Opravte tmel a omítněte strop ze sádrové lepenky

Opláštění stropu GKL deskami zahrnuje několik fází práce, z nichž jednou je vyplnění povrchu.Tento postup je povinný pro konečné vyrovnání letounu, přípravu pro dokončení dekorace.Uvidíme, jak zatmelit sádrokartonový strop, pravidla pro výběr složení a jeho aplikaci.Zvažujeme také procesní technologii a nezbytnou sadu nástrojů.

Obsah
(25 Technologie pro omítání stropu ze sádrokartonu

Za prvé, spotřeba materiálu.Tento parametr závisí na tom, který povrch musíte uzavřít: čím více švů, tím větší je spotřeba.Standardní cena suché směsi je 1,1 kg na m2 povrchu.Pokud se jedná o sádrovou směs, pak náklady jsou 1 kg /1 m2, adhezivní kompozice se používají v menším množství, přibližně 0,5 kg /1 m2.

Při určování průtoku je důležité vzít v úvahu nejen rovinu samotného stropu, ale také počet vrstev.Mistr potřebuje méně vrstev k úplnému utažení povrchu a začátečník potřebuje více.

Samotná technologie se neliší složitostí: složení se nanáší na povrch, natahuje se do rovnoměrné vrstvy, pak musíte počkat, až letadlo vyschne, rozdrví se, ošetří se speciálními sloučeninami a nechá se znovu zaschnout.Jednoduchost však má spoustu nuancí, které by měly být vyřešeny.

Doporučení!Připravené tmely nejsoumusí být připraveno, chováno v suchu podle pokynů na obalu.Nejprve se prášek smísí s třetinou celkového objemu vody, dobře se promíchá a poté se přidá zbytek kapaliny.

Je lepší připravit směsi v malých částech, aby byl čas zpracovat celý objem.Vysušenou omítku v kbelíku nelze ředit vodou, čímž se dosáhne plasticity kompozice - to povede ke ztrátě pevnostních charakteristik a po aplikaci, sušení, vrstvy prostě odpadnou.

Výběr tmelu

Hlavním materiálem je tmel.Velký sortiment umožňuje domácímu mistrovi přemýšlet o tom, které složení je nejvhodnější.Odborníci doporučují brát tmel a omítky od jednoho výrobce.

Výběr představují následující typy složení:

 • výchozí - pro hrubé práce, vady těsnění, lze aplikovat vrstvou až do 5 mm;
 • povrchová úprava - táhne se tenkou vrstvou do 2 mm, povrch dobře vyhlazuje;
 • univerzální - vhodné pro všechny typy práce.

Pokud máte zkušenosti, univerzální tmel je vhodný, neexistují žádné zkušenosti - start a konec.První je užitečný pro úplné utěsnění všech třísek, trhlin a druhý pro dokončení zpracování roviny.Výsledkem je dokonale rovnoměrný povlak pro jakýkoli dekor.

Složení směsi je rozděleno na:

 • sádrovec - neliší se odolností vůči vlhkosti, ale přito nepodléhá smršťování;
 • cement - dobrá odolnost proti vlhkosti, ale nízká pevnost, po vysušení se mohou objevit trhliny;
 • polymerní směsi s vysokou mírou odolnosti vůči vlhkosti, pevnosti.

Doporučení!Bez ohledu na typ a složení může směs aplikovaná v silné vrstvě po dlouhou dobu zasychat a během sušení nebo provozu stropu může začít klesat.

Nářadí pro práci

Pokud tmelený sádrokartonový strop nezpůsobuje potíže, měli byste se starat o dostupnost veškerého nářadí a materiálu.

Užitečné:

 • vrták s tryskou pro míchání;
 • nádoby pro míchání směsi;
 • kartáč;
 • špachtle: široké, hranaté, úzké;
 • struhadlo s okem pro broušení;
 • nůž je ostrý;
 • schůdek;
 • směs tmelů všeho druhu (suchá nebo hotová);
 • primer pro hluboké pronikání;
 • serpian.

Práce musí být prováděna pomocí rukavic a masky.Bude užitečné chránit podlahu, nábytek před prachem.

Příprava povrchu

Algoritmus operace vypadá takto:

 1. Zkontrolujte upevňovací prvky.Pokud čepičky vyčnívají nad listy, utopí se v GKL o 1 mm, pokud jsou příliš hluboké, odšroubujte a vyměňte za delší samořezný šroub.Posílejte kousky papíru, odtrhněte je, aby nezasahovaly do zpracování.
 2. Připravte celou plochu stropu.Je zvoleno složení hluboké penetrace.Odborníci doporučují používat akrylový primer, nikoli alkydový primer - ten může nabobtnat.Naneste válečkem nebo širokokartáč, nezanechávají žádné připravené oblasti.
 3. Počkejte, dokud povrch nezaschne a švy nebudou dokončeny.Nejprve je třeba zkrátit zkosení o úhel 45 stupňů o třetinu tloušťky plechu, což je nutné, aby výšivka kvalitně pokryla všechny spáry tmelem.
 4. Na vyšívané švy nalepte srp.Pokud páska neexistuje, použije se obvyklá síťovina, která se musí položit na vrstvu tmelu a trochu stlačit špachtlí.

Po nalepení srpu stehněte švy, vyrovnejte rovinu, přebytečnou kompozici odstraňte špachtlí a znovu ji vyhlaďte.Klobouky samořezných šroubů jsou také tmely, následuje vyrovnání vrstvy ve stejné úrovni s rovinou listů.

Tmel na tmely

Proces je jednoduchý, existují však určité nuance:

 • Pracujte se širokou špachtlí, na kterou položte vrstvusmíchejte, pak jej rozmazejte na rovině širokými pohyby, hladkými a souvislými.Neměli byste příliš natahovat kompozici, vyplňovat všechny vady stropu, ale je lepší vyrovnat vrstvu co nejvíce.Tmel bude aplikován ve 2-3 vrstvách, takže první by neměl být tlustší než 2 mm.
 • Ke zpracování celého povrchu, aniž by se věnovala pozornost značkám ze špachtle - pak se zaplní.Nechte čas zaschnout.Vyhodnocení stupně sušení je snadné: mokré oblasti jsou šedé, suché oblasti bílé.
 • Odstraňte rýhy ze stěrky pomocí štěrbiny frakce č. 80-100.Naneste vrstvu, nechte uschnout.
 • Naneste druhou vrstvu tmelu, opět začínající nebo univerzální.Vrstva by neměla být silnější než 2-3 mm, je nutná pro důkladné zarovnánístrop.Po zaschnutí osušte brusným papírem, nařeďte a nechte zaschnout znovu.
 • Třetí vrstva je konečný tmel.Směs se nanáší velmi řídce, natáhne se po celé ploše vrstvou 1 mm.
 • Po zaschnutí pískem dosáhnete dokonalé rovnoměrnosti.Používá se strouhadlo s okem č. 120 nebo štěrbinou č. 120-140.

Zbývá natřít hotový povrch a ujistit se, že zde nejsou drsnosti, kapky.Pokud je to nutné, naneste další tenkou vrstvu dokončovacího tmelu, jedná se však o extrémní případ, obvykle postačují předběžné vrstvy.Tím je dokončen sádrokartonový stropní tmel.

Doporučení!Pokud bude povrch zdoben texturovanou omítkou, lepenou tapetou nebo jinými materiály, není nutné pečlivě omítat strop sádrokartonu vlastními rukama.Ale s následným lakováním, zejména u lesklých kompozic, by měl povrch vypadat dokonale hladce - barva odhalí a zdůrazní všechny vady.

Technologie omítání sádrokartonového stropu

Práce se provádějí pouze na vrstvách sádrové omítky odolné vůči vlhkosti, instalovaných na kovovém rámu.Všechny ostatní materiály rychle absorbují vlhkost, což vede ke ztrátě pevnosti a kvalitativních vlastností.Jsou-li listy upevněny na dřevěném trámu, je sádrokartonový strop pouze tmelenýuzavřít klobouky hardwaru.

Důležité!Před omítáním povrch zbruste - zvýší se tím přilnavost směsi k podkladu.

Nástroje pro práci

Při hledání způsobu omítání sádrokartonového stropu nejprve vyhledejte všechny nástroje:

 • kontejnery pro hnětení;
 • vrták s tryskou;
 • široká špachtle se stranami do 300 mm;
 • kartáč nebo váleček;
 • jemná síťka nebo smirková frakce č. 140-180.

Příprava sádry

Složení se vyznačuje velkým zrnem, proto se vždy nanáší se silnější vrstvou.Jako tmel se nachází hotová a suchá omítka.Hotové přípravky nemusí být zředěny vodou, ale suché přípravky vyžadují předchozí hnětení přesně podle pokynů.Až bude hotová, směs by měla být jako hustá zakysaná smetana.Nejprve se všechny náplasti smíchají a je třeba je promíchat nejdéle 10 minut, pak se nechat stát pro ztuhnutí a opět dobře promíchat po dobu asi 3–5 minut, poté je kompozice připravena k použití.

Technologie nanášení omítek

Algoritmus následujících prací:

 1. Připravená základna se zapuštěným otvorembroušení a broušení kovovými klobouky, utěsněnými švy a upevňovacími plochami upevňovacích prvků.Nechte letadlo dobře uschnout.
 2. Naneste první vrstvu směsi a vyhlaďte případné hrubé vady.Omítka se nanáší v tloušťce až 6-8 mm.

Doporučení!Chcete-li zvýšit pevnost vrstvy, rozmnožte sesměs je lepší s PVA.Poměr je: k 1 dílu vody, 0,5 dílu PVA.

 1. Jakmile je první nátěr suchý, obruste jej smirkovým hadříkem nebo strojem.Je lepší vzít jemnější zrno.
 2. Nyní druhá vrstva.Omítka sádrokartonových stropů se nanáší ve směru opačném k první vrstvě - to je velmi důležité.Tloušťka ne více než 5-6 mm (pokud se nejedná o texturovanou směs).

Zbývá ponechat strop zaschnout, brousit celý povrch smaragdem s jemným zrnem nebo bruskou.Povrch je připraven k dekoraci.

V takových případech je vyžadováno omítnutí stropu

Je-li tmel vždy tmel na sádrokartonový strop vždy tmelem, pak se omítka nanáší pouze tehdy, pokud existují významné povrchové vady, které vrstva tmelu jednoduše nemůže skrýt..Skutečnost je taková, že tmely s tloušťkou větší než 5 mm během provozu mohou praskat, rozpadat se, ale ve složení omítky se používá hrubší látka, což znamená, že lze vytvořit vrstvy o tloušťce až 20 mm.Sádra tak skrývá nejvýznamnější změny ve výšce, štěpkách, prasklinách a dalších vadách.

Je také důležité provést zpracování během následné výzdoby stropu texturovanou omítkou - to zvyšuje přilnavost kompozic, zvyšuje pevnost a trvanlivost hotového povrchu.