuje životnost výrobku;
 • velká topeniště je konstruováno pro značné množství paliva; časté plnění není nutné;
 • výrobky jsou k dispozici v různých velikostech, pro rozměry zařízení si můžete vybrat peci.

Důležité!Pec stepelný výměník je určen pouze pro použití v otevřených sítích.

Výroba tepla dosahuje 6 kW /h, to stačí k vytápění budovy o rozloze až 65 m2 s výškou stěny až 2,7 m. Pro zahřátí místnosti, kde je krb nainstalován, jsou vybavena konvekční zařízení pro průchod teplého vzduchu.na horním panelu topeniště.

Poznámka!Je nemožné uvést zařízení do provozu bez vodního tepelného nosiče.K rychlému zahřátí místností se doporučuje instalovat obtok s čerpadlem na potrubí zpětného proudu, takže krb bude fungovat v systémech s nuceným a gravitačním oběhem.

Kotel na pevná paliva Armada 20

Vlastnosti zařízení od ruského výrobce závisí na velikosti zařízení.

Kotel Armada 20 má následující výhody:

 1. Velký výměník tepla je doplněn mnoha potrubími, takže celková plocha odvádění tepla je větší než objem samotného chladiva.Tato vlastnost zajišťuje dobré odvádění tepla zařízení.
 2. Povrch pece je doplněn varnou deskou, takže kotel je vhodný pro ohřev vody nebo vaření.
 3. Odnímatelná horní část pece pomáhá rychle vyčistit všechny systémy a komín od sazí.
 4. Vnější části tepelného výměníku plní funkci vzduchových konvektorů, pro vytápění místnosti, ve které je kotel instalován, nebude nutné instalovat další konvektory.
 5. Zařízení pracuje na všech druzích pevného paliva a je vhodné pro systémy s ukazatelipracovní tlak ne více než 3 bary.

Toto zařízení je rovněž zakázáno uvádět do provozu bez plnění chladicí kapalinou, ale na rozdíl od krbového kotle Aquarius je model Armada 20 vhodný také pro vaření.

Technologie pro výrobu vodního okruhu pro zděnou pec

Dobře umístěná zděná pec s ohřívačem vody je tepelný akumulátor, který kromě ohřívání topného média pro distribuci do systémuvytápění, samotný design je vytápěn a přenáší teplo do místností.Pokud je varná deska vybavena varnou deskou, odstraní problém vaření večeří v oblastech s přerušením dodávky plynu, elektřiny.

Poznámka!Jeden komín stačí ke spojení kamna a kamna.

Mezi další klady patří rovnoměrnost dodávky tepla a udržování teploty chladicí vody, dokud oheň v ohništi nezhasne.Ale i po spálení zařízení vydává tepelnou energii na dlouhou dobu, při zachování příjemné teploty v domě.

Méně složitost a chyby ve vytváření systému:

Doporučujeme přečíst:
 • výměník tepla zabudovaný do ohniště nebude fungovat kvůli sníženému objemu;
 • pokud se chladicí kapalina pohybuje obzvláště intenzivně, snižuje se účinnost zařízení a hromadí saze;
 • nedodržení technologie zabudování tepelných výměníků do kouřového kanálu vede ke sníženíšířku pásma a oxid uhelnatý v místnosti;
 • při zanášení tepelného výměníku do zdiva je nutné zajistit, aby při zahřátí bylo místo pro expanzi zařízení, jinak se zdivo uvolní;
 • Nepřesné výpočty výkonu výměníku tepla zabudovaného v komíně povedou ke snížení teploty spalin a ke tvorbě kondenzátu, což vede k rychlému opotřebení částí systému.

Riziko chyby lze snížit použitím hotového výrobního zařízení nebo přidělením práce řemeslníkům, kteří mají zkušenosti s konstrukcí topného systému s vodním okruhem z pece.

Odrůdy tepelných výměníků a jejich umístění do cihelných kamen

Výměníky tepla se dělí podle druhu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny:

 1. Litina.Žáruvzdorný materiál je vhodný pro vybavení kotlů, ale netoleruje teplotní extrémy.Pokud se vytvoří litinový tepelný výměník, není možné během ohřevu do něj přidat studenou vodu - kov praskne.
 2. Měď.Odolný materiál s vysokou tepelnou vodivostí.V pecích nelze použít kvůli ohřevu - bod tání mědi je +1083 С, pec se zahřívá na +1400 С.
 3. Ocel.Materiál je vhodný pouze s vysokým tepelně odolným výkonem a tloušťkou stěny 5 mm nebo více.Doporučuje se vybrat bezešvé trubky s antikorozní úpravou.
 4. Nerezová ocel.Odolný materiál prakticky nehrdzaví, slouží po dlouhou dobu a má dobrou tepelnou vodivost.Je lepšíNejvhodnější je ocel AISI 3040.

Tip!Ocelové tepelné výměníky pracují pouze v pecích s uzavřeným topným systémem.

Materiál pro kutily pro výrobu výměníku tepla

Nejpraktičtějším způsobem je použití ocelového plechunebo potrubí.Nuance práce:

 • Ocelový plech je vybrán do tloušťky až 5 mm, v samotném plechu jsou vyříznuty 2 otvory pro trubku o průřezu 50 mm - to je pro přívodní potrubí a zpětnou cirkulaci chladicí kapaliny.Ocelová konstrukce je umístěna uvnitř pece tak, aby odpovídala stěnám a stropům, doplněná o výstupní otvory (boky) pro pokládku palivového dřeva a výfukových plynů.Vnitřní vůle by měla být alespoň 30 mm, aby se kapalina pro zásobování topné sítě nevařila.Umístěte tepelný výměník tak, aby přívodní potrubí bylo v nejvyšším bodě, což je nutné k vyloučení rizika parních zátek a zabránění vodního rázu v potrubí a radiátorech.
 • Je-li tepelný výměník vyroben z trubky, umístí se také do pece.Vhodná je trubka o průřezu do 50 mm nebo profil s pravoúhlým průřezem 40x60 mm nebo 60x60 mm.Díly jsou svařovány do konstrukce podle vypočtených rozměrů, existuje pouze jedno pravidlo - umístěte tepelný výměník tak, aby nezasahoval do plnění paliva, neblokoval kanály roštu a kouře.

Důležité!Při použití trouby k vaření, tj. Položení varné desky, není tepelný výměník v horní části vybaven, je zde dostatečná montážní stranaletadla.

Když jsou trubkové prvky vyrobeny ve formě plochého registru, je tepelný výměník nainstalován v komínových kanálech.Toto není nejlepší volba, protože v této zóně je málo tepla a musíte vzít trubku s větším průřezem.Je zakázáno instalovat takové součásti do hotové pece, přetěžují strukturu - všechny výpočty a zatížení se provádějí pouze ve fázi návrhu a položení pece.

Pravidla pro výpočet parametrů a výkonu výměníku tepla

Standardní vzorec je následující - je zapotřebí 1 kW tepla na 10 m2 vytápěné plochy.Při použití výpočtů na tepelném výměníku je třeba vědět, že z jedné 1 m2 zařízení je odebráno až 10 kW tepelné energie.Pokud děláte ohřev dřeva vodním okruhem, pak se z 1 m2 výměníku tepla odebere až 6 kW tepla za hodinu, u uhlí do 10 kW /hodinu.

Například pro dům s požadavkem na teplo 15 kW /h se výpočet provádí takto: S = Q /Qy, kde 15/6 = 2,5 m2, a S je plocha domu, Q je požadované teploenergie, Qy je množství generovaného tepla.Příklad je uveden pro tepelný výměník z ocelového plechu.V tomto případě je celková plocha tepelného výměníku, která je v kontaktu s horkým vzduchem pece, 2,5 m2.

Jak nainstalovat vodní okruh do trouby?

K vložení domácího kotle do kamna pro ohřev vody potřebujete podle pravidel:

 1. ) Pokud návrh původně nezajišťoval instalaci prvku, nelze instalaci provést.
 2. Po výrobě tepelného výměníku je zařízení zkontrolováno tlakovou zkouškou.Tlak na krimpování neníméně než 6 barů, postup se provádí před namontováním tepelného výměníku na místo a po jeho instalaci.
 3. Je nezbytné ponechat vyrovnávací mezeru mezi stěnami pece a výměníkem tepla.Šířka mezery je od 5 mm, takže vstupuje vrstva tepelně odolného tmelu.
 4. Všechna těsnění pro připojení k potrubí jsou vybrána z tepelně odolného materiálu.

Požadavky na provoz zařízení

Pravidla jsou jednoduchá:

 • nespouštějí pec bez chlazení;
 • nevyřezávejte tepelný výměník od topení při spalování palivového dříví v ohništi;
 • , když je zahájen proces spalování dřeva, nepřidávejte do sítě studenou vodu, takže svary neproudí.

Rada!Pro zvýšení účinnosti zařízení a snížení nákladů na údržbu se doporučuje nainstalovat obtokovou sestavu s oběhovým čerpadlem.

Technologie rozvržení pro sporák se sporákem a ohřívačem vody

Uspořádání sporáku je věcí profesionálů.K vybudování zděné konstrukce budete potřebovat spoustu materiálů, znalost pořadí a pravidla pro uspořádání všech prvků.Video od profesionálů vám pomůže zjistit podrobnosti.