Oprava topných baterií a co dělat, když v bytě unikají radiátory

Plánované opravy topných zařízení se nejlépe provádějí na konci topné sezóny.Nikdo však není v bezpečí před nehodami a někdy musí být baterie při topení domu opraveny.Pokud dojde k úniku včas, bude naléhavá oprava radiátorů chránit před mnoha nežádoucími důsledky.Při silném úniku může trpět váš majetek a byt zespodu.Opravy mohou být někdy provedeny vlastníma rukama, ale v některých případech se to neobejde bez pomoci odborníků.

Obsah

Druhy topných zařízení

Než začnete s opravou topných těles vlastními rukama, musíte porozumět rozmanitosti topných jednotek.

Existují tyto typy baterií:

 1. Nástroje vyrobené z hliníkujsou lehké, atraktivní vzhledu a mají dobrý odvod tepla.Používají se však v autonomních topných systémech, protože jsou navrženy pro nízký tlak, špatně odolávají otřesům vody.Díky použití neošetřené chladicí kapaliny se na vnitřním povrchu baterie objeví usazeniny, které přispívají k poruše jednotky.
 2. Litinové profilové radiátorymají vysokou inertnost a tepelnou kapacitu.Jsou silné a trvanlivé, ale musí být pravidelně natírány, aby se zabránilo korozi.Zařízení je poměrně těžké, takže je obtížné jej udržovat a instalovat.Častý důvodnetěsnost - opotřebení průnikových těsnění.
 3. Ocelové bateriemají dobrý odvod tepla, ale nepoužívají se v centralizovaných topných systémech, protože po vypuštění chladicí kapaliny rychle korodují.
 4. Bimetální radiátorymají ocelové jádro a hliníkové pouzdro.Zařízení odolávají zvýšenému tlaku v síti a vodním kladivu, jsou odolná vůči korozi a mají atraktivní vzhled.Další výhodou je jejich vysoký přenos tepla.Pokud jsou instalovány bimetalické radiátory, lze oprava vytápění v bytě provést vlastními rukama.

V bytovém domě s ústředním topením se obvykle používají litinové nebo bimetální baterie, protože tolerují šoky vody, které jsou pozorovány při spuštění sítě.Mohou pracovat v podmínkách vysokotlaké chladicí kapaliny.Proto při popisu opravy topných baterií budeme věnovat pozornost radiátorům vyrobeným z litiny a bimetalu.

Příčiny selhání baterie

Pokud na topném potrubí uniká topné těleso nebo fistula, musíte nejprve pochopit příčiny závady a odstranit je.To bude chránit před výskytem podobného problému v budoucnosti.

Běžné příčiny selhání radiátorů:

 • K rychlému selháníjednotka vede k nesprávné volbě s ohledem na vlastnosti topné sítě.Je důležité vzít v úvahu teplotu chladicí kapaliny, tlak v potrubí, průměr potrubí, vlastnosti cirkulující tekutiny a mnohem více.
 • Pokud je baterie nesprávně připojena k hlavnímu potrubí, může také rychle selhat.
 • Korozní procesy vedou k píštělím, netěsnostem a odtlakování chladiče.Důvod rychlé koroze spočívá ve větrání systému, nízké kvalitě a nedostatečné čistotě chladicí kapaliny, zvýšené koncentraci kyslíku ve vodě a tlakových vlnách.
 • ​​
 • Potrubí a radiátory se rychle ucpávají a na spoji sekcí se objevuje plak v důsledku použití chladicího média s vysokým obsahem nečistot.Chcete-li problém vyřešit, použijte po vyčištění systému vodu odpovídající kvality.
 • Pro ochranu závitových bradavek před zničením je třeba pravidelně měnit těsnění.
 • Někdy jsou latentní problémy s ohřívačem signalizovány klikáním a různými zvuky v obvodu.To však neznamená vždy rozpis, může to zjistit pouze pán.
 • Nesprávný provoz ohřívače a jeho nízký odvod tepla dochází v důsledku nahromadění vzduchových zácp.Často se objevují v okruhu po výměně topných jednotek, provedení oprav, odtlakování systému nebo nedostatečném tlaku.

Důležité!Pokles tlaku v topném systému často nepřímo označuje výskyt netěsností.

Oprava bimetalických radiátorů

Pokud přesně dodržujete doporučení, je snadné opravit vlastní bimetalické radiátory.Ačkoli bimetalové jednotky postrádají všechny nevýhody ocelových a hliníkových zařízení a mají také své výhody, také selhávají kvůli nízké kvalitě chladicího média cirkulujícího v centralizovaných topných sítích.

Jakmile dojde k ucpání potrubí, zhoršuje se přenos tepla v bimetalické jednotce.Tento problém lze snadno vyřešit čištěním potrubí a topných zařízení.

Vnitřní povrch bimetalových baterií se čistí v tomto pořadí:

 1. Obvod baterie je odpojen od hlavního vedení, pokud je zařízení instalováno na obtoku.V opačném případě budete muset vypnout topení v samostatném stoupačce nebo v celém domě.Je-li to nutné, přemístěte nábytek a zakryjte podlahu hustým plastovým obalem.
 2. Odpojujeme chladič od běžné dálnice pomocí trubkového klíče.Zařízení je nakloněno nad umyvadlem, aby z něj vypustilo veškerou zbývající vodu.Poté je třeba baterii přemístit do koupelny, kde bude snazší čištění.Pro ochranu vodovodní sítě před poškrábáním je lepší zakrýt spodní část koupelny hadrem nebo položit dřevěnou paletu.
 3. Vyjměte všechny zátky z ohřívače a v něm spusťte tlakovou vodu.Pokračujeme v postupu, dokud z jednotky neteče čistá voda.Pokud se proud vody nedokáže vypořádat s hustými depozity, budete muset použít speciální chemikálienávaly.Pro tyto účely použijte nástroj „Krtek“ nebo na několik hodin nalijte do radiátoru běžný ocet.Když složení funguje a váha se rozpustí, baterie se znovu promyje vodou.
 4. Poté jsou zátky vyměněny.Topné zařízení je opět připojeno k hlavnímu vedení.

Odstraňujeme praskliny v bateriích z bimetalu

Svařením nelze vyloučit praskliny v jednotce z bimetalu.To je způsobeno skutečností, že na povrchu hliníkového pouzdra se objeví oxidový film.Vzniká reakcí kyslíku s hliníkem.Aby se zabránilo tvorbě filmu, používá se tavidlo, které se speciálně používá pro pájení hliníku.Můžete si to udělat sami nebo koupit v obchodě.

Po zabránění tvorby oxidu je možné provést normální pájení trhlin za použití směsi železa a kalafuny.Můžete však pájet vady malé velikosti - malé díry a praskliny.

Doporučení!Chcete-li dočasně zabránit úniku v bimetalu z jednotky, můžete použít epoxidové lepidlo nebo svařování za studena.Ale po tomto dočasném opatření se musíte určitě obrátit na pána.

Oprava litinových topných těles

Opravy litinových radiátorů je mnohem obtížnější samostatně.Hlavním problémem je, že v Litvíně bylo instalováno mnoho litinových jednotekSovětské časy, kdy lano namočené v barvě bylo použito jako tmel.Pro odšroubování zástrčky je nutné připojení zahřát dobře.Po zahřátí usušené těsnění dobře změkne a zátka se snadno krouží.

Nyní pojďme mluvit o tom, jak opravit litinovou baterii, která praskla.

Následující metody se používají k opravě trhlin a malých otvorů v litinovém topném zařízení:

 • Malá píšťala může být uzavřena speciální svorkou.Pokud není svorka, umístěte vadu pevně zabalenou gumovou páskou.
 • Svařování za studena je povoleno k odstranění drobných děr.Připravený a dobře rozemletý materiál se aplikuje na problémovou oblast a dobře se lisuje.
 • Únik můžete zastavit dříve, než velitel dorazí obvazem namočeným v epoxidovém lepidle.Obvaz zabalte poškozenou oblast do několika vrstev.Lepidlo rychle zachytí a eliminuje únik.
 • Drobné trhliny a díry lze uzavřít těsnicí hmotou odolnou proti vlhkosti.

Všechny výše uvedené metody se používají jako dočasné opatření k odstranění úniku před příjezdem velitele.Spolehlivě vařit litinový radiátor nebo vyměnit zařízení, pokud jej nelze opravit, může pouze master pomocí speciálního zařízení.

Poznámka!Pro prodloužení životnosti litinového topného zařízení musí být jeho vnější povrch pravidelně malován.K tomu na konci topné sezóny starý nátěrčistí, povrch je odmaštěn před novým obrazem.

Co dělat a kam jít, pokud dojde baterie?

Pokud topná baterie vytéká, co dělat dále.V tomto případě se jedná o silný únik, kterému nelze dočasnými opatřeními zabránit.Při značné míře nehody mohou trpět vaše nemovitosti a byty obyvatel ve spodních patrech.

Pokud dojde k výbuchu baterie ve vícepodlažní budově, musíte neprodleně zavolat Bytový úřad.Správcovská společnost odpovídá za integritu a provoz všech domácích sítí.Když čekáte na pána, zkuste jakýmkoli způsobem minimalizovat únik a zabránit tomu, aby voda vnikla do následných místností.

Po příjezdu velitel okamžitě zablokuje stoupačku nebo vypne topení v celém domě.Poté bude ohřívač opraven nebo vyměněn.Nejčastěji stačí vyměnit těsnění, vařit fistulu nebo prasklinu, ale v obtížných případech to nebude fungovat bez výměny topné jednotky.Veškeré práce provádí bytová kancelář zdarma.